Προς το περιεχόμενο

[email protected]# man arch


trospe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 1 μήνα μετά...

Συνήθως, για ογκώδεις ενημερώσεις προτιμώ τη σιγουριά των ethernet συνδέσεων. Μούχει εμπνεύσει τόση εμπιστοσύνη το arch, που χτες βράδυ τόλμησα μια ασύρματη ενημέρωση των 157 περίπου ΜΒ.

 

Οχι μόνο ολοκληρώθηκε, αλλά εγκατέστησε με τον πιό ομαλό δυνατό τρόπο τον kernel 2.6.20. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το πιό εντυπωσιακό (τα repositories άλλων διανομών είναι πολύ πιο πίσω) ή το πως εγκαταστάθηκε και ο Firefox 2.0.2! Πότε πρόλαβαν!!!

 

Μετά από ένα δίμηνο περίπου συμβίωσης, παράλληλα με κάμποσες διανομές ακόμη (που μόλις βρω χρόνο θα πάρουν δρόμο, εκτός από το συμπαθέστατο Vector), έχω μόνο ένα σχόλιο: Απίστευτη διανομή !!!.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, για ογκώδεις ενημερώσεις προτιμώ τη σιγουριά των ethernet συνδέσεων. Μούχει εμπνεύσει τόση εμπιστοσύνη το arch, που χτες βράδυ τόλμησα μια ασύρματη ενημέρωση των 157 περίπου ΜΒ.

 

Οχι μόνο ολοκληρώθηκε, αλλά εγκατέστησε με τον πιό ομαλό δυνατό τρόπο τον kernel 2.6.20. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το πιό εντυπωσιακό (τα repositories άλλων διανομών είναι πολύ πιο πίσω) ή το πως εγκαταστάθηκε και ο Firefox 2.0.2! Πότε πρόλαβαν!!!

 

Μετά από ένα δίμηνο περίπου συμβίωσης, παράλληλα με κάμποσες διανομές ακόμη (που μόλις βρω χρόνο θα πάρουν δρόμο, εκτός από το συμπαθέστατο Vector), έχω μόνο ένα σχόλιο: Απίστευτη διανομή !!!.

 

Εδώ και λίγες μέρες έχω μπει και εγώ στον πειρασμό Arch και μπορώ να πω ότι έχω εγκατεστημένο ότι πιο νέο κυκλοφορεί χωρίς προβλήματα. Και βέβαια η διαδικασία εγκατάστασης , είναι απόλαυση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Πηγα σημερα να κανω ενα pacman -Syu κ βλεπω οτι δεν υπηρχε κανενα νεο πακετο. Μου φανηκε παρα πολυ περιεργο αφου το τελευταιο upgrade το εκανα την περασμενη Κυριακη (25/2).

 

Ριχνω μια γρηγορη ματια στο site του Arch κ βλεπω οτι υπηρχαν νεες εκδοσεις. Μπαινω κ στο http://ftp.ntua.gr/pub/linux/archlinux/current/os/i686 (και αντιστοιχα για extra, community) που ειναι τα repositories που χρησιμοποιω κ βλεπω οτι δεν υπηρχαν εκει οι νεοτερες εκδοσεις ορισμενων πακετων. Αλλαξα τα repositories κ τελικα πηρα 88ΜΒ upgrade.

 

Γιατι να συναιβει αυτο στο mirror του ntua, ξερει κανεις? Το χρησιμοποιω απο τοτε που πρωτοεβαλα arch κ 1η φορα βλεπω τοση μεγαλη διαφορα.

 

Anyway ... απλα ενημερωνω κ αναρωτιεμαι:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχετε παρατηρήσει ότι τελευταία ο kernel26 με το beyond patch set αργεί χαρακτηριστικά να περάσει στο extra repo; Βγήκε ήδη ο 2.6.21 και ο 2.6.20-beyond2 είναι ακόμη στο testing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω βάλει ακόμα beyond... πρέπει, αλλά στην μοναδική προσπάθεια μου δεν δούλεψε τίποτα και έκτοτε δεν βρήκα χρόνο να το δοκιμάσω

 

ακόμα και έτσι όμως δεν νομίζω ότι παίζει πρόβλημα

από την φύση του ο beyond έχει functions λίγότερο δοκιμασμένες, λογικό μου κάνει να μένει λίγο περισσότερο στο testing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

paidia evale kanenas tous neous Intel drivers (gia vga kartes) pou vghkan sto arch?

eno den exo kanena provlima (kai beryl epexe kai ta panta) exo mikra fonts se kapoies efarmoges

kai fysika den exo kamia idea pos na to diorthoso :D

any ideas welcomed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα αν μπορείτε λίγο τη βοήθεια σας. Έχω ένα laptop κ έχω πάνω την realtek RTL8187 που είναι a/b/g. θα μπορούσατε μήπως να μου πείτε πως να μπω ασύρματα στο δίκτυο μου αν χρησιμοποιώ wpa? Δεν έβγλα άκρη που το προσπάθησα κ έβγαλα το wpa κ έβαλα ένα mac filtering. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

2007.05 Duke ISOs released

 

Hi Archlinux Community, 17th May, 16:10 CEST (Central European Summer Time) it's done final 2007.05 Duke ISOs for i686 and x86_64 are ready :) Get Archlinux ISOs in /iso/2007.05/{i686,x86_64} on your favorite mirror. Download_Wiki or Download_Homepage Please don't forget to check md5sums. Torrents are already up and seeded. Metalink packages will be prepared soon. Changelog to last Voodoo installation ISO: ...

 

http://www.archlinux.org/news/325/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...