Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και πρόσεξα από τους referrers της σελίδας ότι αρκετά άτομα την επισκέφτηκαν από αυτο το thread, να ευχαριστήσω τον Chrisxxx που αναδημοσίευσε την ανάλυση κι όσους πέρασαν μια βόλτα να δουν τη δουλειά μας. Μιας και ο jimmy0077 είναι πολύ αιχμηρός (αν και με επιχειρήματα), να πω πως κανείς από το team μας δεν είναι δημοσιογράφος. Όλοι είμαστε απλοί ερασιτέχνες με άλλες δουλειές (ή σχολές) που γράφουμε για το άθλημα που μας αρέσει. Κι ένας λόγος που το ξεκινήσαμε, είναι επειδή ακριβώς έχουμε κουραστεί από το χαμηλό επίπεδο της ελληνικής αθλητικογραφίας.

 

Σχετικά με την ανάλυση, όλα τα στατιστικά προέρχονται από το NBA Stats, κι όχι από αβάσιμα συμπεράσματα από παρακολούθηση 1-2 αγώνων. Jimmy, ισχύει πως οι Rockets, όχι απλά παίρνουν λίγα σουτ μέσης απόστασης, αλλά τα λιγότερα στο NBA (συγκεκριμένα μέχρι 5-19 feet). Αντίθετα από τα 20 κα πέρα (23.75 είναι το τρίποντο σε ίντσες), είναι δεύτεροι σε προσπάθειες. Ελπίζω να μην εκνευρίστηκες too much πάντως! :-D

 

 

 

Πάντως, είμαστε πάντα ανοιχτοί σε κουβέντα και κριτική εννοείται, εφόσον δεν υπάρχει εμπάθεια και γίνεται ωραία συζήτηση. Άλλωστε τα συμπεράσματα (πέρα των στατιστικών γεγονότων), είναι πάντα θέμα οπτικής.

 

Ευχαριστώ και πάλι, και χρόνια πολλά!

 

 

Ευχαριστώ που απάντησες.

Δεν έχω κάποιο θέμα με το site σας(ούτε που κοίταξα το link για να είμαι ειλικρινής αλλά τώρα θα ρίξω μία ματιά).

Αν είστε ερασιτέχνες, συγγνώμη για το ύφος μου. Απλά υπέθεσα πως προέρχεται από δημοσιογράφο.

 

Και επειδή και εμένα με εκνευρίζουν απίστευτα οι Έλληνες δημοσιογράφοι, ειδικά των αθλητικών, έχω αρνητική προδιάθεση απέναντί τους, σε ότι γράφουν.

 

Πολύ καλή η πρωτοβουλία σας και να την συνεχίσετε.

 

Και τα στατιστικά μερικές φορές έγκεινται σε υποκειμενική αξιολόγηση.  :-)

 

 

 

Και αυτο το βγάζει στο παιχνίδι του. Το πικ του σαν παίχτης για μέχρι εδώ είναι.

 

Και ένα άσχετο σχόλιο, μιας και έγινε 30 ο James, αν και είναι ψιλοάδικο για ομάδα που χτίζεται και παίχτες που ακομα ψάχνονται στο γήπεδο, ωστόσο είναι η πρώτη φορα μετά το 2005-2006 περίπου, που δεν βλέπω μπροστά μου ντόμιναντ πλέιερ. Όχι κορυφαίος αθλητής, ούτε καν 5αδα.

 

Αυτα για το καφενείο των Καβς που μιλάνε για τίτλο, με τον υπάνθρωπο στον πάγκο.

 

 

Ναι συμφωνώ σε αυτά που λες.

 

Και για τον Lebron. Εντάξει στους top 5  είναι, αλλά δεν είναι τόσο dominant πλέον.

Καλώς η κακώς, στηριζόταν πάντα πολύ στα αθλητικά του προσόντα που λογικό είναι να εξασθενούν σιγά-σιγά.

 

Το πιο εντυπωσιακό(αλλά με κακή έννοια) είναι πως βλέπω πως παρατάει αγώνες.

 

Οι Cavs έχουν κάνει πολύ κακές επιλογές σε προπονητή, παίκτες και συμβόλαια.

 

Ο Love και ο Lebron δεν μπορούν να παίξουν μαζί σε small lineup σε close games, ο Varejao πήρε 10 εκατομμύρια/χρόνο ενώ είναι 30+ με άπειρους τραυματισμούς και ξανατραυματίστηκε( με τραυματισμό που θα τον επηρεάσει πάρα πολύ έτσι όπως παίζει).

 

Δεν νομίζω πως μπορούν να πάρουν πρωτάθλημα όχι απλά φέτος, αλλά ούτε τα επόμενα χρόνια, εκτός αν πάρουν πολύ γενναίες αποφάσεις(trade Love,Varejao).

Kαι ο Love έχει αξία, τον Varejao δεν θα τον παίρνει κανένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1523

  • ilos

    1484

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

... Όλοι είμαστε απλοί ερασιτέχνες με άλλες δουλειές (ή σχολές) που γράφουμε για το άθλημα που μας αρέσει. Κι ένας λόγος που το ξεκινήσαμε, είναι επειδή ακριβώς έχουμε κουραστεί από το χαμηλό επίπεδο της ελληνικής αθλητικογραφίας....

 

Έριχνα μια ματια και στη στήλη Απομυθοποίηση τώρα.

Guys, συγκριτικά με το τι χολέρες διαβάζουν τα μάτια απ'τον κάθε Παπαϊωάννου ή τις ανουσιότητες του κάθε Σκουντή, αυτο που κάνετε λέγεται και δημοσιογραφική ανάλυση. Λάθη προφανώς και θα υπάρχουν και έτσι ακομα καλύτερα. Γίνεται και αντικείμενο συζήτησης ;p

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το πιο εντυπωσιακό(αλλά με κακή έννοια) είναι πως βλέπω πως παρατάει αγώνες.

 

Οι Cavs έχουν κάνει πολύ κακές επιλογές σε προπονητή, παίκτες και συμβόλαια...

 

Αυτο ακριβώς. Το έθεσες καλύτερα.

Βέβαια αν έχεις μάθει στο σμουθ ρολάρισμα στο Μαϊάμι, θα σου κακοφανει το καφενείο στο Οχάιο.

Πέφτω μέσα για τα πρώτα ποστς ότι Love-Irving ίσως ακομα και ο Waiters, είναι οβερέιτεντ. Χωρις τόπι στα χέρια δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Μόλις γύρισα από διακοπές, οπότε κάθομαι τώρα να διαβάσω τα όσα ωραία γράψατε όσο έλειπα. Νομίζω πως η ανάλυση που παρέθεσε ο Chris είναι ίσως η πληρέστερη που έχω διαβάσει φέτος σχετικά με το θέμα. Ξεκίνησα ήδη να τη... μελετάω και να τη διαδίδω, βλέποντας παράλληλα 3 αγώνες Ευρωλίγδας.

 

2) Έχοντας δουλέψει για αρκετά χρόνια με γνωστούς τηλεοπτικούς αθλητικογράφους (και λιγότερο με "κανονικούς" δημοσιογράφους πολιτικών δελτίων), το μόνο που έχω να πω επί του θέματος είναι ακριβώς ό,τι έλεγα και μπροστά τους: "η μοναδική δουλειά που είναι ντροπή είναι αυτή του δημοσιογράφου". Αστειευόμενος μεν, μέχρι ενός βαθμού δε.

 

Γενικά είναι αντικείμενο που σηκώνει πολλή κουβέντα. Η γνώμη που σχημάτισα για τους περισσότερους από τους παραπάνω μόνο θετική δεν ήταν. Αρκετοί ήταν περαστικοί από το αντικείμενο (ένας πχ. παράτησε ξαφνικά τη δημοσιογραφία για να γίνει... λιμενικός μέσω βύσματος), άλλοι το είδαν σαν εύκολη διέξοδο (βλ. τελείωσαν το σχολείο, δεν πέρασαν πουθενά, έτυχε να έχουν αξιοπρεπή γραπτό λόγο και να βλέπουν μπάλα, οπότε κατευθύνθηκαν προς κάποιο ΙΕΚ δημοσιογραφίας), άλλες τελείωσαν ΤΕΦΑΑ και επειδή είχαν όμορφο παρουσιαστικό τις πήραν για παρουσιάστριες σε αθλητικές εκπομπές και τους έδωσαν αφιερώματα, άσχετα αν δεν μπορούσαν να κάνουν εκφώνηση ούτε σε... αγώνα τένις κλπ. Δεν χρειάζεται να πω ονόματα.

 

Οι περισσότεροι εξ' αυτών (και ειδικά οι μπασκετικοί) λειτουργούν σε συνθήκες κλίκας. Δείτε πως κάθε φορά που ανοίγει ένα καινούριο αθλητικό κανάλι (πχ. ΟΤΕ sport) ή αθλητικό site (πχ. pamesports), ολόκληρες δημοσιογραφικές ομάδες μεταγράφονται σχεδόν αυτούσιες από το ένα μέσο στο άλλο. Προφανώς μόνο ένα μικρό ποσοστό φαίνεται να γνωρίζει τα πράγματα εκ των έσω* ή έστω τα βασικά και την ιστορία του εκάστοτε αθλήματος (συνήθως επειδή έχουν παίξει κι οι ίδιοι στα νιάτα τους). Οι υπόλοιποι απλώς... μπαλώνουν. Αν δε μιλήσουμε συγκεκριμένα για ΝΒΑ, τότε νομίζω πως οι εγχώριοι επαΐοντες πρέπει να μετριούνται στα δάκτυλα των δυο χεριών. Πολύ αμφιβάλλω αν είναι περισσότεροι.

 

Τεσπα, βαρέθηκα με όλα αυτά. Πάω να δω Ευρωλίγδα.

 

* εννοείται πως οι "εκ των έσω" είναι όλη μέρα ψου-ψου-ψου στα τηλέφωνα με "δικούς" τους παίκτες, προπονητές, παράγοντες κλπ, εξυπηρετώντας σκοπούς που μόνο οι ίδιοι γνωρίζουν.

 

** όπως είχε γράψει κι ο Jim Bouton στο πολυθρύλητο "Ball Four": "With network sports there are no real reporters. Although there are a few who pretend to be."

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνετε λοιπόν την παραπάνω ανάλυση της περίπτωσης Παπανικολάου με το άρθρο που δημοσιεύθηκε σήμερα στο gazzetta. Τα συμπεράσματα δικά σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνετε λοιπόν την παραπάνω ανάλυση της περίπτωσης Παπανικολάου με το άρθρο που δημοσιεύθηκε σήμερα στο gazzetta. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

nzeppos, ειλικρινά σε ευχαριστώ εκ μέρους της ομάδας του ball hog, όπως κι όποιον άλλον πέρασε από το site. Είναι ιδιαίτερη η χαρά, όχι γιατί παίρνουμε αρκετά hits παραπάνω (ειδικά με το σχόλιο σου στο gazzetta), αλλά γιατί με τα λόγια σου, εκτιμάς τις ώρες που βάλαμε για να βγει κάτι ποιοτικό. Κι αυτό είναι η μεγαλύτερη επιβράβευση.

 

Έχω δει αρκετά άρθρα μέχρι σήμερα για τον Παπανικολάου (ή και γενικότερα), από επαγγελματίες του είδους, που προφανώς τα έγραψαν σε διάστημα μισής ώρας. Οι περισσότεροι απλά καταγράφουν κάποιες επιφανειακές ελληναράδικες σκέψεις, τις βάζουν σε υποτυπώδη σειρά και το ονομάζουν άρθρο, χωρίς να εμβαθύνουν ή να κάνουν ανάλυση. Αλλά το χειρότερο είναι αυτό που ανέφερες. Ότι δηλαδή είναι μια κλίκα που μεταφέρεται από κανάλι σε κανάλι, σταθμό σε σταθμό και site σε site. Το ίδιο δηλαδή με τους sportscasters, τους πολιτικούς δημοσιογράφους αλλά και τις γκόμενες των μεσημεράδικων.

 

Όπως κι αν έχει, για να αφήσουμε τη γκρίνια, η εμπειρία του Παπ στην Αμερική, σε συνδυασμό με το λαμπρό μέλλον του Γιάννη, φέρνουν άλλο αέρα στην Εθνική ομάδα. Ο επόμενος international θεσμός, θα έχει πολύ ενδιαφέρον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το'χα ξαναποστάρει, σαν τοπ3 ομάδα ανατολής τα πιστόνια χωρις τον τουβλαδόρο.

Έχουν χάσει πολύ έδαφος αλλά λογικά προλαβαίνουν μια καλή θέση για Π.Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...