Προς το περιεχόμενο

μTorrent οδηγός και απορίες


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χμμμ. Έλεγα μήπως ήταν κανένα κόλπο με το image file execution της registry αλλά φαίνεται ότι κάτι άλλο το κόβει.

Αν το έκανες δεξί κλικ->εκτέλεση ως διαχειριστής ή από ασφαλή λειτουργία;

Το mbam και το emsifoft δεν είναι antivirus αλλά malware scanners και δεν ανιχνεύουν ιούς. Μήπως δεν έχεις καθόλου av; Αν έχεις δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις προσωρινά, αν δεν έχεις τίποτε άλλο δοκίμασε να βάλεις το avira free και να κάνεις scan και αν δεν μπαίνει ούτε αυτό μάλλον έχεις μολυνθεί και με τις υγείες σου. Δοκίμασε να σκανάρεις το pc με κάποιο live av.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ. Έλεγα μήπως ήταν κανένα κόλπο με το image file execution της registry αλλά φαίνεται ότι κάτι άλλο το κόβει.

Σ-στη μανα σου το ειπες; Γιατι εγω δεν ξερω..

 

Αν το έκανες δεξί κλικ->εκτέλεση ως διαχειριστής ή από ασφαλή λειτουργία;

Εκτελεση ως διαχειριστης μαλλον δε γινεται γιατι ειμαι με xp. Θα το δοκιμασω απο ασφαλη λειτουργια.

 

Το mbam και το emsifoft δεν είναι antivirus αλλά malware scanners και δεν ανιχνεύουν ιούς. Μήπως δεν έχεις καθόλου av;

χαχα εχεις δικιο. Οντως. Ναι βασικα δεν εχω καθολου κανονικο av.

 

Αν έχεις δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις προσωρινά, αν δεν έχεις τίποτε άλλο δοκίμασε να βάλεις το avira free και να κάνεις scan και αν δεν μπαίνει ούτε αυτό μάλλον έχεις μολυνθεί και με τις υγείες σου. Δοκίμασε να σκανάρεις το pc με κάποιο live av.

Οκ θα το δοκιμασω. Οχι να εχω μολυνθει παλι ρε γμτ... Την προηγουμενη βδομαδα εκανα φορματ. Πουθενα δεν εχω μπει, μονο σε φορουμ.. Εκτος δηλαδη κι αν δεν το θυμαμαι αλλα δε νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το image file θα σου έλεγα τι να κάνεις αν έτρεχε το αρχείο με άλλο όνομα. Αφού όμως δεν τρέχει δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

Το ότι δεν έχεις μπει πουθενά δεν λέει και πολλά. Όλο και κάποιο crack θα έχεις τρέξει. ;)

 

Τα xp είναι sp2 τουλάχιστον ή είναι τίποτα stoc χωρίς sp;

 

Σε άλλο πρόγραμμα είχες πρόβλημα με το setup; Άλλο torrent δοκίμασες π.χ. azureus ή qbit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το image file θα σου έλεγα τι να κάνεις αν έτρεχε το αρχείο με άλλο όνομα. Αφού όμως δεν τρέχει δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

 

Το ότι δεν έχεις μπει πουθενά δεν λέει και πολλά. Όλο και κάποιο crack θα έχεις τρέξει. ;)

Ναι αλλα και να εχω, θα ειναι απ'αυτα που τρεχω καθε φορα, γιατι μετα απο καθε φορματ, τα ιδια προγραμματα βαζω, απ'τον ιδιο φακελο καθε φορα. Γι'αυτο μου κανει εντυπωση.

 

Τα xp είναι sp2 τουλάχιστον ή είναι τίποτα stoc χωρίς sp;

Ειναι sp2.

 

Σε άλλο πρόγραμμα είχες πρόβλημα με το setup; Άλλο torrent δοκίμασες π.χ. azureus ή qbit;

Οχι, δοκιμασα αλλα προγραμματα (ασχετα οχι για τορεντ) και δεν ειχανε προβλημα. Αλλο τορεντ δε δοκιμασα, αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε, ολα τα χρονια το utorrent χρησιμοποιουσα, και ηθελα παλι το ιδιο. Θα δοκιμασω αυτα που ειπες πριν και αν δε γινει τιποτα θα δοκιμασω και κανεναν αζουρεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1.

Δοκιμασα με safe mode, το προβλημα υπαρχει το ιδιο.

 

2.

Κατεβασα το avira (αυτο το free, που ειναι 4,3 mb.), παω να το κανω εγκατασταση και μου λεει Error, Installation failed, send us the log file, κλπ. και εχει να πατησω για να μου δειξει το log, και να διαλεξω send, ή don't send. Σου στελνω τωρα το log με πμ.

 

3.

Δοκιμασα να εγκαταστησω τυχαια προγραμματα:

Το subtiteswokshop, το εγκατεστησε κανονικα, χωρις προβλημα.

Το skype εβγαλε ενα σφαλμα "Fatal Error: Failed to get proc address for GetLogicalProcessorInformation (KERNEL32.dll)", που απ'οτι βλεπω εχει να κανει με το οτι εχω sp2, και φτιαχνει λεει αν βαλω sp3, που δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω, γιατι θυμαμαι οτι οσες φορες την εχω βαλει, πατας κατι και αντιδραει μετα απο 5-6 μερες, αμα του'ρθει ορεξη.

Αξιοσημειωτο ειναι να πω δε, οτι πριν το τελευταιο φορματ, δεν ειχε προβλημα το skype με την sp2, το ιδιο αρχειο .exe που παταω και τωρα.

 

Τελοσπαντων, τελικα μολις κατεβασα και εγκατεστησα το αζουρεους και ειναι οκ. Θα προσπαθησω να βρω ακρη τωρα γιατι δεν το χω ξαναχρησιμοποιησει.

Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω-κάτω το azureus είναι το ίδιο

 

Το avira βλέπω ότι παραπονιέται για το net framework 4, για κάντο μια εγκατάσταση.

 

Για το skype, όντως φταίει το sp2

 

Τα updates τα έχεις ανοιχτά ή τα έχεις κομμένα;

 

Θα έλεγα να βάλεις sp3 ή να αφήσεις τα updates να μπουν αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω-κάτω το azureus είναι το ίδιο

Ναι μια χαρα ειναι τελικα.

 

Το avira βλέπω ότι παραπονιέται για το net framework 4, για κάντο μια εγκατάσταση.

Το εκανα, εκανα και επανεκκινηση, αλλα το αβιρα βγαζει το ιδιο.

 

Για το skype, όντως φταίει το sp2

 

Τα updates τα έχεις ανοιχτά ή τα έχεις κομμένα;

Κομμενα, για τον ιδιο λογο που δε βαζω και την sp3 και δεν υπαρχει περιπτωση να τα βαλω.

 

Θα έλεγα να βάλεις sp3 ή να αφήσεις τα updates να μπουν αυτόματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το log του avira που έστειλες

 

false: NTProductType = 1 AND      (          ((VersionNT = v5.1) AND (ServicePackLevel >= 3))

Βρες άλλο av ή βάλε το αναθεματισμένο το sp3 να τελειώνεις.

Αν το αφήσεις έτσι θα έχεις και αλλού θέματα συν τα τεράστια κενά ασφάλειας που θα έχεις από την έλλειψει hotfixes και ενημερώσεων ασφάλειας. Εκτός αν ο σκοπός σου είναι να λειτουργείς σαν honnypot για τους hackers και τους ιούς.

Ή βάλε τα 7 home basic που είναι αρκετά πιο ελαφρύ λειτουργικό σε σχέση με τα xp sp3. Τα starter δεν τα προτείνω γιατί έχουν πολλές ελλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το log του avira που έστειλες

Βρες άλλο av ή βάλε το αναθεματισμένο το sp3 να τελειώνεις.

Αν το αφήσεις έτσι θα έχεις και αλλού θέματα συν τα τεράστια κενά ασφάλειας που θα έχεις από την έλλειψει hotfixes και ενημερώσεων ασφάλειας. Εκτός αν ο σκοπός σου είναι να λειτουργείς σαν honnypot για τους hackers και τους ιούς.

Ή βάλε τα 7 home basic που είναι αρκετά πιο ελαφρύ λειτουργικό σε σχέση με τα xp sp3. Τα starter δεν τα προτείνω γιατί έχουν πολλές ελλείψεις.

Πραγματικα με το sp3 δε γινεται να τον χειριστεις. Καθυστερει σε υπερβολικο βαθμο. Του φλεβαρη του '05 ειναι με επεξεργαστη 3,2 ghz και 1 γιγα ραμ. Τελοσπαντων, μολις βρω χρονο θα το ψαξω για τα windows 7 που λετε. Αν και αμφιβαλλω αν θα τα παλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω ένα παλιοχαρχάλι p4 1.8 με 768 ram και geforce mx400 κάρτα γραφικών με xp sp3 και πάει μια χαρά. Έχει μια ψιλοκαθυστέρηση στις λειτουργίες του αλλά δεν είναι κάτι που δεν παλεύεται.

Βέβαια το έχω σταυρώσει και δεν έχω βάλει av επειδή το χειρίζομαι μόνο εγώ και προσέχω (σχετικά) που μπαίνω και τι κατεβάζω. Δεν τον έχω για παιχνίδια, μόνο για Internet και λίγο visual basic 6, photoshop 6 και premiere 6.5 μόνο για (dv-avi και sd αναλύσεις από κάμερα). Βέβαια ένα settlers 3 ή empire earth τα παίζει, ακόμα και half life 1. Μου φτάνει μέχρι εκεί. Το σκανάρω που και που με live av και adwcleaner και αν τα παίξει ποτέ θα φάει επαναφορά από ghost ή φορμάτ, ανάλογα τα κέφια και το διαθέσιμο χρόνο.

Εσύ με 3.2GHz (και αν είναι και p4 με ht ακόμα καλύτερα) και 1gb θα πρέπει να πετάς. Σκέψου το να του πετάξεις άλλο ένα gb και να βάλεις 7άρια home basic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, φυσικά! Τις ταινίες τις βλέπω μέσω του egreat media player που έχω συνδεμένο στην tv και έχω 2ο pc για παιχνίδια (αν βρεθεί χρόνος) και ένα dell laptop 17άρι.

Αυτό μόνο avi με μέσω προς χαμηλό bitrate παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...