Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εισαγωγής Gmail, Hotmail, Yahoo στο ThunderBird


NOPSTRIM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν επειδή θα τρελαθώ ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή!!!!

 

1. Κατεβάζω τα Add-ons στον ΤΒ (portable)

2. Στο WebMail ενεργοποιώ και το IMAP

3. Δημιουργώ νέο Account τύπου Email Account στο Hotmail σύμφωνα με τον οδηγό

4. Δημιουργεί ένα φάκελο Inbox και έναν Trash. Mου κατεβάζει όλα τα mail στον Inbox

5. Εδώ καταλαβαίνω ότι έπρεπε να κάνω WebMail και όχι Email Account

6. Διαγράφω τον λογαριασμό και φτιάχνω νέο WebMail, POP3 με επιτυχία

7. Κάνω check mail και μου κατεβάζει μόνο 1 μήνυμα.... ανοίγω το hotmail με firefox και δεν έχει κανένα μήνυμα στο Inbox!!!! φρίκαρα

8. Ξανά διαγράφω τον λογαριασμό μου στον TB και τον δημιουργώ αλλά αυτή την φορά IMAP

9. Κάνω check mail....

10. μου κατεβάζει όλους τους φακέλους που έχω

(Inbox, Sent, Junk E-mail και όσους είχα φτιάξει εγώ) αλλά στον φάκελο Trash τώρα πια έχει όλα τα μηνύματα μου και ότι είχα σαν σκουπίδια αλλά και αυτά που είχα χάσει διαγράφοντας τον πρώτο πρώτο λογαριασμό μου (Email Account, Pop3) τα έκανα Move στο INBOX και τώρα τα έχω κανονικά

11. ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ....ΕΣΕΙΣ???? Το καλό είναι ότι έχω τα mail μου!!!

 

 

 

parsifal: 1) ναι, έκανα Email Account για το Hotmail και μου κατέβασε κανονικά όλα τα μηνύματα μου.... δεν ξέρω γιατί λειτούργησε.... και με τον browser που τα έλεγξα τα είχε χάσει

 

2) Ο λογαριασμός που έχω τώρα ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ :cry: (WebMail ή Email Account) γιατί δεν θυμάμαι τι επέλεξα την τελευταία φορά... αλλά είναι στο Hotmail και IMAP....

 

ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δουλεύει....

 

 

 

α και κάτι που θέλω να ρωτήσω.... κάπου στο forum υπήρχε ένας οδηγός του ΤΒ με εικόνες που σου έλεγε πως να ρυθμίσεις διάφορα settings του TB π.χ. στα Tabs του options, ξέρει κανείς που είναι γιατί δεν μπορώ να τον βρώ

 

Άκυρο.... το βρήκα http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=189127 του parsifal (πολύ καλός και αυτός!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έφτιαξα κανονικά στο Thunderbird τους λογαριασμούς μου Gmail, Hotmail αλλά έχω ένα πρόβλημα.

 

Ενώ τα διαβάζω τα mail από το Thunderbird και σβήνω τα διαβασμένα όταν ανοίγω τη σελίδα του Gmail τα mail αυτά δεν έχουν σβηστεί και φαίνονται ως μη αναγνωσμένα.

Αυτό που θέλω είναι (αν γίνεται) να ενημερώνεται και το site του Gmail.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Δοκίμασα να το κάνω ΙΜΑΡ αλλά μου βγάζει οτι "έχετε υπερβεί το μέγιστο αριθμό συνδέσεων" και δε συνδέεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια το εκανα δουλευει για gmail αλλα στο hotmail το παει να κατεβασει τα μυνυματα και κολαει στο 1 μηνυμα (Ληψη μηνυμα 1 απο ...) παιζει ρολο που αυτα τα μηνυματα ειναι συνημενα και λογικα λιγο "βαρια" αρχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούστε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με ThunderBird Portable....

 

έχω στο φλασάκι μου το portableapps και απο εκεί τρέχω το ThunderBird, έτσι σε όποιο pc με internet και να κάτσω κάνω check mail. Μια μέρα όμως κάνω check απο υπολογιστή ο οποίος ήταν mail Server, το gmail κανονικά έπαιξε αλλά το Hotmail τα έφτυσε.... χτύπάει το localhost error. Εντάξει, αφου το localhost δεν παίζει λόγο του mail Server.... αλλά αυτό το άτιμο κρατάει αυτή την ρύθμιση και τώρα δεν μπορώ να κάνω check mail (για hotmail ) απο κανένα pc. Πρέπει να ξανα σετάρω το account... Έχει κανείς καμμιά ιδέα με το τι παίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

parsifal, όταν προέκυψε αυτό το πρόβλημα το POP και το SMTP ήταν κόκκινα... άλλαξα τα port (έβαλα αριθμούς πάνω από το 1024) και ενώ πρασίνισαν πάλι δεν έπαιζε το hotmail. Μάλλον θα το ξανά στήσω....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας εχς ενα προβλημα εχω κανει τισ ρυθμισεις ακριβως οπως γραψατε (ευχαριστω) αλλα μπορω μονο να στελνω οχι να λαμβανω.. εχω hotmail. Εψαξα αλλα δε βρικα να εχετε γραψει λυση για κατι αναλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει τρόπος τα junk mail που μου ρχονται ο thunderbird να μη μου τα βγάζει τα καθόλου?Δηλαδή τώρα τα βλέπω στο πάνω δεξιά πλαίσιο ως junk αλλά με ένα δεξί κλικ αυτά ανοίγουν.Εγώ θέλω ούτε καν να με ειδοποιεί.

 

edit:Αν τικάρω το mark messages determined to be junk as read λύνεται?Αλλά επειδή ορισμένα services θεωρούν μέχρι και τα invites junk μπορώ να τα ξαναδώ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάποιος άλλος πρόβλημα να τσεκάρει τα yahoo mail του? Εδώ και δύο μέρες λαμβάνω μήνυμα σφάλματος

"mail server mail.yahoo.com not responded. Server not ready"

 

Εχω ψάξει και δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για τα εξτενσιον. Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κάποιος άλλος πρόβλημα να τσεκάρει τα yahoo mail του? Εδώ και δύο μέρες λαμβάνω μήνυμα σφάλματος

"mail server mail.yahoo.com not responded. Server not ready"

 

Εχω ψάξει και δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για τα εξτενσιον. Τι μπορεί να φταίει?

 

ναι και αλλοι εχουν προβλημα , κατι γινετε με αυτους , αγνωστο ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα format και προσπαθω να ρυθμισω το windows live mail

παιρνει τα εισερχομενα αλλα οταν παω να στειλω

asdasdasdasgo9.th.jpg

ειμαι ετοιμος να το πεταξω απο το μπαλκονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό, αφού δεν έχεις σωστές ρυθμίσεις για τον Outgoing (SMTP) server. Για Yahoo account, μπορείς να δεις τις σωστές ρυθμίσεις στο παρακάτω link:

 

>http://help.yahoo.com/l/gr/yahoo/mail/read/read-08.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...