Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω περάσει xfce και έχω πρόβλημα. Όταν αλλάξω theme και κάνω logout/reboot επιστρέφει τo default theme, επίσης όταν προσπαθώ να στείλω κάτι στο trash δεν μ' αφήνει. Υποψιάζομαι πρόβλημα με privileges αλλά δεν ξέρω. Καμμιά ιδέα ? ty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σ'ευχαριστώ πολύ nske, έπαιξε.

Είχα δοκιμάσει και γω κάτι αντίστοιχο, τώρα έμαθα τον σωστό τρόπο. :P

 

Ένα ακόμη "ψιλό" είναι ότι αν κατεβάσω κάτι στο desktop ή σβήσω κάτι από το desktop για να δω την αλλαγή πρέπει να κάνω refresh (F5), διαφορετικά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αλλαγές αναμένονται στα Repositories του Arch Linux. Συγκεκριμένα θα δημιουργηθεί το Core repository που θα περιέχει όλα τα απαραίτητα πακέτα για το Arch. Οτιδήποτε άλλο από το Current θα μεταφερθεί στο Extra.

 

http://www.archlinux.org/news/344/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα χτες update τον pacman και μου αλλαξε τα repositories στο /etc/pacman.d εσβησε το current και εφτιαξε το core.

Το θεμα ειναι οτι το core δεν εμφανιζεται σαν plain text document αλλα σαν program crash data αρχειο. :? Μπορω να το μετατρεψω καπως? (Δοκιμασα να το σβησω και να το ξαναδημιουργησω αλλα τα ιδια, με notepad ανοιγει και ειναι κανονικο αρχειο με server)

Η εικονα εξηγει : coreul8.th.jpg

Επισης το release τι ειναι στον ιδιο φακελο?

 

Και κατι για τους patched kernels(αποριες):

- Ποιο patchset προτιματε? Το kamikaze λεει τπτ?

- Κατα το compile(makepkg) το menuconfig που πεταγεται ειναι ψιλο ετοιμο με autodetect καπως, ή θελει ολο φτιαξημο με το χερι?

- Μετα την εγκαταταση (makepkg -i) δημιουργειται στο /boot καινουργιο πχ: kernel26-kamikaze.img και vmlinuz26-kamikaze που τα βαζουμε στο grub για να φορτωσει ο new kernel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@freskas

 

Για το πρώτο δεν ξέρω. Σήμερα το βράδυ θα κάνω sync.

 

Το patchset που έχω είναι το Viper. Δυστυχώς όμως ο δημιουργός του ο Vipervicius πέθανε και έτσι σταμάτησε στην έκδοση 2.6.21. Το kamikaze μου φάνηκε αρκετά καλό από το λίγο που το δοκίμασα. Ρίξε μια ματιά και στο pierlo. Το menuconfig είναι έτοιμο αλλά ανοίγει για να κάνεις τυχόν αλλαγές. Αν δεν θέλεις το κλείνεις και ξεκινά το compile. Και ναι, μετά το makepkg -i δημηουργούνται στο /boot τα kernel26kamikaze.img και vmlizuz26kamikaze που τα δηλώνεις στο /boot/grub/menu.lst

 

Το κακό με τα patchset είναι ότι Con Kolivas σταμάτησε την εξέλιξη του Ck patchset που πρόσφαιρα πολλά. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει κάποιος την δουειά του.

 

Από ότι είδα στα repos μπήκε και το openoffice 2.3.0 που έχει από ότι λένε αρκετές βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker ευχαριστω.

Ειδες μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις με patched kernel η μονο παραπανω features εχει?

Ο kamikaze πχ εχει και drivers για gpu γιαυτον. Αυτους πρεπει να τους εγκαταστησεις οποσδηποτε μετα η οχι?

Το κατεβασα το OO και σερνεται στον PIII το ατιμο.

(αν και το προηγουμενο σερνοτανε :razz: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα χτες update τον pacman και μου αλλαξε τα repositories στο /etc/pacman.d εσβησε το current και εφτιαξε το core.

Το θεμα ειναι οτι το core δεν εμφανιζεται σαν plain text document αλλα σαν program crash data αρχειο. :? Μπορω να το μετατρεψω καπως? (Δοκιμασα να το σβησω και να το ξαναδημιουργησω αλλα τα ιδια, με notepad ανοιγει και ειναι κανονικο αρχειο με server)

 

 

Κι εμένα έτσι είναι αλλά δε νομίζω ότι παίζει και κάποιο ρόλο. Το pacman.conf αν διορθώσεις είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gokal και σε μενα δεν ειχε προβλημα, απλα να μαθω ηθελα.

 

Κατι αλλο:

εχω ενα εκτελεσιμο code στο φακελο /_run/ . Παρολο που κανω cd σε αυτον, για να το τρεξω πρεπει να γραψω /_run/code αλλιως περνω error 'command not found'.

(επειδη δεν βρισκεται το αρχειο στο /usr/bin μλν?)

Πως μπορω να κανω το φακελο να κοιταει και εκει το συστημα οταν θελω να τρεξω κατι για να το τρεχει κατευθειαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα χτες update τον pacman και μου αλλαξε τα repositories στο /etc/pacman.d εσβησε το current και εφτιαξε το core.

Το θεμα ειναι οτι το core δεν εμφανιζεται σαν plain text document αλλα σαν program crash data αρχειο. :?

 

To core που δημιουργείται είναι ένα κανονικό αρχείο κειμένου. Απλά επειδή ο το όνομά του θυμίζει κάτι άλλο (συγκεκριμένα το core dump που ρίχνουν οι εφαρμογές όταν crashάρουν), ο konqueror το περνάει για τέτοιο. Δεν τίθεται θέμα μετατροπής, απλά κάνε ένα Open with kate ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο:

εχω ενα εκτελεσιμο code στο φακελο /_run/ . Παρολο που κανω cd σε αυτον, για να το τρεξω πρεπει να γραψω /_run/code αλλιως περνω error 'command not found'.

(επειδη δεν βρισκεται το αρχειο στο /usr/bin μλν?)

Πως μπορω να κανω το φακελο να κοιταει και εκει το συστημα οταν θελω να τρεξω κατι για να το τρεχει κατευθειαν?

 

Δλδ θες να εκτελείς το αρχείο από οποιοδήποτε κατάλογο βρίσκεσαι. Τότε πρέπει να προσθέσεις τον κατάλογο αυτό στο PATH σου.

 

δίνεις δλδ

> export PATH=$PATH:/your/directory 

Για να μείνει μόνιμα αυτό τότε βάζεις την παραπάνω γραμμή στο ~/.profile

 

Ελέγχεις ότι ο κατάλογος έχει προστεθεί στο PATH δίνοντας

> set  ή  echo $PATH 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατεβασα το OO και σερνεται στον PIII το ατιμο.

(αν και το προηγουμενο σερνοτανε :razz: )

 

Τι Pentium III έχεις; Μόλις το πέρασα. Στον δικό μου P III @ 900 MHz με 512 Mbytes μνήμης πάει μια χαρά. Όπως και πριν δεν παρατήρησα να πάει ποιο αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμσετα ρε φιλε, ειχα καλλητερο αλλα καηκε (cpu ή mobo(3η στο συνολο) ή κ' τα 2)

(Οι mobo οταν καιγονται συνηθως δεν αναβουν καν ε? αυτος αναβει και δειχνει μαυρη οθονη χωρις μπιπ, πρεπει να ναι cpu. ram,gpu τiς δοκιμασα αλλου)

Τωρα ειμαι με αυτο 566ΜHz, απο ενα φιλο μου.

Ειμαι ομως με 128 ram γιαυτο σερνεται, εχει ψοφησει στο caching. (τρεχω kde και ειμαι με 2mb ram ελευθερα μονημως)

Eιχα 640 αλλα η 512 πηρε φωτια μια μερα :) (καιγονται ολα γυρω μου)

σχετικα με αυτα ξερεις κατι?

>Ειδες μεγαλη διαφορα σε επιδοσεις με patched kernel η μονο παραπανω features εχει?
Ο kamikaze πχ εχει και drivers για gpu γιαυτον. Αυτους πρεπει να τους εγκαταστησεις οποσδηποτε μετα η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...