Προς το περιεχόμενο

[split] Κυνήγι, σκοποβολή κλπ


ShAd0w_z0nE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω ακόμα αν έχουν ψυχή αλλά ξέρω σίγουρα ότι, ως δημιουργήματα του θεού, τους οφείλουμε σεβασμό.

 

Τι ψάχνεις τώρα... Εδώ δεν σεβόμαστε τους ίδιους μας τους εαυτούς... Τα κακόμοιρα τα πουλάκια θα γλιτώσουν; Τρέμει ο Νιλς Χόλγκερσον :-?

 

Αναξιοπρέπεια και Αγιος ο Θεός (το κόλλησα και το χριστιανικό!)

 

Απτην αλλη, ολοι οι φανατικοι ζωοφιλοι εδω.... ειναι αραγε χορτοφαγοι;

 

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο!

 

Αλλο όμως το να σκοτώνεις για διασκέδαση (όπως ειπώθηκε προηγουμένως) και άλλο για να επιβιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά. Ούτε εγώ είμαι χορτοφάγος.

Την αναφέραμε τη διάκριση.

 

Ας πούμε, βρίσκετε κάποια λογική στο κυνήγι της αλεπούς από τους αγγλάρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε, βρίσκετε κάποια λογική στο κυνήγι της αλεπούς από τους αγγλάρες;

 

Άμα βρίσκαμε, δεν θα είχε μείνει το "england prevails" αλλά "greece prevails". Πάντως, υποψιάζομαι ότι κάτι έχει να κάνει με την πουστιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι πρέπει να κάνω για να μη με ακολουθεί από thread σε thread αυτός ο ClouD? Αίτηση για ασφαλιστικά μέτρα; :mrgreen: j/k

 

Φάση που μου θυμίζει το Borat. Εκεί που πιάνει κουβέντα με τους αγγλάρες που ετοιμάζονται να πάνε για κηνύγι αλεπούς, και αφού τους λέει πόσο ανδροπρεπές σπορ το βρίσκει κλπ κλπ και αυτοί φτιάχνονται, τους λέει ότι στην πατρίδα του πυροβολάνε σκύλους για διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ άσκοπο το να κυνηγώ ζώα την στιγμή που κρεάς έχει και το supermarket... αν είμουν ξεβρασμένος σε κάνα ερημονήσι θα τους δάγκωνα και το λαιμό προκειμένου να επιβιώσω αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

 

edit: το borat πρέπει να έχει πολύ γέλιο θα το δω κάποια στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ άσκοπο[/b'] το να κυνηγώ ζώα την στιγμή που κρεάς έχει και το supermarket... αν είμουν ξεβρασμένος σε κάνα ερημονήσι θα τους δάγκωνα και το λαιμό προκειμένου να επιβιώσω αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

 

Το κρέας που τρώς, το μαγειρεύεις στον ατμό ίσα για να είσαι σίγουρος ότι δεν κινδυνεύεις και είναι Οκ να το φας ή μπα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι , αλλά κάποια αναθεματισμένα έχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κρέας. Πέρα από τα χαμηλά λιπαρά και το πόσο καλά είναι για τη διατροφή. Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με τις κατάλληλες συνταγές.

 

Με αυτή τη λογική paredwse πρέπει να είσαι χορτοφάγος.

Απάντησα εν μέρει στο μήνυμα του Hamurabi για την ψυχή των ζώων και τη θέση του ορθόδοξου χριστιανικού δόγματος σε αυτό. :)

 

Δεν είμαι χορτοφάγος.

paredwse, το οτι δεν εχουν ψυχη δεν το λεω εγω.Η θρησκεια μας το λεει. Γι'αυτο και οταν πεθαινουν δεν γινεται ταφη και κηδεια.

Ουτε εγω ειμαι υπερ του κυνηγιου παιδια, απλα μου αρεσει να κανω το δικηγορο του διαβολου!

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, αντιτίθεμαι στο 'κυνήγι για πλάκα/σκοποβολή κλπ'.

Για το θέμα της 'ψυχής' των ζώων σύμφωνα με το ορθόδοξο δόγμα, θα προσπαθήσω να το ψάξω (έτσι, για την κουβέντα - προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής για κανέναν οπότε... :) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια στιγμή. Άλλο το κυνήγι για την τροφή (τότε που συνέβαινε με βέλη, ακόντια κλπ) κι άλλο το κυνήγι για την... χαρά του κυνηγιού και τη σκοποβολή.

Να διαφωνήσω μιας και το θεωρούσαν "ικανότητα" να φέρεις πχ ένα ελάφι,

και όποιος κυνηγός το κατάφερνε αυτό είχε τις ανάλογες "τιμές".

Επομένως μιλάμε για κυνήγι το οποίο ακολουθούσε και επιβράβευση.

 

Επίσης και σήμερα υπάρχουν επικίνδυνα θηράματα(βλ. αγριογούρουνο).

 

Από τη στιγμή που το κυνήγι είναι νομοθετημένη δραστηριότητα,δεν πιστεύω

ολόκληρο κράτος να σφάλει τόσο καιρό.

Και για να κλείσω,θα ηθελα να πω πως όσο υπέρμαχος είμαι του νόμιμου κυνηγιού,

άλλο τόσο υπέρμαχος είμαι και της προστασίας αγρίων ζώων.

Για παράδειγμα δεν θυμάμαι ποτέ τον εαυτό με το αεροβόλο να προσπαθώ να

σκοτώσω κάποιο πουλί(που δεν τρώγεται) απλά και μόνο για να δω πως είναι να

σκοτώνεις.Μιλάμε για προλυκειακές ηλικίες που παρανόμως έφερα αεροβόλο.

Αρκούμουν σε μεγάλους στόχους(βλ. darts,ομόκεντροι κύκλοι) και σε τενεκεδάκια

Coc@Cola@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επειδή φύγατε λίγο από ότι βλέπω και δεν του δώσατε λύση

η σκοποβολή είναι καλή φαση, γιατί αλλάζει η σταθερότητα, παρατηριτικότητα σου και η ικανότητα της όρασής σου.

όπλο νόμιμα μπορείς να πάρεις μετά απο 6(χώρις να είμαι 100% σίγουρος για το 6) μήνες που θα είσαι γραμμένος σε μια λέσχη με την προυπόθεση ότι θα το μετακινείς μόνο από το σπίτι σου στον χόρο που θα πας να εξασκηθείς και θα είναι κλειδωμένο (κατά την μετακίνηση) και ασφαλισμένο μακριά σου...π.χ. στο πορτπαγκάζ του αυτοκινήτου σου και οι σφαίρες θα είναι σε εντελώς άλλο σημείο...πχ. στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.

 

Νόμια όπλα που μπορείς να αγοράσεις απο τώρα είναι τα ΑΕΡΟΒΟΛΑ.

Ένα καλό Site Που μπορείς να δεις τιμές για όπλα και αξεσουάρ σκοποβολής (διόπτρες, στόχους κτλ είναι το http://www.vasilikos.com.gr/ ότι καλύτερο σε ελληνικό online οπλοπολείο (το κακό είναι ότι είναι θεσσαλονίκη)

και γενικά για κυνίγη όπλα και νομοθεσίες: http://www.kinigotopos.gr

με έμφαση στο: http://www.kinigotopos.gr/news.asp?cat=48

 

:D

τώρα όσον αφορά τα ζωάκια, πιστέυω ότι δεν είναι όμορφο να σκοτώνεις ότι και αν είναι αυτο, για προσωπική σου ευχαρίστηση.....υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να περάσεις καλα !!!

have fun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...