Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

re paidia min eiste kai axaristoi osoi psonisate tin 1 Iouniou.

Ta pirate ola tsampa gia 1 OLOKLHRO ETOS kai sas dinoun kai 768

dorean kai milate? ti na po.

Htan eidikh prosfora tis 1 IOUNIOU to eixan pei.

Oloi oi alloi omos PREPEI na diplasiastoun.As perimenoume liges meres akoma giati tha ginei xamos mallon.

AN piasto pantos leksh leksh apo osa lene prepei kai ths 1 IOUNIOU na ginoun diples' date='as prosexan otan ebgazan tin prosfora.Alla kai 768 boba ine.[/quote']

 

Παιδιά, μην το συζητάτε καθόλου.

 

Μπόμπα, η προσφορά της Forthnet. Το πήρα για τον άντρα της ξαδέρφης μου,

που είναι άσχετος με computer. 117 ευρώ όλα πληρωμένα, για γραμμή 512,

και τα πάγια του ΟΤΕ, και η συνδρομή της Forthnet, και η ενεργοποίηση

γραμμής, και το μοντεμάκι, συν o δωρεάν χρόνος ομιλίας που δίνει

για τα τηλέφωνα. Δεν θυμάμαι πόσο είναι. Νομίζω 3€ για κάθε μήνα;;

 

Ενα θα πώ μόνο, κάντε μια διαίρεση 117/12=9.75€ όχι η συνδρομή προς

την forthnet, αλλά και το πάγιο της γραμμής είναι μέσα.

 

Αλλού αν δείτε πάει περίπου στα 20€ η συνδρομή μόνο για 384,

και κανένα 25€ για 512, χωρίς την γραμμή του ΟΤΕ. Μιλάω για

κανονικές συνδρομές, και όχι προσφορές για κουτιά.

 

Τόσο φθηνά, που εγώ νιώθω ήδη βλάκας που ενεργοποίησα νωρίτερα, την HOL.

Που θεωρώ ήδη πολύ καλή προσφορά, γιατί με 249€ παίρνω 1 ή 2 χρόνια,

κατ' επιλογήν, σύνδεση στα 384. Φυσικά πήρα 2 χρόνια, οπότε έχουμε

249/24=10.38€ αλλά ΜΟΝΟ την σύνδεση. Βγάζοντας τον ΦΠΑ πάμε στα 8.72€

για να έχουμε ίση σύγκριση με άλλες συνδρομές που έχουν τιμές χωρίς ΦΠΑ.

 

Πέρα απο αυτά σκάω στον ΟΤΕ 15.90+ΦΠΑ=18.92€ x 2 μήνες=37,84.

Δηλαδή μηνιαίο συνολικό κόστος με ΦΠΑ, μου έρχεται 10,38 + 18,92=29,30€

και εσείς οι τυχεροί της 1ης Ιουνίου, πληρώνετε λιγότερο από 10€.

 

ΑΜΑΝ!!! (με σήμα τον γάιδαρο) :-))

 

 

 

 

Τόσο sucker, νιώθω. Αν και το ξαναλέω. Η προσφορά της HOL είναι από τις

καλύτερες, και μετά ακολουθεί η ACN (Altec Telecoms) με μικρή διαφορά,

στο κόστος ανά μήνα εννοώ.

 

ΣΥΝ, επιπλέον ότι πλήρωσα EXTRA το modem, γιατί δεν ήθελα κάτι απλό σε USB,

αλλά πήρα το SpeedTouch 530, που συνδέεται με LAN. Αργότερα, θα το ρίξω πάνω

σε switch για να παίζω και σε δίκτυο. Αλλα 45€ περίπου. Δεν πήρα το νεότερο

speedtouch, αν και ήταν και για DSL2, γιατί δεν μου άρεσε το κουτί του.

Γούσταρα το wireless + το USB stick, που δίνει δώρο ο ΟΤΕ, αλλά αν πήγαινα

ΟΤΕ, θα είχα κόστος 20€ και (νομίζω 22) ανά μήνα, οπότε μάλλον με συμφέρει

να το αγοράσω μόνος μου, η να πάρω και κάτι καλύτερο (3Com, Zyxel, USR).

 

 

ΣΥΝ, επιπλέον η ενεργοποίηση στον OTE άλλα 35€ + ΦΠΑ= 41,65.

 

 

Ε, αν τα κάνεις σούμα όλα αυτά, δεν νιώθεις μαλ*κ*ς, όταν ο ξάδερφος μου

παίρνει 512, που είναι και άσχετος; Γ*** την τύχη μου!!!

 

Δηλαδή εμένα ετήσιο κόστος με ΦΠΑ, μου έρχεται 29,30 x 12=351,60, εκτός

τα κερατιάτικα στον OTE (modem +γραμμή)=45 + 41.65=86.65, και έχω και

384. Δεν πήρα 512, που ήταν κανένα 100-120άρι πιο ακριβή, γιατί στα

2 χρόνια σίγουρα θα πέσουν πολύ οι τιμές. Αν και για torrent, λουκούμι

είναι και η 512 !!!

 

 

 

Αλλά να πω και 2 τελευταία. Τρία μάλλον.

Κάντε κανένα διάλλειμα εδώ, τσιγαράκι, σάμαλι, μαλλί της γριάς, κόκα κόλες έχω :-)

Είναι λίγο μεγάλο, αλλά πιστεύω αξίζει να το διαβάσετε. Εχει και άλλα θεματάκια

για τους ISP's, αλλά δεν σπάω το μύνημα σε 2-3 κομματια, γιατί θα χάσω τον ειρμό

της σκέψεως μου. Ελπίζω πάντως να έχετε αντοχή, και ανεμιστήρα ή air-condition

πλάι σας. Λέω εμπειρίες από διάφορους providers.

 

α) Εβαλα σε άλλον άνθρωπο την προσφορά για το ADSL in a box (forthnet)

που ήταν 3+3 μήνες δώρο, στα 117€ πάλι, δηλαδή 117/6=19,5.

Αρα μιλάμε για κόστος 20€ με τα πάντα πληρωμένα, αλλά για τους 6 μήνες.

Μετά το 6μηνο, από τους μήνες 7-12, πάει όσο είναι το κανονικό πάγιο

της 384. Αν θυμάμαι καλά, το πακέτο τον δεσμεύει για 12 μήνες.

 

Ερώτηση: Αν κοντεύει να του λήξει του ανθρώπου, κάνει ανανέωση; Δεν νομίζω να θέλει

να πάρει άλλο καινούριο πακέτο, γιατί θα χάσει κανένα μήνα μέχρι να του το συνδέσουν.

Τόσο πάει περίπου, οπότε θα είναι ένα μήνα χωρίς internet, αλλά θα κέρδιζε ένα

επιπλέον USB modem :-)

 

Με την ΛΗΞΗ αυτής της προσφοράς, που έληγε νομίζω τέλη Απριλίου και παρατάθηκε

ΝΟΜΙΖΩ μέχρι τέλη ΜΑΙΟΥ, έβγαλε την προσφορά της 1ης ΙΟΥΝΙΟΥ. Αρα μπορούμε να

πούμε ότι ο άνθρωπος πιάστηκε όχι κορόιδο, απλά άτυχος.

 

 

β) H Forthnet έκανε μπαμ, με την προσφορά, αλλά είχε τόσο κόσμο, που πήρε πάλι κανένα μήνα

για να ενεργοποιήσουν. Τους ζαλίσαμε στα τηλέφωνα 3-4 φορές εγώ, άλλες τόσες ο ξάδερφος.

Τόσο που αν δεν ήταν η Forthnet, και ήταν κάποια άλλη εταιρία, θα έλεγα ότι τσίμπησαν

τα λεφτά και έγιναν Λούηδες. Καλή ώρα όπως η Sparknet, που την πάτησε ένας ένας άλλος

φίλος, αν και υπήρξε λύση. Αλλα μας έλεγαν μαλ*κιες, στην Sparknet, θα σας ειδοποιήσουμε

μόλις φτιάξει το ΕΠΑΚ, και π*π*ρια... Αιωνία της η μνημη, αν και ήταν καλή και γρήγορη.

Θεός 'σχωρεσ' τις γραμμές τους.. Αμήν.

 

γ) Αν και βρίζουμε όλοι τον ΠΟΤΕ, στάθηκα πολύ τυχερός στην ενεργοποίηση της γραμμής ADSL.

 

 

Μακροσκελής δραματική εισαγωγή: (Βγάλτε τα μαντήλια... σνιφ!!!)

 

Παλιότερα ένας φίλος που έβαλε πέρσι, έκανε πάνω απο μήνα, γύρω στον ενάμισι,

να του συνδέσουν 512 σε conn-x, στο Καλαμάκι, και του κόβανε ανά διαστήματα την

γραμμή γιατί είχε προβλήματα και φύσημα.

 

Αλλος φίλος,του είπαν σε 12 μέρες, έκανε καμμιά 15αριά, πάλι σε conn-x. Ηξερα ότι

υπάρχουν και από αλλού καθυστερήσεις μέχρι 2 μήνες, και από περιοδικά που διάβαζα.

 

Πήγα αρχικά στον ΟΤΕ στην Νέα Σμύρνη, και τους λέω θέλω να κάνω αίτηση αλλά ξέρω

ότι υπάρχουν καθυστερήσεις μέχρι 2 μήνες, σε πόσο χρόνο θα έχω παραδοτέα γραμμή;

Ο τύπος εκεί, μου λέει σε 12 εργάσιμες μέρες, και του λέω είστε σίγουρος, γιατί

έχω ζωντανό παράδειγμα τον φίλο μου μου εδώ και 2 μήνες ταλαιπωρείται, και του

κόβεται η γραμμή. (αυτός με το conn-x, o πρώτος). Μου λέει κάτσε να δω, και μπαίνει

στον κομπιούτερα. Βρήκε έναν τύπο από Μοσχάτο, και μου λέει αυτός έκανε πριν 2 μέρες

αίτηση για του έχουμε ενεργοποιήσει την γραμμή.

 

Μου έκανε εντύπωση, Εφυγα, τότε δεν ήμουν έτοιμος να βάλω γραμμή, απλά πήγα να μάθω.

Είχα την αμφιβολία, αλλά ο καλός άνθρωπος, μου είπε ότι αν την βάλεις τώρα την γραμμή,

μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα μπει στο διάστημα που λέμε, για την Νέα Σμύρνη.

Είχα δεί και απο το Oteshop, εκεί που βάζεις τον αριθμό τηλεφώνου σου, για να δείς

αν έχει πρόσβαση ADSL στην περιοχή σου, ότι δεν είχαν πόρτες για PSTN, αλλά μόνο για

ISDN και λέω, άσε που να το μετατρέπω από PSTN σε ISDN, για να βρω εύκολα πόρτα.

Να πληρώνω πιο μεγάλο πάγιο;

 

Τα χριστούγεννα (νομίζω μέχρι 31/12/2005) έληγε μια προσφορά της HOL που στα 208€

αν θυμάμαι έδινε 12 μήνες ADSL, την έχασα αυτή την προσφορά, έχασα και αυτή του

RAM με τους 3 μήνες τσάμπα ADSL. Μετά έβγαλε αυτή στα 249€ που σας είπα, για 1 ή 2

χρόνια. Δηλαδή αν πάρεις 1 χρόνο πρόσβαση ή διετή, πληρώνεις το ίδιο. Και ήταν

τυχερό να πάρω αυτή.

 

Φτάνουμε λοιπόν στον Απρίλιο, του σωτήριου έτους 2006. Αν θυμάμαι καλά τις ημερομηνίες,

Πέμπτη 20/4 έκανα αίτηση για ADSL, τηλεφωνικά στο 134. Ρώτησα για modem, ήθελα το

speedtouch 510, με τις 4 θύρες ethernet, είχε καταργηθεί, αν και σε κάποιες σελίδες του

Oteshop το είχανε ακόμη. Αλλά ήξερα και από τον OTE που πήγα άλλη φορά, ότι είχε

καταργηθεί. Λέω να πάρω το speedtouch 530, που το είχα δουλέψει τόσο σε φίλο που

έχει vivodi, όσο και στον πρώτο φίλο με το conn-x, αλλά και σε άλλο γνωστό μου

που το πήρε στο γνήσιο κουτί (όχι σε πακέτο conn-x), και μπορώ να το σεττάρω μόνος μου.

Είχα και ένα Switch, θα το κοτσάρω πάνω στο switch, δεν πειράζει.

 

Απο το 134, που λέτε, ρώτησα και για το speedtouch wireless, αλλά μου είπαν και για το

536 νομίζω που είναι λίγο για μικρό, αλλά για ADSL2. Αν το έπαιρνα με συνδρομή Otenet,

θα μου κόβανε και γύρω στα 5€. Μου λέγανε σε συμφέρει να πάρεις Otenet κτλ, και πράγματι

πέρα από τις παρλαπίπες τους, είχε βγάλει και ένα πακέτο connex, στα 40€ το δίμηνο για

384, αν θυμάμαι καλά. Αλλά η συνδρομή της HOL, σύμφερε με 10€ ανά μήνα, και τους λέω

θα πάρω συνδρομή από άλλο provider, ευχαριστώ (χεχεχε!!)

Τελικά πήρα το 530, αλλά το πλήρωσα χωρίς την μείωση, γιατί δεν πήρα συνδρομή από αυτούς.

Με καλούν για επιβεβαίωση για την αίτηση, όλα καλά.

 

Τρίτη 2/5, με παίρνουν για να μου πουν ότι εγκρίθηκε η αίτηση, και μου έχουν ενεργοποιήσει

την γραμμή (YES!!! YES!!!) και για να μου κλείσουν ραντεβού, για να μου φέρουν το modem.

Πάνω στις 8 εργάσιμες. Με εξέπληξε η ευγένεια, η ταχύτης, και η εξυπηρέτηση του 134!!!

 

Κλείνουμε ραντεβού(;;) για Παρασκευή πρωί μέχρι το μεσημέρι (10:00 με 14:30 ή κάτι τέτοιο).

Περιμένω, περιμένω, τους παίρνω τηλέφωνο, κατά τις 14:00, λέω δεν φάνηκε ο courrier, μην

ανησυχείτε θα έρθει κτλ. Πάει η Παρασκευή. Ξαναπήρα, νομίζω Δευτέρα πρωί, μου λένε ότι

είχαν απεργία τα courrier, λέω τι μου λένε τώρα... Αρχίσαμε τα γνωστά του ΠΟΤΕ!!

Τα courrier είναι ιδιωτικά, αλλά τι να κάνω θα περίμενα. Σκεφτόμουν, τρέχει άδικα η

γραμμή, κι εγώ δεν έχω modem ακόμη... Αγωνία

 

 

Και πρέπει να ήταν Τρίτη (η μάλλον Δευτέρα) 8/5 (βαριέμαι να ψάξω την απόδειξη)

(ΟΚ, Δευτέρα είναι) όπου σκάει μύτη μεσημεριάτικα κατά τις 16:00 ένας courier.

Εφερε το μοντεμάκι μου, ή καλύτερα ρουτεράκι μου. Ολος χαρά εγώ... Το ανοίγω, άλλη

έκπληξη, ήρθε με ταχυμεταφορά ΕΛΤΑ. Χωρίς να το χρεωθώ εγώ (χρέωση αποστολέα).

Οργάνωση όμως ε, το 134; Λέω χαλάλι το Σαββατοκύριακο που περίμενα, αφού ήρθε πάλι καλά.

 

Αρχίζω να το ξεπακεττάρω κτλ. Το απόγευμα που κατεβαίνω, πάω να δώ τι γράμματα

έχουν έρθει, και βλέπω ένα χαρτί που άφησε ο courrier, με ημερομηνία 6/5, Σάββατο.

Ειδοποιητήριο. Την τύχη μου, Παρασκευή δεν είχαμε ραντεβού; Λες όντως να είχαν

απεργία (αν ήταν του ΕΛΤΑ), ή έκανε λαμογιά ο courrier και βαρέθηκε να ανέβει πάνω;

Στο σπίτι θα έπρεπε να φέρει το πακέτο, κάτω θα το άφηνε; Παρεπιπτόντως, κάτι τέτοιες

βλακείες κάνει και η ACS, και λέει δεν σας βρήκαμε. Η μήπως είχα βγει κάπου το Σάββατο,

και δεν με βρήκαν; Εδώ δεν θυμάμαι τι έφαγα χθες, αλλά νομίζω δεν είχα βγει καθόλου

εκείνο το Σάββατο, είχα και τα νεύρα που με έστησαν την Παρασκευή. Η το παράτησε κάτω,

έτσι ο κουριερτζής, για να δείξει και καλά, ότι ήρθε και το Σάββατο;

 

Who knows, πάντως o ρούτερας πάει 'φσεκ' (φυσέκι). Πιάνει με άνεση τα 40-41.5 kbps,

όταν κατεβάζω από internet explorer. Φτου φτου, μη το ματιάσω... :-)

 

 

δ) η αδερφή μου θέλει να βάλει ADSL κι εκείνη, αλλά δεν πρόλαβε την προσφορά της 1ης Ιουνίου,

που ήταν και ετήσια και 512. Αν θα της πρότεινα να πάρει κάτι, θα ήταν forthnet, με κλειστά

τα μάτια. Δεν ισχύει αυτή η προσφορά, αλλά βγάλανε μια άλλη στο 1 Mbps, με 25€/μήνα.

 

Αν και είναι υπερβολικό, για την αδερφή μου, θα το έβαζα εγώ αν δεν είχα την HOL.

 

Ερωτήσεις: Πόσο έχει το πάγιο της 1 Mbps, αν πάρεις γραμμή κατευθείαν από OTE; Κανένα

30άρι, συν ΦΠΑ, συν συνδρομή στον provider;

 

Εξάμηνο δεν είναι το πακέτο της forthnet, με παραμονή για 12 μήνες;

Και μετά θα πληρώνει κάποιος και πάγιο στοn OTE, και άλλα 25 συνδρομή

Forthnet;

 

 

Αν και πιστεύω ότι θα βγάλει κι άλλα πακέτα, τώρα με τον διπλασιασμό της χωρητικότητας.

Ηδη έβγαλε ένα πακέτο στα 768, στα 20€ περίπου ανά μήνα.

 

Το πακέτο 1 mbps θα πάει στα 2 mbps, με τον διπλασιασμό, ή είναι 512x2=1024;

Γιατί κάτι τέτοιο πρέπει να είναι, αν έχει 25€, και η 768 (2x384) είναι στα 20€.

Μπορεί κάποιος να μάθει από την Forthnet;;;; Please?

(Γράψτε εδώ, ή στείλτε e-mail στο [email protected] ).

 

 

Τι άλλο υπάρχει με χαμηλό κόστος ανά μήνα, και κυρίως σε ετήσιο πακέτο, ή εξάμηνο;

Π.χ. κάτι λιγότερο, ή γύρω στα 15€ ανά μήνα;

 

- Βρήκα και το Altec jetpack, στα 40€ τελική τιμή, 2+1 μήνας δώρο. Κανονικά πάει 20€

ο μήνας, αλλά λογικά 40/3=13,33€ ανά μήνα με ΦΠΑ.Καλό φαίνεται για αρχάριους.

 

- Η την προσφορά της Tellas στα 17,90 με ΦΠΑ, σου δίνει και γραμμή και πρόσβαση,

αλλά με δικό σου εξοπλισμό modem; Μήπως στα 17.90€, σου δίνει μόνο πρόσβαση,

άρα πρέπει να έχεις ήδη γραμμη ADSL ΟΤΕ; Μιλάμε για 384 ή 512;

 

Πάντως από ότι ξέρω νομίζω μπορείς να πάς και χωρίς εξοπλισμό, στον δίνουν αυτοί,

σαν πακέτο box, ας πούμε. Ξέρετε κόστη;

 

- Τι άλλο, καλό και φτηνό υπάρχει. Υπάρχει και ένα πακετάκι Teledome, νομίζω 8μηνο

από το Πλαίσιο, αλλά φοβάμαι μην τους κατεβάσει ο OTE τις γραμμές. Δεν το είχε

κάνει παλιότερα; Η μήπως στην telepassport;

 

Και νομίζω έχει γίνει συγχώνευση με Lannet πρόσφατα, άρα ίσως είναι και εγγύηση αυτό.

Ψέμματα, με telepassoport, λάθος μου.

 

Πάντως μετά την Sparknet φοβάμαι τις μικρές εταιρίες, γενικά. Μικρή εταιρία άμα χρωστάει

ΟΤΕ, ΟΤΕ κόψει-κόψει γραμμή, και μετά ποιός μας γαμ*ί ;-)

 

 

Πάντως και η Lannet, νομίζω δίνει τα δικά της πακέτα, και όχι της TELEPASSPORT.

Το πέτυχα, μπέρδεψα τα tele-something... :-)

 

 

ε) Μόλις προχθές έστειλα e-mail στην HOL, και τους λέω τι γίνεται ρε παλλικάρια με τον

διπλασιασμό της χωριτικότητας;

 

Η απάντηση που έλαβα ήταν λογική. Συνοπτικά λέει τα εξής:

 

Αν και εφόσον ο OTE εφΑρμόσει το πιλοτικό του πρόγραμμα, η κάθε εταιρία θα εφαρμόσει

την πολιτική που θεωρεί κατάλληλη.

 

Αναβάθμιση δωρεάν θα γίνει μόνο σε όσους έχουν ΚΑΙ συνδρομή ΚΑΙ γραμμή από την HOL,

και όχι σε όσους έχουν γραμμή ΟΤΕ, όπως εγώ. Ναι μεν, θα έχω διπλάσια χωριτηκότητα

από τον ΟΤΕ, αλλά μπορώ να αναβαθμίσω την συνδρομή μου π.χ. 768.

 

Οσον αφορά την ερώτηση αν βάλει ο OTE DSLAM 768 Kbps, αν θα υπάρξουν αντίστοιχες

συνδρομές από τους providers, οι providers δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα να κάνουν

και την ανάλογη συνδρομή.

 

Ολα αυτά υποτίθεται είναι ανεπίσημα. Μάλλον περιμένουν να δουν κι αυτοί τι θα γίνει.

Πάντως, η Forthnet αντίδρασε δυναμικά και γρήγορα. Μπράβο τους!!! Μάγκες...

 

 

 

 

Στο ίδιο ερώτημα που έκανα στον OTE, μου στείλανε το νέο δελτίο τύπου, που μεταξύ

των γνωστών για διπλασιασμό χωριτηκότητας και την λήξη του πιλοτικού σταδίου,

λένε ότι σε κανένα τρίμηνο θα έχουν διπλασιαστεί όλες οι γραμμές. Για να δούμε.

Με μια ελπίδα ζούμε.

 

Οσο αφορά την HOL, απο την μια λογικό είναι να εξυπηρετεί τους πελάτες της που έχουν

ΚΑΙ γραμμή από αυτούς, αλλά από την άλλη, γιατί να πληρώσω extra, ενώ κάποιος άλλος

το έχει τσάμπα; Και όσο για την αλλάγή σε 768 δίνοντας διαφορά θα το σκεφτώ πολύ,

εξαρτάται τι μπουγιουρντί θα μου βγάλουν. Πιστεύω να είναι σε λογικά πλαίσια.

Θα σας πω παρακάτω.

 

Πήγα και πήρα γραμμή από τον ΟΤΕ, για καλύτερα, για να μην δεθώ με έναν provider, άμα

θέλω να αλλάξω μετά, και έχω να μου κόβουν την γραμμή, και ξαναπληρώνω ενεργοποιήσεις

κτλ, αλλά φαίνεται ότι την πάτησα. Ακου τσάμπα όσοι έχουν και γραμμή HOL.

 

Από την άλλη θα μου ερχόταν λίγο φθηνότερα από το αντίστοιχο πάγιο του ΟΤΕ, αλλά

έπρεπε για να πάρω γραμμή από την HOL, να προπληρώσω και τους 12 μήνες. Βάλτε

χοντρικά ότι 15,90+ΦΠΑ=18,92 είναι στον ΟΤΕ x 12 μήνες=227 περίπου, και έπρεπε να

προπληρώσω στην HOL κανένα 200-210, γιατι σου κόβουν και 1-1.5€ ανά μήνα αν πάρεις

από αυτούς την γραμμή. Αλλά έσκασα ήδη 249€ για την συνδρομή για 2 χρόνια, έπρεπε

να δώσω και καμμιά 200ριά για την γραμμή, είναι πολλά. Ασε, που η συνδρομή είναι

2 χρόνια, μην μου ζητάγανε λέφτά για τα 2 χρόνια στην γραμμή. Κι έτσι πήγα ΟΤΕ που

παίζει υποτίθεται καλά. Την τύχη μου πάλι!!!!!

 

 

 

 

Οσο για την αναβάθμιση σε συνδρομή που είπα, ανάλογα τι θα μου βγάλουν, έχω 2 καλά

παραδείγματα από Forthnet και Otenet. Στην περίπτωση που σας έλεγα με τον τύπο

που πήρε 3+3 μήνες δώρο ADSL in a box (Forthnet), αυτός είχε αρχικά PSTN, και του λέω

πριν καταλήξεις σε κουτάκι, κοίτα μήπως σε συμφέρει να κάνεις αναβάθμιση την συνδρομή

σου σε ADSL (κανονική, όχι κουτί). Μας είπαν ότι πρέπει να λήξει ο τρέχων μήνας άρα

δεν κλέβουν μέρες, και η αλλαγή θα ισχύσει από τον επόμενο μήνα. Καλό και για αυτούς,

και για μας και να πληρώσει την διαφορά από την PSTN στην DSL, στις τρέχουσες τιμές.

Λογικό δεν είναι;

 

Πάντως ρε παιδιά, αν δεν πάρεις PSTN με μήνες δώρο, και πάρεις μια απλή τρίμηνη

ας πούμε, θες 45-50€ είτε ALTEC, είτε Forthnet, είτε OTENET. Δηλαδή θες 15€/μήνα.

Δεν συμφέρει, αν παίρνεις ADSL 384 με 20€ τον μήνα.

 

Ο άνθρωπος είχε συνδρομή με μήνες δώρο, αλλά τελικά τον σύμφερε να παρει κουτί ADSL,

παρά να κάνει αναβάθμιση σε ADSL κανονική.

 

Πολύ ξεφτίλα οι τιμές για PSTN, άσε που με ADSL, εκτός ταχύτητα δεν έχεις χρονοχρέωση

(γειά σου ΑΘΑΝΑΤΕ ΟΤΕ με τα σαίνια σου χεχεχε!!!). Παντως το πιο φθηνό PSTN το βρήκα

στην HOL, με 5€ περίπου.

 

 

 

Αντίστοιχα, η OTENET. Το αφεντικό μου αναβάθμισε την 8+4 μήνες δώρο PSTN του, σε ADSL,

αλλά έβαλε φτηνό πάγιο 5€ Conn-x, αλλά με ογκοχρέωση. Και του επέστρεψαν και λεφτά

κιόλας, γιατί το κόστος ανά μήνα στο PSTN ήταν πιο ακριβό. Καλό ε ;-) ;-)

 

Με το που έβαλε ADSL, κατέβαζε όλη μέρα αρχεία, και του λέω γιατί δεν αλλάζεις

σε FLAT RATE, και να κατεβάζεις χωρίς να έχεις άγχος μην περάσεις το όριο;

Νομίζω το όριο του ήταν 5 GByte. Τώρα, του έρχεται και πιο οικονομικά, χωρίς

ογκοχρέωση. Είδες άμα δεν είσαι γνώστης, π.χ. κάποιων απλών πραγμάτων για μένα :-)

 

 

 

Συμπέρασμα:

Τελικά μου φαίνεται αρκετοί γνωστοί μου έχουν βάλει ADSL, και με δική παρότρυνση αλλά και

από μόνοι τους, επειδή το άκουγαν από την τηλεόραση. Εγώ το λέω χρόνια τώρα, από όταν

είχε ξεκινήσει η Vivodi, είναι γρήγορο, έχεις μόνιμη σύνδεση, μιλάς και στο τηλέφωνο

ταυτόχρονα όπως το ISDN.

 

 

Απο τα 8 άτομα μαζί με μένα, οι 4 έχουν βάλει 512 για να είναι γρήγορα, και είναι

πανάσχετοι. Κι εγώ που είμαι σχετικός έβαλα 384; Λόγω κόστους, όμως όπως προείπα.

Να πέσουν και οι τιμές Γκρρρ...

 

 

Ααα, και ο φίλος στην Vivodi που έβαλε 1024, εξελίχτηκε σε αστεράκι αυτός αλλά δεν

του δουλεύει καλά το VoIP, κάνει διακοπές. Αυτός ξεκίνησε ομαλά 384-512-1024,

σταδιακά ρίχνοντας τις τιμές η Vivodi.

 

 

Οι άλλοι 2, κι ένας εγώ, 3 σύνολο έχουμε 384. Κουράγιο στα 2 χρόνια θα έχουν ελλατωθεί

κατά πολύ οι τιμές χεχεχε!!

 

Αντε σας ζάλισα, τέλος. Ελπίζω να αποζημιωθήκατε με τις ιστορίες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χανια, μπενο νετ το μοντεμ συνδεετε σε 2.1mbs!!! οπα λεο, λαθος ειναι η εγινε τοσο συντομα η αναβθμιση. Ανοιγο τορεντ εχο φτασει τα 150κ/σεκ αρα οντος αναβθμιση εγινε, αψογα. Δεν το περιμενα τοσο συντομα, προς μεσα σεπτεμβρη ελπιζα.

 

Περιοχη χανια, κεντρο στα δικαστηρια κοντα, exo το connx 1mb to 6mhno εδο και 3 μηνεs, βεβαια γραμη dsl εχο περιπου 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει τί συμφέρει περισσότερο; blink.gif

 

1. Να περιμένεις να διπλασιαστεί η 384 σε 768 και μετά να πας 1024

 

ή

 

2. Να να πας τώρα 512 και στη συνέχεια με την αναβάθμιση να γίνει 1024;

 

blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με το λογαριασμό του καθένα έστειλε mail στους συνδρομητές του μόνο...

Δελτίο Τύπου στην ιστοσελίδα της Forthnet υποθέτω θα βγει αύριο(όντως δεν έχει βγει ακόμα επίσημα)

Αλλά είναι σίγουρο ότι θα λέει αυτό ακριβώς που γράφτηκε και στο Insomnia.

Αμφιβάλλεις δηλαδή ότι δε θα βγάλει τέτοιο δελτίο τύπου?

 

Δεν νομίζω ότι είναι ίδια τελικά...

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=170246

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες η αναβαθμιση σε μένα έγινε, είχα onDSL 384, το οποίο έτρεψα σε αόριστου μετά το πέρας του προπληρωμένου με 20/μήνα, μέσα στον Ιούλιο μεταπήδησα στην προσφορά των 1024 με 26/μήνα, και προχτές με ανέβασε στα 2048...Η ταχύτητα είναι αληθινή καθως έχω ήδη κατεβάσει αρχεία με 170kb μέσο όρο. Καλή μου (σας) όρεξη...

 

Ισως τελικά ο ΟΤΕ είναι θρησκεία (ισως επειδή και το δίκτυο είναι δικό του) και όλοι οι άλλοι απλώς απατεωνίσκοι που προσπαθούν με διάφορα τεχνάσματα να τα παίρνουν από αδαείς και αφελείς. Δε λέω καλώς υπάρχουν, για λόγους ανταγωνισμού, αλλά όχι όμως για να τους τα ακουμπάς, όπως άλλωστε συμβαίνει και με τα σιντάδικα (παλιά δισκάδικα) που φεσώνουν υπερβολικά τα μουσικά δισκάκια φορτώνοντας στους λίγους θαραλλέους πελάτες το κόστος της πειρατείας όλων εκείνων που δεν αγοράζουν....

 

Για σκεφτείτε το και αυτό μάγκες....

και μια τελευταία ερώτηση: Αυτό το ωραίο πακετάκι της Tellas, tων 18 ευρώ, 'για να είστε ελεύθεροι', λέει 'όταν θα πέφτουν οι τιμές', ποιός θα το πάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες η αναβαθμιση σε μένα έγινε, είχα onDSL 384, το οποίο έτρεψα σε αόριστου μετά το πέρας του προπληρωμένου με 20/μήνα, μέσα στον Ιούλιο μεταπήδησα στην προσφορά των 1024 με 26/μήνα, και προχτές με ανέβασε στα 2048...Η ταχύτητα είναι αληθινή καθως έχω ήδη κατεβάσει αρχεία με 170kb μέσο όρο. Καλή μου (σας) όρεξη...

 

Ισως τελικά ο ΟΤΕ είναι θρησκεία (ισως επειδή και το δίκτυο είναι δικό του) και όλοι οι άλλοι απλώς απατεωνίσκοι που προσπαθούν με διάφορα τεχνάσματα να τα παίρνουν από αδαείς και αφελείς. Δε λέω καλώς υπάρχουν, για λόγους ανταγωνισμού, αλλά όχι όμως για να τους τα ακουμπάς, όπως άλλωστε συμβαίνει και με τα σιντάδικα (παλιά δισκάδικα) που φεσώνουν υπερβολικά τα μουσικά δισκάκια φορτώνοντας στους λίγους θαραλλέους πελάτες το κόστος της πειρατείας όλων εκείνων που δεν αγοράζουν....

 

Για σκεφτείτε το και αυτό μάγκες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...