Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εισαγωγής Gmail, Hotmail, Yahoo στο ThunderBird


NOPSTRIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αρχικά να πω οτι έχω λογαριασμό yahoo.com

Έφτιαξα λοιπόν λογαριασμό yahoo στο Thunderbird, όπως το περιγράφεις στην πρώτη σελίδα. (Μόνο μια μικρή διευκρίνηση: Φτιάχνοντας outgoing server για το yahoo.com στο πρώτο πλαίσιο που λέει Περιγραφή-έχω thunderbird στα ελληνικά-βάζω κάτι συγκεκριμένο ή δεν έχει σημασία; )

Στη συνέχεια όταν πάω να κάνω λήψη μηνυμάτων, δείχνει οτι έχει κάποια μηνύματα να κατεβάσει αλλά δε τα κατεβάζει ποτέ. Έπαιξα και με τη λήξη χρόνου σύνδεσης, ούτε στα 180sec ούτε σε κάτι μεγαλύτερο κατεβάζει τα mail.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός

Και πάλι ευχαριστώ και καλές γιορτές!

 

Γειά χαρά παιδιά.

Λοιπόν μόλις τώρα εγκαταστάθηκε στο thunderbird η καινούρια έκδοση του webMail - Yahoo, η 1.4.0...

Και Ω του θαύματος! Άρχισαν να κατεβαίνουν τα mail απο το yahoo.com.

Όποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου, ας το τσεκάρει και ας μας πει αν δούλεψε όπως και σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Εδω και λιγο καιρο, οποτε παω να στειλω μεηλ απο thunderbird, μου βγαζει το εξης μηνυμα:

"an error occured while sending mail:the mail server responded:cannot send message...Please check the message and try again.

Εχω @yahoo.gr mail.

Εχω εγκαταστησει και το ypops!.

 

Βοηθεια σας παρακαλω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα. Π.χ. εδώ στο Insomnia έχω δηλώσει το Gmail account μου και τα notifications για νέα thread replies μου έρχονται κανονικά, και σήμερα και τις προηγούμενες μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω ότι έχω σετάρει το Gmail μου μου στον TB ως ένα απλό POP3 account. Όχι μέσω οποιουδήποτε plugin (π.χ. WebMail) ή του τύπου account "Gmail" που εμφανίζει ο Thunderbird 2.x όταν δημιουργείς ένα νέο e-mail account.

 

Το 3/5 πάντως, περισσότερο κάνει για πρόβλημα γραμμής ή μεγάλου φόρτου στους Gmail servers μία δεδομένη χρονική στιγμή, παρά για γενικότερο πρόβλημα συνεργασίας TB-Gmail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sos προβλημα...μου δουλεουν ολα τα αλλα mails καλα εκτος κλασσικα απο το hotmail...Negative vibes κλασσικα και παντα μου ξαναζηταει τον κωδικο...εβαλα τα τελευταια add-ons αλλα τιποτα...και ουτε μ εμφανιζει το μηνυμα π λετε πιο πανω οταν κανω sign-in...any idea?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και δύο μερες εχω εναπροβλημα με τον κωδικο εισοδου στο Gmail ενω εχω βαλει το Gmail να κατεβαινει και στο outlook προσπαθησα να μπω στο Gmail απο την κεντρικη του σελιδα απο αλλο υπολογιστη και μου λεει οτι ο κωδικος μου δεν ειναι σωστος.

προσπαθησα αρκετες φορες να βαλω τον κωδικο μου αλλα χωρις αποτελεσμα το κακο ομως ειναι οτι και στο outlook σταματησε να ερχετε και η αλληλογραφια ανεξηγητα.

συμπληρωσα την φορμα που εχει για την διαδικασια του ξεχασμενου κωδικου αλλα δεν βγαζω ακρη γιατι πρεπει να απαντησω λεει και σεμια μυστικη ερωτηση για να μου ξαναστηλουν τον κωδικο μου παιδια εχω πελαγωσει και χρειαζομε επειγοντος βοηθεια διοτι το mail αυτο ειναι και επαγγελματικο και εχω παθει μεγαλη ζημια τι αλλες κινησεις μπορω να κανω για να μου στειλουν τον κωδικο μου παιδια ΣΟΣ:cry::cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και δύο μερες εχω εναπροβλημα με τον κωδικο εισοδου στο Gmail ενω εχω βαλει το Gmail να κατεβαινει και στο outlook προσπαθησα να μπω στο Gmail απο την κεντρικη του σελιδα απο αλλο υπολογιστη και μου λεει οτι ο κωδικος μου δεν ειναι σωστος.

προσπαθησα αρκετες φορες να βαλω τον κωδικο μου αλλα χωρις αποτελεσμα το κακο ομως ειναι οτι και στο outlook σταματησε να ερχετε και η αλληλογραφια ανεξηγητα.

συμπληρωσα την φορμα που εχει για την διαδικασια του ξεχασμενου κωδικου αλλα δεν βγαζω ακρη γιατι πρεπει να απαντησω λεει και σεμια μυστικη ερωτηση για να μου ξαναστηλουν τον κωδικο μου παιδια εχω πελαγωσει και χρειαζομε επειγοντος βοηθεια διοτι το mail αυτο ειναι και επαγγελματικο και εχω παθει μεγαλη ζημια τι αλλες κινησεις μπορω να κανω για να μου στειλουν τον κωδικο μου παιδια ΣΟΣ:cry::cry::cry::cry:

 

Προφανώς έχεις πέσει θύμα απάτης. Κάποιος έμαθε τον κωδικό σου κι έχει πάρει το λογαριασμό σου στα χέρια του. Αν ήταν κάτι στάνταρ όπως πχ. το τηλέφωνό σου, η ημερομηνία γέννησής σου ή κανένα 123456 τότε μη σου φαίνεται παράξενο. Είναι τα πρώτα που θα δοκίμαζε κανείς.

 

Τη μυστική ερώτηση την έχεις απαντήσει εσύ ο ίδιος. Όταν έφτιαξες το λογαριασμό την απάντησες. Ξέρεις την ερώτηση, ξέρεις και την απάντηση. Αν δε πρόσεξες και έβαλες ότι να ναι τώρα είναι άλλο θέμα. Σκέψου ποια είναι η απάντηση και δώσε την. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Μη περιμένεις βοήθεια από τη Microsoft πάντως. Για ανώνυμο mail μιλάμε. Δεν έχεις κάποιο τρόπο να ταυτοποιήσεις τον εαυτό σου. Δεν υπάρχει καμιά απόδειξη ότι τα στοιχεία που έδωσες είναι αληθινά οπότε ακόμη κι αν αποδείξεις ότι είσαι εσύ δεν μπορείς να αποδείξεις ότι ο λογαριασμός είναι δικός σου. Φαντάζεσαι να κλαιγόταν ο καθένας στη Microsoft ότι ξέχασε τους κωδικούς του τάδε λογαριασμού ισχυριζόμενος ότι ο λογαριασμός είναι δικός του και η Microsoft να του έδινε τους κωδικούς;

 

Και τελευταίο, είναι δυνατόν να χρησιμοποιείς ανώνυμο δωρεάν email για επαγγελματικό; Για τέτοιες δουλειές χρησιμοποιούμε είτε email του ISP μας ή αγοράζουμε domain από κάποια εταιρία και έχουμε email εκεί. Διαφορετικά προσέχουμε για να έχουμε: τρομερά δύσκολο password, ξέρουμε την απάντηση στη μυστική ερώτησή μας και συνδέουμε το λογαριασμό μας με κάποιο άλλο προϋπάρχον email ώστε να σταλεί εκεί ο κωδικός αν τον ξεχάσουμε.

 

Ξέρω ότι τώρα που στα λέω δεν έχουν και μεγάλη αξία αλλά τουλάχιστον να μάθεις κάτι από το πάθημα. Σε νιώθω πάντως... Δε ξέρω, τι να σου πω, δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το τμήμα τεχνικής τους υποστήριξης μήπως και μπορούν να σε ταυτοποιήσουν με κανένα άλλο τρόπο που δε φαντάζομαι αλλά δε νομίζω πάντως να βρεις άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...