Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποια ομαδα από το παρελθον αν φέρεις στο μελλον ειναι προφανες οτι θα εχει μειονεκτημα γιατι το σπορ εξελίσσεται, 30 χρονια εξελιξης σε τακτικες, τρόπους προπονησης, διατροφες, συμπληρώματα, κανονισμους κλπ Ειδικα στην Ευρωπη η αλλαγή φαινεται ακομα πιο εντονα αφου ο αθλητισμός από αποψη γυμναστικής ηταν σε ερασιτεχνικό επίπεδο μεχρι τα μεσα των 80ς (1η ομαδα στην Ελλαδα που πηγε προετοιμασία ηταν ο Αρης του '85 περιπου και αυτό 9 μερες) ενω και σε τακτικό επίπεδο τα πραγματα ηταν στα ίδια επίπεδα, στη ζωνη εβαζαν καρεκλες και κινουνταν στο χώρο οι επιτιθέμενοι..

Πηγαίνοντας παλι στο ΝΒΑ και στα 80ς - 90ς το παιχνίδι ηταν σαφώς πιο σκληρο μεχρι και αντιαθλητικό πολλές φορες κια αυτό δινει την αίσθηση ενός toughness που δεν υπάρχει τώρα. Ισως εχει να κανει και με το οτι οι μελλοντικες γενιες ειμαστε σαφως πιο καλα μεγαλωμένες απο τις παλιοτερες και αυτό βγαινει και στην μετέπειτα ζωή. Γι' αυτο βλεπεις και λιγες εξαιρεσεις τυπου Σμαρτ, Τακερ κλπ που παιζουν στο 110% ετοιμοι να κατασπαράξουν τον αντιπαλο να ξεχωρίζουν για την ανταγωνιστικότητα τους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1518

  • ilos

    1383

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Οι ίδιοι οι κανονισμοί τους δυσκολεύουν να παίξουν άμυνα.

Αν και οι σημερινοί παίκτες πλεονεκτούν σε επίπεδο εκγύμνασης και φυσικά οι τακτικές έχουν εξελιχθεί θα ήταν και γι' αυτούς ένα σοκ αν αντίστροφα έπαιζαν στην εποχή των Bulls.

Δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι δική μου αντίληψη αλλά οι παίκτες που έρχονταν από το NBA παλιά αναμένονταν να ξεζωρίζουν και δεν δυσκολευόταν τόσο και όμως βλέπουμε πολλοί, ακόμα και ονόματα όπως ο Μονρό, να δυσκολεύονται στην Ευρωλίγκα, αυτό νομίζω οφείλεται καθαρά στην εξέλιξη του παιχνίδιού, στις άμυνες αλλά και στην φιλοσοφία με τους παίκτες συγκεκριμένων ρόλων (τρίποντα στις γωνίες, box out κλπ) που είναι ακόμα εμφανέστερο στο NBA  σε σχέση με παλιότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ θα σταθώ εδώ:

7 ώρες πριν, nzeppos είπε

Το πιο πιθανό είναι ότι μέχρι να προσαρμοστούν θα έτρωγαν σε κάθε αγώνα 30 τρίποντα στο κεφάλι και τέρμα.

Δεν υπάρχουν και πολλά να ειπωθούν πέρα από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα αλλά εγώ θεωρώ ότι το ΝΒΑ δεν έγινε soft επειδή έτσι του ήρθε μια μέρα. Σε κάποιο βαθμό οι αλλαγές αυτές δρομολογήθηκαν σταδιακά λόγω της εξέλιξης του τρόπου παιχνιδιού (γρηγορότερο passing, μεγαλύτερη αξιοποίηση του χώρου, small ball, shooting range από τα 8+ μέτρα κλπ) και επειδή σε βάθος χρόνου ελάχιστοι φίλαθλοι επιθυμούσαν το φτηνό βρωμόξυλο της εποχής του (αποδιοπομπαίου τράγου) Kermit Washington και αργότερα των Detroit Pistons.

Ωραία είναι να αναπολούμε τις μονομαχίες (κυριολεκτικά) μεταξύ Bulls, Knicks, Celtics και τους Pistons που κατεδάφιζαν τον Jordan σε κάθε drive, αλλά αν σε μια από αυτές τις φάσεις είχε τερματίσει την καριέρα του σπάζοντας το πόδι τώρα λίγοι θα έλεγαν τα ίδια. 

Το ότι πλέον δεν υπάρχουν διαρκή ξεκατινιάσματα και trash talking για μένα είναι πρόοδος. Δεν θέλω τους παίκτες της ομάδας μου να βρίσκονται σε διαρκή αντιπαράθεση με τους αρχιαντιπάλους τους εντός και (κυρίως) εκτός παρκέ, γιατί είναι επαγγελματίες (και συχνά επιχειρηματίες) άνθρωποι αλλά όχι ζώα. Και κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν κράζεται συνέχεια με τους συναδέλφους του, τουλάχιστον όχι δημόσια. 

Όσο για άμυνες, hand checking, ζώνη κλπ, ναι μεν υπάρχει ένα δίκιο εγώ όμως κρατάω αυτό εδώ το βίντεο:

 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα δεν είναι να επιστρέψουμε στις εποχές που έπαιζαν ξύλο. Όμως έχουμε φτάσει στο άκρο που απλώς οι παίκτες δεν μπορούν να παίξουν αποτελεσματικά άμυνα και λόγω της εξέλιξης του παιχνιδιού από την περιφέρεια και του ανοίγματος των χώρων αλλά και των αλλαγών στην ευκολία που δίνονται τα φάουλ, το hand check, τα 3 δευτερόλεπτα στην ρακέτα. Νομίζω ότι ήδη φέτος εμφανίστηκε μια κάμψη στην τηλεθέαση.

Μπορεί να μην είναι αυτό; ο λόγος; Μπορεί. Αλλά το μπάσκετ δεν είναι ωραίο μόνο αν βλέπουμε διαστημικά σκορ είναι να βλέπουμε να συμβαίνουν και σε άμυνες που μπορούν να αμυνθούν.

Ακόμα και αν αύριο πάντως άλλαζαν όλοι οι κανονισμοί και πηγαίναμε 15 χρόνια πίσω το παιχνίδι δεν θα ήταν ίδιο με τότε. Το τρίποντο θα συνέχιζε να κυριαρχεί. Ακούγονται φωνές και προτάσεις ήδη πως θα μπορούσε να διορθωθεί λίγο το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσκετ δεν έφυγε ποτέ από εκεί. Gonna play D like a MAN.

1v1 με mxls, όπου τα παρακαλετά δεν πιάνουν τόπο, και η τεστοστερόνη επανέρχεται νορμάλ επίπεδα.

 

Σε άλλα νέα, σκοτώστε ευχάριστα το χρόνο σας, με θείο ΛεΣάννον:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2020 στις 9:34 ΠΜ, ~mxls~ είπε

Σκεφτείτε τώρα μια δική σας 5άδα, με σημερινούς παίχτες, που έχουν κοχόνες να σταθούν απέναντί τους.

GSW με Ντουράντ 2017-18. Χαλαρά όμως!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...