Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aσχετο με την...."διαμαχη" , αλλα το Zelda οσο προχωραει γινεται πολυ ωραιο ....:-) ...Μαλλον εχουν δικιο οσοι λενε οτι ισως προκειται για το καλυτερο Zelda ....(αν ειχε μονο καλυτερα γραφικα...!!!)

 

Να προσθέσω κι εγώ ότι αν και αρχικά ήμουν αρνητικός στην αλλαγή του χειρισμού του Zelda, τώρα βλέπω ότι τελικά βγήκε σε καλό. Το καλύτερο (μέχρι τώρα) παράδειγμα είναι το horseback combat. Όταν το έβλεπα παλιά στα βιντεάκια δε μού 'κανε εντύπωση αλλά τώρα που έφτασα στο σημείο αυτό, ενθουσιάστηκα!!! Δεν πιστεύω ότι θα ήταν το ίδιο καλό με ένα συμβατικό χειριστήριο.

 

Είχε τελικά δίκιο η Nintendo... playing = believing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Popo,

eixe erthei i parea mou na paixoume xartia (etsi gia zestama),

kai kanan to lathos na feroun kai tis gunekes tous mazi.

Eytyxos eixa sundemeno to Wii stin plasma,

kai ta gomenakia kolisan na paizoun (eno den einai fan ton paixnidion)

kai mas afisan isixous...

 

Poli to xarika na blepo gynekes na goustaroun na paizoun,

kai auto spania to blepo me PS2 kai Xbox, alla oxi mono to Wii!!

Pisteuo oti to konsolaki auto tha skisei,

kathos einai kai woman-friendly!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poli porwsi telika!!!

 

Thelw na mou pei kapoios pws ginete na kaneis ti mpala na paei poli grigora sto tennis? Mou exoun kanei merikes fores oi antipaloi kai den kserw pws :s

 

tha xtupas pros ta katw.. p.x. an thes na xtupiseis me drive tha xtupas apo deksia pros ta aristera k sugronws pros ta katw.. alliws boreis pros ta panw k tha paei psila k arga.. :-D

 

To mono pou me exei ksenerwsei mexri stidgmis einai oti den exw peksei akoma 2plo :( kai episeis oti den exw mpei online akoma.

 

Elpizw na ginei kati sintoma. Me ta 2pla pisteuw einai poli kaliteri fasi.

 

Eixan pei oti mazi me tin konsola tha edinan kai wii points gia na agoraseis VC games, emena den eixe tpt mesa to kouti. Mipws ta pairneis online ama sindetheis prwti fora?

 

Egw iksera oti to classical xeiristirio tha eixe podous k malista an den kanw lathos 2.000!! Gia tin konsola tin idia den eixa akousei tpt...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxas o olos xeirismos tou den einai k o kaluteros, eidika oi monomaxies me to spathi pou upotithetai itan apo ta ''dunata xartia tou'' den exei vgei katholou kalos..

Detuteron genikotera to gemeplay den mou polyarese, aplws proxwras k kathe 2 dwmatia tha vreis apo ena duo atoma pou tha prepei na antimetwpiseis k den tha sou feroune k megali antistasi.. San na kathontai na se parakalane na tous skotwseis"

Triton grafika k dialogoi pistevw polu proxeira ftiagmena..

 

Auta.. K vasika gi auto to logo exoun idi valei brosta to red steel 2... Egw tha perimena ekeino sti thesi sou.. ;-)

 

Euxomai na sou aresei padws.. Otan to pareis pes mas entupwseis..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι φιλοι μου οτι αυτο που αγοραζουμε ξερουμε γιατι το παιρνουμε...

Εχεις 360 ? τι το θες το Wii ? Με ποια κριτιρια το πηρες ρε φιλε ? Εχω απορια δηλαδη ... Αφου εκανες τη μ@λ@κια βγαινεις και το κραζεις . Γιατι ?

Ας καθοσουνα στο 360 και ολα καλα ..

Το Wii φιλε μου εχει ενα ιδιαιτερο τροπο διασκεδασης και αυτον αγοραζεις . Δεν διαφιμηζε ουτε γραφικα ουτε ηχο .

αν εχεις 360 και ειναι μαλακεια να παρεις wii' date=' τοτε αν δεν εχεις καν 360 και παρεις μονο wii τι εισαι?

δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου.

ναι, το wii εχει εναν ιδιαιτερο τροπο διασκεδασης.

και ναι το wii δεν διαφημιζε τα γραφικα του (πως να το κανει αλλωστε?), αλλα αυτο τι σημαινει? μηπως σημαινει οτι ειναι ολα καλα που ειναι τοσο χαλια σε αυτον τον τομεα?

σε 1-2 χρονια που οι hdtv's θα ειναι πλεον στανταρντ ακομα και για τους περισσοτερους στην ελλαδα, επιτρεπεται η Nintendo να κανει τετοια χαζαμαρα? μην κοιτας μονο το launch week.. για σκεψου λιγο μπροστα....

 

 

 

 

p3tran(360) γιατί πήρες wii;;;

 

Είσαι fanboy από τους λίγους ρε φίλε! Λυπήσου μας!

 

Οι υπόλοιποι γιατί ψαρώνετε; Είναι απλό. Ο p3tran είδε ότι έγινε καινούργιο topic για το Wii και βρήκε την ευκαιρία να το κράξει. Αναμενόμενο. Το υστερόγραφο του τα λέει όλα. Είναι ένα ακόμα fanboy.

 

Πέρα από τις βλακείες του καθενός τώρα.

 

σιγα μη σε ρωταω κι ολας προκειμενου να αγορασω κατι!! για συνελθε...

 

fanboy μικρουλη μου δεν ειναι αυτος που παιρνει ολες τις κονσολες.

ειναι αυτος που μενει με τα ματια κλειστα μεχρι να βγει αυτη που του εχει σκαλωσει στον εγκεφαλο.

συνηδειτοποιησε το αυτο πρωτα, και μετα τα ξαναλεμε.

 

το θεμα ειναι εντυπωσεις wii και εγω γραφω τις εντυπωσεις μου.

οποιος εχει 360 ή ps3 και εχει και wii και διαφωνει μαζι μου οτι το zelda δεν ειναι για κατοσταρια, ας το πει.

η γνωμη των nintendo fanboys σαν κι εσενα δεν εχει το ιδιο βαρος με των νορμαλ ανθρωπων.

π.χ. "Τα γραφικά έχουν μία θολούρα αλλά υπηρετούν σωστά το παιχνίδι." <- -- ευχαριστουμε για την εξυπηρετηση, κυριε θολα γραφικα. πραγματικα ειναι πολυ καλυτερα ετσι! :D

 

'Περα απο τις βλακειες του καθενος τωρα,'

 

 

 

Popo,

eixe erthei i parea mou na paixoume xartia (etsi gia zestama),

kai kanan to lathos na feroun kai tis gunekes tous mazi.

Eytyxos eixa sundemeno to Wii stin plasma,

kai ta gomenakia kolisan na paizoun (eno den einai fan ton paixnidion)

kai mas afisan isixous...

 

Poli to xarika na blepo gynekes na goustaroun na paizoun,

kai auto spania to blepo me PS2 kai Xbox, alla oxi mono to Wii!!

Pisteuo oti to konsolaki auto tha skisei,

kathos einai kai woman-friendly!

 

sargos αμα αρχιζεις το ζεσταμα απο τωρα, καλος εισαι! next time φωναξε με κι εμενα στο καρε. :mrgreen:

συμφωνω 100% οτι το wii εχει απηχηση μεγαλη στις γυναικες (και γενικα στους μη-gamers οπως ειπα στην αρχη).

μου φαινεται βρηκα χρηση για εκεινη την 34αρα sdtv που ειχα παρει κανα μηνα πριν το 360 και εδω και καιρο πιανει σκονη στο χολ... :D

ασε που με βλεπω να παιρνω με το ζορι εκεινο το game με τη μαγειρικη και το αλλο με τα κατσαριδακια.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε p3tran εάν εσένα δε σου αρέσει το Wiiη το zelda πούλησε τα,βλέπεις εδώ τόσα άτομα που τους αρέσει πραγματικά να παίζουν Wii και προσπαθείς να τους παροτρύνεις να πάρουν xbox360,δηλαδή έλεος.Το ότι εσένα σου αρέσει το xbox360 δε σημαίνει ότι πρέπει νααρέσει σε όλους.Εγώ για παράδειγμα πήρα Wii ως νέα κονσόλα και περιμένω το Μάρτιο για ps3,γιατί? γιατί πολύ απλά μου αρέσει πολύ να παίζω Zelda,mario,metroid Prime,Grand Theft Αυτό,MGS4,Final Fantasy,Grand Τurismo,Devil May Cry κτλ κτλ.

 

P.S Το zelda TP είναι παρα πολύ καλο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επέμβω δεύτερη φορά μόνο και μόνο γιατί με αυτά που διαβάζω έχω αρρωστήσει.:-D:-D:-D J/k.

 

Ρε παιδιά είναι δυνατόν να υπάρχει τόση εμπάθεια και τόσος φανατισμός για τις κονσόλες. Αντί ο καθένας να γράφει πόσο διασκέδασε παίζοντας με την κονσόλα του, κατηγορεί ο ένας την κονσόλα του άλλου. Αυτό δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, αλλά με τόσο πάθος μόνο εμείς βγάζουμε τα μάτια μας. Από την άλλη λέω καλύτερα να βγάζουν κάποιοι την καφρίλα τους στις κονσόλες, παρά στην καθημερινότητα τους...

 

Δυό παρατηρήσεις ακόμα. Τα γραφικά είναι σημαντικό κομμάτι της διασκέδασης αλλά όχι το ποιο σημαντικό. Όπως το υποστηρίζει αυτό προφανώς δεν έχει την αντίστοιχη εμπειρία. Και χωρίς να είμαι υποστηρικτής της Nintendo , θα φέρω ένα πρόσφατο παράδειγμα την επιτυχία του ds. Mε απλά "ξεπερασμένα" για τα δικά σας γούστα γραφικά κι έχει σαρώσει.

 

Γιατί?

 

Μήπως γιατί η διασκέδαση δεν κρύβεται στα γραφικά?

 

Το xbox360 είναι μια καταπληκτική παιχνιδομηχανή, με ακόμα ποιο σπουδαία online live υπηρεσία. Θα έλεγα πως είναι 2-3 χρόνια μπροστά από τον ανταγωνισμό (στις κονσόλες πάντα). Αλλά μέχρι εκεί. Λυπάμαι αλλά σε 1 + χρόνο κυκλοφορίας, εκτός από μερικούς καταπληκτικούς τίτλους (από τεχνολογικής άποψης ,δες γραφικά) τι καινούργιο πρόσφερε στην αγορά?

 

Τίποτα. Καμιά πρωτοτυπία καθόλου νέο αίμα. Και θα πω και κάτι που θα φανεί ακραίο αλλά δεν είναι. Το xbox είχε προσφέρει πολύ περισσότερα στο τομέα της δημιουργικότητας και της φρεσκάδας στο gaming, από ότι το 360. Mπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 20 τίτλους που θα μείνουν στην μνήμη για χρόνια. Στο 360 μέχρι στιγμής κανέναν! Ευτυχώς τα καλύτερα είναι μπροστά. Ηalo 3, blue dragon,mass effect, bioshock κτλ

 

Σίγουρα το GoW είχε καταπληκτικά γραφικά, αλλά ....

 

Πρώτον ήταν πολύ μικρό. Δεύτερον Αφού έπαιξα και αρκετές μέρες το multiplayer και άφησα χρόνο να καταλαγιάσει ο αρχικός ενθουσιασμός, άρχισα να συνειδητοποιώ πως ακόμα και το multi κομμάτι δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο. Άρχισα πολύ γρήγορα να αναπολώ τις ηρωικές στιγμές του halo 2.

Το halo2 ήταν πολύ επαναστατικό παιχνίδι, εισήγαγε νέους μηχανισμούς στο gameplay και δημιούργησε σχολή. Το GoW τι φρέσκο έχει? Τα ίδια και τα ίδια στην νιοστή. Και δυστυχώς αν συνεχίσει η microsft να ποντάρει σε συνδυασμό fps/graphics γρήγορα θα επέλθει κορεσμός και απαξίωση. Μην ξεχνάμε πως το όποιο fps στις κονσόλες, έχει τον αναγκαστικό περιορισμό των 7-8 πλήκτρων και την μη επαρκή παραμετροποίηση.

 

Ακόμα και το τελειωμένο ps2, συνεχίζει να βγάζει ποιο ποιοτικούς και πρωτότυπους τίτλους. Τίτλους που φέρνουν τα GAMES ποιο κοντά σε αυτό που οι παλαιότεροι ονειρευόμαστε ....Την τέχνη. ΝΑ θυμίσω Ico(επανακυκλοφορία βέβαια), Shadow of the Colossus, Οkami, Shadow hearts κτλ

 

Γιατί τα λέω όλα αυτά? Γιατί όλοι εσείς που συγκρίνετε τα γραφικά του xbox360 σε τίτλους δεύτερης γενιάς, με τα γραφικά του wii στο launch διαπράττετε μέγα σφάλμα.

 

Εντάξει είπαμε το wii θα απέχει αρκετά από τα εκπληκτικά γραφικά κυρίως του ps3, αλλά και του xbox360. Αλλά δεν ποντάρει στα γραφικά. Ποντάρει στην πρωτοτυπία. Στο gameplay. Στην ανανέωση. Στην δημιουργικότητα των developers. Κάτι που έχει λείψει από την βιομηχανία και που οι άνθρωποι του χώρου περιμένουμε τόσα χρόνια. Να φύγουμε από την στασιμότητα και την επανάληψη. Βγάλτε τις παρωπίδες και δείτε καθαρά!

Αντι να επαινέσετε μια κίνηση προς την σωστή κατεύθυνση, κάνετε και πόλεμο (όσο ένα βαθμό μάλιστα....λασπολογώντας )

 

Eυτυχώς ο κόσμος σε όλο τον πλανήτη δεν φορά τις παρωπίδες των γραφικών και μπορεί να ξεχωρίσει την ποιότητα και την αγνή διασκέδαση.

 

Να δούμε λίγο τις πωλήσεις το τελευταίο διάστημα:

 

1/11/2006 μέχρι 25/11/2006 σε Ν.Αμερική

 

DS - 918K

PS2 - 664K

GBA - 641K

Wii - 476K

360 - 511.3K

PSP - 411.9K

PS3 - 196.6K

http://biz.gamedaily.com/industry/feature/?id=14685

 

Στην ίδια του την πατρίδα και σε διάστημα GoW, το 360 πούλησε ποιο λίγο από τα DS αλλά κυρίως GBA!!! Και καλά το ds, αλλά το gba!!!!??? Μιλάμε η προπερασμένη γενιά γραφικών κερδίζει την τωρινή και μάλιστα στην κυκλοφορία του GoW!!! Kαλά να μην πιάσουμε τις συνολικές πωλήσεις ανά κονσόλα γιατί κάποιοι θα πάθουν ναυτία.:-D:-D:-D

 

Γιατί συμβαίνουν αυτά τα πράγματα έξω και εδώ λέμε πάντα τα δικά μας?

Ίσως γιατί έξω το gaming είναι τρόπος ζωής για πολλά χρόνια και έχουν αποκτήσει διαφορετική νοοτροπία και κουλτούρα. Κάτι που σιγά σιγά τώρα αρχίζουμε να κάνουμε εμείς. Μάλλον περνάμε τις παιδικές ασθένειες του gaming..

 

Προσπαθώ να μιλάω πάντα με στοιχεία και επιχειρήματα. Έχω το πλεονέκτημα ίσως ότι είμαι στον χώρο αρκετά χρόνια. Αλλά θέλω να γινει σαφές πως δεν υποστηρίζω καμιά κονσόλα. Μονο το gaming και την αλήθεια.

 

Συμπέρασμα:

 

Το xbox360 είναι εκπληκτικό σε ορισμένους τομείς, το wii σε κάποιους άλλους. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε όμως ανόμοια μεγέθη. Και κυρίως δεν μπορούμε να υποστηρίζουμε χωρίς σκέψη και επιχειρήματα πως το xbox360 είναι καλύτερο επειδή δώσαμε περισσότερα χρήματα να το αγοράσουμε ή επειδή αγοράσαμε και μια επιπλέον τηλεόραση 1500 Εuro. Επίσης το ότι εμείς παίζουμε games 5-10-20 χρόνια δεν μας δίνει περισσότερα δικαιώματα στην διασκέδαση, από την θεία μας, την μητέρα μας ή τον οποιονδήποτε άσχετο με το gaming. Κι αν αυτοι απολαμβάνουν το wii δεν είναι επειδή είναι "noobs" :mrgreen::mrgreen::-D, αλλά επειδή μπορούν να ξεχωρίσουν την αγνή, διασκέδαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klasiko chart pwlisewn pou otan ta anebazoun se ksena forums peftei polli gelio...skeftomai poso kanei to gba,poso to 360 to wii to ps3 klp ti antagwnismo antimetwpizei i kathe konsola etc...anyway k to wii k to 360 einai mesa stous stoxous tous gia 4 million to ena 10 million to allo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...