Προς το περιεχόμενο

Έσπασα την lcd samsung τηλεόραση μου...


BadCluster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πες οτι χαλασε μονη της. Εγω εχω παρει καινουριο μοντελο κινητου με αυτο τον τροπο (το ειχα πεταξει εγω στον τοιχο αλλα ειπα οτι χαλασε μονο του). Αν ανακαλυψουν οτι δε χαλασε μονη της δε θα σου κανουν και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες οτι χαλασε μονη της. Εγω εχω παρει καινουριο μοντελο κινητου με αυτο τον τροπο (το ειχα πεταξει εγω στον τοιχο αλλα ειπα οτι χαλασε μονο του). Αν ανακαλυψουν οτι δε χαλασε μονη της δε θα σου κανουν και τιποτα.

 

Ρε σεις ελεος! Αυτο ειδικα δυσκολευομαι πολυ να το πιστεψω. Εδω κοιτανε πως να κανουν περικοπες απο παντου, και δεν πηραν χαμπαρι οτι το τηλεφωνο χαλασε απο χτυπημα και σου εδωσαν καινουριο απο την τσεπη τους? Δεν ειχε γρατζουνιες η χτυπηματα το τηλεφωνο μετα απο τετοια στουκα? Πρεπει να επεσες σε πολυ βλακες και να ησουν πολυ τυχερος αν συνεβη αυτο πραγματικα. Οσο για την τηλεοραση, δε πιστευω οτι θα περασει το 'χαλασε μονη της'. Η βλαβη προηλθε απο χτυπημα, και αν την ανοιξουν στο πλαι που χτυπηθηκε σιγουρα θα δουν καποια ζημια, εστω εσωτερικη. Και επειδη δυστυχως δεν μου εχει ξανασυμβει (η σε φιλο) μια παρομοια βλαβη, καλο θα ηταν να παρεις τηλεφωνο την αντιπροσωπεια να δεις ποσα θα σου πουν, και απο κει και περα αποφασιζεις τι σε συμφερει. Λογικα θα πρεπει να τους την πας πρωτα ομως για διαγνωση της ζημιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχε γρατζουνιες η χτυπηματα το τηλεφωνο μετα απο τετοια στουκα? Πρεπει να επεσες σε πολυ βλακες και να ησουν πολυ τυχερος αν συνεβη αυτο πραγματικα.

 

Βλάκες ή απλά σωστούς και νόμιμους υπαλλήλους που δεν μπορούν να σου πούν ότι επειδή το κινιτό έχει γρατσουνιές χάνει την εγγύηση. :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, ρε ελεος! Ποιες γρατζουνιες? Εδω λεμε οτι το πεταξε με δυναμη στον τοιχο! Νομιζετε δε μπορουν να καταλαβουν αν ενα τηλεφωνο δυσλειτουργει επειδη εφαγε στουκα? Και στο κατω κατω, αν εσυ το τηλεφωνο σου το πετας και το πατας κατω, δεν ειναι οι γρατζουνιες που του προκαλουν το προβλημα. Ειναι το ταρακουνημα που εχει φαει απο αυτες τις κρουσεις και μπορει να προκαλεσουν εσωτερικο προβλημα. Οταν βλεπουν γρατζουνιες, δεν ειναι οι γρατζουνιες αυτες καθ'αυτες που τους κωλυουν. Απλα αυτες ειναι ενδειξη κακης μεταχειρισης της συσκευης. Οποτε εχουν και καποιο δικιο να ειναι δυσπιστοι απεναντι στον πελατη. Προσωπικα δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα, γιατι ολα μου τα πραγματα (και ιδιως τα ηλεκτρονικα) τα προσεχω. Στο συγκεκριμενο παραδειγμα που εφερε το παιδι πιο πανω ομως, πρεπει να επεσε σε βλακες. Βεβαια σε καλο του βγηκε, οποτε ολα καλα! Απλα αυτο που θελω να πω ειναι να ερθεις και λιγο στη θεση της εταιρειας. Οι περισσοτεροι τα κινητα τους τα πετανε απο δω κι απο κει. Αν για το καθε μικρο προβλημα που παρουσιαζεται (και φταιει ο πελατης φυσικα λογω κακομεταχειρισης) αυτοι ελεγαν "δε πειραζει, θα στο αλλαξουμε", θα εμπαιναν μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αν πχ ένα κινητό έχει φάει στούκα πρέπει να είναι πολύ μλκς ο τεχνικός που θα το δει και να στο αλλάξει,επειδή πίστεψε ότι χάλασε από μόνο του...Θα έχει εσωτερικά χτυπήματα κλπ...Όμως για να εί8μαι ειλιρινής γίνονται και τέτοια,αυτό είναι βέβαιο....Είχε γίνει σε φίλο μου(τι κωλόφαρδος)

Λέτε να πάω κι εγώ να μου το αλλάξουν??Έχει φάει καμμιά εικοσαριά τούμπες μόνο ...Λέτε να το καταλάβουν????:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά αν δεν πας στον άλλον μια ραγισμενη οθόνη ή ενα κινιτό σε δύο κομμάτια, ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ Η ΒΛΑΒΗ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΠΤΩΣΗ??? Θα βγάλει αξονική? Η θα το στήλει στον ιατροδικαστή??? Ας μου εξηγήσει κάποιος! Δηλαδή αν κάποια surface mounted κόληση σταματήσει να άγει λόγω της σύγκρουσής του κινιτού με το πάτωμα ή τον τοίχο, πώς διάολο θα καταλάβει ο τεχνικός αφ'ενός τι πάει στραβά και αφετέρου το ότι η αιτία ήταν η πτώση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλιως ξεκολλαει μια ελατωμματικη κολληση απο μονη της, και αλλιως 'σπαει' ουσιαστικα οταν χτυπηθει βιαια. Οσο κι αν το θες δεν ειναι το ιδιο. Αν δεν εχεις δει απο κοντα ενα παραδειγμα στην καθε περιπτωση προτεινω να το κανεις για να καταλαβεις πως ειναι. Υπαρχουν φυσικα και οι εξαιρεσεις, δε λεω. Καποια στουκα μπορει να μη φανει οταν ανοιχτει η συσκευη. Αλλα στο 70% των περιπτωσεων φαινεται απο τι προηλθε η ζημια. Και μαλιστα, ολη αυτη η 'επιστημη' που συζηταμε τωρα εχει εξελιχθει σε επαγγελμα (για πιο σοβαρα θεματα ομως, οχι για κινητα και ηλεκτρονικες συσκευες). Ειναι οι γνωστοι σε ολους μας πραγματογνωμονες. Αυτη τη δουλεια κανουν. Καταλαβαινουν αν μια ζημια προηλθε απο σενα επιτηδες η απο φυσικα αιτια. Λιγο ασχετο το παραδειγμα μου γιατι αναφερεται σε αλλο κλαδο, αλλα η λογικη ειναι η ιδια. Αυτο καλειται να κανει ο τεχνικος οταν του πας το τηλεφωνο. Τωρα αν αυτος ειναι ασχετος, η εχει γινει ετσι η βλαβη ωστε να μη φαινεται τιποτα (οπως ειπα παραπανω πιστευω υπαρχει κ αυτη η μικρη πιθανοτητα) τοτε χαλαλι, θα περασει το δικο σου. Κανονικα ομως, πιστεψε με, υπαρχουν διαφορες απο μια ελατωμματικη κολληση και ενα ταλαιπωρημενο/χτυπημενο τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πτωση από τραπέζι είναι ικανή να ξεκολήσει μία ψιλοελλαττωματική ψυχρή κόλληση. Η πτώση από τραπέζι δεν φαίνεται... Και σε αυτό επιμένω. Και επίσης τα εξαρτήματα και οι κολλήσεις που ξεκολλάνε από πτώσεις είναι τόσο μικρές και σε τέτοια σημεία που δεν φαίνονται. Και όσοι έχουν ασχοληθεί ή έχουν δει κινητά ανοιγμένα ξέρουν πολύ καλά ότι τα περισσότερα chipάκια έχουν τις κολλήσεις από κάτω και όχι από πλάγια οπότε δεν είναι τίποτε ορατό. Τώρα αν τον άλλον τον λένε παγιατάκη και βέβαια θα δει ότι έπεσε από τραππέζι...(αν και εδώ αμφιβάλω..χιχι)

 

Τώρα επειδή κάποιος είπε για σπασμένες οθόνες...Φυσικά δεν μπορείς να πας με σπασμένη οθόνη και να πεις ότι έσπασε μόνη της. Αλλά είναι πολλά τα κινητά που άμα τα σκάσεις στον τοίχο μένουν εξωτερικά και οπτικά άθικτα. Οτι και να λέτε αν είναι οπτικά και εσωτερικά όλα στη θέση τους ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΕ. Άσε που άμα μιλάμε και για προσόψεις...Βάζεις μια καινούργια και το πας για αλλαγή. Για αυτό και η εξωτερική εμφάνιση δεν είναι κριτήριο για ακύρωση εγγύησης. Απλά προδιαθέτει τον άλλο αρνητικά.

 

Επειδή όμως ξεφύγαμε ας πάμε πίσω στην τηλεόραση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάμε για smt "κολλήσεις"... Το κόστος της πραγματογνωμοσύνης που λές θεωρώ πως θα είναι απείρως μεγαλύτερο από το κόστος του κινητού. Να κάτσει ο κακόμοιρος ο τεχνικός με την λούπα να μετρήσει και να ψάξει μία προς μία τις κολλήσεις και μετά αν είναι πολύ τυχερός και βρεί ποιά ή ποιές έχουν το πρόβλημα να τις έξετασει για το άν ξεκόλησαν βίαια ή οχι? Και πώς θα είναι σίγουρος? Και αν βρεί ένα καμμένο IC πως θα ξέρει αν η αιτία είναι η πτώση?

Αυτό που ισχύει έιναι ότι αν υπάρχει εμφανές ράγισμα ή σπάσιμο στο μή λειτουργών υποσύστημα (και όχι πχ στο καπάκι) ο τεχνικός δεν μπορεί αφενός να γνωρίζει την αιτία που σταμάτησε να λειτουργεί το τηλ και αφετέρου να στο αποδήξει.

Φαντάζεσται να σας πει κάποιος "Μα κυριέ το κινητό σας έπεσε! Είναι προφανές! Έχει ένα σημαδάκι στο καπάκι!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...