Προς το περιεχόμενο

Ποιό βιβλίο να πάρω??


v-tidus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσέκαρε και το protoporia.gr. Έχει μεγάλη επιλογή και σου στέλνει τα βιβλία με αντικαταβολή.

 

Ώραίος, δεν το ήξερα ότι η Πρωτοπορία είχε και site.

 

Φυσικά, μπορείς να δείς και τον Παπασωτηρίου.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για τον NoNuclearPower... ένα βιβλίο που μου άρεσε πολύ και θα σου πρότεινα να το πάρεις δώρο στην κοπελιά σου είναι το «όταν έκλαψε ο Νίτσε» του Irvin Yallom. Είναι ένα βιβλίο που γενικά το κάνω δώρο / το προτείνω και μέχρι τώρα δεν μʼ έχει απογοητεύσει…

Από τα βιβλία που αναφέρεις πιστεύω ότι θα της αρέσει…

 

Όσο για τα ιστορικά θα σου πρότεινα Στιβεν Πρεσφιλντ «Οι πύλες της Φωτιάς» ή «Οι τελευταίες αμαζόνες» όπου ήταν πολύ καλά (αν τα έχει διαβάσει μην της πάρεις το καινούργιο του Πρεσφιλντ, θα απογοητευτεί….)

 

Και επειδή αναφέρεις τον Άρχοντα (οπότε της αρέσουν τα φαντασίας) θα σου έλεγα κι εγώ τον Harry Potter… στην αρχή τα «σνόμπαρα» κι εγώ μέχρι που μια φίλη μου, μου είπε μην είσαι χαζή, διάβασέ το και τελικά έγινα φαν του βιβλίου (αυτό έγινε το 2004 και διάβασα τελικά και τα 5 βιβλία σε 2 μήνες….)

 

Και μια τελευταία πρόταση αν θέλεις κάτι πιο «κλασικό» θα σου πρότεινα το «Βίος και Πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά» του Καζαντζάκη

 

Και για τον v-tidus… σου προτείνω ένα βιβλίο που δεν είναι τόσο γνωστό όσο το illuminati ή το Οχτώ (τα οποία είναι πολύ ωραία) αλλά το «Επιστροφή από τη λήθη» του Χατζηνικολάου, δεν είναι τόσο γνωστό αλλά είναι καλό και δεν γράφτηκε μετά τον κώδικα που έγιναν μόδα αυτά τα βιβλία αλλά αρκετά πριν :D

 

 

 

Καλές Γιορτές σε όλους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ: Ένα βιβλίο του Steven King που είναι συλλογή διηγημάτων, και σ'ένα απ'αυτά περιγράφει την ιστορία ενός ζευγαριού που ενώ ταξιδεύουν με το αυτοκίνητο χάνουν τον δρόμο και φτάνουν σε ένα χωριό που κατοικείται από σωσίες νεκρών μουσικών, το ξέρει κανένας; -αυτό το ψάχνω για μένα-

 

ειναι το "εφιαλτες και ονειροτοποι" συλλογη διηγηματων σε 2 τομους, πολυ καλο αν θες τη γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο καμια ωρα πηρα το ILLUMINATI...δεν το εχω αρχισει ακομα αλλα με οσα διαβασα πιστευω θα ειναι καλο...θελω μονο να ρωτισω κατι οσους το διαβασανε...ειναι απο την αρχη ενδιαφερον ή ειναι στην αρχη βαρετο οπως ειναι πολλα βιβλια(βλεπε Xary Potter..)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Redmaria ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Είναι εύκολο να πούμε ένα περίπου το ύφος του κάθε βιβλίου?

Το "Βιος και πολιτεια του Αλεξη Ζορμπα" το διάβασε. Και τον Χάρυ Πόττερ, αλλά δεν της άρεσε (εναντιθέση με τον 'Αρχοντα -που έπαθε ψύχωση-).

Πρεσφιλντ πρέπει να διάβασε, αλλά δε θυμάμαι τι. Τι βιβλία είναι αυτά;

Το «όταν έκλαψε ο Νίτσε» -που αρχικά με στράβωσε ο τίτλος- περί τίνος πρόκειται; Κάπου ξανάκουσα γι'αυτό. Αν έχει να κάνει όντως και με πολιτικές προεκτάσεις μάλλον δε θα το προτιμήσω. Ο Νίτσε είναι αφορμή για τη διήγηση ή τον αφορά όντως το βιβλίο ? (Σόρρυ αν πετάω αβολίδοτες, αλλά δεν είμαι τόσο του βιβλίου και δεν τα ξέρω :lol: ).

 

"To άρωμα" (αυτό ακριβώς που ζητάς)

http://www.greekbooks.gr/web/book/details.aspx?ProductID=104853

καλή πρόταση φαίνεται και αυτό.

Μάλλον θα πάρω 2-3 βιβλία τελικά B)

 

Είναι εύκολο να πούμε κατι παραπάνω για το «Επιστροφή από τη λήθη» και το "Οχτώ"?

Το 1ο, πρώτη φορά το ακούω αλλά μου φαίνεται πως θά'ναι καλή επιλογή (είναι και εγχώριας παραγωγής). Για το 2ο άκουσα διάφορα σχόλια, καλά τα περισσότερα, αλλά όλα είχαν κοινό ένα μειον: ότι με το τέλος δε σου καλύπτει όλες τις απορίες που σου δημιούργησε και η έκβαση δεν είναι εντελώς ξεκάθαρη :neutral: . Ισχύει ;

 

το "εφιαλτες και ονειροτοποι" συλλογη διηγηματων σε 2 τομους, πολυ καλο αν θες τη γνωμη μου

Eυχαριστώ, να'σαι καλά. Και το'ψαχνα χρόνια αλλά κανένας δεν καταλάβαινε για ποια ιστορία έλεγα. Μου πρότειναν κι άλλα, αλλά δεν ήταν κανένα απ'αυτά. Ελπίζω να είναι αυτό, κολλά ο τίτλος.

 

Ευχαριστώ όλους για την καλή διάθεση.

Άμα έχουμε κι άλλες προτάσεις, ρίχτε τις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Όταν Έκλαψε ο Νίτσε" δεν είναι πολιτικό.

Και είναι πράγματι αξιόλογο βιβλίο.

Απλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το διαβάσει κάποιος που δεν έχει διαβάσει Νίτσε.

Και σίγουρα δεν έχει συνομωσίες ή αρχαία μυστικά.

Ίσως να ήταν καλή ιδέα, ένα thread όπως το Cinema Lounge, που να αφορά βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγκλημα στην αρχαία αγορά -- Claude Mosse

 

Οπισθόφυλλο

Αθήνα 349 π.Χ. Την τελευταία ημέρα των Μεγάλων Διονυσίων ένα σκάνδαλο ξεσπά στους πρόποδες της Ακροπόλεως. Μπροστά στους θεατές των δραματικών αγώνων, ο πλούσιος Μειδίας χαστουκίζει τον ήδη γνωστό για τις θέσεις τοθ κατά του βασιλιά Φιλίπου Δημοσθένη.

Το βράδυ, στην αγορά, όλοι σχολίαζουν με πάθος το συμβάν, ειδικά μέσα στα καταστήματα του αργυροχρυσοχόυ Παμμένη που είχε ετοιμάσει τα χρυσά στεφάνια της γιορτής.

Την επομένη, μέσα στο ίδιο κατάστημα, ανακαλύπτεται το πτώμα του νεαρού Νικόστρατου, ενός απ αυτους που είχαν εκφράσει με σφοδρότητηα την αποδοκιμασία τους κατά του Μειδία, δηλώνοντας έτοιμοι να υπερασπιστούν τον Δημοσθένη. ΟΑριστοκλής, ξάδερφος του θύματος καλείται να εξιχνειάσει το έγκλημα.

Το ¨Εγκλημα στην Αρχαία Αγορά είναι ένα ιδιαιτέρος απολαυστικό μάθημα ιστορίας που μας εισάγει στην καθημερινή ζωή της Αθήνας¨από τον κοσμοπολίτικο Πειραιά στην εκκλησία του δήμου, από τις παλαίστρες στα μταλλεία του Λαυρίου, από το Αριστοτέλη στον Πραξιτέλη

 

Προσωπικά Σχόλια

Αρκετά καλό βιβλίο μυστηρίου, που κρατάει το ενδιαφέρον του αναγνώστη με τις ανατροπές του, ενώ με φόντο την καθημερινή ζωή στην Αρχαία Αθήνα έχει να δώσει κάτι διαφορετικό από τα συνήθη βιβλία μυστηρίου ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πρέσφιλντ γράφει ιστορικά μυθιστορήματα. Τα δύο που πρότεινα είναι αυτά που έχω διαβάσει και μου άρεσαν, το καινούργιο του το διαβάζει αυτό τον καιρό μια φίλη μου και μου είπε ότι δεν λέει τόσο….

 

Το «Όταν έκλαψε ο Νίτσε» είναι κι αυτό ένα μυθιστόρημα που ουσιαστικά δείχνει μέσα από μια ωραία ιστορία (φανταστική) πως γεννήθηκε η ψυχολογία, δεν είναι πολιτικό και δεν έχω διαβάσει ποτέ μου Νίτσε…

(από το site του Παπασωτηρίου) Μέσα από μια σειρά μυστικές συμφωνίες, ο μεγάλος Γερμανός φιλόσοφος Φρήντριχ Νίτσε και ο Αυστριακός γιατρός Γιόζεφ Μπρόϊερ, ένας από τους πατέρες της ψυχανάλυσης, συναντιούνται στη Βιέννη του 19ου αιώνα, σε μια εμπνευσμένη διαδικασία διπλής ψυχοθεραπείας.

Σ' αυτή την περιπέτεια υπαρξιακής αναζήτησης δύο μοναδικών ανθρώπων εμπλέκονται ένας νεαρός ειδικευόμενος γιατρός ονόματι Ζίγκμουντ Φρόυντ, μια θυελλώδης γυναίκα-ίνδαλμα ποιητών και ψυχιάτρων, η Λου Σαλόμε, και μια σαγηνευτική ασθενής, η Άννα Ο., που στοιχειώνει την ψυχή του γιατρού της.

Ο διάσημος ψυχίατρος Irvin D. Yalom επινοεί στο μυθιστόρημα αυτό τη συνάντηση δύο ιστορικών προσώπων στη μητρόπολη των διανοητικών ζυμώσεων του 19ου αιώνα, τη Βιέννη, δίνοντας μια ερμηνευτική εκδοχή της γέννησης της ψυχοθεραπείας και της σχέσης της με την υπαρξιακή φιλοσοφία. Η ψυχοθεραπευτική περιπέτεια που ξετυλίγεται κόβει την ανάσα καθώς αποκαλύπτει βήμα βήμα την ιαματική δύναμη της αληθινής σχέσης.

 

 

Όσο για το «επιστροφή από τη λήθη» σου κάνω παράθεση της Πρωτοπορίας… εμένα μου άρεσε αλλά αυτό είναι σχετικό…

Στη μονή της Aγίας Aικατερίνης, στην έρημο του Σινά, ο πατήρ Γρηγόριος ζει μονάχα για το Θεό και τη Γνώση. Aπροσδόκητα η ζωή του παίρνει δραματική τροπή, όταν ανακαλύπτει τυχαία σε μια μυστική κρύπτη ένα παλιό βυζαντινό χειρόγραφο, που ίσως δε θα 'πρεπε ποτέ να δει το φως της μέρας. Συγκλονισμένος από τις αποκαλύψεις και τους φοβερούς υπαινιγμούς που περιέχονται σ' αυτό, αποφασίζει να δράσει - χωρίς να γνωρίζει ότι οι πράξεις του θα ξυπνήσουν πανίσχυρες σκοτεινές δυνάμεις, που δε θα διστάσουν μπροστά σε τίποτε για να τον σταματήσουν. Σύντομα ο αγώνας του για την ανακάλυψη της αλήθειας θα αποκτήσει χαρακτήρα διεθνικό, καθώς ο ίδιος κι οι σύντροφοί του, ο νεαρός αρχιτέκτονας Nικήτας Παλαιολόγου κι η γοητευτική αρχαιολόγος Aναστασία Pοζάκη, θα αντιμετωπίσουν θανάσιμες απειλές από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα... από τη Pιγιάντ και τη Bοστώνη, μέχρι την 'Αγκυρα και το Kάιρο.

 

Όσο για το οχτώ είναι κάτι σαν το Matrix ή θα το λατρέψεις ή θα το μισήσεις εμένα μου άρεσε πολύ, και δεν νομίζω ότι στο τέλος δεν έχει ξεκάθαρη έκβαση, απλά σʼ αφήνει να επιλέξεις.

 

Χρόνια Πολλά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με λίγα λόγια, «Ο Πίνακας της Φλάνδρας» και το «Επιστροφή από τη λήθη» είναι 100% project-Κώδικας. Έτσι ακούγεται. Θα τα τσεκάρω..

Το "Εγκλημα στην Αρχαία Αγορά" φαίνεται πιο ιδανική περίπτωση..

Και αυτό με τον Νίτσε ακούγεται πολύ ενδιαφέρον, αλλά σε άλλο ύφος, πιο ενδοσκοπικό.

Ενημερωτικά να σας πω ότι δε βρήκα κανένα απ'αυτά (σε κεντρικό βιβλιοπωλείο...)

Πάλι η internetαγορά θα δώσει λύση..

 

(Πολλά 'ευχαριστώ' για τις προτάσεις.

Και καλά Χριστούγεννα, μη ξεχνιώμαστε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά,τελικά πήρα το "Οχτώ".

Διάβασα μέχρι τη σελίδα 120 και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.Έχω δρόμο βέβαια ακόμα(750+ σελίδες!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο μαγικος κύκλος της Νεβιλ είναι πολύ καλό βιβλίο..

επίσης και το Νανούρισμα του Πάλανιουκ,που το τελείωσα πρόσφατα,μου άφησε θετική γνώμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...