Προς το περιεχόμενο

Οδηγός DS/ DS Lite για αρχαρίους


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρυ που ποστάρω εδώ αλλά μηπως έχει κανείς να προτείνει μια αξιόπιστη λύση για GBA?

Υποθέτω θα πρέπει να πάρω μια flashcard και μια miniSD

 

Έχει κανείς να προτείνει μια αξιόπιστη και φθηνή λύση για backup games στο GBA?

Υποθέτω θα χρειαστώ flashcard+miniSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Loipon meta apo arketh meleth kai psaksimo sto topic alla kai se alla forum katelhksa sthn agora Supercard Lite kai Passcard. Mporei na mou dwsei kapoios ena kalo site na parageilw? Exw faei ton kosmo kai den exw vrei kanena. Se ayta pou anaferetai eite den yparxei eite exei eksantlithei..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πολύ ωραίο topic!!!!Συγχαρητήρια!Θα ήθελα να κάνω όμως μια ερώτηση:Για τις κάρτες DS-X χρειάζεται να κανω φλασάρισμα η κάτι τέτοιο;Ή μήπως απλά κάνω copy-paste τα roms και όποια applications στην κάρτα και παίζω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καμια σλοτ-1 καρτα(DS-X, R4DS...) δεν χρειαζεσαι φλασαρισμα.

Ουτε για σλοτ-2 χρειαζεσαι ουσιαστικα.

Οι σλοτ-2 χρειαζονται και μια passcard οπως διαβασες για να bootaroun.

Ε λοιπον το φλασαρισμα κανει την δουλεια της passcard.

Οποτε μην το σκεφτεσαι ασε που ειναι και επικινδυνο, αν κανεις λαθος ξεχνα το.

 

Για τις περισσοτερες καρτες απλα copy-paste και εισαι ετοιμος, εκτος απο μερικες εφαρμογες που χρειαζεται ενα απλο patch.

Προσωπικα θα σου προτεινα R4DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν ποστάρω σε λάθος μέρος αλλα εχω ενα προβλημα .

Πριν ενα χρόνο περιπου πηρα μια supercard ( mini sd ) + pass key .

Eνα χρόνο τωρα δουλευε αψογα . Εδω και λίγες βδομαδες δεν δουλευουν τα DS παιχνίδια με τιποτα , λες και εχει καει το pass key . ( βγαζει στην οθονη το σήμα του pass key γυρνάει να φορτώσει το παιχνίδι και στο τελος βγαζει μια ασπρη κενη οθόνη ) . Στα gba παιχνιδια που δεν χρειάζεται pass key κανενα προβλημα παιζουν μια χαρα .

Συμπερασμα ( δικό μου ) οτι αφου παιζουν τα gba η flashcard δεν εχει πρόβλημα . Το πρόβλημα πρέπει να είναι στην pass key .

Mήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δοκιμαζεις να βγαλεις την passcard να την καθαρισεις?

Δεν κοιτας και μια τα "ποδαρακια" στο σλοτ-1 μην παει και εχει στραβωσει κανενα?

Κανα αυθεντικο παιχνιδι δοκιμασες απο σλοτ-1 να δεις αν δουλευει?

Γιατι αν δουλευει λογικα μπορει και να τα επαιξε η passcard.

Κανα γνωστο με passcard να δοκιμασεις?

Η με καμια R4/M3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mou to exei kanei kai emena auto, tin exw 2 xronia twra.

 

Kamia fora den kounpwnei kala stin slot1, dokimase kai auto pou leei o panosvlass.

 

Egw exw kai allo problima omws. Den mporw na peksw gnisia games :s. Den kathontai mesa stin slot1, petagontai eksw:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο ακουγεται αυτο ρε μητσο.

Πως γινεται να κουμπωνει η passcard και οχι μια κανονικη gamecard.

Εκτος αν δεν κουμπωνει καμια απο τις δυο το οποιο σημαινει οτι εχει χαλασει ο μηχανισμος του ελατηριου.Αν εισαι ακομα στην εγγυηση που λογικα δεν εισαι για να λες οτι την εχεις 2 χρονια,πηγαινε το αλλιως αν το εχεις 2 χρονια σημαινει οτι εχεις το παλιο DS.Οποτε κρατα το ενθυμιο και τσιμπα ενα lite!!!

 

Για κοιτα μια στην εσωχη της σλοτ-1 με δυνατο φως να δεις απο την πλευρα ας πουμε του R κουμπιου ειναι το ελατηριο κατω κατω και απο πανω ο μηχανισμος συμπλεξης(αν μπορω να τον προσδιορισω ετσι).Για δες μηπως παιζει κανα σκουπιδι η κατι αντιστοιχο. Θα ανεβασω καμια φωτο αν θες αυριο να συγκρινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DS το έχω πολύ καιρό και το έχω λιώσει πολύ ασχημα, έχει λήξει η εγγύηση εδώ και ....

 

Μόλις βάζω ένα γνήσιο παιχνίδι κάνει το κλικ που κουμπώνει αλλά άμα το αφήσω πετάγετε έξω! Με την passcard την σπρώχνω μέσα και δε φεύγει, αν και καμιά φορά βγαίνει λίγο προς τα έξω λίγο. Τώρα με τα ελατήρια κλπ που λες δε βλέπω τίποτα.

 

Το σκέφτομαι για Lite πολύ σοβαρά, αλλά από καλοκαιράκι. Το απλό DS τα έχει βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω.

 

 

ΥΓ: Σε λίγες ώρες φεύγω και θα λείπω μέχρι την Πέμπτη (έχουν μπει τα απαραίτητα στην 1gb SD κάρτα;)), οπότε για τις φωτό θα τις τσεκάρω αν έχω χρόνο μπορεί και νωρίτερα. Ευχαριστω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δοκιμαζεις να βγαλεις την passcard να την καθαρισεις?

Δεν κοιτας και μια τα "ποδαρακια" στο σλοτ-1 μην παει και εχει στραβωσει κανενα?

Κανα αυθεντικο παιχνιδι δοκιμασες απο σλοτ-1 να δεις αν δουλευει?

Γιατι αν δουλευει λογικα μπορει και να τα επαιξε η passcard.

Κανα γνωστο με passcard να δοκιμασεις?

Η με καμια R4/M3?

 

Τα γνήσια παίζουν κανονικά.

Για την ακρίβεια όταν ανοιγει η pass key μου βγάζει την λίστα με τα παιχνίδια που έχει στην μνήμη ( παράδειγμα εχω 5 παιχνίδια ) αλλα όταν επιλέξω αυτό που θέλω και το τρέχω , μόλις ολοκληρώσει το τρέξιμο η εικόνα γίνεται μαύρη ( και οχι άσπρη οπως ειχα αναφέρει πιο πάνω ) και σταματάει .

Δηλαδή τα παιχνίδια στην μνήμη τα βλέπει αλλα δεν μπορεί να κάνει το γύρισμα μόλις ολοκληρώνει το τρέξιμο .

Την καθαρισα αλλα τίποτα .

Δεν εχω κανέναν γνωστό που να έχει τέτοια καρτα για να δοκιμασω .

Πάντως ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω αποφασισει να αγορασω μια R4DS για το ds, μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο αχιοπιστο και δοκιμασμενο e-shop εχω ωρει 2-3 αλλα δεν χερς τι να επιλεξω, υπαρχοθν και σημαντικεσ διαφορεσ στη τιμη που με προβληματιζουν.

 

Βασικα ειμαι μεταξυ http://www.divineo.cn/cgi-bin/div-cn/index.html

και http://www.gameyeeeah.com/index.php

Οποιαδηποτε αλλη προταση ευπρωσδεκτη :)

 

p.s sorry αν ειναι λαθος thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο το divineo.cn την πηρα συνολικο κοστος γυρω στα 45-50 ευρω με παραδοση σε 4 μερες.

 

Τα λινκ που δινεις ειναι ιδια.Οποτε ποιο αλλο καταστημα ηθελες να δωσεις?

Απλα αν θες συνεχισε την κουβεντα στο thread DSlite.. γιατι εδω ειναι ενας οδηγως που ειχε φταχτει παλια.

Διαβασε το thread που σου λεω και τα λεμε εκει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δεδομένου του υψηλού κόστους των miniSD καρτών, ίσως θα ήταν προτιμότερο η συσκευή να εξέχει λίγο από το DS και να παίρνει κανονικές SD. Πλέον μπορεί κανείς να αγοράσει μία SD 2GB (16Gbits δηλαδή) με €60.

 

 

 

Eeeee..... Ti ennoei o poihths?... :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...