Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"ζωντανά" κύτταρα σε κομματιασμένο κοτόπουλο που "καταναλώνουν" ενέργεια για να ανοιγοκλείνουν βαλβίδεσ...

 

Το πρώτο κοτόπουλο ζόμπι!

 

δεν ειπα οτι ειναι ζωντανο. ουτε οτι γινεται ετσι στο ψοφιο κοτοπουλο. ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μα θα ειναι τα κρεμμυδια γλυκα μεσα στην "αλμυρη" ταρτα/quiche; δεν ειχα κανενα σκοπο να καραμελωσω τα κρεμμυδια. να τα τσιγαρισω ηθελα ωστε να βγουν τα νερα τους και να μπουν μετα στην quiche. λυσσα κακια με τα μακαρονια που δεν ειναι ανακατεμενα, που κολλανε τα κρεμμυδια με τα μακαρονια παλι;

 

εχω να κανω μια ερωτηση εδω μιας και αναφερθηκε carbonara. η αυθεντικη carbonara δεν περιεχει κρεμα γαλακτος αλλα αυγο, σωστα;

Λοιπόν, εγώ νόμιζα πως ήθελες να καραμελώσεις τα κρεμμύδια γιαυτό σου έδωσα το link.

Δεν έχει σχέση με τα μακαρόνια, απλά επειδή νόμιζα πως ήθελες καραμελωμένα κρεμμύδια που δεν ήταν γλυκά, το οποίο αν ίσχυε θα ήταν παραξενιά, το συνέδεσα με την παραξενιά σου στη σάλτσα και τα μακαρόνια.

 

Η αυθεντική καρμπονάρα είναι λίγο αμφιλεγόμενο θέμα, από ότι θυμάμαι που έψαχνα τέλος πάντων. Αυτό που θα βρεις σε αυθεντικές συνταγές για μια μερίδα είναι με ολόκληρο αυγό με λίγο πεκορίνο και παρμεζάνα, χωρίς κρέμα γάλακτος, που είναι ο τρόπος που το προτιμώ εγώ.

 

Επίσης, αν δε θες ανακατεμένη σάλτσα, δε θα σου αρέσει καθώς στη διαδικασία παρασκευής της είναι απαραίτητο να έχεις τα μακαρόνια στο τηγάνι και να ρίξεις πάνω τους το ωμό αυγό με το τυρί και να τα ανακατέψεις, με αυτό το τρόπο το αυγό θα μαγειρευτεί και θα κολλήσει πάνω στα μακαρόνια. Εδώ βοηθάει να ρίξεις νερό από το βράσιμο των μακαρονιών. Το νερό αυτό έχει μέσα άμυλο από τα μακαρόνια που βοηθάει να δέσει η σάλτσα. Για αυτό το λόγο, να βάλεις πολύ λίγο νερό όταν τα βράζεις, για να έχεις μεγαλύτερη συγκέντρωση αμύλου. Επίσης, πάρε μια καλή μάρκα και όχι του κώλου.

 

Πάρε ένα βιντεάκι για να δεις. Θυμήσου, αυτός έβαλε νερό από βράσιμο πολλών πακέτων μακαρονιών άρα έχει αρκετό άμυλο. Εσύ θα κάνεις μόνο μια κατσαρόλα μακαρόνια άρα βάλε λίγο νερό.

http://www.youtube.com/watch?v=0sBxqVWbpDw&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαπρρρρρρρρρρρρ ρε τυρόγαλο. Μπράσελς Μπράσελς αλλά τη βλαχαδερή διάλεκτο δεν την ξέχασες βλέπω.

 

εγω τυρογαλο εσυ τραχανας και πιχτη. τραχειοτικος τραχανας!

 

Λοιπόν, εγώ νόμιζα πως ήθελες να καραμελώσεις τα κρεμμύδια γιαυτό σου έδωσα το link.

Δεν έχει σχέση με τα μακαρόνια, απλά επειδή νόμιζα πως ήθελες καραμελωμένα κρεμμύδια που δεν ήταν γλυκά, το οποίο αν ίσχυε θα ήταν παραξενιά, το συνέδεσα με την παραξενιά σου στη σάλτσα και τα μακαρόνια.

 

Η αυθεντική καρμπονάρα είναι λίγο αμφιλεγόμενο θέμα, από ότι θυμάμαι που έψαχνα τέλος πάντων. Αυτό που θα βρεις σε αυθεντικές συνταγές για μια μερίδα είναι με ολόκληρο αυγό με λίγο πεκορίνο και παρμεζάνα, χωρίς κρέμα γάλακτος, που είναι ο τρόπος που το προτιμώ εγώ.

 

Επίσης, αν δε θες ανακατεμένη σάλτσα, δε θα σου αρέσει καθώς στη διαδικασία παρασκευής της είναι απαραίτητο να έχεις τα μακαρόνια στο τηγάνι και να ρίξεις πάνω τους το ωμό αυγό με το τυρί και να τα ανακατέψεις, με αυτό το τρόπο το αυγό θα μαγειρευτεί και θα κολλήσει πάνω στα μακαρόνια. Εδώ βοηθάει να ρίξεις νερό από το βράσιμο των μακαρονιών. Το νερό αυτό έχει μέσα άμυλο από τα μακαρόνια που βοηθάει να δέσει η σάλτσα. Για αυτό το λόγο, να βάλεις πολύ λίγο νερό όταν τα βράζεις, για να έχεις μεγαλύτερη συγκέντρωση αμύλου. Επίσης, πάρε μια καλή μάρκα και όχι του κώλου.

 

 

στην καρμπορανα συμφωνω με το ανακατεμα. δεν γινεται αλλιως λογο αυγου. παντως ρωταω γτ εχω διαρκως αυτη την διαφωνια με ατομα που μου λενε οτι η καρμποναρα εχει κρεμα γαλακτος κι εγω επιμενω στο αντιθετο. νομιζω τελικα η κρεμα γαλακτος ειναι γαλλικη προσθηκη, ειναι γνωστο οτι εχουν μανια με την κρεμα (ειδικα για τους βελγους παιρνω ορκο, την κοτσαρουν παντου λες και ειναι αλατι, στο οποιο δεν συμφωνω καθολου γτ κατανταν ολα τα φαγητα ιδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι ειναι ζωντανο. ουτε οτι γινεται ετσι στο ψοφιο κοτοπουλο. ελεος!

Η συμβολή σου στο μαρινάρισμα ήταν καθοριστική, όλοι πια μπορούμε να βασιστουμε στη σχετικη γνώση που απλόχερα μας προσέφερες για να κάνουμε το κρέας μας νοστιμότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβολή σου στο μαρινάρισμα ήταν καθοριστική, όλοι πια μπορούμε να βασιστουμε στη σχετικη γνώση που απλόχερα μας προσέφερες για να κάνουμε το κρέας μας νοστιμότερο.

 

δεν διαφωνισα ουτε στο αποτελεσμα του μαριναρισματος ουτε στην διαδικασια με την οποια γινεται. εκει που διαφωνισα ηταν στις εξηγησεις που δινουν τα διαφορα σαιτς που πεταν αβιαστα 2-3 φυσικα φαινομενα χωρις να το ψαξουν παραπανω για να κανουν εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τυρογαλο εσυ τραχανας και πιχτη. τραχειοτικος τραχανας!

 

στην καρμπορανα συμφωνω με το ανακατεμα. δεν γινεται αλλιως λογο αυγου. παντως ρωταω γτ εχω διαρκως αυτη την διαφωνια με ατομα που μου λενε οτι η καρμποναρα εχει κρεμα γαλακτος κι εγω επιμενω στο αντιθετο. νομιζω τελικα η κρεμα γαλακτος ειναι γαλλικη προσθηκη, ειναι γνωστο οτι εχουν μανια με την κρεμα (ειδικα για τους βελγους παιρνω ορκο, την κοτσαρουν παντου λες και ειναι αλατι, στο οποιο δεν συμφωνω καθολου γτ κατανταν ολα τα φαγητα ιδια)

Γουστάρω που βλαχοβρίζεστε.

 

Κοίτα, γίνεται πιο νόστιμη χωρίς κρέμα γάλακτος, γενικά νομίζω πως η κρέμα γάλακτος είναι λάθος στα φαγητά, δε ξέρω, τι να πω. Κάποιος το ξεκίνησε και έμεινε. Anyway, στη καρμπονάρα εγώ δε βάζω καθόλου πιπέρι.

 

Δοκίμασε και πες.

 

δεν διαφωνισα ουτε στο αποτελεσμα του μαριναρισματος ουτε στην διαδικασια με την οποια γινεται. εκει που διαφωνισα ηταν στις εξηγησεις που δινουν τα διαφορα σαιτς που πεταν αβιαστα 2-3 φυσικα φαινομενα χωρις να το ψαξουν παραπανω για να κανουν εντυπωση.

Πάμε ρε σάιεντιστ! Εγώ δε θα σε κοροϊδέψω ποτέ όπως αυτοί οι αλήτες. Εγώ κάνω άλλα:

http://www.youtube.com/watch?v=QZtyvlzVm7Y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστάρω που βλαχοβρίζεστε.

 

Κοίτα, γίνεται πιο νόστιμη χωρίς κρέμα γάλακτος, γενικά νομίζω πως η κρέμα γάλακτος είναι λάθος στα φαγητά, δε ξέρω, τι να πω. Κάποιος το ξεκίνησε και έμεινε. Anyway, στη καρμπονάρα εγώ δε βάζω καθόλου πιπέρι.

 

Δοκίμασε και πες.

 

ειμαστε βλαχαδερα :-D

 

θεωρω οτι καθε υλικο εχει την θεση του στην κουζινα αλλα σιχενομαι να γινεται καταχρηση ενος υλικου μονο και μονο γτ ειναι νοστιμο. ειναι η κλασσικη περιπτωση "βαζουμε σοκολατα παντου και θα πουλησει σιγουρα ακομα κι αν ειναι μαλακια" "βαζουμε τυρια και μπεικον σε ενα ανοστο πιατο για το κανουμε να τρωγεται" κτλ.

 

για το πιπερι που λες, μπορεις να βαλεις λευκο πιπερι που εχει πιο απαλη γευση και ειναι πιο μυρωδατο. βεβαια μπορει και χωρις καθολου πιπερι να ειναι τελειο. απλα κανω μια προταση. η επισης λιγο μοσχοκαρυδο (το αγαπημενο μου μπαχαρικο :wub: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, τη συνταγή που θα κάνουμε αύριο με λούσι, με τρία κιλά κρέατα και πατάτες στο τζάκι και τέτχοια, θα την ποστάρω στο θρεντ με τις συνταγές της γιαγιάς.

 

Ανοίγεις να δεις κανα φαϊ και διαβάζεις για την κυτταρική μεμβράνη. Αϊ σιχτίρ, βαρέθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, τη συνταγή που θα κάνουμε αύριο με λούσι, με τρία κιλά κρέατα και πατάτες στο τζάκι και τέτχοια, θα την ποστάρω στο θρεντ με τις συνταγές της γιαγιάς.

 

Ανοίγεις να δεις κανα φαϊ και διαβάζεις για την κυτταρική μεμβράνη. Αϊ σιχτίρ, βαρέθηκα.

 

ειναι πολυ ωραιο το θρεαντ με τις συνταγες και νομιζω ειναι καλυτερα που ειναι ολες οι συνταγες μαζεμενες εκει μεσα γτ εδω θα χανοντουσαν μεσα στα διαφορα σχολια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαστε βλαχαδερα :-D

 

θεωρω οτι καθε υλικο εχει την θεση του στην κουζινα αλλα σιχενομαι να γινεται καταχρηση ενος υλικου μονο και μονο γτ ειναι νοστιμο. ειναι η κλασσικη περιπτωση "βαζουμε σοκολατα παντου και θα πουλησει σιγουρα ακομα κι αν ειναι μαλακια" "βαζουμε τυρια και μπεικον σε ενα ανοστο πιατο για το κανουμε να τρωγεται" κτλ.

 

για το πιπερι που λες, μπορεις να βαλεις λευκο πιπερι που εχει πιο απαλη γευση και ειναι πιο μυρωδατο. βεβαια μπορει και χωρις καθολου πιπερι να ειναι τελειο. απλα κανω μια προταση. η επισης λιγο μοσχοκαρυδο (το αγαπημενο μου μπαχαρικο :wub: )

Για αυτό που είπες, με τα τυριά και τα μπέικον, σε αγαπάω δυο δράμια πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, τη συνταγή που θα κάνουμε αύριο με λούσι, με τρία κιλά κρέατα και πατάτες στο τζάκι και τέτχοια, θα την ποστάρω στο θρεντ με τις συνταγές της γιαγιάς.

 

Αναφορικά με τις πατάτες:

 

δεν εχω μελετησει τις ζωικες μεμβρανες για να ξερω τι διαμετρο εχουν οι ποροι τους

 

Να θυμηθούμε να μελετήσουμε τα μακρομόρια στάχτης και τη διάμετρο της φυτικής μεμβράνης της φλούδας σε συνάρτηση με τη μέγιστη θερμοκρασία που αποκτά το αλουμινόχαρτο (πάντα σε λόγο με το heat dissipation στο περιβάλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που είπες, με τα τυριά και τα μπέικον, σε αγαπάω δυο δράμια πιο πολύ.

 

:-) ειπαμε ολα με μετρο.

 

 

Να θυμηθούμε να μελετήσουμε τα μακρομόρια στάχτης και τη διάμετρο της φυτικής μεμβράνης της φλούδας σε συνάρτηση με τη μέγιστη θερμοκρασία που αποκτά το αλουμινόχαρτο (πάντα σε λόγο με το heat dissipation στο περιβάλλον).

 

μπορει να σου φαινεται γελειο αλλα υπαρχουν εφαρμογες στις οποιες χρησιμοποιουνται ζωικες μεμβρανες και πρεπει να ειναι γνωστες καποιες παραμετροι. υπαρχουν ακομα κι ολοκληρα μοντελα για το σχημα, την ταχυτητα, την αποσταση κ.α. των φυσαλιδων αεριων (bubbles) στο νερο, ακουγεται εντελως γελοιο αλλα εχει χρησιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα έκανα αυτή την συνταγή και βγήκε τέλειο!!!!!

 

2aj2nsy.jpg

 

Εμένα δε μου πέτυχε ρε γαμώτο. Μάλλον μου σβώλιασε, βρωμούσε και απαίσια, την πέταξα όπως ήταν στον κάδο σκουπιδιών της γειτονιάς.

 

Α, άσχετο, τινάχτηκε ένα σκουπιδιάρικο στον αέρα τη νύχτα, η φωτιά δεν έσβηνε με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμηθούμε να μελετήσουμε τα μακρομόρια στάχτης και τη διάμετρο της φυτικής μεμβράνης της φλούδας σε συνάρτηση με τη μέγιστη θερμοκρασία που αποκτά το αλουμινόχαρτο (πάντα σε λόγο με το heat dissipation στο περιβάλλον).

Επειδή βλέπω πολύ κόσμο να κριτικάρει γενικά, έχω να πω το εξής, γιατί δε πάτε να ασχοληθείτε με τις συνταγές της γιαγιάς και του παππού; Αφήστε τους άλλους να ασχολούνται με αυτά που θέλουν και εσείς ασχοληθείτε με αυτά που θέλετε.

 

Δε σου αρέσει που κάποιοι χρησιμοποιούν μαθηματικά μοντέλα για να μαγειρέψουν; Φάε το αρνί στη σούβλα, το κοτόπουλο με τις πατάτες στο φούρνο και τα μακαρόνια της μάνας σου και μη μας πρήζεις τα παπάρια. Άσε μας εμάς να μαλακιζόμαστε και απόλαυσε εσύ την πραγματική και μόνη απόλαυση.

 

Κλασσικοί Έλληνες μαλάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...