Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστότατο. Θυμάμαι που έκατσα να δω το προπέρσινο All Star game έστω και σε μαγνητοσκόπηση, χωρίς να ξέρω πόσο έληξε. Ούτε δέκα λεπτά δεν άντεξα να δω. Όποιος έπαιρνε την μπάλα πήγαινε είτε για ελεύθερο κάρφωμα, είτε για ελεύθερο τρίποντο. Όλοι οι υπόλοιποι καθόντουσαν και κοιτούσαν.

 

Είπαμε, δεν χρειάζεται να παίξουν άμυνες playoff, αλλά όχι και αυτό το χάλι. Φέτος όμως αξίζει ένεκα Γιάννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1523

  • ilos

    1479

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Έχει ένα δίκιο και νομίζω μαζί του θα συμφωνήσει η πλειοψηφία των μπασκετόφιλων (ειδικά αν πιάσουμε τα άκρα και έχουμε ως παραδείγματα αγώνες των 70 και βάλε 3PA).

 

Από την άλλη όμως ο σύγχρονος τρόπος παιχνιδιού είναι χάρμα οφθαλμών. Από μικρό παιδί θυμάμαι να μου αρέσει το περιφερειακό σουτ και ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω τι χάρη είχε ένας παίκτης που έκανε 20 μπούκες σε έναν αγώνα (εξαιρείται ο Γκάλης αλλά κανένας άλλος). Χίλιες φορές να έβλεπα (ή να έβαζα) ένα τρίποντο παρά τρία drive. Χίλιες φορές Μπάνε από τα οκτώμισι μέτρα παρά... Λιαδέλης από το μισό.

 

Οπότε τώρα κάθομαι στον καναπέ μου και απολαμβάνω :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Link.png Site: Έλληναςδημοσιογράφος κάνει ρατσιστική ερώτηση για Αντετοκούνμπο σε προπονητή του NBA (video)

Είχα υποψίες ότι οι περισσότεροι Έλληνες αθλητικογράφοι είναι ηλίθιοι. Τώρα σιγουρεύτηκα.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλοι θα έλεγα εγώ. Φυσικά το συνάφι του αμέσως έτρεξε να τον καλύψει, πχ. σε αθλητικό site γράφτηκε το εξής:

 

Ετσι και αλλιώς στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ του μπάσκετ είναι εδώ και χρόνια γνωστό ότι ο εν λόγω δημοσιογράφος, ιδιαίτερα έμπειρος και εξειδικευμένος σε θέματα ΝΒΑ, αποτελεί κόσμημα ήθους και συμπεριφοράς και φυσικά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ρατσιστικές απόψεις.

 

Γνωστός αθλητικογράφος και κόσμημα ήθους δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Τελεία. Ακόμα και αυτοί που φαίνονται για γλύφτες στο γυαλί, πίσω από αυτό είναι τα μεγαλύτερα καθάρματα. Τους έτρωγα στη μάπα για χρόνια, τους έμαθα.

 

Κατά τ' άλλα ο καλύτερος διαγωνισμός καρφωμάτων όλων των εποχών δεν ήταν ο περσινός. Ήταν αυτός που έγινε χθες βράδυ στους Starters, το έβλεπα live και μιλάμε δεν έμεινε άντερο, δεν μπορούσα να σταματήσω να γελάω.

 

https://www.youtube.com/watch?v=mPJg9oq6hG4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nzeppos συμφωνω εν μερη μαζι σου αλλα υπαρχουν και καλοι,που δεν εχουν σχεση με δημοσιογραφους-χουλιγκανς ο ρηγας ειναι καλος δημοσιογραφος και πολυ ευχαριστος στην μεταδοση των αγώγων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, το "σχεδόν όλοι" είναι σχήμα λόγου με μεγάλη δόση υπερβολής, δεν είναι δυνατόν να είναι οι πάντες αλήτες. Ίσως ισχύει κυρίως για πολλά "μεγάλα" και γνωστά ονόματα και όχι για όσους βρίσκονται από κάτω και κάνουν αξιοπρεπέστατη δουλειά (οι περισσότεροι από τους τελευταίους που έτυχε να γνωρίσω είναι και *μπιπ* τα παιδιά).

 

Για το Δάρδαλη δεν θα εκφέρω άποψη γιατί δεν τον γνωρίζω. Οπωσδήποτε δεν μου φαίνεται για "ρατσιστής" ή τίποτα παρόμοιο. Ως συνήθως έγινε η τρίχα τριχιά από μια ατυχή ερώτηση εν μέσω πονηρών καιρών. Αν το παλικάρι είχε πει ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν 15 χρόνια δεν θα είχε ασχοληθεί κανένας. Ή αν αντί για "οξύμωρο" είχε πει "ασυνήθιστο".

 

Και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να ρωτήσει κάποιος έναν Αμερικάνο (όπως τον Κερ) γι' αυτό το πράγμα. Άλλο να το συζητήσουμε μεταξύ μας έχοντας γνώση της ελληνικής πραγματικότητας. Ο Κερ που να ξέρει ότι οι έγχρωμοι Έλληνες δεν είναι πολύ συνηθισμένοι στα μέρη μας ή ότι υπάρχει κόσμος που έχει επιφυλάξεις για την ελληνικότητα του Γιάννη (κακώς, αλλά δεν θα το αναλύσουμε εδώ). Και άρα τι στο καλό να σχολίαζε ο κόουτς πάνω σε μια τέτοια ερώτηση;

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση ήταν ρατσιστική, χωρίς να σημαίνει αυτό απαραίτητα πως ο δημοσιογράφος είχε αυτή την πρόθεση.

 

Δεν λέω, από την άλλη, πως δεν την είχε γιατί απλά δεν ξέρω.

 

Η μοναδική δικαιολογία θα ήταν τα αγγλικά του να μην είναι ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου.

 

Ως προς την δουλειά του τώρα, γενικά το παλεύει.

 

Δηλαδή δεν είναι από αυτούς τους τύπους που νομίζουν πως ξέρουν τα πάντα, αλλά ψάχνεται, προσπαθεί κτλ.

 

Από την άλλη βέβαια, όσο τον έχω ακούσει, δεν έχω μάθει τίποτα καινούριο.

 

Είναι αρκετά σοκαριστικό πάντως, το πόσο χαμηλό είναι το επίπεδο των Ελλήνων μπασκετικών δημοσιογράφων παρά τις αρκετές επιτυχίες των ελληνικών ομάδων (συλλόγων και Εθνικής) αλλά και της ύπαρξης ενός Έλληνα star στο ΝΒΑ,

 

Ειλικρινά, ο μοναδικός δημοσιογράφος που θεωρώ πως έχει σχετικά καλή γνώση του ΝΒΑ είναι ένα φοιτητής δημοσιογραφίας που ξέρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνουν το ΝΒΑ, δεν θα τα βγάλουν από εκεί τα λεφτά. Τουναντίον το να γνωρίζουν επακριβώς το τι συμβαίνει εντός των γαυροβάζελων και να διαφημίζουν τις απόψεις της εκάστοτε διοίκησης ως ανεπίσημο γραφείο τύπου είναι τουλάχιστον επιτακτικό. Πως το έλεγε ο Ιωάννου (άααλλος απάλευτος αυτός):

 

Ανάμεσα στους δημοσιογράφους του μπάσκετ υπάρχει αλληλοσεβασμός, αξιοπρέπεια, αλληλεγγύη και δεν υπάρχουν οπαδικές ταυτότητες. Όπου προκύπτει όμως, αυτή η ομάδα δημοσιογράφων που ασχολείται με το συγκεκριμένο σπορ, αυτούς που προσπαθούν να κάνουν κακό, κυρίως στο ίδιο το άθλημα, αργά ή γρήγορα τους αποβάλλει

 

Ακόμα γελάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...