Προς το περιεχόμενο

Dragon Age: Origins


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Review btw για το Awakening. Τελικά, ευτυχώς παρά τα όσα φοβόμουν, το expansion ήταν καλό αν και εξακολουθώ να πιστεύω ότι στη BioWare έχουν μπει σε ένα "fast forward" mode αφού μου δίνουν την εντύπωση ότι τρέχουν να προλάβουν. Anywayz...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω διαβάσει το review σου από χθές και μια και παίζω το expansion θα συμφωνίσω ότι έιναι ότι πρέπει για κάποιον που του άρεσε γενικά το dragon age. Είναι ακριβώς στο ύφος του παιχνιδιού αν και θα προτιμούσα να πήγαιναμε σε κάποια άλλη τοποθεσία στον κόσμο του dragon age και όχι όπως τώρα βόρεια της ferelden.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CTD issues με το Awakening και με το 1.03 patch. Για την ιστορία, δεν είχα κανένα crash πριν το patch, όταν είχα κάνει το review στο DA:O. Τους μαμάς τώρα ή δεν τους μαμάς :mad:.

 

http://social.bioware.com/forum/1/topic/58/index/1633999/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CTD issues με το Awakening και με το 1.03 patch. Για την ιστορία, δεν είχα κανένα crash πριν το patch, όταν είχα κάνει το review στο DA:O. Τους μαμάς τώρα ή δεν τους μαμάς :mad:.

 

http://social.bioware.com/forum/1/topic/58/index/1633999/1

 

Ευτυχώς που δεν το'χω περάσει ακόμη... :-D

 

Άραγε τρέχει το awakening χωρίς το patch ??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CTD issues με το Awakening και με το 1.03 patch. Για την ιστορία, δεν είχα κανένα crash πριν το patch, όταν είχα κάνει το review στο DA:O. Τους μαμάς τώρα ή δεν τους μαμάς :mad:.

 

http://social.bioware.com/forum/1/topic/58/index/1633999/1

 

Αυτό με το inventory το παρατήρησα και εγώ όταν έκανα δοκιμές με το sentinel set

και διάφορα όπλα να δω τι είναι καλύτερο. Όσον αφορά lag/crash δεν είχα ποτέ.

 

Ευτυχώς που δεν το'χω περάσει ακόμη... :-D

 

Άραγε τρέχει το awakening χωρίς το patch ??? :P

 

Αν θυμάμαι καλά ο installer του awakening περνάει αυτόματα το patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό το expansion το έχω καταευχαριστηθεί μέχρι την μέση που έχω φτάσει. Αρκετά καλοί και οι νέοι χαρακτήρες αλλά και γενικά έτσι όπως είανι στημένο ακόμα και το story του μου αρέσει αν και αρκετά κλασικό νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

 

Όπως οι περισσότεροι - αν όχι όλοι - ευχαριστήθηκα απίστευτα το DAO. Μόλις παρήγγειλα το AWAKENING, κι απ'ότι βλέπω από τα σχόλια σας, δε πρόκειται να μείνω δυσαρεστημένος κι από αυτό.

Το Dragon Age το ευχαριστήθηκα όμως όχι μόνο για το gameplay, γραφικά κι όλα τα άλλα "καλούδια" που μας προσφέρει, αλλά επίσης για τις απίστευτες εικόνες των τοπίων.

Ο λόγος που σας γράφω την έκθεση αυτή είναι οτι προσπαθώ να πάρω screeshots με τον πατροπαράδοτο τρόπο (επικόλληση στη ζωγραφική), αλλά τζίφος.

 

Βλέπω στο παιχνίδι που σε ορισμένες στιγμές ενημερώνει οτι αποθηκεύτηκε κάποια εικόνα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τις δω μιας και δεν έχω την αυθεντική έκδοση του παιχνιδιού. Και να την είχα όμως, πάλι δε νομίζω να μπορούσαν να με καλύψούν.

 

Για να μην τα πολυλογώ, παίζω - όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα φαντάζομαι - το επιτραπέζιο παιχνίδι DnD ως DM. Αυτό που θέλω λοιπόν είναι να απαθανατίσω εικόνες τοπία από το παιχνίδι - όπως η απίστευτη πόλη των Νάνων - και να τις χρησιμοποιήσω στις ιστορίες που φτιάχνω έτσι ώστε να βοηθήσω τους παίχτες μου να φανταστούν τον γύρω χώρο κάπως καλύτερα. Αυτό βοηθάει ειδικά αν κάποιος παίχτης δεν είναι έμπειρος, οπότε τροφοδοτώντας τον με εικόνες τοθ εξάπτεις την φαντασία.

 

Μπορεί κάποιος, λοιπόν, να μου πει πως μπορώ να βγάλω δικά μου screenshots? Όπως είπα και πριν, δεν έχω το αυθεντικό παιχνίδι και το λογισμικό που χρησιμοποιώ είναι WINDOWS7.

 

Συγγνωμη αν σας κούρασα,

 

 

 

Χάρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

 

Βλέπω στο παιχνίδι που σε ορισμένες στιγμές ενημερώνει οτι αποθηκεύτηκε κάποια εικόνα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τις δω μιας και δεν έχω την αυθεντική έκδοση του παιχνιδιού. Και να την είχα όμως, πάλι δε νομίζω να μπορούσαν να με καλύψούν.

 

Οι εικόνες από όσο έχω δει αποθηκεύονται ως απλά jpg. Δεν νομίζω να έχει

σχέση με το αν έχεις γνήσια έκδοση ή όχι. Δοκίμασες να πας στον κατάλογο και

να τις δεις ? Σε μένα μου βγάζει ένα μήνυμα ότι έχει 14 παραπάνω byte ο header

αλλά οι εικόνες εμφανίζονται κανονικά. Δες πχ εδώ http://img245.imageshack.us/img245/2083/dao1.jpg

 

Ο λόγος που σας γράφω την έκθεση αυτή είναι οτι προσπαθώ να πάρω screeshots με τον πατροπαράδοτο τρόπο (επικόλληση στη ζωγραφική), αλλά τζίφος.

 

Μπορεί κάποιος, λοιπόν, να μου πει πως μπορώ να βγάλω δικά μου screenshots? Όπως είπα και πριν, δεν έχω το αυθεντικό παιχνίδι και το λογισμικό που χρησιμοποιώ είναι WINDOWS7.

 

Συνήθως όταν πας να κάνεις capture από ταινίες ή παιχνίδια βγαίνει ένα

πράσινο φόντο, λόγω του overlay. http://en.wikipedia.org/wiki/Hardware_overlay

Εδώ περιγράφει τι γίνεται. Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν capture

κανονικά από overlay αλλά δεν ξέρω από windows. Εναλλακτικά μπορείς

να κλείσεις το acceleration προσωρινά για να βγάλεις το screenshot αλλά

είναι μανούρα.

 

Edit: http://www.neowin.net/forum/topic/154502-how-to-take-video-overlay-screenshot/

Εδώ στο μήνυμα #2 λέει ότι το directdraw control panel έχει επιλογή που σου

επιτρέπει κανονικά να κάνεις capture. Δοκíμασε το.

 

Συγγνώμη που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω αλλά δεν έχω windows για

να κάνω δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ημίθεος για την απάντηση. Ηδη δοκίμασα στο site της εταιρείας και μπορώ να δω τα screenshots όπως μου είπες. Το κακό είναι οτι μου δίχνει μόνο όσα τραβάει μόνο του.

 

Δοκίμασα και να ενεργοποιήσω και το print screen button, αλλά ακόμα τίποτα.

 

Θα ψάξω να βρω κάποιο πρόγραμμα που κάνει capture από overlay κι ελπίζω να κάνει δουλεία.

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ημίθεος για την απάντηση. Ηδη δοκίμασα στο site της εταιρείας και μπορώ να δω τα screenshots όπως μου είπες. Το κακό είναι οτι μου δίχνει μόνο όσα τραβάει μόνο του.

 

Έχεις κάνει προφίλ στο site να υποθέσω ? Δεν ξέρω σε αυτή την περίπτωση τι

γίνεται αλλά σε μένα που δεν έχω κάνει αποθηκεύονται τοπικά στο

My Documents/BioWare/Dragon Age/Screenshots. Εκεί έχει screenshots για τα

Achievements και για το Story.

 

Δοκίμασα και να ενεργοποιήσω και το print screen button, αλλά ακόμα τίποτα.

 

Θα ψάξω να βρω κάποιο πρόγραμμα που κάνει capture από overlay κι ελπίζω να κάνει δουλεία.

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

 

Σκέφτηκα μήπως το παιχνίδι έχει προνοήσει ώστε να τραβάει screenshot με το

πάτημα ενός πλήκτρου. Και όντως το έχει κάνει με το PrintScreen. Οπότε η επιλογή

στο control panel λογικά δεν χρειάζεται για το DAO. Δοκίμασα με το PrintScreen

και επίσης ως εναλλακτικό πλήκτρο επέλεξα το U που δεν χρησιμοποιείται.

Πατώντας είτε το PrintScreen είτε το U, όντως αποθηκεύει τα Screenshots στον

ίδιο κατάλογο αλλά στον υποκατάλογο User. Οπότε λογικά μπορείς να τραβάς

screenshot σε όποιο σημείο θέλεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hμιθεος τελικά με τις δικές σου οδηγίες κι ενός φίλου μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Υπάρχει ένα προγραμμα (Gadwin PrintScreen) που κάνει ακριβώς αυτό. Θα το βρείτε στη διεύθυνση http://www.gadwin.com/download/

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκίνησα από την αρχή με "evil" χαρακτήρα και πραγματικά αλλάζει όλο το παιχνίδι, έχει πάρα πολύ γέλιο η φάση να απαντάς με τις σαδιστικές επιλογές που σου δίνει το παιχνίδι, όπως επίσης και να βλέπεις τις αντιδράσεις της ομάδας σου ή των npc όταν κάνεις κάτι τελείως evil, όπως π.χ.

να αφήσεις το Redcliffe στην μοίρα του ή να σκοτώσεις τον μικρό Connor.

 

 

Το μόνο βαρετό είναι οι μάχες και κυρίως τα dungeons από την αρχή, όσο σκέφτομαι ότι πρέπει να ξαναπεράσω το Fade ξενερώνω.

Το πιο πιθανό είναι να περάσω το mod που το προσπερνάει αν και το θεωρώ τελείως cheat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...