Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόμοια μυνήματα είχα όταν είχα κάνει κάτι λάθη στο xorg.conf στο τμήμα της οθόνης, εμένα όμως δεν ξεκινούσε καθόλου ο "X".

 

Με startx δεν ξεκιναει ουτε σε'μενα ο Χ. Μονο με το kdm σαν daemon.

 

Το xorg.conf σωστο μου φαινεται, βρηκα κ διαφορα wiki εκανα συγκρισεις δεν μπορω να δω καποιο λαθος.

 

Οταν αποτυχει το startx στο log του Xorg βρισκω μονο το παρακατω error:

> (WW) RADEON(0) : [agp] AGP not available
(EE) RADEON (0) : [agp] AGP failed to initialize. Disabling DRI
(II) RADEON (0) : [agp] You may want to make sure that agpgart kernel module is loaded before the radeon kernel module

Δοκιμασα να βαλω το agpgart στο MODULES="agpgart" του mkinitcpio.conf , το οποιο οπως λεει τρεχει τα modules που βαζεις εκει πριν τα HOOKS αλλα δεν εγινε κατι.

 

anyway ... αν εχετε καποια ιδεα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οκ λυθηκε το προβλημα:-D

 

Τελικα το λαθος ηταν οντως στην σειρα που φορτωναν τα modules. Εβαλα MODULES="intel_agp agpgart radeon drm" πριν τα hooks και ολα καλα. Ενεργοποιηθηκε κ το direct rendering!

 

Για οποιον εχει καποιο παρομοιο θεμα με βοηθησε πολυ αυτο το topic στο forum του arch [HOWTO] DRI with Open-Source ATI drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κατάφερα να κάνω και το Lirc να λειτουργήσει. Είχα δοκιμάσει να το κάνω να λειτουργήσει σε αρκετές διανομές αλλά μόνο στο Arch τα κατάφερα με την βοήθεια του bbs και του πολύ καλού wiki του. Τώρα πλέων μπορώ να ελέγχω τον υπολογιστή μου με ένα παλιό rc από ένα χαλασμένο Bluesky dvdplayer.

post-9592-129062936413_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πότε κάνετε update;

Κάθε μέρα ;-). Το έχω που το έχω το τοπικό mirror, να μην το χρησιμοποιήσω; :-P

 

Κάνετε σε όλα με pacman -Syu ή σε συγκεκριμένα προγράμματα;

Πάντα με -Syu ειδάλλως μπορεί να σπάσει το σύστημα. Αν π.χ. σε μια πρόσφατη αναβάθμιση (expat 1.95 -> expat 2.0) αναβάθμιζες μόνο την expat χωρίς να αναβαθμίσεις τo fontconfig, έσπαγε όλο το σύστημά σου ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα ;-).

 

Με σχετικά παλιά μηχανήματα (Pentium III @ 900, 384 mb RAM) Δεν υπάρχει "φόβος" επιβαρύνεται το σύστημα από νέες εκδόσεις προγραμμάτων που έχουν "απαιτήσεις";

 

Σε λίγο τελειώνει και το κατέβασμα από το ftp σου :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ αυτο το topic εχει εξεληχθει σε αριστο FAQ του ARCH να κανω αλλη μια ερωτηση ...

 

Χρησημοποιησα το HAL για να κανω automount τα drives (εννοω optical drives) στο KDE. Ολα καλα ... λειτουργει αψογα αλλα ... οταν κανει automount ενα drive το κανει στο σημειο /media/ΟΝΟΜΑ_ΔΙΣΚΟΥ

 

Αυτο εχει ως αποτελεσμα οποιο προγραμμα χρειαζεται να διαβασει τα δεδομενα απο το drive, (πχ να παιξει μουσικη, να παιξει μια ταινια dvd κτλ) το οποιο απο default ψαχνει στο mount point του drive (πχ /dev/hdd) να πρεπει να ρυθμιζεται καθε φορα με το νεο mount point του /media/xxxx.

 

Υπαρχει λοιπον τροπος να πουμε στο HAL να κανει παντα στο ιδιο μερος mount τα drives (πχ /mnt/dvd)??

 

Να σημειωσω οτι για να κανω το HAL να λειτουργησει, διαβαζοντας το αντιστοιχο wiki κ αλλα στο forum του arch, εκανα disable τις καταχωρησεις του fstab που αναφερονται στα optical drives

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γιατί όταν πάω να τρέξω μία εφαρμογή από κονσόλα αφού έχω "κάνει" su μου επιστρέφει το παρακάτω μήνυμα και η εφαρμογή δεν ξεκινά;

>
Xlib: connection to ":0.0" refused by server
Xlib: No protocol specified

 

Τελικά βρήκα την λύση για να μην χρειάζεται να δίνω συνεχώς xhost +localhost. Στο /root/.bashrc πρόσθεσα την γραμμή export XAUTHORITY=/home/firewalker/.Xauthority.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Enas alos tropos tha itan na antigrapseis to magic cookie (to arxeio .Xauthority) apo to /home/firewalker sto /root kai na frontizeis na kaneis "su -" anti sketo su (to opio genika ine kali sinithia).

 

Ena xrisimo arthro apo to telefteo hellug magazine:

http://magaz.hellug.gr/current/01_X-Windows.html

 

PS. Sorry gia ta greeklish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από το τελευταίο μου pacman -syu και την εγκατάσταση του KDE 3.5.4 μερικές φορές όταν πάω να κάνω δεξί κλικ σε ένα εικονίδιο τότε όλα τα εικονίδια εξαφανίζονται, είτε είναι στην επιφάνεια εργασίας είτε σε κάποιον φάκελο. Αφού γίνει αυτό το δεξί κλικ παύει να λειτουργεί. Το KDE menu και τα προγράμματα όμως λειτουργούν κανονικά. Για να "φτιάξει" πρέπει να κάνω logout και login. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος; Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο άσχετο και αν σου ακούγεται, χρησιμοποιείς το kopete εκείνη την ώρα;

 

Ναι, χωρίς να είμαι συνδεδεμένος. Λες να...

 

Άσχετο:

Apoiko, που πήγε το avatar σου; ΟΕΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kopete και το kdesktop πέφτουν καμιά φορά σε ένα deadlock. Άσε ένα terminal ανοιχτό και αν σου ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα δοκίμασε εκείνη τη στιγμή να κάνεις `killall -9 kopete' να δούμε αν θα σου ξεμπλοκάρει.

 

Το άβαταρ το έσβησα και είμαι εις αναζήτησιν καλύτερου ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kopete και το kdesktop πέφτουν καμιά φορά σε ένα deadlock. Άσε ένα terminal ανοιχτό και αν σου ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα δοκίμασε εκείνη τη στιγμή να κάνεις `killall -9 kopete' να δούμε αν θα σου ξεμπλοκάρει.

 

Το άβαταρ το έσβησα και είμαι εις αναζήτησιν καλύτερου ;-)

 

Με killall -9 kopete ξεμπλοκάρει! Γιατί με KDE < 3.5.4 δεν το είχε κάνει ποτέ; Φτιάχνεται; Πως το ήξερες ότι φταίει το kopete; Δεν το είδα πουθενά γραμμένο...

 

Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν στο avatar σου (νεράιδα ή κάτι άλλο) μου άρεσε πολύ η "ηρεμία" του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με killall -9 kopete ξεμπλοκάρει! Γιατί με KDE < 3.5.4 δεν το είχε κάνει ποτέ; Φτιάχνεται; Πως το ήξερες ότι φταίει το kopete; Δεν το είδα πουθενά γραμμένο...

Το ήξερα γιατί το βρήκα όταν μου έκανε και εμένα τσαλίμια :-P. Μετά είδα βέβαια ότι είχαν ήδη καταχωρήσει bug εδώ:

http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=127749

 

Το ότι σου το έκανε μετά από την αναβάθμιση είναι μάλλον τυχαίο: το bug αυτό υπάρχει από το 3.5.2, απλά είναι θέμα τύχης: πρέπει να κάνεις δεξί κλικ τη στιγμή που το kopete κάνει poll να δει αν είναι ενεργοποιημένος ο screensaver ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...