Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Parsons ειναι παιχτουρι ρε! Δεν αξιζει πανω απο 8Μ βεβαια αλλα αφου του τα εδωσαν καλα έκανε και τα πήρε το αλανι.. Μ' αρεσε που διελυσε την ομαδα ο Κουμπαν πριν 3 χρονια για να φερει ολ σταρ κλπ Ο μονος που μπορεσε να φερει ηταν ο Καρτερ και τωρα ο Παρσονς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1519

  • ilos

    1426

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

O Kobe είναι σκορερ, ο Lebron κάνει τα πάντα, μέχρι και άμυνα. Μόνο ηγετικά προσόντα δεν έχει. Ο Kobe δεν ήταν καν ο καλύτερος παίχτης στα πρωταθλήματα που σήκωσε. Τον προτιμώ από το James για το χαρακτήρα του, αλλά δεν είναι καλύτερος. Και ο τρόπος που γράφεις δείχνει πως εσύ είσαι το fanboy και δεν παρατηρείς προσεκτικά τον τρόπο παιχνιδιού των. Γενικά τέτοιες συγκρίσεις είναι θέμα συζήτησης μόνο των fanboyzzz ;)

O Ariza έπαιζε για συμβόλαιο φέτος και το πήρε. Δε θα αξίζει 8per. Ο Parsons είναι μικρός και εξελίξιμος λογικά, για να πάρεις τέτοιο FA πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω. O Mirotic δεν μπορούσε να υπογράψει rookie συμβόλαιο αφού έγινε draft πριν τρία χρόνια. Είναι ψηλός και οι ψηλοί πληρώνονται (you cannot teach height).

Μου αρέσει που κάνουν lock out και μ@λ@κίες αλλά κάθε φορά βλέπουμε παλαβά συμβόλαια. Το χειρότερο είναι Jordan Hill 18/2 νομίζω.

 

Μάλλον δεν έχεις δει Kobe εκτός από τα τελευταία χρόνια.

Και δεν έχεις δει μάλλον και τα πρωταθλήματα των Lakers.

 

Όπως είπε και ο MJ, το 5 κερδίζει το 1(2 πλέον).

 

Ο Ariza είναι πολύ καλός αμυντικός και σουτέρ 3 πόντων. Ο Parsons είναι μόνο το δεύτερο. Σουτάρει επίσης με τρόπο που τον εμποδίζει να σουτάρει mid-range shots.

 

Ο Mirotic θα φάει πολύ ξύλο. Εδώ τις έτρωγε στην Ευρώπη...

 

Το συμβόλαιο του Hill τον δεύτερο χρόνο είναι team option, που αλλάζει πάρα πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yay, ήρθαν επιτέλους (σε τσουβάλι!) τα βιβλία που είχα παραγγείλει εδώ. Μέχρι να τα διαβάσω, πιθανολογώ πως θα έχουν καταφέρει να (ξανα)πάρουν πρωτάθλημα οι Νικς.


Επίσης:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jimmy0077: Όλα τα έχω δει και πιστεύω πως o Σακόσαυρος και ο Pau έκαναν καλύτερες εμφανίσεις από αυτόν στους τίτλους τους, αλλά ο Kobe είναι σταρ (big men do not sell shoes) και παίρνει όλη τη δόξα.

Γενικά η σύγκριση με LeBron είναι άτοπη καθώς παίζουν σε διαφορετική θέση και με διαφορετικό τρόπο, καλό είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

O Parsons μου αρέσει επειδή είναι ψηλός και λόγω ηλικίας το θεωρώ εξελίξιμο. Δεν είναι μόνο σουτερ, νομίζω έκανε λίγο από όλα στην άθλια ομάδα του Houston και τώρα με περισσότερες ευθύνες είναι η ευκαιρία να μας δείξει που θα φτάσει.

Ο Ariza μάλλον ταιριάζει καλύτερα στους Rockets. Έχω τις αμφιβολίες μου επειδή έπαιζε για συμβόλαιο τη χρονιά που μας πέρασε. Γενικά είναι ρολίστας και όχι για πολλά πολλά.

Ο Mirotic θα είναι ο τέταρτος ψηλός. Ελπίζουμε να είναι ομαλή η μετάβασή του στο ΝΒΑ. Τέτοιος παίχτης θα είναι πολύ χρήσιμος στους Bulls.

Δίκιο έχεις για το Hill. Προφανώς του έδωσαν πολλά λεφτά (επίσης ο Nick Young πήρε τρελά λεφτά) για να είναι στα όρια του salary cap (νομίζω υπάρχει ακόμα κατώτατο όριο με τον υπάρχοντα CBA).

 

Παρακολουθεί κανείς Summer League;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον. Για να δούμε αν θα τα καταφέρει ή αν θα γίνει άααλλος ένας Έλληνας που στο χρόνο πάνω θα νοσταλγήσει τη φραπεδούμπα στο Πασαλιμάνι/Κολωνάκι. Εύχομαι τα καλύτερα.


ps: +1 αν έχετε ξαναδεί point στα 2.11 :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ακομα. Θεωρώ ότι ειναι πολυ αγουρος ακομα και ότι να ιμεν θα προσφερει αρκετά αλλά θα υποπέσει σε πολλα λάθη που εχουν να κανουν κυριως με απειρία και αντίληψη του παιχνιδιού. Ο Κουμπο θα λάμψει, αν κατεβει απο το 16-17 κ μετά.

ΝΖ Σαμπονις :P και Κουκοτς στα 207.

 

Επίσης ο Παπ, αν παει τελικά νομιζω θα πιάσει γιατι ειναι σκυλί μαυρο και πεισμώνει. Αλλωστε ο ρόλος του θα ειναι ιδιος με αυτον που έχει στην Ευρώπη, σποτ σουτερ, corner σουτερ, αμυνα, hustle Κλπ Δεν ξερω βεβαια πόσο χρονο θα βρει γιατι στο Χιουστον θα βρει μπροστα του τον Αρίζα που υπεγραψε για 8Μ και λογικά προοριζεται για 3ος "σταρ" της ομαδας. Το καλο γι' αυτον ειναι ότι θα βρει 2 παλιους γνωριμους Beverley k Dorsey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άμυνες στο SL είναι πολύ πιο χαλαρές από αυτές ενός κανονικού αγώνα της ρέγκιουλαρ σίζον. Συμφωνώ με τον chrisxxx. Θέλει πολλή δουλειά ακόμα στα fundamentals και στο decision making. Επίσης έχει το κακό ότι έχει ασταθές μακρινό σουτ κι αυτό του περιορίζει το επιθετικό του παιχνίδι. Και στην άμυνα όμως θέλει δουλειά. Ας ελπίσουμε ότι ο Jason Kidd θα βοηθήσει στην εξέλιξή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους και κάτι σωστό: http://www.sbnation.com/nba/2014/7/15/5903529/adam-silver-future-nba-summer-league

 

Silver's exploratory idea involves a tournament that would be showcased in Las Vegas. Similar to soccer, it would essentially be a quick tourney for NBA teams to win a trophy outside of the NBA Championship.

 

Δηλαδή οι Άγγλοι στην μπάλα (βλ. πλέον επιτυχημένο πρωτάθλημα από πλευράς διοργάνωσης) είναι βλάκες που έχουν 3-4 τρόπαια κάθε σεζόν; Κάποτε προσπαθούσαν να εξηγήσουν σε κάποιο αμερικάνο (νομίζω στον Τάρπλεϊ; ) τη διαφορά πρωταθλήματος-κυπέλλου στην Α1 και αδυνατούσε να την κατανοήσει.

 

Κι όμως η ιδέα είναι απλή: βάλε περισσότερες κούπες, ώστε να μείνουν ευχαριστημένες περισσότερες ομάδες. Στην ανάγκη μείωσε τους αγώνες της κύριας διοργάνωσης. Αν δηλαδή αντί για 82 αγώνες regular season (οι μισοί εκ των οποίων είναι επιπέδου streetball τσίρκου), έπαιζαν 72 και άλλους 5-10 σε κύπελλο/tournament/εικοσιμία με έπαθλο ένα δεύτερο τρόπαιο, θα πείραζε κανέναν; Σε ένα τέτοιο τουρνουά θα μπορούσαν κάλλιστα να λάβουν μέρος και ευρωπαϊκές ομάδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δε μου αρέσει η ιδέα των πολλών διοργανώσεων, θεωρώ πως ένας πρέπει να είναι ο πρωταθλητής. Αλλά καλά τα λες. Και να είναι μια κι έξω οι αγώνες για να έχει το στοιχείο της έκπληξης.

 

Για τον Παπανικολάου δεν ξέρω. Δε νομίζω να πιάσει επειδή ο τρόπος παιχνιδιού του βασίζεται στα αθλητικά του προσόντα που δε θα έχουν αξία στο ΝΒΑ. Αλλά μόνο να πάει, καλό θα του κάνει. Όλοι θυμόμαστε πόσο βελτιωμένος γύρισε ο Σπανούλης κι ας μην πατούσε παρκέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάει πουθενά ο Παπανικολάου

Ο Κώστας Παπανικολάου θα παραμείνει κάτοικος Βαρκελώνης και θα φορά και την επόμενη σεζόν τα "μπλαουγκράνα" καθώς δεν απάντησε καταφατικά στην πρόταση των Ρόκετς.

 

Τελ. ανανέωση : Ιούλιος 17 2014 08:42

 

Η απόσταση μεταξύ των "θέλω" του διεθνή Έλληνα άσου και της προσφορά της ομάδας του Χιούστον, ήταν τέτοια που δεν επέτρεψε στις δύο πλευρές να συνάψουν συνεργασία.

 

Ο περιορισμός στο salary cap δεν επέτρεψε στους Ρόκετς να ανεβάσουν την αρχική προσφορά τους η οποία προέβλεπε διετές συμβόλαιο έναντι 4.700.00 δολαρίων.

 

Ο Έλληνας άσος επιθυμούσε να καλυφθεί από το Χιούστον, υπό την μορφή του μπόνους υπογραφής, το ποσό των 900.000 δολαρίων που έπρεπε να συμπληρώσει ο παίκτης για το buy out της Μπαρτσελόνα, από το 1.500.000 δολάρια που απαιτούνταν (οι Ρόκετς έβαζαν 600.000 δολάρια).

Τηλέφωνο από ΜακΧέιλ

 

Μάλιστα ο προπονητής των Ρόκετς Κέβιν ΜακΧέιλ μίλησε με τον Παπανικολάου και του εξήγησε πως θα έχει σημαντικό ρόλο στην ομάδα, όμως ο Έλληνας διεθνής παρά τον ενθουσιασμό του για την πρωτοβουλία αποφάσισε με το μυαλό και όχι με το συναίσθημα.

 

http://www.contra.gr/Basketball/Spain/LigaACB/barcelona/den-paei-poythena-o-papanikolaoy.2929643.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...