Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πείτε λοιπόν εσείς οι τυχεροί που έχετε ήδη το Wii στο σπίτι σας.

 

Ποία παιχνίδια έχετε και ποιές οι εντυπώσεις σας μέχρι στιγμής από τη κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

peran tou protou post pou ekana...to wii einai mia poli orea pexnidomixani...pou an kostize 350 euro tha itan korifea....fantastite ena wii me 2 epeksergastes san tou xbox 360 kai mia kali karta grafikwn kai hd-dvd kai dinatotita prosthikis oti diskou theleis esi....FANTASOU TI THA MPOROUSE NA KANEI...tha ta eixe *** OLA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε λοιπόν εσείς οι τυχεροί που έχετε ήδη το Wii στο σπίτι σας.

 

Ποία παιχνίδια έχετε και ποιές οι εντυπώσεις σας μέχρι στιγμής από τη κονσόλα?

 

Πολυ συνοπτικα :

Λοιπον εχω το Wii εδω και μια βδομαδα σχεδον

 

Οι εντυπωσεις ειναι απιστευτα θετικες

Μεγαλη ανεση τελικα ακομα και το ενσωματωμενο wifi

Χαβαλε απιστευτο τα Mii

Νοσταλγια για τα παιχνιδια της VC

Μοναδικη και ανεπαναληπτη αισθηση του wiimote+nunchuck

Πολυ ομορφη σχεδιαστικα και πολυ μικρη

 

Games :

 

Wii Sports

 

Τεννις,τεννις,τεννις,τεννις

Τρελλο κολλημα

Για να φτασω το επιπεδο pro επαιξα 155 σετακια

Απιστευτο game!

Το bowling ειναι πολυ ομορφο και με πολυ καλη αισθηση χειρισμου

Το golf ειναι οτι πρεπει για χαλαρωμα μετα απο 5ωρο τεννις

Το baseball ποτε δεν μου αρεσε γενικα ως αθλημα

Το box εχει και αυτο το χαβαλε του

 

Wii Play

Ομορφα και διασκεδαστικα μικρα παιχνιδια οτι πρεπει για 2 ατομα με τρομερη φαντασια (αγωνες ταχυτητας πανω σε αγελαδες (!!) κτλ ) . Ιδανικο συμπληρωμα για το wiimote που περιλαμβανει η συσκευασια

 

Ζelda

 

Μαγευτικο

Παραμυθενιο

Ξεσηκωτικο

Εντονο

Δυνατο

Ταξιδιαρικο

Και χιλια δυο αλλα

Δεν ειναι αναγκη να εχετε ξαναπαιξει καποιο Zelda,ουτε να ξερετε ποιος ειναι ο Link ή η Epona. Απλα μπειτε και ταξιδεψτε στο μοναδικο τουτο παραμυθι,απο τα ωραιοτερα της ζωης μας

 

Απο βδομαδα θα παρω το Rayman και ισως αλλο ενα ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει επειδή πρώτα η sony και αργότερα η Ms μπήκαν με αθέμιτες για τον ανταγωνισμό ενέργειες (πουλάμε κάτω του κόστους για να αυξήσουμε το μερίδιο στην αγορά και μετά τα παίρνουμε από τους dev) δεν γίνετε όλες οι εταιρείες να ακολουθήσουν. Άποψη μου πάντως είναι ότι η Ν βγάζει παραπάνω από 70$ κέρδος σε κάθε κονσόλα και πέρα τον αρχικό ενθουσιασμό και σε βάθος χρόνου θα γυρίσει εναντίον της το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω να πω φιλοι μου ειναι οτι την ευχαριστηση που ενιωσα παιζοντας με το Wii , στα 23 χρονια που ασχολουμε με τα games , λιγες φορες την ενιωσα . Γι'αυτο και δεν με ενδιαφερει ποσο δυνατο μηχανακι ειναι το Wii ... Εχουμε ξεπερασει το σταδιο της κοντρας εμεις οι μεγαλυτεροι . Ας εχουνε 70 CPU οι αλλες κονσολες και καρτες γραφικων απιστευτες , τον τροπο χειρισμου του Wii δεν θα τον εχουν... Στις αλλες κονσολες πληρωνεις το HARDWARE ενω εδω πληρωνεις διασκεδαση ... Ολοι απο καπου πρεπει να βγαλουν ....

 

Ειναι απιστευτη εικονα να παιζεις ,να ιδρωνεις και ισως να ποναει και το χερι σου..και αυτο γιατι απλα ΤΟ ΖΕΙΣ το παιχνιδι ....

Σε ποια αλλη κονσολα γινεται αυτο ?

 

Γι'αυτο πιστευω οτι αυτοι που αγορασαμε ή θα αγορασουν το Wii ειναι χρηστες που ξερουν τι θελουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ με τη σειρά μου να πώ ότι δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση το κέρδος να ξεπερνάει τα $50.

 

Η τιμή έχει ώς έχει κατά την άποψή μου ώστε να βγάλουν όσα περισσότερα μπορούνε στο launch και μετά να ρίξουν τη τιμή αναλόγως του ανταγωνισμού.

 

Αν η M$ έριχνε ουσιαστικά τη τιμή του XBOX360 στις γιορτές όπως νομίζαμε, δεν πιστεύω το Wii να το πουλούσαν 250.

 

Τέλος, σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι η κονσόλα είναι υπερτιμολογημένη.

 

Το software όμως νομίζω ότι είναι, μιάς και επανελλημένα έχουμε ακούσει ότι τα κόστα σχεδιασμού παιχνιδιών για το Wii είναι σαφώς μικρότερα αυτών του XBOX360 και PS3.

 

Αυτή η διαφορά στα κόστα σχεδιασμού δεν αντικατοπτρίζεται στις τελικές τιμές των τίτλων.

 

Νομίζω εκεί παίζονται τα πολλά λεφτά και όχι στη τιμή της κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε λοιπόν εσείς οι τυχεροί που έχετε ήδη το Wii στο σπίτι σας.

 

Ποία παιχνίδια έχετε και ποιές οι εντυπώσεις σας μέχρι στιγμής από τη κονσόλα?

panther_512 οτι και να σου πουμε αν δεν το ζησεις ο ιδιος δεν μπορεις να καταλαβεις.

 

Τι θες να σου πω οτι εχω απο παιχνιδια το Zelda και το Wii Sports και οτι δεν παιζω Zelda αλλα παιζω συνεχεια Wii Sports!

 

Για να καταλαβετε ποια ειναι η δυναμη του Wii ενω εχω ενα παιχνιδι σαν το Zelda παιζω συνεχεια τα Wii Sports με τα υπερ-απλα γραφικα!

 

Οταν παιζεις με το Wii δεν σε ενδιαφερουν ουτε τα γραφικα, ουτε τα εφε, ουτε η φυσικη, ουτε τιποτα απλα διασκεδαζεις και ζεις κατι που δεν μπορεις με καμια αλλη κονσολα ή με το πιο δυνατο PC.

 

Αν υπηρχε το Tennis απο το Wii Sports για παραδειγμα σε αλλη κονσολα δεν θα το επαιζες ουτε 2 λεπτα, αλλα στο Wii παιζεις με τις ωρες!

Και σιγουρα μετα το Wii δεν θα επαιζα καποιο Tennis αλλου και ας ειχε Unreal 3 μηχανη γραφικων! Αυτη ειναι η δυναμη του Wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw ithela basika wii gia 2-3 paixnidakia,to dokimasa xthes bradi dieksodika me ena filo pou pire to wii+zelda+cod3.entaksei proswpika milontas,den me enthousiase k tpt,ektos tou zelda pou einai ena fobero game.na pw oti to eida se crt tv k epeze kalitera apo tote sto hilton.

egw ta bariemai ta mini games,k oute o xeirismos me aposxolei.tha perimenw gia pio deep games apo to wii,k me kapoies perissoteres beltiwseis ston xeirismo eidika sta fps pou sto cod3 stoxeua opou nanai.isws na ofeiletai sto oti den exw sinithisei to wii mote.na pw oti den exw prob me ta grafika tou alla me to software tou.ta grafika itan opws ta perimena,sto cod3 omws perimena kalitera pramata.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα 15 λεπτά μποξ χθες και πονάει το χέρι μου σήμερα.

 

Τέρμα ο καναπές και οι ατελείωτες ώρες παιχνιδιού! Λίγο και καλό! Πολύ καλό για την ακρίβεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις:

 

 

* Κονσόλα: Πολύ ωραίος σχεδιασμός, και πολύ μικρή σε μέγεθος. Ολα τα κουμπιά και οι θύρες βρίσκονται εκεί που θα έπρεπε να βρίσκονται! Απολύτως αθόρυβη και εντυπωσιακός ο μπλε φωτισμός όταν φορτώνει κάποιο παιχνίδι.

 

* Χειριστήριο: Το χειριστήριο ταιρίαζει απόλυτα στο χέρι και στα δακτυλα και με τα απο 5' το έχεις συνηθίσει. Μεγάλη ακρίβεια στην οθόνη αρκει να έχει πειραματιστεί λίγο με τη sensor bar. Παίζω Zelda μαζί με τον Nunchuk και είναι απόλυτα ξεκούραστο! Αράζεις στην πολυθρόνα με τα χέρια στα δύο μπράτσα της και χαλαρώνεις.

 

* Περιβάλλον: Πολύ εύκολο! Οι γονείς μου που δεν ασχολούνται με τεχνολογία, το χειρίζονται εύκολα. Οταν φτιάχνεις καρικατούρες φίλων κτλ και μετά τις βλέπεις να συμμετέχουν στο Sports ή στο Play είναι ολα τα λεφτά. On-line δεν γνωρίζω δεν το έχω συνδέσει ακομα, αλλά ουτε και Photo channel γιατι δεν έχω SD κάρτα.

 

* Παιχνίδια:

Wii Sports--> πολύ γέλιο και αρκετά παρείστικο. Ολοι πορώνονται τρελά με το bowling.

Wii Play --> αρκετα παρεϊστικο (για ένα παίκτη είναι ανούσιο και βαρετό). Τρελή πόρωση (και τρελές κόντρες) τα Shooting, Μπιλιάρδο και το Mii Pose.

Ζelda--> Επικές διαστάσεις, φοβερά ακριβής χειρισμός, καταπληκτικό soundtrack. Χτυπάς με το σπαθί και ακούς απο το ηχειάκι του χειριστηρίου το 'σκίσημο' του αέρα και τον ήχο της λάμας του σπαθιού!

 

peran tou protou post pou ekana...to wii einai mia poli orea pexnidomixani...pou an kostize 350 euro tha itan korifea....fantastite ena wii me 2 epeksergastes san tou xbox 360 kai mia kali karta grafikwn kai hd-dvd kai dinatotita prosthikis oti diskou theleis esi

Οσον αφορά τα γραφικά θα δούμε στο μέλλον τις δυνατότητες της κονσόλας. Tα περισσότερα παιχνίδια που βγήκαν με τη κυκλοφορία θα μπορούσαν να έχουν καλύτερα γραφικά αν καθυστερούσαν κανα 6-μηνο, αυτό είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fantastite ena wii me 2 epeksergastes san tou xbox 360 kai mia kali karta grafikwn kai hd-dvd kai dinatotita prosthikis oti diskou theleis esi.

θα ερθει ο καιρος και γι' αυτο. Δεν γινονται απο τη μια γενια στην αλλη. Ισως η επομενη κονσολα της Ν να ειναι ετσι οπως την περιγραφεις. Πρεπει να ωριμασει το πραγμα. Iσως να δουμε και μια πιθανη αντιγραφη, ειναι γνωστο το σκηνικο (οτι πουλαει αντιγραφεται).

 

Για οσους δεν το εχουν καταλαβει ακομα, αυτη η κονσολα ειναι σταθμος στην ιστορια των video games, ειτε το θελουν καποιοι ειτε οχι. Αφηστε τους αλλους να αναβαθμιζουν καρτες γραφικων, επεξεργαστες κτλ...

 

Yποστηριζω ακομα αυτα που εγραφα τον Μαιο

 

Einai pio dunato mhxanhma. E kai? Exei kalutera grafika. E kai? Den se kanei auto na kollhseis sto paixnidi. Den paizeis pac-man, tetris, super mario bros gia ta grafika tous.

Na sou 8umhsw oti h dunamh mias konsolas den einai ka8oristikh. Ta paixnidia kai to marketing einai. To N64 htan polu pio isxurh konsola apo to 32bito PS1. Oloi kseroume omws pio kuriarxhse.

 

Egw skeftomai oti an telika kuriarxhsei to concept ths N, 8a paizoume paixnidia se 10 xronia kuriws etsi. Auto egw to 8ewrw anatreptiko. Alliws ti shmainei o oros "konsola neas genias"? Den prepei na uparxei rizikh allagh? Exoume mpouxthsei apo paixnidia me "ouaou" grafika, pou ta petas sthn akrh mesa to polu se 1 bdomada. Giati mono ekei sthrizontai.

 

Auton ton koresmo paei na xtuphsei h N. Opws ton xtuphse apo to 2D se 3D me to N64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν βλέπω πολλούς να μιλάνε για κόστος παραγωγής και κέρδος και γενικά ότι οικονομικά μεγέθη. Ρε παιδιά δεν έχουμε μετοχές (εκτός κι αν έχετε εσείς:mrgreen:).

 

Το θέμα μας είναι απλό.

 

Διασκεδάζεις με το wii?

Αν ναι οκ αγόρασε την κονσόλα κι απόλαυσε την.

 

Δεν διασκεδάζεις?

Αγόρασε άλλη κονσόλα (το xbox360 δηλαδή) και πέρασε όμορφα εκεί.

 

Eγώ θα συμφωνήσω με τον Elvou. Το wii έχει μερικά παιχνίδια που προσφέρουν, απλή ,γνήσια, αναζωογονητική διασκέδαση. Προς το παρόν παίζω το wii sports και το zelda. Kαι τα δύο προσφέρουν κορυφαίες στιγμές.

 

Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την κόντρα σε επίπεδο hardware και γραφικών. Έχει περάσει τόσο πολύ η προπαγάνδα, που ακόμα κι εμείς οι ίδιοι ανακυκλώνουμε το ίδιο παραμύθι. Είναι δυνατόν τα γραφικά να είναι τόσο σημαντικά και κυρίως να τα θεωρούμε ποιο σημαντικά από το ίδιο το gameplay? Δηλαδή το πρώτο zelda και το πρώτο mario τι γραφικά είχαν? Το πρωτο sonic? To πρώτο mgs? H ακόμα και ποιο παλιά τα ikari warriors και commando που παίζαμε οι παλαιότεροι. Εγώ σαν pc gamer θα θυμηθώ και τα ultima, system shock και torment.

Αν ο οποιοσδήποτε τα πιάσει στα χέρια του σήμερα, δεν θα τα απολαύσει γιατί δεν έχουν "καλά" γραφικά?

 

Κάντε μια ανασκόπηση και σκεφτείτε ποιος είναι ο λόγος που παίζουμε games. Aν προκύψει ότι είναι τα γραφικά, πάει να πει πως έχω γεράσει απίστευτα...

 

Edit: Σε πολλά που ήθελα να πω με πρόλαβε ο FILIMON :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...