Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 22.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1519

  • ilos

    1444

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

  • Super Moderators
4 minutes ago, nzeppos said:

Αυτός ο μεσαίος έχει την πιο μεγάλη καρδιά σε όλο το ΝΒΑ. Respect.

Ο Shaq την έχει μεγαλύτερη. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εγω υποστηριζω bulls.Το καλυτερο σεναριο για μενα ειναι να παρουν οι bulls το γιαννη.Θεωρω οτι πρεπει να φτοιαξουμε μια ανταγωνιστικη ομαδα.

 

 

 

 

Ποια η γνωμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πάει Chicago και να γίνει ο Ιούδας του Milwaukee, που τόσο διατείνεται ότι αγαπάει; Δύσκολο. Οι δύο ομάδες έχουν παραδοσιακή κόντρα επιπέδου Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού στη Central Division.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε αφορμή το Last Dance βλέπουμε τον αγώνα που δόθηκε μεταξύ Εθνικής Ελλάδας με το North Carolina

Στο 19'56" η Εθνικη επιτίθεται και βλέπουμε το Γκάλη με το 7 τοτε στην πλάτη να αφήνει άγαλμα τον Μαικλ.

** Μεχρι και τελη 80ς τα κολλέγια ερχονταν για φιλικά και έριχναν 40αρες για πλάτες στις εθνικες. Μεγάλα σχολεία για τους Ευρωπαιους προπονητες και την εξελιξη του αθληματος στην Ευρώπη.

 

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έρχεται το North Carolina στο πιο σύγχρονο (τότε) κλειστό της Ελλάδας και παίζει σε σκληρό πλαστικό, τι περιμένεις... Λίγα χρόνια αργότερα φτιάχτηκε το παρκέ (νομίζω από μια γαλλική εταιρεία) και όταν γινόντουσαν οι μελέτες οι κατασκευαστές και ο Ιωαννίδης πρότειναν ένα συγκεκριμένο πάχος. Οι δικοί μας "επιστήμονες" αντιδρούσαν και έλεγαν "τι να το κάνετε τόσο παχύ παρκέ, άλογα θα τρέχουν πάνω του;" Ουδέν σχόλιο.

Επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο Chris, αν θυμάμαι καλά σε κάποια τουρνουά γύρω στο 1985-87 κολεγιακές ομάδες νικούσαν τις καλύτερες ευρωπαϊκές εθνικές για πλάκα (σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιος αγώνας ήταν και δεν μπορώ, νομίζω Γιουγκοσλαβία εκτός αν την μπερδεύω με το ΜcDonalds του 1988 που έχασαν από τους Celtics).

Τη σημερινή μέρα είναι αστείο να σκεφτούμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ομάδων του ΝCAA θα νικούσε ακόμα και την τελευταία ομάδα της Ευρωλίγκας. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο πολύ έχει κλείσει η ψαλίδα και ο ρυθμός εξακολουθεί να αυξάνεται με τόσους "international" παίκτες να παίζουν και να διαπρέπουν στο ΝΒΑ (προτιμώντας να ανδρωθούν στην Ευρώπη παρά στο NCAA).

Κάτι που δεν ήξερα πάντως και έμαθα προχθές ήταν πως εκείνη την εποχή στο North Carolina πρέπει να ήταν κι ο μετέπειτα ομοσπονδιακός coach Κιουμουρτζόγλου.

edit: να, βρήκα μερικά στοιχεία εδώ, οι Γιουγκοσλάβοι ήταν τελικά. 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nzeppos είπε

Όταν έρχεται το North Carolina στο πιο σύγχρονο (τότε) κλειστό της Ελλάδας και παίζει σε σκληρό πλαστικό, τι περιμένεις... Λίγα χρόνια αργότερα φτιάχτηκε το παρκέ (νομίζω από μια γαλλική εταιρεία) και όταν γινόντουσαν οι μελέτες οι κατασκευαστές και ο Ιωαννίδης πρότειναν ένα συγκεκριμένο πάχος. Οι δικοί μας "επιστήμονες" αντιδρούσαν και έλεγαν "τι να το κάνετε τόσο παχύ παρκέ, άλογα θα τρέχουν πάνω του;" Ουδέν σχόλιο.

Επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο Chris, αν θυμάμαι καλά σε κάποια τουρνουά γύρω στο 1985-87 κολεγιακές ομάδες νικούσαν τις καλύτερες ευρωπαϊκές εθνικές για πλάκα (σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιος αγώνας ήταν και δεν μπορώ, νομίζω Γιουγκοσλαβία εκτός αν την μπερδεύω με το ΜcDonalds του 1988 που έχασαν από τους Celtics).

Τη σημερινή μέρα είναι αστείο να σκεφτούμε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ομάδων του ΝCAA θα νικούσε ακόμα και την τελευταία ομάδα της Ευρωλίγκας. Αυτό και μόνο δείχνει πόσο πολύ έχει κλείσει η ψαλίδα και ο ρυθμός εξακολουθεί να αυξάνεται με τόσους "international" παίκτες να παίζουν και να διαπρέπουν στο ΝΒΑ (προτιμώντας να ανδρωθούν στην Ευρώπη παρά στο NCAA).

Κάτι που δεν ήξερα πάντως και έμαθα προχθές ήταν πως εκείνη την εποχή στο North Carolina πρέπει να ήταν κι ο μετέπειτα ομοσπονδιακός coach Κιουμουρτζόγλου.

edit: να, βρήκα μερικά στοιχεία εδώ, οι Γιουγκοσλάβοι ήταν τελικά. 

Δεν νομίζω ότι έχει κλείσει η ψαλίδα.

Θα έλεγα ότι έχει ανοίξει κιόλας μιας και οι μαύροι πλέον είναι και εύστοχοι.

Αν ξεκινήσεις πλέον να βλέπεις NBA δεν μπορείς να ξαναδείς ποτέ ευρωπαικό γιατί σου φαίνεται πλέον κάτι σε slow motion και σε χαλάει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν εννοούσα ότι έχουμε γίνει ίσοι κι όμοιοι με τους απέναντι. Ούτε ότι μπορούμε να νικάμε ομάδες NBA ή Dream Team με συνέπεια. 

Απλώς ότι από εκεί που κάποτε η ψαλίδα ήταν 150 χιλιόμετρα και δεν υπήρχε καν σαν σκέψη κάποιος Ευρωπαίος να παίξει βασικός ή έστω με αξιώσεις στο ΝΒΑ, τώρα έχει γίνει 15 χιλιόμετρα και δεν θεωρείται ακατόρθωτο ο Ευρωπαίος να βγει MVP σε κανονική περίοδο ή τελικούς.

Υπάρχει ακόμα δουλειά που πρέπει να γίνει κι εγώ πρώτος από όλους (σχήμα λόγου) λέω εδώ και τόσα χρόνια ότι το ευρωπαϊκό μπάσκετ πρέπει να πάψει να είναι "σκεπτόμενο" και να γίνει γρήγορο. Ας γίνει και βιαστικό, δεν με ενδιαφέρει. Γενικά οτιδήποτε  θα παραγάγει περισσότερο θέαμα και θα τραβήξει παραπάνω κοινό για να δώσει μεγαλύτερη ώθηση στο άθλημα να το πάει λίγο παραπέρα. Και τότε η ψαλίδα θα κλείσει ακόμα περισσότερο. Η τεχνογνωσία γενικά υπάρχει, είτε από άλλα αθλήματα στα οποία η Ευρώπη υπερτερεί (πχ. ποδόσφαιρο) είτε από ανθρώπους που μαθητεύουν δίπλα στους Αμερικάνους. 

Κανένα πιτσιρίκι δεν αποφάσισε να πιάσει μια μπάλα και να γίνει ο επόμενος Τζόρνταν/Γκάλης επειδή είδε σε τηλεόραση/γήπεδο σκεπτόμενες επιθέσεις και σκληρές άμυνες. Όλοι το έκαναν επειδή ήθελαν να βάζουν buzzer beater τρίποντα, ανάποδα καρφώματα, σουτ τσίρκου κλπ. 

Τέλος θεωρώ πως δεν είναι δίκαιο να συγκρίνουμε γενικά κι αόριστα NBA με ευρωπαϊκό μπάσκετ (άσχετα αν κι εγώ το ίδιο κάνω συνέχεια με σαφή προτίμηση υπέρ του πρώτου). Το ΝΒΑ είναι η αφρόκρεμα των καλύτερων παικτών και ομάδων, πολλές από τις οποίες συχνά είναι τόσο κακές που βλέπονται με δυσκολία. Σε κατώτερο επίπεδο δεν υπάρχει η ίδια κατάρτιση, πχ. εγώ δυσκολεύομαι πολύ να παρακολουθήσω NCAA γιατί ακόμα και σε επίπεδο Elite Eight ή Final Four οι περισσότεροι παίκτες μου φαίνονται πολύ ατάλαντοι σε σχέση με τους αντίστοιχους εδώ, αφού ο 21χρονος Ευρωπαίος είναι ήδη επαγγελματίας με σημαντικότερες παραστάσεις. 

Το ΝΒΑ είναι ενιαίο. Τουναντίον το ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι τα δεκάδες εθνικά πρωταθλήματα, οι διαφορετικές σχολές και φιλοσοφίες κι ένα σωρό άλλα πράγματα. Μην συγκρίνουμε αγώνες Α1 ή Α2 με το ΝΒΑ αλλά μόνο τις ομάδες της Ευρωλίγκας. Ένα παιχνίδι Ρεάλ-ΤΣΣΚΑ συνήθως δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το αντίστοιχο μεταξύ Timberwolves και Kings. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nzeppos είπε

Καλά δεν εννοούσα ότι έχουμε γίνει ίσοι κι όμοιοι με τους απέναντι. Ούτε ότι μπορούμε να νικάμε ομάδες NBA ή Dream Team με συνέπεια. 

Απλώς ότι από εκεί που κάποτε η ψαλίδα ήταν 150 χιλιόμετρα και δεν υπήρχε καν σαν σκέψη κάποιος Ευρωπαίος να παίξει βασικός ή έστω με αξιώσεις στο ΝΒΑ, τώρα έχει γίνει 15 χιλιόμετρα και δεν θεωρείται ακατόρθωτο ο Ευρωπαίος να βγει MVP σε κανονική περίοδο ή τελικούς.

Υπάρχει ακόμα δουλειά που πρέπει να γίνει κι εγώ πρώτος από όλους (σχήμα λόγου) λέω εδώ και τόσα χρόνια ότι το ευρωπαϊκό μπάσκετ πρέπει να πάψει να είναι "σκεπτόμενο" και να γίνει γρήγορο. Ας γίνει και βιαστικό, δεν με ενδιαφέρει. Γενικά οτιδήποτε  θα παραγάγει περισσότερο θέαμα και θα τραβήξει παραπάνω κοινό για να δώσει μεγαλύτερη ώθηση στο άθλημα να το πάει λίγο παραπέρα. Και τότε η ψαλίδα θα κλείσει ακόμα περισσότερο. Η τεχνογνωσία γενικά υπάρχει, είτε από άλλα αθλήματα στα οποία η Ευρώπη υπερτερεί (πχ. ποδόσφαιρο) είτε από ανθρώπους που μαθητεύουν δίπλα στους Αμερικάνους. 

Κανένα πιτσιρίκι δεν αποφάσισε να πιάσει μια μπάλα και να γίνει ο επόμενος Τζόρνταν/Γκάλης επειδή είδε σε τηλεόραση/γήπεδο σκεπτόμενες επιθέσεις και σκληρές άμυνες. Όλοι το έκαναν επειδή ήθελαν να βάζουν buzzer beater τρίποντα, ανάποδα καρφώματα, σουτ τσίρκου κλπ. 

Τέλος θεωρώ πως δεν είναι δίκαιο να συγκρίνουμε γενικά κι αόριστα NBA με ευρωπαϊκό μπάσκετ (άσχετα αν κι εγώ το ίδιο κάνω συνέχεια με σαφή προτίμηση υπέρ του πρώτου). Το ΝΒΑ είναι η αφρόκρεμα των καλύτερων παικτών και ομάδων, πολλές από τις οποίες συχνά είναι τόσο κακές που βλέπονται με δυσκολία. Σε κατώτερο επίπεδο δεν υπάρχει η ίδια κατάρτιση, πχ. εγώ δυσκολεύομαι πολύ να παρακολουθήσω NCAA γιατί ακόμα και σε επίπεδο Elite Eight ή Final Four οι περισσότεροι παίκτες μου φαίνονται πολύ ατάλαντοι σε σχέση με τους αντίστοιχους εδώ, αφού ο 21χρονος Ευρωπαίος είναι ήδη επαγγελματίας με σημαντικότερες παραστάσεις. 

Το ΝΒΑ είναι ενιαίο. Τουναντίον το ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι τα δεκάδες εθνικά πρωταθλήματα, οι διαφορετικές σχολές και φιλοσοφίες κι ένα σωρό άλλα πράγματα. Μην συγκρίνουμε αγώνες Α1 ή Α2 με το ΝΒΑ αλλά μόνο τις ομάδες της Ευρωλίγκας. Ένα παιχνίδι Ρεάλ-ΤΣΣΚΑ συνήθως δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το αντίστοιχο μεταξύ Timberwolves και Kings. 

Τον ιό του σκεπτόμενου μπάσκετ τον διέδωσαν οι Γιουγκοσλάβοι προπονητές προφανώς επειδή έτσι τους συνέφερε μιας και Γιουγκοσλάβοι ήταν πάντα πλαδαροί με χαμηλή αλτικότητα οπότε έπρεπε να καλύψουν αυτά τα μειονεκτήματα με ευστοχία, συστήματα (μιας και δεν είχαν ποτέ την φυσική κατάσταση να τρέξουν) και προσποιήσεις.

19 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Mε αφορμή το Last Dance βλέπουμε τον αγώνα που δόθηκε μεταξύ Εθνικής Ελλάδας με το North Carolina

Στο 19'56" η Εθνικη επιτίθεται και βλέπουμε το Γκάλη με το 7 τοτε στην πλάτη να αφήνει άγαλμα τον Μαικλ.

** Μεχρι και τελη 80ς τα κολλέγια ερχονταν για φιλικά και έριχναν 40αρες για πλάτες στις εθνικες. Μεγάλα σχολεία για τους Ευρωπαιους προπονητες και την εξελιξη του αθληματος στην Ευρώπη.

Εχω ξεκινήσει να βλέπω το last dance αλλά το σταμάτησα στο 10λεπτο περίπου.

Αξίζει;Να το συνεχίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι αρκετά καλό, βλέπεται ευχάριστα και μιλάει αρκετός κόσμος. Πιστεύω επιπέδου EPSN 30 for 30 και ίσως λίγο καλύτερο.

Εγώ που ψιλοβαριόμουν λίγο να το δω (ίσως από χαζοαντίδραση που όλοι ασχολούνται με αυτό, εκτός του ότι ποτέ δεν δήλωνα φαν του Τζορντανέλη) και που ήξερα μέσες άκρες το παρασκήνιο της σεζόν 1997-98, τελικά τα είδα σερί τα δύο πρώτα επεισόδια χωρίς να βαρεθώ.

Η σχετική κουβέντα γίνεται εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί στο last dance προκάλεσε τόσο ενδιαφέρον.

το 90 % αυτών που λέει ήταν γνωστά

κάποιες κινηματογράφησεις δεν είχαμε δει ποτέ

και εγώ προσωπικά δεν ήξερα ότι ο πιπεν είχε τόσο αδέλφια 

τεσπα η απόσταση είναι μεγάλη ακόμα μεταξύ euroleague και NBA

πχ η τελευταία ομάδα NBA  (οι warriors)  σίγουρα νικάνε την efes , real , Barcelona ή CSKA

 

(το ότι θεωρούνται οι warriors ως οι χειρότεροι της λίγκας έχει πολύ πλάκα)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, st2 είπε

και εμένα μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί στο last dance προκάλεσε τόσο ενδιαφέρον.

το 90 % αυτών που λέει ήταν γνωστά

κάποιες κινηματογράφησεις δεν είχαμε δει ποτέ

Μάλλον γιατί:

α) δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Τουλάχιστον όχι σε επίπεδο ντοκιμαντέρ, γιατί υπάρχουν πάμπολλα (κατά βάση αγγλικά) βιβλία με κάποιο δημοσιογράφο που ακολουθεί μια ομάδα για μία ή περισσότερες σεζόν, με σχεδόν απεριόριστη πρόσβαση σε αποδυτήρια, ξενοδοχεία κλπ. Το "Nothing Else Matters" που ο Leahy (δίκαια ή άδικα) πέρασε τον Jordan των Wizards γενεές δεκατέσσερις ήταν ακριβώς κάτι τέτοιο.

β) ο περισσότερος κόσμος (ειδικά εκτός Αμερικής) απλώς θυμάται (ή έχει διαβάσει) για το εν λόγω πρωτάθλημα του 1998, αλλά δεν γνωρίζει λεπτομέρειες συνήθως γιατί δεν τον πολυενδιαφέρουν. Ή μάλλον τους ενδιαφέρουν μόνο αν προσφερθούν στο πιάτο με κάποιο εύπεπτο μέσο.

και κυρίως γ) δεν υπάρχει τρέχουσα αγωνιστική σεζόν, όλοι είναι σπίτι και χαζεύουν τις απειράριθμες βλακείες του Νetflix. Αν είχαμε playoffs τώρα, δεν θα γινόταν τόσο ντόρος για γεγονότα που συνέβησαν πριν 22 χρόνια.

Το Last Dance είναι καλό πάντως, έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά. Έστω και με μόλις δύο επεισόδια, θα το έβαζα άνετα στην κορυφαία πεντάδα των μπασκετικών ντοκιμαντέρ (με αρχηγούς τα Hoop Dreams και Once Brothers).

ps: "πχ η τελευταία ομάδα NBA  (οι warriors)  σίγουρα νικάνε την efes , real , Barcelona ή CSKA"

Συμφωνώ, άλλωστε δεν είπα ότι η αγωνιστική διαφορά εκμηδενίστηκε απλώς ότι μειώθηκε σημαντικά σε σχέση με πριν 35 χρόνια. Αν τότε οι αντίστοιχες ευρωπαϊκές έχαναν για πλάκα με 20-30 πόντους ακόμα και από τα κολέγια, σήμερα πιστεύω στους 10 αγώνες εναντίον των τελευταίων του ΝΒΑ μπορεί να έπαιρναν 2-3 και να κοντράριζαν κάποιους άλλους. Ανάλογα και με ποιους κανονισμούς θα γινόντουσαν οι αγώνες βέβαια.

Μιλάω μόνο για αγωνιστική διαφορά, γιατί αν πιάσουμε τα υπόλοιπα (ειδικά σε εγχώρια πρωταθλήματα) ούτε σε 50 χρόνια δεν θα δούμε φως.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σάμπως εμείς που ήμασταν στα ντουζένια μας, τους είδαμε τους αγώνες. Αφού τα είχε πάρει όλα η Νόβα/Σούπερσπορ πως στο καλό την έλεγαν τότε και δεν υπήρχε άλλος τρόπος να δει κανείς. Ούτε επίσημα league passes, ούτε Youtube, ούτε τορεντάδικα και άλλα περίεργα streams. Μόνο ό,τι διαβάζαμε την επόμενη μέρα στο Ίντερνετ (όσοι είχαν τελοσπάντων σε σχολή ή σπιτι) ή την επόμενη... εβδομάδα σε κανα Τρίποντο.

Προσωπικά είχα πάνω από μια δεκαετία να δω συστηματικά ΝΒΑ. Έχω περισσότερες παραστάσεις και αναμνήσεις από τα τέλη της δεκαετίας '80 που τα έδειχνε η ΕΡΤ και αργότερα το Μega, παρά από την περίοδο μέσα 90s - μέσα 00s.

Από τότε έχουν περάσει 22 χρόνια και σε σχέση με την τότε εποχή, νιώθω πως σήμερα βρισκόμαστε αιώνες μπροστά σε ό,τι αφορά στην ευκολία και ταχύτητα διάδοσης της πληροφορίας αλλά και στο μειωμένο κόστος αυτής.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2020 στις 10:50 ΠΜ, johnmayson είπε

Καλημερα εγω υποστηριζω bulls.Το καλυτερο σεναριο για μενα ειναι να παρουν οι bulls το γιαννη.Θεωρω οτι πρεπει να φτοιαξουμε μια ανταγωνιστικη ομαδα.

Ποια η γνωμη σας;

ο γιαννης θα παει καλιφορνια φιλε η κλιπερς η ουοριορς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...