Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είχα να τα δω από τότε που τα προέβαλλε τελευταία φορά ελληνικό κανάλι, αλλά μπορώ να περηφανεύομαι ότι είμαι από τους πρώτους φανατικούς οπαδούς της σειράς από τότε που έδειχνε ο ANT1 τα επεισόδια στις τρεις η ώρα το πρωί (πρέπει να 'τανε γύρω στο 94-95). Το Star άρχισε να τα δείχνει μετά την παγκόσμια υστερία.

Τώρα πρόσφατα προμηθεύτικα όλους τους κύκλους και ξεκίνησα να τα ξαναβλέπω. Δε νομίζω να υπάρχει άλλη σειρά με τέτοια ατμόσφαιρα. Πολλοί λένε ότι ξεκίνησε ένα είδος μόνη της, αλλά εγώ διαφωνώ. Η σειρά είναι μια κατηγορία μόνη της, και καμιά άλλη δεν κατάφερε να επιτύχει παρόμοια ατμόσφαιρα, πρωτοτυπία και σεναριακή αρτιότητα. Κάθε επεισόδιο μπορούσε να ανταγωνιστεί στα ίσια ένα οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό θρίλερ. Ωραίο και το Lost, αλλά δε νομίζω να κάτσω να το ξαναδώ σε πέντε χρόνια, όπως κάνω με τα X-Files.

Το μόνο που με χαλάει στην όλη φάση, είναι η εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί, ότι οι Duchovny και Anderson δεν εκτιμούσαν ιδιαίτερα το δώρο που τους δόθηκε να πρωταγωνιστούν σε αυτή τη σειρά. Είχα διαβάσει κάποια απαξιωτικά σχόλια και δεν νομίζω ότι ήταν σωστό να υποτιμούν τη σειρά που τους έφερε τόσα λεφτά και δόξα (πέρα από την καλλιτεχνική καταξίωση). Αντίθετα με τους πρωταγωνιστές π.χ. του Friends που αναγνώριζαν σε όλες τις συνεντεύξεις ότι οι ρόλοι τους ήταν ευλογία.

Σε κάποια φάση απ' ό,τι θυμάμαι η Anderson είχε γυρίσει και μουσικό video!

Τεσπά, μακάρι να τους ξαναδούμε σε νέα ταινία.

ΥΓ: Η Scully είναι ίσως η μόνη γυναίκα που με φτιάχνει περισσότερο με καμπαρντίνα και pantsuit παρά με μαύρες ζαρτιέρες. Cheers xphiles!

ΥΓ2: Δείτε οπωσδήποτε τα bloopers στο Youtube, πολύ γέλιο, ειδικά εκεί που φεύγει το όπλο του Duchovny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να εκφράσω την πικρία μου για το Star που σε κάθε φορά γ@μιόταν στις διαφημίσεις. Ειδικά όταν 2 λεπτά πριν λήξει το επεισόδιο έβαζε 10 λεπτά διαφημιστικά.

Σαν (πρώην) φανατικός της σειράς δηλώνω πως μου το είχαν βγάλει από τη μύτη.

 

Μετά βάλανε Pinky & Brain στις 9:00 και μέχρι να αρχίσουν τα X-Files - διαφημίσεις - να τελειώσουν, αναγκαστικά ξενυχτούσα ενώ το άλλο πρωί είχα σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μπορώ να περηφανεύομαι ότι είμαι από τους πρώτους φανατικούς οπαδούς της σειράς από τότε που έδειχνε ο ANT1 τα επεισόδια στις τρεις η ώρα το πρωί (πρέπει να 'τανε γύρω στο 94-95).

To 94 ήταν. Μια από τα ίδια, το έβλεπα πριν καν πάρει χαμπάρι κανείς ότι υπάρχει η σειρά. Μόνο που ήταν κατα τη μία το βράδυ, όχι στις 3 ;-) Υποτίθεται ότι άρχιζε τα μεσάνυχτα, αλλά με τις ειδήσεις άρχιζε συνήθως 1παρά με 1.

Τρεις το πρωί ήταν το καλοκαίρι του 2003 όταν βάζανε 2 επεισόδια μαζί κάθε μέρα.(μετά από μία άλλη sci-fi σειρά σχετικά με την προφητεία του Νοστράδαμος. Ο τύπος που ήταν πρωταγωνιστής, ήταν ο νεαρός βοηθός του σερίφη -ο ηθοποιός Neil Denis- στο Home) Τι ξενύχτια κι αυτά:mrgreen:

Η σειρά είναι μια κατηγορία μόνη της, και καμιά άλλη δεν κατάφερε να επιτύχει παρόμοια ατμόσφαιρα, πρωτοτυπία και σεναριακή αρτιότητα. Κάθε επεισόδιο μπορούσε να ανταγωνιστεί στα ίσια ένα οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό θρίλερ. Ωραίο και το Lost, αλλά δε νομίζω να κάτσω να το ξαναδώ σε πέντε χρόνια, όπως κάνω με τα X-Files.

Ποιο lost και ποιο.. whatever. Υπάρχουν σειρές που είναι πολύ ωραίες όπως το lost (αν και το 'χουν ψιλοσκοτώσει *πολύ* νωρίς), αλλά δεν υπάρχει -και δεν νομίζω να υπάρξει- άλλη σειρά να κολλήσω όπως τα XF. This is an one time/lifetime love lol. Πέρα από αυτό που τόνισες, και όντως κάθε επεισόδιο είναι μια μικρή ταινία (όταν το πέτυχα κάνοντας ζάπινγκ αναρωτήθηκα 'τι ταινία είναι αυτή) και από άποψη σεναρίου και πάνω απ'ολα από τεχνική/κινηματογραφική άποψη, το πρώτο και κύριο που κάνει τη διαφορά είναι οι χαρακτήρες. Άντε βρες άλλους τόσο άρτιους και πολύπλοκους χαρακτήρες σε άλλη σειρά (ειδικά η Scully η οποία -ειδικά για την εποχή που ξεκίνησαν τα xf- ήταν/είναι πρότυπο δυναμικού/έξυπνου/ανεξάρτητου/ γυναικείου χαρακτήρα. Μετά βέβαια την πατέντα την ακολούθησαν πολλοί.) + το ότι είναι by far η καλύτερη χημεία που έχει υπάρξει ποτέ στην τηλεόραση.

Το μόνο που με χαλάει στην όλη φάση, είναι η εντύπωση που μου είχε δημιουργηθεί, ότι οι Duchovny και Anderson δεν εκτιμούσαν ιδιαίτερα το δώρο που τους δόθηκε να πρωταγωνιστούν σε αυτή τη σειρά. Είχα διαβάσει κάποια απαξιωτικά σχόλια και δεν νομίζω ότι ήταν σωστό να υποτιμούν τη σειρά που τους έφερε τόσα λεφτά και δόξα (πέρα από την καλλιτεχνική καταξίωση). Αντίθετα με τους πρωταγωνιστές π.χ. του Friends που αναγνώριζαν σε όλες τις συνεντεύξεις ότι οι ρόλοι τους ήταν ευλογία.

Όχι ρε παιδιά, ήμαρτον με αυτή την ιστορία. Μη χαλιέσαι βρε Arioch και μπες λίγο στη θέση τους αντικειμενικά και όχι ως fan. Όσες φορές κι αν έχουν πει κάτι που ακούγεται/είναι αρνητικό άλλες τόσες και περισσότερες έχουν πει πόσο ευγνώμων είναι και πόσο άλλαξε τη ζωή τους η ευκαιρία που τους δόθηκε με τα xf. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουμε ότι ο καθένας από εμάς θα είχε γλυκόπικρα σχόλια για μια αντίστοιχη εμπειρία. *16* ώρες *σταθερά* την ημέρα δουλειά, από τα χαράματα ως το βράδυ. Επιστροφή στο τρέιλερ και διάβασμα του σεναρίου για την επόμενη ημέρα. Και άντε από την αρχή. Χιλιόμετρα πέρα από το σπίτι σου στο Vancouver, που το μεγαλύτερο διάστημα ψάχνεις τον ήλιο με το κυάλι -κάτω από τρελές συνθήκες για τα γυρίσματα-, σχεδόν μηδέν προσωπική ζωή λόγω ωραρίων. Schedule το οποίο σου αφήνει μόνο ένα κενό το καλοκαίρι για να κάνεις τυχόν άλλο project. + το δέσιμο με συμβόλαιο ετών που και αυτό δεν σου αφήνει περιθώρια να εξελιχθείς και να πραγματοποιήσεις τη δίψα σου για κάτι νέο, να δείξεις ότι είσαι κάτι παραπάνω ως ηθοποιός από τον ρόλο σου sta xf. Και μην ακούσω για τα λεφτά, άσχετα από τα όσα παίρνεις it doesn't make everything right. Oι συνθήκες και τα δεδομένα ήταν αυτά που ήταν και αυτό δεν αλλάζει από το γεγονός ότι παίρνεις πολλά φράγκα. Εκτός πια αν έχεις χάσει κάθε εκτίμηση της ζωής και άλλων απολαύσεων ή των υπόλοιπων αναγκών σου ως άνθρωπος και ως καλλιτέχνης που μειώνεται η αξία για οτιδήποτε άλλο.

Don't worry, να 'σαι σίγουρος Arioch79 ότι εκτιμούν βαθύτατα την ευκαιρία που τους ανύψωσε:) αυτό δεν ακυρώνει την υπόλοιπη αλήθεια. Όσο για τους friends -τους οποίους συμπαθώ απεριόριστα- αλλά και οποιόνδήποτε θα έβγαινε και θα έλεγε μόνο θετικά για μια δουλειά 10 ετών, όχι απλά θα το έβρισκα ύποπτο..υπερβολικό μαρκετίστικο ζαχάρωμα. Όχι πως λένε ψέματα αλλά ότι λένε μόνο τα θετικά. Και μην ξεχνάμε ότι δεν γίνετε να συγκρίνουμε τις συνθήκες γυρισμάτων των friends με τα xf. Άλλο μέσα σε στούντιο του LA και άλλο να σε τρέχουν πάνω κάτω σε εξωτερικά γυρίσματα σε βουνά και λαγκάδια LOL

Προσωπικά εκτιμώ βαθύτατα την ειλικρίνια τους, ειδικά της GA που ήρθε και στο σημείο να απαντήσει πριν κανα δίμηνο ξανά στα ίδια και τα ίδια μετά από τόσα χρόνια *ήμαρτον* με αφορμή κάτι που είπε σε πρόσφατη συνέντευξη και άρχισε η ίδια ιστορία ανάμεσα στους fans. Μια χαρά τα 'πε η γυναίκα.

 

Κι εγώ μπήκα στη δουλειά μου αρχικά με ελάχιστη προυπηρεσία, οπότε υποθέτω μου δόθηκε ευκαιρία αλλά δεν χρωστάω τίποτα γιατί το έχω δουλέψει και το έχω κερδίσει του κερατά από το πρώτο λεπτό. Και αν και έκλεισα/ έχω παραμείνει 10 χρόνια σε αυτή την δουλειά δεν σημαίνει ότι όλα είναι θετικά. Άμα αρχίσω τα καντήλια δεν θα τελειώνω LOL

 

Δεν χρωστάνε τίποτα πέρα από την αρχική ευκαιρία που τους δόθηκε. Όσο πήραν άλλο τόσο δώσαν και παραπάνω. Ας συνεχίσει να ονειρεύεται η Fox άλλη τέτοια επιτυχία που της αφήνει κέρδη μέχρι και σήμερα. Όπως και ο CC -χωρίς να υποτιμώ καθόλου το big boss που μας έδωσε το δώρο που λέγεται xf- δεν πρόκειτε να γνωρίσει τέτοια επιτυχία σαν αυτή που του έφερε το συγκεκριμένο δίδυμο. Κάτι του έκανε κλικ όταν τους επέλεξε και ευτυχώς για εμάς είχε τέλειο ένστικτο :-)

 

Σε κάποια φάση απ' ό,τι θυμάμαι η Anderson είχε γυρίσει και μουσικό video!

http://www.youtube.com/watch?v=67LiZ0i7WRk

;-)

 

Όσο για το xf2, είναι στο δρόμο:mrgreen:

 

Δείτε οπωσδήποτε τα bloopers στο Youtube, πολύ γέλιο, ειδικά εκεί που φεύγει το όπλο του Duchovny.

Τα bloopers είναι αξεπέραστα και που να δεις και άλλο υλικό dailies/outtakes όπως γυρνάνε το επεισόδιο. Απο 'κει είναι βέβαια και ότι επιλέγουν να βάλουν στα bloopers.

 

Το star μπροστά στο κωλοκάναλο που λέγεται ΑΝΤ1 ήταν παράδεισος. Λέμε τώρα. Tv sucks in general, να ζήσουν τα τορρεντς και τα dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεις το πρωί ήταν το καλοκαίρι του 2003 όταν βάζανε 2 επεισόδια μαζί κάθε μέρα.(μετά από μία άλλη sci-fi σειρά σχετικά με την προφητεία του Νοστράδαμος. Ο τύπος που ήταν πρωταγωνιστής, ήταν ο νεαρός βοηθός του σερίφη -ο ηθοποιός Neil Denis- στο Home) Τι ξενύχτια κι αυτά:mrgreen:

 

Ετσι, μεγαλες εποχες. Τοτε γνωρισα τα x-files. Ετυχε να δειχνει 3-4-5 σεζον εκεινο το καλοκαιρι. Το πρωτο που ειδα ηταν το 2Shy με τον τυπο που εκλεινε ραντεβου μεσω net με παχουλες κυριες και μετα τις "κανονιζε". Το τελευταιο ηταν το Bad Blood, ενα comedy episode με βρικολακες. Μετα ξανααρχισε το σχολειο.:neutral:

2 επεισοδια καθε βραδυ και ΜΕΤΑ αυτο με τον Cade Foster που καθαριζε εξωγηινους. Ο scientist nerd, συνεργατης του Cade Foster, επαιζε τον τρελο-επιστημονα και στο επεισοδιο των XF Ghost in the Machine. Ξενυχτια που ηταν must :-P

 

Ποιο lost και ποιο.. whatever. Υπάρχουν σειρές που είναι πολύ ωραίες όπως το lost, αλλά δεν υπάρχει -και δεν νομίζω να υπάρξει- άλλη σειρά να κολλήσω όπως τα XF. This is an one time/lifetime love lol. Πέρα από αυτό που τόνισες, και όντως κάθε επεισόδιο είναι μια μικρή ταινία (όταν το πέτυχα κάνοντας ζάπινγκ αναρωτήθηκα 'τι ταινία είναι αυτή) και από άποψη σεναρίου και πάνω απ'ολα από τεχνική/κινηματογραφική άποψη, το πρώτο και κύριο που κάνει τη διαφορά είναι οι χαρακτήρες. Άντε βρες άλλους τόσο άρτιους χαρακτήρες σε άλλη σειρά + το ότι είναι by far η καλύτερη χημεία που έχει υπάρξει ποτέ στην τηλεόραση.

 

Tην κινηματογραφικη αισθητικη που εισηγαγαν πρωτα τα XF, τελειοποιησε το Lost. Αν τα XF ειναι η καλυτερη σειρα των 90's το Lost ειναι η καλυτερη των 00's. Kαι καπου στη μεση το 24. Θυμαμαι σειρες(Twin Peaks, KnightRider) που αν και ηταν καλες, φαινονταν τεχνικα προχειρογυρισμενες. Τα XF ηταν η σειρα που το αλλαξε αυτο.

 

Οσο για τους χαρακτηρες, οντως απιστευτο ταιριασμα. Και ειδικα τον Mulder τον ειχαν δημιουργησει εξαιρετικα στα εκτος FBI πλαισια (παραξενιες, τσοντες, ups και downs του χαρακτηρα).

 

Οσο για τους ηθοποιους, καποια στιγμη κουραστηκαν και ηταν λογικο. Ακομα και μετα τη μεταφορα στο LA απο το Vancouver (που ζητησε ο Duchovny), η ρουτινα επι 9 χρονια δεν αντεχεται ευκολα. Και ο Duchovny ειχε πει οτι "Μου αρεσει να κανω τον Fox Mulder μια στο τοσο, μεσα απο ταινιες κλπ αλλα ειχα κουραστει να τον κανω καθε μερα" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες κι εγω ειμαι fan της σειρας,και τη θεωρω την καλυτερη που εχω δει.

 

Δυστυχως,ομως εχω δει συνολικα 5 σαιζον (1,2,3,4,5,7) αλλα ανακατεμενα και εχω χασει λιγο τη μπαλα.

 

Αυτο που θα κανω ειναι να δω τα επεισοδια μυθολογιας παλι,μεχρι την 6 σαιζον.

 

Παντως.εχοντας (ξανα)δει την 1η σαιζον,πριν καποιους μηνες,πραγματικα,πλην της ποιοτητας της εικονας,δε φαινοταν για σειρα του 1993....

 

Για μενα βασικο στοιχειο της σειρας ειναι το εξαιρετικα καλογραμμενο σεναριο και οι χαρακτηρες.

 

Επισης,ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη σαιζον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην κινηματογραφικη αισθητικη που εισηγαγαν πρωτα τα XF, τελειοποιησε το Lost. Αν τα XF ειναι η καλυτερη σειρα των 90's το Lost ειναι η καλυτερη των 00's. Kαι καπου στη μεση το 24. Θυμαμαι σειρες(Twin Peaks, KnightRider) που αν και ηταν καλες, φαινονταν τεχνικα προχειρογυρισμενες. Τα XF ηταν η σειρα που το αλλαξε αυτο.

 

Ε ναι, εν έτη 2007 αυτό τους έλειπε να μην είναι άψογες πλέον οι σειρές από τεχνικής άποψης. Υπάρχουν σειρές που έχουν καλύτερα εφε και από ταινίες. *ΟΜΩΣ* ποιος έκανε την αρχή σε μια εποχή που δεν υπήρχε προηγούμενο, ποια είναι η μήτρα όλων. Ας πάρουμε και εκατό παγκόσμια στο μπάσκετ κι ας βγουν τα χιλια δυο ταλέντα, την αρχή των πάντων την έκανε ο Γκάλης και με αυτόν πρώτο είδαμε αυτό που δεν είχαμε ξαναδεί. LOL Μετά στα βήματα του και με πρότυπο τον ίδιο εξελίχθηκαν και συνεχίζουν οι υπόλοιποι.

 

*Πωπω, ποιο offtopic παρομοίωση δεν έχει ξαναγίνει* ROTFLMAO:lol:

 

Επισης,ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη σαιζον?

Συνολικά η 4η. 3, 5, 6, 7 (χωρίς απαραίτητα αυτή τη σειρά) ακολουθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης,ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη σαιζον?

 

Ετσι, ετσι για να αυξανομαστε... Λοιπον εγω βαζω τις σεζον 3-4-5 στην κορυφη και δε μπορω να ξεχωρισω.

Kαι η 6η και 7η εχουν φοβερα stand-alone. Οσο για τις αλλες, σιγουρα ολες εχουν κατι ξεχωριστο να προσφερουν. Ενταξει, ισως ολες εκτος απο την 9η :mrgreen::mrgreen:

 

Φιλη scullyist, τα XF τα εκαναν ολα αυτα που λες! Ειπα εγω κατι αλλο?:twisted::-D:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλη scullyist, τα XF τα εκαναν ολα αυτα που λες! Ειπα εγω κατι αλλο?:twisted::-D:-D:-D:-D:-D

Όχι φίλε μου, απλά ενισχύω τα επιχειρήματα :mrgreen: μπα ψεύδομαι, για να το ξανασκεφτώ..χμμ, ναι ένιωσα ότι έδωσες ένα μικρό uplift στο lost :-p και τα δεδομένα δεν είναι τα ίδια. Σε σχέση με τις σειρές του τωρινού επιπέδου των tv παραγωγών το λοστ δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι και *τόσο* ανώτερο σε αισθητική. Σε αυτό που υπερτερεί σίγουρα με άλλες τωρινές σειρές είναι η αρχική σεναριακή ιδέα και όταν άρχισε είπα 'να το πρώτο πραγματικά intriguing *μετά* τα xf'. Αλλά ακόμη κι έτσι θεωρώ ότι τα xf δεν μπορούν να εκτιμηθούν περιορισμένα στη δεκαετία του '90. Aν το λοστ είναι το καλύτερο της εποχής(βρίσκοντας έτοιμο έδαφος σε επίπεδο τεχνικής παραγωγής), τα xf είναι τα καλύτερα στην ιστορία της τηλεόρασης άνευ δεκαετίας, γιατί γεννήσαν πρώτα πράγματα και ιδέες σε κινηματογραφικό/αισθητικό/τεχνικό επίπεδο. So.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πως λεγεται ενα επεισοδιο,οπου ενας κατα συρροην δολοφονος (που φτιαχνει κατι μασκες που μεσα εχουν κατι κομμενα κεφαλια κτλ) συλλαμβανεται,αλλα συνεχιζονται τα εγκληματα του,και τελικα ο θεος ο Μωλντερ βρισκει τον τυπο που τον αντιγραφει.(τελικα αποδεικνυεται οτι ειναι πρακτορας του FBI,που μελετουσε το εργο του δολοφονου,και τα χασε!)

 

Νομιζω ειναι απο τις πρωτες σαιζον,εκπληκτικο επεισοδιο,ισως ειναι πρωτη σαιζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grotesque(Season 3 νομιζω). Πολυ καλο psycho επεισοδιο!!

 

Αχ βρε Scullyist, και ποιος σου ειπε οτι δε θεωρω τα x-files ως την καλυτερη σειρα ολων των εποχων?? :D:D

Απλα το 90' το ειπα για να περιορισω λιγο τις συγκρισεις και να φτασει να ειναι συγκρισιμο με το lost :-P

Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grotesque

.... mikro post lol

 

eta: αν είναι δυνατόν, κάναμε ποστ την ίδια στιγμή? χαχα. Ναι η 3 είναι. Και ο τύπος που αντιγράφει ήταν και ο αρχικός μέντορας του mulder. Ο μλκς ακολούθησε την συμβουλή που είχε δώσει και στον mulder, να γίνεσαι ένα με το φρικιό που μελετάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε Scullyist, και ποιος σου ειπε οτι δε θεωρω τα x-files ως την καλυτερη σειρα ολων των εποχων?? :D:D

Απλα το 90' το ειπα για να περιορισω λιγο τις συγκρισεις και να φτασει να ειναι συγκρισιμο με το lost :-P

Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι!!

Super13.gif

(τι θα γίνει μ'αυτόν τον περιορισμό στους χαρακτήρες του ποστ γμτ, καταραμένο αροξολ LOL)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ΜΕΤΑ αυτο με τον Cade Foster που καθαριζε εξωγηινους. Ο scientist nerd, συνεργατης του Cade Foster, επαιζε τον τρελο-επιστημονα και στο επεισοδιο των XF Ghost in the Machine

 

Εγώ θυμάμαι ότι ήταν πριν γιατί θυμάμαι ότι το έβλεπα μόνο και μόνο επειδή περίμενα τα xf:confused: Ναι για τον τύπο του GITM. κάπου τον ξαναείδα σε σειρά αυτόν τελευταία αλλά δεν μου 'ρχεται που..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...