Προς το περιεχόμενο

νεα διαβατηρια?


pern112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
nick[;1546459'']Καλή φάση. Οπότε ποια η διαφορά με το να ταξιδέψεις στην Ουγγαρία από το να ταξιδέψεις στο Βέλγιο? Εννοώ, και στις 2 μπορείς να ταξιδέψεις μόνο με αστυνομική ταυτότητα, γιατί στο παραπάνω άρθρο αναφέρει τα καινούρια κρατη μελη ξεχωριστα?

 

Το Βέλγιο είναι εντός του χώρου Schengen. Η Ουγγαρία (και οι νέες 10 χώρες) όχι ακόμα.

 

Ως εκ τούτου, το να πας στο Βέλγιο είναι σαν να πηγαίνεις από την Αθήνα στα Χανιά ή στη Θεσσαλονίκη: δεν χρειάζεσαι τίποτα (πλην της ταυτότητας που θα σου ζητήσουν ούτως ή άλλως στο check-in αλλά όχι στην είσοδό σου στη χώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Nαι. Ουσιαστικά όμως την ταυτότητα σου την παιρνεις παντού μαζί σου (και στα χανια να πηγαινα θα την ειχα μαζι μου - το ιδιο κ στο βελγιο, μπορει να χρειαστει να γινει εξακριβωση στοιχειων, ποιος ο λογος να εχεις τρεξιματα?)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
nick[;1546469'']Nαι. Ουσιαστικά όμως την ταυτότητα σου την παιρνεις παντού μαζί σου (και στα χανια να πηγαινα θα την ειχα μαζι μου - το ιδιο κ στο βελγιο, μπορει να χρειαστει να γινει εξακριβωση στοιχειων, ποιος ο λογος να εχεις τρεξιματα?)...

 

Ορθόν.

Για να ανακεφαλαιώσουμε, την ταυτότητα θα στη ζητήσουν σε κάθε περίπτωση στο check-in οποιουδήποτε αεροδρομίου, για έλεγχο ταυτοπροσωπίας επιβάτη και κατόχου εισιτηρίου.

 

Από εκεί και πέρα:

  • Δεν θα στη ζητήσουν κατά την προσγείωση όταν μετακινείσαι εντός του ιδίου Κράτους (πχ Αθήνα-Χανιά)

 

  • Δεν θα στη ζητήσουν στην είσοδο της χώρας εάν η χώρα βρίσκεται μέσα στον χώρο Schengen.

 

  • Θα στη ζητήσουν στην είσοδο της χώρας εάν η χώρα βρίσκεται εκτός του χώρου Schengen αλλά είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ευρωπαϊκού Χώρου

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δεν σκοπευα να ταξιδεψω και δεν ειχα βγαλει νεα ΑΤ και διαβατηριο.

Προκυπτει κατι εκτακτο, παιρνω στην Ολυμπιακη να κανω μια κρατηση για Λονδινο, και τους ρωταω τι ισχυει, γιατι κατι ειχα ακουσει για αλλαγες απο 1/1/'07.

Εχω παλιο διαβατηριο που αναγραφει ληξη 2009 και ΑΤ με Ελληνικους χαρακτηρες. Θα εχω προβλημα?

Ρωταει δεξια-αριστερα... δεν ξερανε.

Μου δινει ενα τελ να ρωτησω τον υπευθυνο αξιωματικο διαβατηριων στο αεροδρομιο.

Του εξηγω πως εχει το θεμα και μου λεει:

- Το διαβατηριο σου ανεξαρτητα αν ληγει το '09 ειναι ακυρο, θα δεχτουν ομως την ΑΤ.

- μα ειναι στα Ελληνικα, τι θα καταλαβουν? :confused:

- εμεις τι καταλαβαινουμε απο τα Τσεχικα διαβατηρια? :shock:

- ..........για να το λετε εσεις... τελοσπαντων....

- δε θα εχεις προβλημα, μη σε απασχολει.

- ..... :-?

 

Φυσικα ειπα να το τσεκαρω και απο αλλη πηγη. Ρωταω σε 2 Αστ. τμηματα, χωρις να παρω συγκεκριμενη απαντηση. Μαλλον οχι... ισως... ισως και ναι... ειναι στην ΕΕ αλλα οχι στη Σενγκεν... χμμ..χμμ.. α-μπε-μπα-μπλομ... ρωτα κι αλλου καλυτερα... του-κειθε-μπλομ.... μη σε παρουμε στο λαιμο μας... μπλιμ-μπλομ. :twisted:

 

Αρχιζω πλεον να μην ειμαι σιγουρος για τιποτα, οποτε λεω σε ενα γνωστο μου στο Λονδινο να παρει τελ την Πρεσβεια μας εκει. Απαντηση:

Το πιθανοτερο ειναι να εχετε προβλημα, αλλα εξαρταται απο τον Αγγλο αν θα το δεχτει ή οχι.

 

Τελικα αποφασισα να μην παιξω με τις πιθανοτητες και επαιξα μονο ενα τζοκερ, αφου ακυρωσα την κρατηση...

Ρε τι γινεται σ'αυτο το μπουρ**ελο? Μονο τι ωρα θα την κοπανησουνε ξερουνε με σιγουρια???

 

Τελικα θα βγαλω νεα ΑΤ και 'αν δεν εχει σχολασει ο γαμος' μεχρι τοτε, θα το ρισκαρω χωρις νεο διαβατηριο.

 

Απο περιεργεια ομως

εχει ταξιδεψει κανεις στο Λονδινο -φετος- με παλιο διαβατηριο ή παλια ΑΤ με Ελληνικους χαρακτηρες :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω αν σε βοηθάει, έχω πάει κ έχω έρθει από Γερμανία με παλιά ταυτότητα αλλά και με δίπλωμα οδήγησης. Θεωρητικά, εφ' όσον έχει την κρατική σφραγίδα επάνω και είναι επίσημο έγγραφο, δεν έχει σημασία αν μπορούν ή όχι να το διαβάσουν. Αν τώρα ήμουν απλώς τυχερός, οι Γερμανοί είναι γαμάτοι, στο Λονδίνο είναι αλλιώς, ή οι Γερμανοί είναι γαμάτοι, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι η γλωσσα μας δεν εχει λατινικους χαρακτηρες

φανταζεσαι τι μπορει να παθεις με αυτο; μεχρι και κρατητηριο μπορεις να πας για εξακριβωση στοιχειων. Γιατι το οργανο δεν ειναι υποχρεωμενο να ξερει ελληνικα. Κατι το οποιο εγινε σε ελληνες στην ιταλια. Αλλου δεν εχει αναφερθει μεχρι στιγμης προβλημα αλλα που ξερεις. Αλλα απ οτι ξερω σιγουρα ειναι οτι μετα απο το συμβαν της ιταλιας εγινε η προταση για αλλαγη των ταυτοτήτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι η γλωσσα μας δεν εχει λατινικους χαρακτηρες

φανταζεσαι τι μπορει να παθεις με αυτο; μεχρι και κρατητηριο μπορεις να πας για εξακριβωση στοιχειων. Γιατι το οργανο δεν ειναι υποχρεωμενο να ξερει ελληνικα.

Εχω ομως και το παλιο διαβατηριο που αναφερει τα στοιχεια μου με λατινικους, και αναγραφει ληξη 12ο/2009.

Και το εχω χρησιμοποιησει ηδη 2 φορες για να παω εκει.

Οποτε αν τους αρκουσαν -ατυπως- μονο τα στοιχεια μου στα λατινικα σε δημοσιο εγγραφο, θα τα ειχαν.

Το ρισκαρεις ομως?

Αντε να δουμε ποσο θα κανει να βγει η νεα μου ΑΤ τωρα... :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ταξιδεψα αεροπορικως με ληγμένο διαβατηριο γαλλια ελλαδα και στην ελλαδα μου ειπαν απλως να κοιταξω το διαβατηριο γιατι εχει ληξει,τιποτα παραπανω

θα μου πεις εμας με τα καπέλα και τα τσιγαρα μας ψιλοφοβούνται κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου πεις εμας με τα καπέλα και τα τσιγαρα μας ψιλοφοβούνται κιολας

:mrgreen: Λες να είναι αυτό???

Πηγα σημερα για να βγαλω ΑΤ και ειπα να περασω απο το γραφειο του διοικητη για να ζητησω επιταχυνση της διαδικασιας (δεν τον ηξερα βεβαια).

Μου ειπε οτι δε θα εχω κανενα προβλημα με την παλια μου ταυτοτητα, ουτε εδω, ουτε στην Αγγλια. Με διαβεβαιωσε. Απο την αλλη, το ιδιο μου ειχε πει και χτες ο υπευθυνος αξιωματικος διαβατηριων στο εδω αεροδρομιο.

Βρηκα και μια γνωστη μου που δουλευει σε αεροδρομιο της Αγγλιας, ρωτησε κι αυτη και της ειπαν no problem.

Την κανω με την επομενη πτηση κι οτι βγει...

 

Στη χειροτερη,

εχω δει τον Tom Hanks στο Terminal και εχω σημειωσει τιπς επιβιωσης :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι σε απόγνωση, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Έβγαλα νέα ταυτότητα, αλλά το επώνυμο της μητέρας μου και το δικό μου εδώ και χρόνια δεν είναι το ίδιο (διαφέρει η κατάληξη, εμένα έγινε -ίδη ενώ της μαμμάς έμεινε -ίδου). Στη δική μου ταυτότητα έγραψαν της μαμμάς μου λάθος, ίσως για να είναι το ίδιο. Τώρα πρέπει να βγάλω διαβατήριο και δεν ξέρω τί να κάνω ... Είχε κανένας εδώ παρόμοιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβατηριο βγαινει συμφωνα με την ταυτοτητα. Οποτε αλλαζεις παλι την ταυτοτητα η οποια βγαινει συμφωνα με την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ, αλλά προκύπτει θέμα όταν δε συμφωνεί το επώνυμο με της μητέρας ... μου λένε από την ΕΛ.ΑΣ. ότι μελλοντικά θα έχω πρόβλημα (πχ σε κληρονομικά θέματα) ουφφφφφφ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλαξε το επίθετό σου? Αν είναι από λάθος, αλλάζεις την ταυτότητα, αν παίζει κάτι άλλο πρέπει να μπλέξεις με διοικητικές υπηρεσίες για αλλαγή επιθέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επώνυμα όλων μας άλλαξαν την ένδοξη δεκαετία του ΄80 για να εναρμονιστούν με τη δημοτική τρομάρα μας, το δικό μου και όλων των συγγενών και γνωστών μου από -ίδου έγινε -ίδη ... δεν έκαναν όμως την αλλαγή υποχρεωτική για όλες την ίδια στιγμή, μετά ακολούθησαν σπουδές και πτυχία και τώρα πια είμαι υποχρεωμένη να έχω το επώνυμο όπως είναι και οι τίτλοι σπουδών μου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...