Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii - Παιχνίδια και Απορίες


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικό μήνυμα απο p3tran

1: εμφανιση-εξωτερικο:

αν το βγαλεις απο την πλαστικη (και αχρηστη) βαση, ευκολα το μπερδευεις με εξωτερικο dvd drive.

 

2: games:

το zelda μεχρι στιγμης ειναι μια θολουρα με ΑΧΡΗΣΤΑ controls.

αμα ησουνα κλεισμενος σε καννα πιθαρι τα τελευταια χρονια, και ξαφνικα βγηκες για να κανεις review το zelda, τοτε ναι, βαλτου 100.

αν θυμαμαι καλα, το FABLE ειναι μια-δυο ΚΛΑΣΕΙΣ καλυτερο.

 

3: παρακατω:

το wii sports εχει το βαθος μισου ποτηριου νερο.

περιτο να πω οτι αυτη την στιγμη δεν μπορω να διανοηθω πως θα υπαρξει ποτε καποιος σοβαρος αθλητικος εξομιωτης με αυτα τα κοντρολ.

 

4: τα καλα τωρα:

της θειας μου της αρεσε, οπως επισης και σε ενα-δυο ασχετους απο games που το ειδαν.

 

5: και μια συμβουλη:

παρτε ολοι πρωτα 360 και μετα βλεπετε για δευτερη κονσολα.

Επιτελους μια αντικειμενικη κριτικη για το Wii στο Insomnia!

 

Λοιπον p3tran αφου διαβασα και εγω το βιβλιο του Bill Gates "Υπερασπιζετε τυφλα το XBOX" και φυσικα το τελευταιο best seller του "Θαψτε με αντικειμενικοτητα το Wii" δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα μαζι σου στην κριτικη σου για το αθλιο Wii!

 

1: Πεστα ρε p3tran με την εμφανιση αυτου του κατασκευασματος που το λενε και κονσολα! (Ξεκιναω λιγο επιθετικα p3tran για να τους τρομαξω ;-) )

Και εγω p3tran το ιδιο επαθα, οταν το εβγαλα απο το κουτι νομιζα οτι ηταν εξωτερικο dvd drive.

Το συνδεσα με USB στο PC και δεν λειτουργουσε. Το δινω κανα δυο κλοτσιες, τιποτα παλι!

Λεω και εγω κλασσικο Nintendo, ουτε καν λειτουργει, και το πεταω απο το μπαλκονι!

 

2: Ασε τι να πουμε για αυτη την αηδια το Zelda: Mougamara-Tholoura Princess.

Καλα ασε τα review... ετσι ειναι μονο αν ησουνα κλεισμενος σε καννα πιθαρι τα τελευταια χρονια βαλε 10!

p3tran μιλαμε πρεπει να ειναι μοδα στο εξωτερικο να μενουν σε πιθαρι γιατι απο τα 43 συνολικα reviews που γινανε ο μεσος ορος ειναι 9.57! Πολυ γελιο σου λεω!

 

Πεστα ρε p3tran για το απιστευτο και θεϊκο θα τολμουσα να πω Fable! Ποιο Zelda και τριχες.

Καλα οτι ειναι κλασεις καλυτερο το ξερουν και οι πετρες.

Πρωτον επειδη ειναι παιχνιδι του XBOX και δευτερον ειμαι σιγουρος οτι και το 2026 Fable θα παιζουμε, εδω υπαρχει το αθλιο το Zelda απο το 1986 δεν θα υπαρχει το Fable μετα απο 20 χρονια. Ε;

 

3: Καλα αυτο το Wii Sports παλι ρε p3tran τι ειναι, ανεκδοτο;

Ε βεβαια εχει το βαθος μισου ποτηριου νερο.

Ειναι δυνατον να μην υπαρχει καμια απολυτως πλοκη οταν χτυπαει η ρακετα το μπαλακι;

 

Ε καλα αυτο ειναι σιγουρο p3tran οτι δεν θα υπαρξει ποτε καποιος σοβαρος αθλητικος εξομοιωτης με αυτα τα κοντρολ.

Ποιος θελει να παιζει tennis κανοντας ακριβως την κινηση που θα εκανε στην πραγματικοτητα απο το νιωθει την απολυτη εξομοιωση που σου προσφερει το πατημα ενος πληκτρου; Ε;

 

4: Ρε p3tran ειπαμε να ειμαστε αντικειμενικοι αλλα εσυ ειπες τοσα πολλα καλα για το αθλιο το Wii που αν ηταν αλλος θα ελεγα οτι ειναι υπαλληλος της Nintendo!

Εγω σε αντιθεση με σενα δεν βρηκα ουτε ενα καλο αλλα ουτε καν ενα ανθρωπο που να του αρεσε.

Μονο στο σκυλακι μου του αρεσε το Wiimote γιατι το πετουσα και μου το εφερνε. Αυτο το μονο καλο.

 

5: Και μενα φυσικα η συμβουλη ειναι παρτε ολοι XBOX 360!

Α και αν μπορειτε παρτε παραπανω απο ενα. Δεν θελουμε τσιγκουνιες! (Καλος p3tran ε; ;-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γραφικά ωραία έχει ήδη το Wii και θα γίνουν ακόμα καλύτερα στο μέλλον.

 

Ή μήπως ξεχάσαμε τις εικόνες του Super Mario Galaxy και του SSB?

 

Panther_512, paroti sevomai apolyta thn dedomenh adynamia pou exeis sta paixnidia ths Nintendo, elpizw na mhn einai ayta pou anafereis ta teleytaia games pou eixes paixei prin pareis to Wii. An nai, tote ontws to Wii exei hdh poly wraia grafika.

 

Ε καλα αυτο ειναι σιγουρο p3tran οτι δεν θα υπαρξει ποτε καποιος σοβαρος αθλητικος εξομοιωτης με αυτα τα κοντρολ.

Ποιος θελει να παιζει tennis κανοντας ακριβως την κινηση που θα εκανε στην πραγματικοτητα απο το νιωθει την απολυτη εξομοιωση που σου προσφερει το πατημα ενος πληκτρου; Ε;

 

Pantws edw pou ta leme to sygekrimeno tenis apexei eth fwtos apo to na ginei exomoiwths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιβλιο του Bill Gates "Υπερασπιζετε τυφλα το XBOX" και φυσικα το τελευταιο best seller του "Θαψτε με αντικειμενικοτητα το Wii"

 

Μήπως ο πραγματικός συγγραφέας είναι ο P3tran? Είσαι σίγουρος πως είναι του Bill?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panther_512, paroti sevomai apolyta thn dedomenh adynamia pou exeis sta paixnidia ths Nintendo, elpizw na mhn einai ayta pou anafereis ta teleytaia games pou eixes paixei prin pareis to Wii. An nai, tote ontws to Wii exei hdh poly wraia grafika.

 

Δεν έχω καμία αδυναμία στα παιχνίδια της Nintendo.

 

Το τελευταίο παιχνίδι που θα αγόραζα θα ήταν το Super Mario Galaxy.

 

Το να λές όμως ότι τα παιχνίδια που προανέφερα δεν έχουν ωραία γραφικά και ότι δεν είναι καλύτερα από του GC, είναι το λιγότερο λάθος.

 

Επίσης, για να ξέρεις, το Super Mario Galaxy και το SSB δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη, οπότε και δεν τα έχω παίξει.

 

Από κεί και πέρα, προσωπικά δεν με απασχολούν καθόλου τα γραφικά.

 

Και νομίζω αυτή θα είναι και η τελευταία φορά που κάνω συζήτηση περί αυτών.

 

Άντε να σου εξηγήσω τώρα εσένα πόσο ανώτερο είναι το ZangbandTK και το Ancient Domains of Mystery από το οποιοδήποτε Diablo, Diablo II, Titan's Quest etc etc etc.

 

Κάνε ένα search στα παλιότερα πόστς μου, να δείς τί παιχνίδια παίζω, γιατί εκτήθεσαι τζάμπα και βερεσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειπε κατι ο p3tran , του απαντησα,μου απαντησε και τελειωσε εκει

 

Μην τον τσιγκλατε χωρις λογο αφου εχει να ποσταρει 2-3 σελιδες

 

Ας ασχοληθουμε με το Wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία αδυναμία στα παιχνίδια της Nintendo.

 

Το τελευταίο παιχνίδι που θα αγόραζα θα ήταν το Super Mario Galaxy.

 

Το να λές όμως ότι τα παιχνίδια που προανέφερα δεν έχουν ωραία γραφικά και ότι δεν είναι καλύτερα από του GC, είναι το λιγότερο λάθος.

 

Επίσης, για να ξέρεις, το Super Mario Galaxy και το SSB δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμη, οπότε και δεν τα έχω παίξει.

 

Από κεί και πέρα, προσωπικά δεν με απασχολούν καθόλου τα γραφικά.

 

Και νομίζω αυτή θα είναι και η τελευταία φορά που κάνω συζήτηση περί αυτών.

 

Άντε να σου εξηγήσω τώρα εσένα πόσο ανώτερο είναι το ZangbandTK και το Ancient Domains of Mystery από το οποιοδήποτε Diablo, Diablo II, Titan's Quest etc etc etc.

 

Κάνε ένα search στα παλιότερα πόστς μου, να δείς τί παιχνίδια παίζω, γιατί εκτήθεσαι τζάμπα και βερεσέ.

 

ok... de xerw kai polla gia ta games sto Wii... lathos katalava...

Kai den ektithetai kaneis, kouventa kanoume edw, kai oi paranohseis sto programma einai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok... de xerw kai polla gia ta games sto Wii... lathos katalava...

Kai den ektithetai kaneis, kouventa kanoume edw, kai oi paranohseis sto programma einai.

 

Σίγουρα.

 

Το θέμα είναι απλώς ότι ένας gamer περνάει από διάφορες φάσεις στην gaming ζωή του.

 

Ξεκινάς από casual, παίζεις πού και πού κάνα παιχνιδάκι.

 

Μετά γίνεσαι πιό hardcore, αφιερώνεις πάρα πολύ χρόνο καθημερινά στα παιχνίδια και οι απαιτήσεις σου για τα παιχνίδια που παίζεις αυξάνονται δραματικά. Θέλεις καλύτερα γραφικά, καλύτερη ΑΙ, περισσότερη δράση, πλοκή κλ κλ κλ κλ.

 

Και μετά φτάνεις στο μετα-hardcore στάδιο, όπου πλέον νιώθεις ότι τα έχεις παίξει όλα και ότι κανένα πλέον παιχνίδι δεν σου προσφέρει καινούργιες εμπειρίες.

 

Εκεί βρίσκομαι εγώ και αγόρασα το DS Lite και τώρα το Wii ακριβώς επειδή θέλω κάτι το διαφορετικό.

 

Τα γραφικά πλέον δεν μου λένε τίποτα. Ζητώ καινούργιες εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα... λοιπόν έχουμε και λέμε: Είμαι κολλημένος με το WoW και παίζω μόνο Pc Games όπως το Far Cry to Doom 3 και άλλα παρόμοια η μόνη μου επαφή με κονσόλα είναι το xbox 360 του αδελφού μου. Το Xbox έχει απιστευτα γραφικά αλλα πάνω απο 1 μέρα δέν επαιξα παιχνίδι... Πήγα την Παρασκευή στο Πλαίσιο και ειδα το Wii.... τέλοσπαντων μετά απο πολύ ωρα gaming (20 λεπτά) είμουν στην τράπεζα και εβγαζα λεφτα!!! Το πήρα Παρασκευή βραδυ και έγινε σφαγή σπίτι μου!!! Έπαιζα με ην κοπέλα μου ΟΛΟ το σαββατοκύριακο έχω περασει απιστευτα ως τώρα και όποιος το εχει δεί εχει κολλησει είναι απιστευτα πορωτικο και ΠΟΝΑΝΕ τα χέρια μου. Κάπου εδώ αρχίζουν τα προβλήματα... Πάω το πρωί για δουλειά και γυρνάω τωρα να κοιμηθω γιατι ειμαι κομματια. ΑΛΛΑ μολις μπήκα μεσα βλεπω τον αδελφό μου με την κοπελα μου να χοροπηδανε με τα controllers πανω κατω και φυσικα δεν μπορω να κοιμηθω!!! γιατι φωναζουν σαν 10χρονα..... Τι να κανω? Τα νεύρα μου HELPPPP!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο!

 

Τέτοια να ακούω, να μή μπορώ να μετράω τις ώρες μέχρι να έρθει το Wii στο σπίτι μου από Ελλάδα....

 

Βλέπω πάντως ότι με τη κυκλοφορία του Wii, ήρθε και μπόλικο νέο αίμα στο φόρουμ.

 

Καλως ήρθατε όλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα VIP Nintendo κάρτα. Αλλά και αν είχε ποια η διαφορά? Αφου δεν υπάρχει για την Ελλάδα αυτή η υπηρεσία.

 

Για την Ελλαδα μπορει να μην υπαρχει, αλλά για καποιους απο εμας που ειτε ζουσαν στην Αγγλια ειτε εχουν κανει register στο Αγγλικο site που παρεχει VIP 24:7 access, ειναι νομιζω σημαντικο. Ειδικα αν σκεφτεις οτι καποια στιγμη θα μπορουμε να μετατρεπουμε τα VIP points μας σε point για Virtual Console. Επισης οσοι ειμαστε εκει εγγεγραμμενοι και επιλεξουμε σαν χωρα στα settings του Wii την Αγγλια, τοτε μπορουμε να κανουμε link το account μας με το Wii Shop Channel!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες η ελλειψη φωνης και η ελλειψη ορχηστρικου soundtrack, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για να υπαρχει ατμοσφαιρα. :-D

τωρα μιλατε σαν παιδακια.

αν δεν θες να ακουσεις τη φωνη του ηρωα γιατι φοβασαι μη σε ξενερωσει (?!?!?!?!), τουλαχιστον ας ειχανε φωνες ολοι οι υπολοιποι και οχι σκετα κατεβατα text.

 

υποτιθεται οτι εδω γραφουνε gamers. ή μαλλον, για να ειμαι πιο σωστος, τα δικα μου σχολια απευθυνονται σε gamers.

 

και το πρωτο elder scrolls πριν απο 10 χρονια ειχε μονο text. ομως στην πορεια εξελιχτηκε.

πχ στο oblivion δεν νομιζω να ξενερωσε κανεναν η φωνη του captain piccard που εκανε την αφιηγηση.. μαλλον το αντιθετο συνεβη. η διηγηση συνεισφερε παρα πολυ στην ατμοσφαιρα. ας μην λεμε λοιπον και οτι να'ναι..

 

μπορειτε να κανετε γαργαρα οτιδηποτε γιατι ετσι σας αρεσει ή γιατι κατα τη γνωμη σας στο συνολο τα υπερ ειναι περισσοτερα απο τα κατα. ειναι δικαιωμα σας. οπως ειναι δικο μου δικαιωμα να μην κανω γαργαρα κατι που μου χτυπαει ασχημα αλλα να το εκφραζω.

δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνειτε μαζι μου.

 

 

 

 

 

στο φιλο ellios94 εχω να πω το εξης:

 

αν νομιζεις οτι η nintendo εβγαλε την κονσολα ετσι γιατι ειχε αυτο το οραμα, τοτε ισως δεν ασχολεισαι και τοσο πολυ με την αγορα οσο λες.

 

η κουρσα της τεχνολογιας ειναι μεγαλο και ακριβο σπορ. για παραδειγμα δες τι προβληματα αντιμετωπιζει η sony, που ειναι μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες ηλεκτρονικων προιοντων στον κοσμο.

νομιζεις οτι η Nintendo θα μπορουσε να μπει σε αυτη την κουρσα? think again.

 

εκ των διαθεσιμων επιλογων λοιπον, ακολουθησαν αυτο που λεμε "safest bet"

δηλ. βαλε το miyiamoto να παιζει tennis και να γελαει και ολα θα πανε καλα.

δεν διαφωνω με την τακτικη αυτη. ισως κι εγω το ιδιο να εκανα αν ειχα τις αντιστοιχες επιλογες..

 

καλα ειναι ομως να μην μπλεκουμε την φαντασια με την πραγματικοτητα.

η πραγματικοτητα ειναι οτι η Nintendo ειναι μια πολυεθνικη εταιρεια που βγαζει προϊοντα που πωλουνται σε ολο τον κοσμο.

οι παραλειψεις που εκανε ειναι γιατι αυτο ειναι το συμφερον της, και οχι γιατι αυτο ειναι καλυτερο για τον πελατη.

ο πελατης απο την αλλη μπορει να γουσταρει ή να μη γουσταρει. μπορει να ξετρελαθει ή να νιωσει πληρη αδιαφορια. ας εχουμε το μυαλο να το ξεχωριζουμε αυτο...

 

 

υ/γ

επισης, θα ηθελα να (ξανα)υπενθυμισω σε ολους, οτι ολα τα μεγαλα βηματα και τα μεγαλα games εχουνε δημιουργηθει καθαρα απο ιδεες και software, και πολυ σπανια (αν οχι ποτε) απο χειριστηρια.

αν τα χειριστηρια εκαναν τοσο μεγαλη διαφορα, τοτε η μακροβιοτερη gaming πλατφορμα ολων, το pc, θα ειχε υποστει αλλαγες τετοιου ειδους που δεν τις βλεπουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος p3tran και σοβαρό μάλιστα.

 

Η Nintendo ασχολείται ΜΟΝΟ με video-games.

 

Οπότε ενδιαφέρεται και πολύ μάλιστα για το τί θέλει ο πελάτης, διότι μόνο από αυτό το τομέα βγάζει χρήματα.

 

Όσο για το Zelda, μετά από 3 ολόκληρα χρόνια που φτιάχνουν το παιχνίδι, πού πιστεύεις ότι οφείλεται η έλλειψη φωνής?

 

Σε τεμπελιά πάντως ή λόγω hardware αποκλείεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεμπελια is my guess..

και να σε ρωτησω κι εγω κατι λοιπον:

αφου το Gamecube εχει βγαλει games widescreen, γιατι το zelda (ναι, αυτο που φτιαχνοταν 3 ολοκληρα χρονια) παιζει μονο 4:3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα.

 

Το θέμα είναι απλώς ότι ένας gamer περνάει από διάφορες φάσεις στην gaming ζωή του.

 

Ξεκινάς από casual, παίζεις πού και πού κάνα παιχνιδάκι.

 

Μετά γίνεσαι πιό hardcore, αφιερώνεις πάρα πολύ χρόνο καθημερινά στα παιχνίδια και οι απαιτήσεις σου για τα παιχνίδια που παίζεις αυξάνονται δραματικά. Θέλεις καλύτερα γραφικά, καλύτερη ΑΙ, περισσότερη δράση, πλοκή κλ κλ κλ κλ.

 

Και μετά φτάνεις στο μετα-hardcore στάδιο, όπου πλέον νιώθεις ότι τα έχεις παίξει όλα και ότι κανένα πλέον παιχνίδι δεν σου προσφέρει καινούργιες εμπειρίες.

 

Εκεί βρίσκομαι εγώ και αγόρασα το DS Lite και τώρα το Wii ακριβώς επειδή θέλω κάτι το διαφορετικό.

 

Τα γραφικά πλέον δεν μου λένε τίποτα. Ζητώ καινούργιες εμπειρίες.

 

Egw symfwnw oti ta grafika den einai to pan. Mexri kapoio shmeio vevaia. Pote den ekatsa na parathrisw textures kai na ypologisw frames. Otan omws paizeis se high definition tv kai ena paixnidi me ena allo exoun terastia diafora sthn eikona (ayto pou vlepoun ta matakia mou gia polles wres paizontas ena game) sigoura ayto tha paixei rolo. Exw faei ki egw ateliwtes wres se rhmadia pc paizontas RTS pou sernontousan kai akoma pio poles paizontas CM. Pio megalh shmasia loipon exei gia mena h dhmiourgikothta/ ebneysh/ kainotomia kata thn dhmiourgia enos game alla kai to pws ayta tha perasoun ston gamer. To thema einai ena game na einai kalodoulemeno kai na sou dinei eyxaristish.

 

Meta apo kapoia xronia gaming, kapoioi theloun kati diaforetiko, alloi omws (opws egw) exoun ginei parallhla kai perissotero apaithtikoi. Exw mathei gia paradeigma na aporyptw amesws paixnidia pou den exeis control sthn kamera. H prosexw leptomeries opws gia paradeigma se ti vathmo einai interactive me to perivalon, poso eyxristo einai to menu klp klp Kai sygrinw.... h sygrish einai anapofeyxth eite thn kaneis syneidhta eite asyneidhta...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεμπελια is my guess..

και να σε ρωτησω κι εγω κατι λοιπον:

αφου το Gamecube εχει βγαλει games widescreen, γιατι το zelda (ναι, αυτο που φτιαχνοταν 3 ολοκληρα χρονια) παιζει μονο 4:3?

 

Πολύ πιθανό να είναι μάρκετιν τακτική ώστε να προωθηθεί το Wii.

 

Ποιός ξέρει?

 

Πάντως τεμπελιά είναι σίγουρα το τελευταίο πράγμα που μπορείς να πείς για τη δημιουργία αυτού του τίτλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...