Προς το περιεχόμενο

[split] Κυνήγι, σκοποβολή κλπ


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια λεω να γραφτω σε σκοπευτική λεσχη... να ριχνω με κανα πιστολακι ρε αδερφε να βγαζω το αχτι μου.

Εχει κανεις τιποτα πληροφοριες οπως αν ειναι ακριβο σπορ, αν μπορω να αγορασω δικο μου οπλο (νομιμα φυσικα) κτλ κτλ;

θενκς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
μπορείς να γίνεις και κυνηγός να έχεις ζωντανούς στόχους!

 

Σιγά τους στόχους! Διαλέγεις τα πουλιά που δεν έχουν κι αυτά μέσο απάντησης.

 

Αν θέλεις τόσο πολύ να έχεις ζωντανούς στόχους, τουλάχιστον διάλεξε στόχους που θα σου απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα έτσι και δεν τους πετύχεις (βλ. Αφγανιστάν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούαου, αφορμή για τσακωμό και split του θέματος. Γαμώ!

 

Συμφωνώ με τον paredwse. Ποτέ δεν κατάλαβα τη "διασκέδαση" και την "επαφή με τη φύση", που έχει το να σκοτώνεις για πλάκα.

 

Εύχομαι ολόψυχα στους κυνηγούς να τα συναντήσουν τα παραπάνω, με μια παραφύση επαφή από μια αρκούδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυνήγι δεν είναι μόνο να σκοτώσεις ένα ζωντανό.

Αρχίζει με την προετοιμασία,την (πεζο)πορεία και στο τέλος είναι η αποκομοιδή.

Πάντα μιλάμε για το κυνήγι σε νόμιμα πλαίσια.

Το παράνομο έχει άλλη χάρη! ;) :) jk!

Και στο κάτω κάτω ήταν κάτι που συνέβαινε πάντα,

τότε με βέλη,τώρα με φυσίγγια...

Με τη λογική αυτή να μην ψαρεύουμε κι όλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Εύχομαι ολόψυχα στους κυνηγούς να τα συναντήσουν τα παραπάνω, με μια παραφύση επαφή από μια αρκούδα.

Εξ'ου και το σχετικό ανέκδοτο. ;)

 

Το κυνήγι δεν είναι μόνο να σκοτώσεις ένα ζωντανό.

Αρχίζει με την προετοιμασία,την (πεζο)πορεία και στο τέλος είναι η αποκομοιδή.

Πάντα μιλάμε για το κυνήγι σε νόμιμα πλαίσια.

Το παράνομο έχει άλλη χάρη! ;) :) jk!

Και στο κάτω κάτω ήταν κάτι που συνέβαινε πάντα,

τότε με βέλη,τώρα με φυσίγγια...

Με τη λογική αυτή να μην ψαρεύουμε κι όλας;

Μια στιγμή. Άλλο το κυνήγι για την τροφή (τότε που συνέβαινε με βέλη, ακόντια κλπ) κι άλλο το κυνήγι για την... χαρά του κυνηγιού και τη σκοποβολή.

 

Η σκοποβολή μπορεί να γίνει και με κινητούς μη-ζωντανούς στόχους.

Ή με ζωντανούς αλλά χωρίς θανατηφόρα χτυπήματα (βλ. paintball).

Όποιος θέλει όμως ζωντανούς στόχους με θανατηφόρα χτυπήματα, ας είναι αρκετά μάγκας για να δοκιμάσει στόχους που 'απαντούν' στα χτυπήματα (βλ. Αφγανιστάν, Σομαλία, Ρουάντα και λοιπές περιοχές 'διακοπών'). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, είναι.

Άλλο να κυνηγάς για την τροφή και άλλο να σκοτώνεις για τη σκοποβολή.

Το ποστ του paredwse με καλύπτει απόλυτα.

Άμα θέλει να ξεχαρμανιάσει κανείς μπορεί να "πυροβολησει" κάνα φίλο του στο paintball.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ενημερωσω οτι ανθρωποι και ζωα δεν ειναι το ιδιο....αν ειστε χριστιανοι ορθοδοξοι. Συμφωνα με τη θρησκεια μας τα ζωα δεν εχουν ψυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με τη θρησκεια μας τα ζωα δεν εχουν ψυχη.

 

Σύμφωνα με την θρησκεία μας τα ζώα πρέπει να τα προστατεύει ο άνθρωπος, και όχι να τα σκοτώνει για "διασκέδαση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι άθεος ανορθόδοξος πάντως.

Και σύμφωνα με τη θρησκεία σας, τα ζώα δεν έχουν ψυχή και οι άνθρωποι δεν έχουν μυαλο και κριτική σκέψη.

Οπότε λέω να μην πάρω. Ήρθα φαγωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, αναφερεται αυτο σε καποιο 'επισημο' εγγραφο της θρησκειας μας;

 

Επίσημο έγγραφο; Μου φτάνει η εξήγηση του Δρ Γαϊτάνη, Επίκουρου Καθηγητή στον τομεά χριστιανικής λατρείας, αγωγής και διαποιμάνσεως του τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Νομίζω ότι το έχει ψάξει παραπάνω από εμένα και δεν θα ήθελα να τον αμφισβητίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να σας ενημερωσω οτι ανθρωποι και ζωα δεν ειναι το ιδιο....αν ειστε χριστιανοι ορθοδοξοι. Συμφωνα με τη θρησκεια μας τα ζωα δεν εχουν ψυχη.

 

Δεν γνωρίζω ακόμα αν έχουν ψυχή αλλά ξέρω σίγουρα ότι, ως δημιουργήματα του θεού, τους οφείλουμε σεβασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω ακόμα αν έχουν ψυχή αλλά ξέρω σίγουρα ότι, ως δημιουργήματα του θεού, τους οφείλουμε σεβασμό.

 

Ναι , αλλά κάποια αναθεματισμένα έχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κρέας. Πέρα από τα χαμηλά λιπαρά και το πόσο καλά είναι για τη διατροφή. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με τις κατάλληλες συνταγές.

 

Με αυτή τη λογική paredwse πρέπει να είσαι χορτοφάγος.

 

Είμαι μαζί σου στο ότι πρέπει να τα σεβόμαστε, πράγμα που για εμένα μεταφράζεται στο να μην σκοτώνεις για να διασκεδάσεις.

 

Αλλά, ως μεγάλος λάτρης της φύσης, βρίσκω εξαιρετικά γοητευτικό πράγμα να πάρω τα βουνά σε ένα ορεινό χωριουδάκι όταν επιτρέπεται το κυνήγι, να χαθώ για κανα δύωρο και παραπάνω ίσως μέσα στα δέντρα και σε μέρη που μυρίζουν φανταστικά, να περπατήσω, να αναπνεύσω καθαρό αέρα και αν βρω κάτι καλό, να γυρίσω να το μαγειρέψω και να αράξω δίπλα στο τζάκι και να το απολαύσω μετά από ένα ωραίο μπάνιο με λίγο καλό κρασί.

 

Σημειώνω, ότι δεν το κάνω συχνά (2-3 φορές το χρόνο το πολύ) και το πιθανότερο είναι να μην ρίξω ούτε μία και να προτιμήσω απλά να απολαύσω τη βόλτα γιατί πέρα από γευστικά (μιλάω για πετούμενα μονάχα) είναι και πολύ όμορφα τα αναθεματισμένα.

 

Επίσης έχω την αίσθηση ότι άμα το δεις έτσι, δεν διαφέρει πολύ από το ψαροντούφεκο. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse, το οτι δεν εχουν ψυχη δεν το λεω εγω.Η θρησκεια μας το λεει. Γι'αυτο και οταν πεθαινουν δεν γινεται ταφη και κηδεια.

Ουτε εγω ειμαι υπερ του κυνηγιου παιδια, απλα μου αρεσει να κανω το δικηγορο του διαβολου!

 

Απτην αλλη, ολοι οι φανατικοι ζωοφιλοι εδω.... ειναι αραγε χορτοφαγοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...