Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 22,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1519

  • ilos

    1425

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

To ποιος ο λογος που διαβαζουμε στα σαιτς, στη θεματολογία του ΝΒΑ, στην Ελλάδα, καθε μερα, απο 1-2 αρθρα τι εκανε ο Drake με βρισκει για αλλη μια φορά αφωνο. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αλλά το τελευταίο σκριν το δίνεις στα 15' ενώ έχεις μπάλα και κερδίζεις?? Ούτε στην Ελλάδα δεν σφυριζονται αυτά. Πόσα τέτοια γίνονται σε κάθε παιχνίδι?? Δεκάδες. Πόσα σφυριζονται?? . Και είναι και οριακό όπως και το φολοο. Οι σπικερ λέγαν είναι καθαρό κάλαθι. (εδώ δεν επιμένω δεν ξέρω τον κανονισμό) 

Επεξ/σία από di maria kun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, di maria kun είπε

Δεν ξέρω γιά στημένα εγώ πάντως με φολαδελφια/μπακς και χθες τα δύο σφυρίγματα στο τέλος βλέπω σπρωξιμο στον βορρά 

Δεν είναι μεμονωμένες φάσεις. Είναι ότι οι Ραπτορς εδώ και τουλάχιστον δύο σειρές αγώνων πρακτικά παίρνουν συστηματικά όλα τα σπόρια οπότε δεν πρόκειται για σύμπτωση. Πέφτει μεγάλο αβαντάρισμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν παίζουν το καλύτερο μπάσκετ αυτή την περίοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβω κι εγώ που δε στροφάρω και πολύ. Τόσο καιρό δεν έπαιζε για να μη ρισκάρει ρήξη αχίλλειου, στην αρχή του ματς η ρεπόρτερ λέει ότι τη διαβεβαίωσαν πως δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα και μετά από ένα 12λεπτο ως διά μαγείας... ρήξη αχίλλειου! Γιου φάκιν κίντιν μι; Δεν είχε με τίποτα το οκ των γιατρών, γιατί αν το είχε είναι άσχετοι κι επικίνδυνοι, οπότε αυτό που μάλλον έγινε είναι ότι το πήρε πάνω του ο KD. Άκουγε τον έναν από δω να λέει ότι θα σώσει την ομάδα και θα αποδείξει ότι είναι καλύτεροι μ' αυτόν, άκουγε τον άλλον να λέει ότι όλοι παίζουν τραυματίες κι αυτός λουφάρει κι είπε να ρισκάρει. Το ιατρικό και το προπονητικό σταφ όμως πως γίνεται να συναίνεσαν;  Όλοι κρέμασμα μέχρι ενός. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ τελείως. Και βλέπω μετά το γελοίο GM με  κροκοδείλια δάκρυα να λέει ότι ήταν συλλογική απόφαση και κατηγορείστε εμένα και δεν ξέρω τι άλλες μαλακίες είπε γιατί νευρίασα και το κλεισα. Ρήξη αχίλλειου στα καλά καθούμενα ο ανθρωπάκος χωρίς λόγο. Δεν παν καλά τα άτομα

Επεξ/σία από mrpink
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jp77s είπε

Από τα στιγμιότυπα και μόνοπου είδα, δεν δόθηκαν 4 φορές βήματα στον Leonard. Πως δεν πήρε σφυρίγματα? 

 

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Συγνώμη αλλά το τελευταίο σκριν το δίνεις στα 15' ενώ έχεις μπάλα και κερδίζεις?? Ούτε στην Ελλάδα δεν σφυριζονται αυτά. Πόσα τέτοια γίνονται σε κάθε παιχνίδι?? Δεκάδες. Πόσα σφυριζονται?? . Και είναι και οριακό όπως και το φολοο. Οι σπικερ λέγαν είναι καθαρό κάλαθι. (εδώ δεν επιμένω δεν ξέρω τον κανονισμό) 

Ο σπίκερ, θες να πεις, είδε καθαρό καλάθι, ο ίδιος που είδε και τα βήματα του Λέοναρντ και έβλεπε όλες τις φάσεις υπέρ των Warriors και οι άλλοι προσπαθούσαν να μετριάσουν την κατάσταση .  Ο Τάκης Τσουκαλάς των Warriors.

Η φάση με το follow είναι ξεκάθαρη, χωρίς ούτε εγώ να είμαι ειδικός. Είναι ή δεν είναι "above the rim" όταν την ακουμπάει ο Cousins; Προφανώς, όπως και αντίστοιχα σε tennis και ποδόσφαιρο, η μπάλα πρέπει να έχει βγει ΟΛΟΚΛΗΡΗ εκτός στεφάνης. Προφανώς, γιατί αλλιώς δε θα το συζητούσαμε καν. Στα ριπλέι φαίνεται ξεκάθαρα από τουλάχιστον μία λήψη ότι όταν την ακουμπάει ο Cousins είναι "above the rim". Το ότι ο συγκεκριμένος σπίκερ επέλεξε να αγνοήσει το γεγονός και να επικεντρωθεί στις λήψεις που δε φαίνεται ξεκάθαρα η παράβαση, λες και ζούμε σε πολλαπλή πραγματικότητα, είναι ενδεικτικό της οπαδικότητάς του. (δεν έχω ιδέα ποιος είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, di maria kun είπε

Συγνώμη αλλά το τελευταίο σκριν το δίνεις στα 15' ενώ έχεις μπάλα και κερδίζεις?? Ούτε στην Ελλάδα δεν σφυριζονται αυτά. Πόσα τέτοια γίνονται σε κάθε παιχνίδι?? Δεκάδες. Πόσα σφυριζονται?? . Και είναι και οριακό όπως και το φολοο. Οι σπικερ λέγαν είναι καθαρό κάλαθι. (εδώ δεν επιμένω δεν ξέρω τον κανονισμό) 

κι εμένα καλάθι μου φάνηκε το κόψιμο στου Λαουρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Ο σπίκερ, θες να πεις, είδε καθαρό καλάθι, ο ίδιος που είδε και τα βήματα του Λέοναρντ και έβλεπε όλες τις φάσεις υπέρ των Warriors και οι άλλοι προσπαθούσαν να μετριάσουν την κατάσταση .  Ο Τάκης Τσουκαλάς των Warriors.

Δεν ξέρω ποιον σπικερ εννοείς. Στο βίντεο παραπάνω και συγκεκριμένα στα 0:57, 4:07, 8:35, 8:55, προσωπικά βλέπω βήματα του Leonard. Και δεν υποστηρίζω τους warriors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

κι εμένα καλάθι μου φάνηκε το κόψιμο στου Λαουρι

Εντελώς καθαρό δεν ήταν αφού, όπως ειπώθηκε πιο πάνω, στις τις περισσότερες λήψεις φαινόταν έγκυρο ωστόσο μια πλάγια κάμερα έδειξε το αντίθετο. Προσωπικά δεν μπορώ να αποφανθώ, συμφωνώ όμως με τους εκφωνητές του ESPN που ανέφεραν μια παλιά πρόταση του πρώην κομισάριου Stern να θεωρείται live η μπάλα άπαξ και χτυπήσει στεφάνι (πρακτικά να καταργηθεί το goaltending πάνω από τον νοητό κύλινδρο).

Ακόμα και o Steve Javie από το στούντιο (πως είχαμε εμείς τον Καθηγητή Διαιτησίας Δόκτωρ Π.Κ. Βαρούχα MSc PhD...) είπε πως δεν ήταν ξεκάθαρη φάση. Κυριολεκτικά κρίθηκε στο εκατοστό και πιθανότατα επικράτησε η αρχική απόφαση που πάρθηκε εντός του παρκέ.

Δεν στέκομαι στο καλάθι όμως. Ούτε στο κινητό σκριν του Cousins (που μέσες-άκρες ήταν, αν και το ερώτημα είναι πόσο εύκολα το σφυρίζεις στα τελευταία δευτερόλεπτα χαρίζοντας στον αντίπαλο επίθεση που δίνει πρωτάθλημα). Συνολικά η διαιτησία στους τελικούς είναι καλή σε σχέση με άλλες χρονιές που βλέπαμε αρκετές χοντράδες. Ομοίως και στη σειρά με τους Μπακς. Το θέμα είναι πως οι Ράπτορς με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο παίρνουν συστηματικά σχεδόν όλα τα σπόρια, αλλά δεν θεωρώ πως αυτό έχει επηρεάσει αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, 4saken είπε

Απο οτι διαβαζω οι GSW θα δωσουν max συμβολαιο του χρονου στον Ντουραντ?

Που το διάβασες; Για max δύσκολο δεν είναι γιατί θα πρέπει να διώξουν έναν εκ των Klay/Green μετά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω αν μείνει για τον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου θα πάρει κάπου 31 εκατομμύρια και μετά θα είναι free agent. Αν όμως θέλουν να τον ανανεώσουν οι Warriors και του κάνει αντιπρόταση άλλη ομάδα, φτάνει άνετα τα 160 εκατομμύρια για 4 χρόνια (το μαξ που μπορούν να δώσουν οι GSW είναι 221 για 5 χρόνια).

Σε κάθε περίπτωση πάρα πολλά για ένα παίκτη 30 χρονών με τραυματισμό στον αχίλλειο και με τη λογική ότι πιθανότατα θα χάσει όλη την επόμενη σεζόν. Μένει να μάθουμε βέβαια και τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

ps: στο NFL (με το οποίο ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά τελευταία) υπάρχει hard salary cap, εκεί να δείτε τι γίνεται με τις ανανεώσεις. Μετράνε μέχρι και το τελευταίο δολάριο. Γιατί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην κωλοΕυρωλίγκα και ο καθένας μπορεί να ξεπλένει όσα γουστάρει;

pps: έκανα ένα γρήγορο check και είδα πως ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι για το πόδι του Durant αλλά το παρακάτω video θεωρείται ένδειξη πως πιθανότατα είναι ρήξη αχίλλειου και τέρμα τα δίφραγκα... 😥

 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Νομίζω αν μείνει για τον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου θα πάρει κάπου 31 εκατομμύρια και μετά θα είναι free agent. Αν όμως θέλουν να τον ανανεώσουν οι Warriors και του κάνει αντιπρόταση άλλη ομάδα, φτάνει άνετα τα 160 εκατομμύρια για 4 χρόνια (το μαξ που μπορούν να δώσουν οι GSW είναι 221 για 5 χρόνια).

Σε κάθε περίπτωση πάρα πολλά για ένα παίκτη 30 χρονών με τραυματισμό στον αχίλλειο και με τη λογική ότι πιθανότατα θα χάσει όλη την επόμενη σεζόν. Μένει να μάθουμε βέβαια και τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

ps: στο NFL (με το οποίο ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά τελευταία) υπάρχει hard salary cap, εκεί να δείτε τι γίνεται με τις ανανεώσεις. Μετράνε μέχρι και το τελευταίο δολάριο. Γιατί δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στην κωλοΕυρωλίγκα και ο καθένας μπορεί να ξεπλένει όσα γουστάρει;

pps: έκανα ένα γρήγορο check και είδα πως ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι για το πόδι του Durant αλλά το παρακάτω video θεωρείται ένδειξη πως πιθανότατα είναι ρήξη αχίλλειου και τέρμα τα δίφραγκα... 😥

Το θεμα ειναι οτι μπορουν να δωσουν αυτα τα λεφτα στον Durant κρατωντας ταυτοχρονα και τους αλλους 3; Νομιζω πως οχι. Και το λογικο ειναι να προσπαθησουν να κρατησουν τους αλλους 3 και μετα να κανουν την οποια προταση στον Durant ειτε max ειτε οχι. Επισης για του χρονου εχει player option ο ιδιος ο Durant ή κανω λαθος;

 

Οσον αφορα την επομενη χρονια, ειδα μια φωτο στο fb που εδειχνε καποιους αλλους παικτες σε ποσες μερες ειχαν γυρισει σε αγωνιστικη δραση, και θυμαμαι χαρακτηριστικα Bryant, Matthews και αλλους 1-2 που ειχαν γυρισει στις 240-250 μερες. Που σημαινει τελη Φλεβαρη περιπου με Μαρτη, αρα θεωρητικα προλαβαινει playoff. Και δεν εχει το κορμι του Cousins πχ που χρειαστηκε ενα χρονο αποθεραπεια.

 

ΥΓ: Γιατι η Αμερικη και το NBA ειναι χρονια μπροστα.

Επεξ/σία από pavlos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...