Προς το περιεχόμενο

Transformers THE MOVIE !!


prive_pt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
to eides se cam rip

telionei ekei to thema

obvious troll is obvious.

(...)

Προφανώς θεωρείς ότι η υπόθεση ή η σκηνοθεσία θα βελτιωνόταν αν το έβλεπα στον κινηματογράφο. Μπορεί η εικόνα να ήταν καλύτερη, αλλά προσωπικά δεν είδα κάτι που θα μου άρεσε να το δω και σε μεγαλύτερη οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Είχε ιστορία το Fantastic Four?!

 

ENTAΞΕΙ,ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΟΛΑ!!

Είχε ιστορία. Πανάθλια, μεν, αλλά είχε. Ξεκινούσε από το Α, συνέχιζε στο Β και τέλειωνε στο Γ.

 

Και μη φανταστείς πως μ' άρεσε το FF2. Κι αυτό θάψιμο έφαγε όταν το είδα. Απλώς το Transformers κατάφερε να είναι ακόμη χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που έχετε βγάλει το συμπέρασμα ότι το Transformers δεν έχει ιστορία?

Εκτός αν έχουμε δει διαφορετικές ταινίες.

 

FF2 δεν έχω δει και κρίνοντας από το πρώτο - που το σταμάτησα στα 20 λεπτά, ούτε πρόκειται να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den kserw tis ilikies sas den diavasa olo to thread ala apo oti katalava den sas aresan ke polu oi tenies transformers ke ff2 logika ke to 1 emena to trans moua rese to ff1 kai 2 oxi ke toso to protimw sta comics pou eine apo ta agapimena mou.den kserw tis ilikies sas ego loipon pou eime 18 otan eimoun akoma pio mikros evlepa me tis ores transformers ke diavaza upervolika pola comics marvel k.a istoria exoun ola eidika to transformers...sorry an vgika ektos thematos apla agnoiste to post mou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που έχετε βγάλει το συμπέρασμα ότι το Transformers δεν έχει ιστορία?

Μια ιστορία στη βασικότερη μορφή της έχει αρχή-μέση-τέλος και αφορά συγκεκριμένο σύνολο χαρακτήρων, που επηρεάζονται απ' αυτή και επηρρεάζουν αυτή.

 

Το Transformers ξεκινά γνωστοποιώντας το plot device με τη μία ("The Allspark") και το μόνο άλλο λογικό βήμα που κάνει για να προχωρήσει την ιστορία είναι να βάλει τη σκηνή με τον (άκρως εκνευριστικό, κατά τη γνώμη μου) Frenzy να ψάξει τις πληροφορίες για το Iceman Project. Αυτό είναι όλο κι όλο. Από εκεί και πέρα έχουμε εκνευριστικά πολλούς ανθρώπους, που κανένας τους δεν είναι σωστά δομημένος χαρακτήρας και πολλές εκρήξεις.

 

Δεν υπάρχει καν λογικό τέλος. Το Allspark καταστρέφεται (και μην αρχίσω με το πόσο αντικλιματικό ήταν αυτό) και ψάχνεις το νόημα όλης της δήθεν πλοκής και ο μικρός παίρνει την κουκλάρα. Επι τη ευκαιρία, θέλει να μου πει κανείς με ποια λογική την πάτησε αυτή με τον Sam; Επειδή βρέθηκαν σε ένα πεδίο μάχης μαζί; Γιατί, αν είναι έτσι, να το ξέρω να μη βγαίνω πια ραντεβού σε εστιατόρια, κινηματογράφους κλπ. Να πεταγόμαστε μια βόλτα στο Ιράκ, να έχω και σίγουρη επιτυχία.

 

Για να κλείσω, σαφώς και σ' όποιον άρεσε για τα εφέ και το ποπκορν, καλά έκανε και του άρεσε. Δικαίωμα. Αλλά μη λέμε κι ό,τι μας κατέβει και τη βγάλουμε και την ταινιούλα καλή. Σε κανένα χρόνο είναι ζήτημα αν θα θυμάται κανείς πως υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...)

Προφανώς θεωρείς ότι η υπόθεση ή η σκηνοθεσία θα βελτιωνόταν αν το έβλεπα στον κινηματογράφο. Μπορεί η εικόνα να ήταν καλύτερη, αλλά προσωπικά δεν είδα κάτι που θα μου άρεσε να το δω και σε μεγαλύτερη οθόνη...

 

Otan eixan protobgei ta cam rip thimame eixa pari to pirates ths akraibikhs to proto k elega ti moufa eine ayto. otan to eida cinema mou arese poly opote nai eine trelh diaforea h kanonikh poiothta me thn camera. Ase pou me trelenoun osi blepoun etsi teneies.. Ligo sebasmos sths teneies den blapth. Aporo ti kerdizoun osoi blepoun cam rip.. mono na lene pos ego ayth thn teneia thn exo dei.

 

NeoRanger ean esena den sou aresei to senario den paei na pei pos den iparxi kiolas. Isos ta pragmata na eginan ligo poio grhgora apo oso eprepe alla ayto sinithos simbenei se teneies pou htan palia seires. Gia mena ta FF htan athlia k ta 2. eleina.

 

Kala ayto me thn kopela pali pou les.. Me thn idia dikia sou logikh kamia teneia me gynekes den eine "realistikh"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Otan eixan protobgei ta cam rip thimame eixa pari to pirates ths akraibikhs to proto k elega ti moufa eine ayto. otan to eida cinema mou arese poly opote nai eine trelh diaforea h kanonikh poiothta me thn camera. Ase pou me trelenoun osi blepoun etsi teneies.. Ligo sebasmos sths teneies den blapth. Aporo ti kerdizoun osoi blepoun cam rip.. mono na lene pos ego ayth thn teneia thn exo dei."

 

Δε πάω να δικαιολογήσω σε τι ποιότητα το είδα. Και εγώ δεν προτιμώ ποτε cam rips, αλλά ήταν το σκηνικό τέτοιο που δεν είπα όχι όταν μου την προμήθευσαν. (Και ωστόσο έτυχε η ποιότητα να μην είναι απογοητευτική.)

(Τα πρώτα χρόνια του ADSL είχα δει ταινίες σε cam rip ή TC και το σκυλομετάνιωνα, οπότε απο τότε το είχα κόψει το κακό συνήθιο. Πχ στους πιρατές της καραιβικής πρέπει να είχα δει το 2ο σε TC. Μετά το είδα και στον κινηματογράφο, και imho άξιζε. )

 

Για τη συγκεκριμένη ταινία πάντως, σε κινηματογράφο δεν πάταγα ούτε υπο απειλή όπλου. Γλίτωσα το έξοδο και τη βαρεμάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πάω να δικαιολογήσω σε τι ποιότητα το είδα. Και εγώ δεν προτιμώ ποτε cam rips, αλλά ήταν το σκηνικό τέτοιο που δεν είπα όχι όταν μου την προμήθευσαν. (Και ωστόσο έτυχε η ποιότητα να μην είναι απογοητευτική.)

(Τα πρώτα χρόνια του ADSL είχα δει ταινίες σε cam rip ή TC και το σκυλομετάνιωνα, οπότε απο τότε το είχα κόψει το κακό συνήθιο. Πχ στους πιρατές της καραιβικής πρέπει να είχα δει το 2ο σε TC. Μετά το είδα και στον κινηματογράφο, και imho άξιζε. )

 

Για τη συγκεκριμένη ταινία πάντως, σε κινηματογράφο δεν πάταγα ούτε υπο απειλή όπλου. Γλίτωσα το έξοδο και τη βαρεμάρα.

 

De protimas de protimas alla prothmhses na thn deis se cam anti na thn deis kanonika kai ektos aytou erxese k les thn apopsh sou pos den htan kalh teneia. sorry alla eise 100% troll me ayto pou kaneis. apo ta xilia metra fenete pos isoun prokatelimenos prin kan thn deis thn teneia opote den eprepe apla na asxolithis h na milas gia thn teneia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
De protimas de protimas alla prothmhses na thn deis se cam anti na thn deis kanonika kai ektos aytou erxese k les thn apopsh sou pos den htan kalh teneia. sorry alla eise 100% troll me ayto pou kaneis. apo ta xilia metra fenete pos isoun prokatelimenos prin kan thn deis thn teneia opote den eprepe apla na asxolithis h na milas gia thn teneia

 

E λοιπόν, ό,τι να ναι. Άκου εκεί troll. Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι για κάποιο λόγο η ταινία σε ενθουσίασε πολύ (δε με αφορά) και χαλιέσαι από όποιον τη σχολιάσει αρνητικά. Κράτα την άποψη σου και πίστευε ό,τι θες. Και αφού το είδες και απο τα χίλια μέτρα, εγώ μετά ό,τι και να πω περισσεύει.

 

Δεν μου άρεσε η ταινία και εξήγησα γιατί, και κατα τη γνώμη μου δε είχε να κάνει καθόλου με την ποιότητα της εικόνας που είδα. Είναι η άποψη μου και αν την άφηνες ασχολίαστη, ούτε που θα με έβλεπες να απαντώ ξανα σε αυτό το topic. Κάνε όπως καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NeoRanger ean esena den sou aresei to senario den paei na pei pos den iparxi kiolas.

Ναι, με τη μόνη διαφορά πως εξήγησα και το γιατί δεν υπάρχει.

 

Gia mena ta FF htan athlia k ta 2. eleina.

Και για μένα. Αλλά και το Transformers ελλεϊνό ήταν, για όλους τους λόγους που ήταν ελλεϊνά τα FF, ίσως με εξαίρεση το cast.

 

Kala ayto me thn kopela pali pou les.. Me thn idia dikia sou logikh kamia teneia me gynekes den eine "realistikh"

Βασικά νομίζω πως δεν κατάλαβες τι λέω. Εννοώ πως, πολύ απλά, προσπαθούσαν να βγάλουν ρομαντζάκι από την ταινία με τον 'χαμένο' και τη 'θεά' του σχολείου, αλλά δεν υπήρχε καμμιά ανάπτυξη μέσα στην ταινία. Στην αρχή της ταινίας ξερογλείφεται αυτός, της την πέφτει με τρόπους που ούτε σ' αυτή δεν αρέσουν καλά-καλά και ξαφνικά στο τέλος της ταινίας φιλιούνται πάνω στον Bumblebee. Με ποια λογική τα έφτιαξαν αυτοί οι δύο, ειδικά εφόσον το ένα από τα δύο storylines της ταινίας ήταν ακριβώς αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινισουμε απο τα βασικα. Ο ρολος μια ταινιας δρασης ειναι να σε διασκεδασει, να σε συναρπασει, σε γενικες γραμμες να σε κανει να περασεις καλα... Οχι να σε προβληματισει, it's just mindless fun... Αν περιμενεις κατι τετοιο απο ταινια δρασης λογικο ειναι να απογοητευτεις... Το σεναριο του Transformers

ηταν αξιοπρεπεστατο για το genre της. Αν ο συγκρινεις με την Εβδομη Σφραγιδα ναι ειχε σκατα εξελιξη χαρακτηρων. Αν το συγκρινεις με της υπολοιπες ταινιες του ειδους της, ηταν το λιγοτερο καλη, και σιγουρα θα την θυμομασται σε καποια χρονια(εδω θυμαμαι αλλες ποιο ακυρες ταινιες). Αυτα και ΤΕΛΟΣ(και ναι ειμαι ατριχος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...