Προς το περιεχόμενο

Κάτι πολύ παράξενο


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

wraia se ligo tha bgoun programmatakia gia na rixnoun epithdes ta fps gia na mhn einai toso smooth h kinhsh....

Re den pate kala .hahha o allos epairne xapia gia na paixei ena paixnidi :P

 

Epeidh kapote eliwna me fps (epoxhs doom kai quake) thymamai oti otan phgaina diakopes pou afhna gia ligo to athlima ,otan xanagyriza epaiza quake kai me epiane tromeros ponokefalos kai zalada sto 10lepto kai auto giati eixa xesynhthisei. Exw na paixw apo xrono kai panw logw master kai exw apotoxinwthei plhros opote den skeftomai na to xanarxisw :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

hmm poly endiaferonta ola ayta, kai arketa logiki i eksigisi tou panther. moiazei arketa me to problima pou exoyn polloi stin istioploiia kata tin opoia pali ta paizei o egefalos alla symvainei to antistrofo apoti sta games. diladi an px. eisai mesa stin kampina ta matia vlepoun kati stathero, o lavyrinthos omos niothei kinisi kai o egefalos ta paizei prokalontas nayties klp. Vevaia ayto synithizetai me ton kairo. Malista ektos apo dramamines thymamai enas daskalos poy mas ekane istioploiia, mas eipe oti poly apotelesmatika einai kai kati vraxiolakia (magnitika?) ta opoia einai giayto to logo akribos. ta poylane mas eixe pei sto megalo farmakeio epano stin omoneia (de thymamai to onoma tou). nomizo den einai poly akriva opote opoios zalizetai mporei na ta dokimasei.

prosopika den eixa pote problima me ta games oute me to 19ari crt, oute me to 17ari tft pou exo tora.

 

ps. tha dokimaso na paikso hl2 ston projector dagkonontas apo prin kanena ksylo gia tin krisi :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στρατό έτυχε να έχω πολλούς γνωστούς που είχαν πρόβλημα με επιλιψία.

Πολύ μάλιστα δεν το γνώριζαν και είτε από την πολύ έντονη ψυχολογική πίεση,είτε από άλλους παράγοντες εκδηλόσανε εκεί για πρώτη φορά κρίση.

Τους είχαμε μάθει στο τέλος και όλοι κουβαλούσαν μεταλλικά κουτάλια στην τσέπη για ώρα ανάγκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω: παίζοντας ένα παιχνίδι μπορείς να φας τόσο χοντρή φλασιά που να σου γυρίσει ακόμα και η γλώσσα;Ουγκ! :shock:

 

Και πως γίνεται να ψιλιαστείς ότι μπορεί να το πάθεις κι εσύ αυτό το επιληπτικό;Συμπτώματα υπάρχουν ή είσαι ασυμπτωματικός έως ότου επέλθει η κρίση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή ορισμένα πράγματα είναι αρκετά σοβαρά(ή μήπως νομίζουμε ότι είναι?)μπορεί να μας λύσει κάποιος υπεύθυνα(κατά προτίμηση γιατρός)την εξής απορία?

Μπορεί να πάθει κρίση επιληψίας κάποιος που δεν έχει ήδη τέτοιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quake II, Half-Life 2 ισως και κανα δυο ακόμα

 

με αυτά ζαλιζόμουν, το στομαχι μου έκανε κολοτούμπες και στο τελευταίο δευτερόλεπτο γλύτωνα τον εμετο... ΜΠΛΙΑΑΧΧΧ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή θυμόμουνα ότι τα εγχειρίδια των παιχνιδιών λένε κάτι σχετικά, αντιγράφω από παιχνίδι του ps2:

 

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

Για να προστατέψετε την υγεία σας φροντίστε να κάνετε διαλείμματα των 15 λεπτών περίπου για κάθε ώρα παιχνιδιού.Αποφεύγετε το παίξιμο όταν είστε κουρασμένοι ή άυπνοι.Να παίζετε πάντοτε σε δωμάτιο με άπλετο φως και να κάθεστε όσο πιο μακριά μπορείτε από την οθόνη, ανάλογα με το μήκος του καλωδίου.Μερικά άτομα υποφέρουν από κρίσεις επιληψίας, όταν εκθέτονται σε φώτα ή σχέδια που αναβοσβήνουν στο περιβάλλον όπου ζουν καθημερινά.Τα άτομα αυτά ενδέχεται να παθαίνουν κρίσεις όταν βλέπουν τηλεόραση ή παίζουν βιντεοπαιχνίδια.Ακόμα και παίκτες που δεν υπέφεραν ποτέ από κρίσεις επιληψίας ενδέχεται, παρόλ' αυτά, να έχουν λανθάνοντα συμπτώματα επιληψίας.Συμβουλευτείτε το γιατρό σας πριν αρχίσετε να παίζετε βιντεοπαιχνίδια σε περίπτωση που έχετε συμπτώματα επιληψίας ή που αισθανθείτε κάποιο από τα εξής συμπτώματα την ώρα που παίζετε: ζαλάδα, παραμόρφωση της όρασης, μυικούς σπασμούς, άλλες ακούσιες κινήσεις, απώλεια της αίσθησης του περιβάλλοντος χώρου, διανοητική σύγχηση και / ή συσπάσεις.

 

 

 

 

 

Από τα παραπάνω εγώ συνάγω πως: αν δεν έχεις δηλαδή κάποια έφεση για επιληψία δεν έχεις πρόβλημα.Αν δηλαδή δεν έχεις κάποια λανθάνουσα έστω μορφή επιληψίας τα βιντεοπαιχνίδια δεν είναι κάτι που μπορεί να στη δημιουργήσουν.Κατάλαβα δηλαδή ότι είναι αιτία είτε εμφάνισης μιας ήδη εκδηλωμένης κατάστασης είτε μιας υποβόσκουσας και όχι δημιουργίας μίας νέας.

Το θέμα είναι πως παίρνεις πρέφα ότι έχεις κάποια συμπτώματα που μπορεί να σε οδηγήσουν σε κανονική εμφάνιση επιληψίας επειδή δεν έχουν εκδηλωθεί αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια , καθως νιωθω λιγο υπευθυνος , αφου εγω ξεκινησα τα σεναρια περι επιληψιας , να πω τα εξης : ο αδερφος μου ειχε επιληψια για χρονια - πριν καν υπαρξουν υπολογιστες και βιντεοπαιχνιδια - μια υποθεση που μας ταλαιπωρησε ολους ασχημα ...

απο οσα γνωριζω κι εχω διαβασει , εξαιτιας και της οικογενειακης μου υποθεσης , πρεπει να πω οτι :

- αν εξαιρεσει κανεις περιπτωσεις τραυματισμων στο κεφαλι που αναφερονται ως συνηθης αιτια επιληπτικων κρισεων , ολα τα αλλα ενδεχομενα ειναι ανοιχτα ..

 

- αυτο πραχτικα σημαινει οτι ο καθενας μας μπορει σε καποια φαση της ζωης του να εμφανισει επιληπτικη κριση βασει του νομου των πιθανοτητων

( βλεπετε παραμενει ουσιαστικα αγνωστη ως προς την αιτια της αθενεια και ναι.. ο αδερφος μου δεν ειχε ιστορικο τραυματισμου .. )

 

- απο την αλλη , ειναι διαπιστωμενο πως ακτινοβολίες , αποτομες εναλλαγες χρωματων , μεγαλες ταχυτητες στη διαδοχη εικονων και χρωματων κ.λ.π. ειναι παραγοντες επιβαρυντικοι και σε συνδυασμο με πιθανες προδιαθεσεις ή και στρες μπορουν να οδηγησουν εκει ...

 

- καταλαβαινετε λοιπον οτι χρειαζεται μια σχετικη προσοχη , οχι πανικος, και βεβαια παντα μετρο , νομιζω το σωμα μας μας καθοδηγει ,αν εχουμε μαθει να το καταλαβαινουμε ..

 

- δηλ. αν νιωθεις ζαλαδες , πονοκεφαλο , ναυτια κ.τ.λ. ναι, ειναι καλο να ξεκολλησεις λιγο απο την οθονη , βγες μια βολτα ρε αδερφε!!

 

- γενικώς, ας ζησουμε λιγο περισσοτερο την πραγματική ζωή οσο καλυτερα μπορουμε και ας περιορισουμε λιγο την εικονικη πραγματικοτα !! διοτι η επιληψια δεν ειναι ο μοναδικος κινδυνος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως πάντα καλές πληροφορίες εδώ

 

επίσης:

 

http://arstechnica.com/news.ars/post/20060511-6809.html

http://www.brendastardom.com/arch.asp?ArchID=461

 

ενδεικτικά για συμπτώματα αναφέρουν:

-ζαλάδα

-altered vision

-συσπάσεις ματιών και μυών και γενικότερα σπασμοί

-απώλεια συναίσθησης (awareness)

-αποπροσανατολισμός

-αντανακλαστικές/ακούσιες κινήσεις

 

γιατρός δεν είμαι αλλά αν αρχίσετε και νιώθετε έτσι αφήστε το pc/κονσόλα, βγείτε λίγο έξω και κοιτάξτε το άπειρο του ουρανού :)

στο wiki επίσης αναφέρει και τι να κάνεις σε περίπτωση που κάποιος πάθει επιλειπτική κρίση. πολύ χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί από γνώστες και μη του εν λόγω θέματος.

για την ιστορία του θέματος εγώ ποτέ στη ζωή μου δεν μπόρεσα να παίξω παιχνίδι first person shooter...πάντα και με όσα δοκίμασα έγινα στο 15λεπτο όχι απλώς φέσι...μιλάμε ουτε αλκοτεστ δεν περνουσα...δεν συζηταμε βέβαια να παίζει κάποιος φίλος και εγώ να βλέπω (όταν δηλαδή δεν υπάρχει καν το εγκεφαλικό σήμα στο χέρι για την κίνηση του χαρακτήρα...)

για τον παραπάνω λόγο ίσως καποιοι να με θεωρείτε δυστηχησμένο που δεν έχω ποτε απολαύσει παιχνίδια όπως, doom series, quake series, hl series, cod series, unreal, cs και πολλά πολλά άλλα....ίσως κ να είναι έτσι αλλά καλώς η κακώς είναι πλέον φύσει αδύνατον...

 

να σημειώσω βέβαια ότι μπορώ και παίζω κανονικότατα για ώρες επί ωρών third person shooter παιχνίδια όπως tomb raider series, splinter cell series...

 

τέλος έχοντας διαβάσει τις δεκάδες των μηνυμάτων σας μου έμεινε στο μυαλό η παρακάτω παραστατικότατη φράση:

Οπότε ο εγκέφαλος σκέφτεται: " Κάτσε ρε φίλε' date=' τα μάτια μου λένε ότι προχωράμε μπροστά και πυροβολάμε μπαρμπαδέλια, αλλά το γυροσκόπιο μου λέει ότι είμαστε τελείως ακίνητοι καθισμένοι σε μιά καρέκλα. Τί στο π$%τσο συμβαίνει??? Το βρήκα!!! Φάγαμε κάτι και δηλητηριαστήκαμε!! Άρα εμπρός λοιπόν να προκαλέσουμε εμετό για να βγάλουμε αυτό που μας δηλητηριάζει"

 

[/quote']

 

χεχεχε respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...