Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις 2 αυτες συνεντευξεις δεν τις ειχα υποψη μου! Ειναι θετικο οτι οπου σταθουν και οπου βρεθουν (ειδικα ο Duchovny) μιλανε για το project. Σημαινει οτι πλεον τα σχεδια θα γινουν πραγματικοτητα.

 

Το thread το ανοιξα επειδη εβλεπα συνεχως σκορπιες αναφορες στα XF σε αλλα threads του insomnia, και λεω δεν ανοιγω ενα να λεμε για τα x-files! Εστω και αν καταληξω να μιλαω μονος μου :)

 

Αντε περιμενω τα ηχητικα κυριως της συνεντευξης στο KCRW, γιατι μου ξεφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

:) Σοκ αγαπητέ Exoskeletor γιατί το ρεζίλι μας είναι ότι δεν υπάρχει ένα ελληνικό αποκλειστικά XF board ή αφιερωμένο σάιτ, και ειδικά τα τελευταία 4 χρόνια που είμαι καθημερινά online σε ξένα ΧF/GA communities με το κυάλι είμαστε 3-4 έλληνες, ενεργοί me καθημερινή ενημέρωση και πορωμένοι. Τώρα αν κρύβονται κι άλλοι που απλά δεν κάνουν ποστ, δεν ξέρω. Εσύ έχεις δει πολλούς έλληνες ενεργούς, με την απόλυτη έννοια του όρου phile? Έξω γίνεται χαμός (δόξα 'συ), μπορεί να μην είναι τα εκατομμύρια της δεκαετίας '90 αλλά υπάρχουν ακόμη χιλιάδες στα boards. Οπότε το να βρω thread ΧF ήταν σοκ. Δεν πάμε να κάνουμε κανα board λέω 'γω μήπως ανακαλύψουμε κρυμμένους φανς? (πλάκα πλάκα) LOL Που βρίσκονται? Σε λάθος μέρη κυκλοφορώ? Δυστυχώς δεν νομίζω αλλά ελπίζω να αποδειχτώ λάθος. Any Greek XF community?

 

bTW, το συζητάς κιόλας, λιώστα τα dvd σου, εγώ δεν τα έχω αφήσει σε ησυχία για πολλά χρόνια, από marathon σε marathon LOL

 

--------------------------------------------------

XF2 BUZZ

- 27 Μαρτίου, IESB.net > XF2 negotiations should wrap this week

απο 'κει εξαπλώθηκε παντού, αναμασώντας πάνω-κάτω την ίδια δήλωση+ κάποια εξτρα πληροφορία

- 28 Μαρτίου, comingsoon.net >I know Chris Carter and Frank Spotnitz are in there this week with Fox talking about it.

 

Εξάπλωση της ίδιας δήλωσης

-LATIMES -το link έχει λήξει, το κείμενο είχε ως εξής:

 

Mulder and Scully reunion

David Duchovny and Gillian Anderson in negotiations for new 'X-Files' film.

Rene Lynch, Times Staff Writer

March 28, 2007

 

David Duchovny told IESB.net that negotiations are currently underway to make another feature film version of "The X-Files, "Chris Carter's cult hit TV series about two FBI agents investigating everything from paranormal to the downright creepy - while fending off mysterious, back-room efforts to block their work.

 

The actor made the comments during a press day for his new movie, "The TV Set," which opens April 6.

 

The Fox series ran from 1993 to 2002, and built a rabid following with its tagline: The Truth is Out There. A film version debuted in 1998, and while X-Philes helped drive it to a No. 1 box office spot in its opening weekend, it quickly fell off amid reviews that the film was too hard to follow for the uninitiated.

 

Duchovny said negotiations to do a new movie could be completed as early as this week. There's no script, he said, but he confirmed that Gillian Anderson would be back to play the rational Scully to his believing Mulder.

 

Which leaves just one question. What about Cigarette Smoking Man (played to sinister perfection in the by William B. Davis)?

 

- Entertainment Weekly

 

-29 Μαρτίου, Report απο US φαν

Each morning our local radio station has a segment on entertainment news; they play clips from upcoming movies as well as celebrity sound bytes. This morning, they played a sound byte from David Duchovny regarding a future XF movie. It was only about a minute or two long, and of course I can't remember it word for word, but basically someone asked him would there ever be another X-Files movie and DD said yes, eventually. And then he said, "That's pretty vague, isn't it?" He said he knew he said the same thing a year ago, but he did know that there were some things going on this week that were probably going to clear the way for the movie to happen.

 

-2 Απριλίου, Empire (1o σχόλιο GA, πρώτη επιβεβαιώνει την ευνόητη υπόθεση ότι πλέον η δικαστική διαμάχη είχε λήξει)>Scully Talks X-Files Sequel

 

-Rottentomatoes>"X-Files" Sequel Rushed Before 2008 Strike

 

-USATODAY(μια από τα ίδια)>Gillian Anderson on the Next 'X-Files' Movie

 

- Συνέντευξη DD: "cleared by the "dark powers that be" to say there will be an XF2"

 

- Washington Post (απόσπασμα συνέντευξης DD)

Um, but hasn't he been saying that for four or five years now? Okay, he'll admit to a little uncertainty. "I've said that before, and I've been mistaken, so . . . yeah, I mean, every time I'm asked, I'm always like, ' Uhhhh, it's in the works.' But it's more real now." So we can definitely write this down? "Yes," he says with a laugh. "No longer use invisible ink. We'll go to pencil."

 

-Chicago Suntimes-LUNCH WITH GILLIAN

 

-KROQ (LA Radio) -fan report

As they were signing off and thanking him, David said: "We'll be back on. We are going to do this X-Files movie. It's moving forward. I know you guys will want to talk about that"

Guys: "absolutely".

David: "We'll have the voice of God himself, Chris Carter, call in." Guys: "fantastic" "can't wait".

 

- KRBE Radio Συνέντευξη κατά το promotion του Τrust the Man

 

- BBC συνέντευξη GA

Is there any truth to the persistent rumours surrounding a new X-Files movie?

Yes, there are new rumours of an X-Files movie possibly happening, which is brilliant. Whenever they manage to get it together I'm on board.

 

-KCRW - DD/GA/CC meeting (link 'listen')

 

Aυτά θεωρώ είναι τα πιο χοντρά, απο 'κει και πέρα ίδιες περίπου ερωτήσεις/απαντήσεις υπάρχουν σχεδόν σε ότι συνέντευξη έχουν κάνει και DD και GA, + ψιλοανακύκλωση των νέων σε πολλά blog ή άλλα κινηματογραφικά site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ΟΚ, τελος...

Τσαμπα servers υπαρχουν. Φτιαχνω το φορουμ και σε κανω Administrator μεσα σε 1 λεπτο!!!

Και γω ειμαι ενεργος στο board του tv.com αν και δεν το εχω ψαξει πολυ για αλλα φορουμ και πιστευω οτι σιγουρα θα υπαρχουν ορισμενα που εχουν πολυ ψωμι και ατελειωτες συζητησεις...

Περα απο αυτα, ευχαριστουμε για ολο αυτο το recap με τα νεα για την ταινια!

Θα τα λεμε απο δω ολα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ΟΚ, τελος...

Τσαμπα servers υπαρχουν. Φτιαχνω το φορουμ και σε κανω Administrator μεσα σε 1 λεπτο!!!

Don't tease Anthony :P LMAO

 

Ευχαρίστηση μου η ενημέρωση, don't mention it ;) θα ρίχνω βλέφαρο εδώ μέσα απο 'δω και πέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*o* Scullyist anthony?

 

..δυστυχώς η πρώτη μου επιλογή με 3,500+ μέλη και καθημερινή κίνηση, εδώ και πολύ καιρό δεν δέχεται νέα μέλη για λόγους ασφάλειας. Εδώ και τουλάχιστον 1,5-2 χρόνια κυκλοφορεί ένας μλκς ρώσος που προφανώς του λείπουν κάποιες βίδες, με άρρωστη(κυριολεκτικά) εμμονή για την GA, διαφόρων ειδών απειλές προς συγκεκριμένα μέλη και κατά καιρούς μπαίνει με λογαριασμούς μελών και χακεύει τα XF/GA related boards, LJournals κλπ κλπ. Μετά από 3-4 φορές που έριξε το board οι admin αποφάσισαν να το κλειδώσουν. (όπως έχει γίνει και με άλλα boards για τον ίδιο λόγο). Τι, x-files είμαστε, να μην έχουμε κάποιο conspiracy? LMAO Aν και έτσι όπως έχει καταλήξει δεν είναι αστείο:rolleyes: Οπότε για την ώρα θα διατηρήσω κι εγώ την μυστικοπάθεια :P και αν ξανανοίξουν θα ενημερώσω.

 

Απο 'κει και πέρα, ναι κίνηση υπάρχει στο Tv.com όπως και στο TWoP.

Στο imdb επίσης, αλλά το φόρουμ του imdb (τουλάχιστον των πρωταγωνιστών) τα θεωρώ για τα μπάζα, πολιτισμός μηδέν. Υπάρχουν κάποια μικρότερα φόρουμ, στα οποία δεν ξέρω κατά πόσο κίνηση υπάρχει, υποθέτω όχι μεγάλη αν κρίνω από τον αριθμό των μελών. Και εννοείτε ότι σε όλα τα members είναι ξένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*o* Scullyist anthony?

 

:oops::oops::oops: Sorry για την αλλαγη φυλου :mrgreen:

Δεν ειχα καταλαβει:confused:

Ποιο πιστευετε οτι ηταν το καλυτερο τελος επεισοδιου??

Για μενα, με μεγαλη διαφορα, ηταν το Post Modern Prometheus(5η σεζον). Ξερετε, το ασπρομαυρο επεισοδιο με το μεταλλαγμενο τυπο!

 

Ιδου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: αυτό αναρωτήθηκα, πως είναι δυνατόν να κατάλαβε αφού σε κανένα ποστ μου δεν υπήρχε ένδειξη για το φύλλο. Xεχε μ'εκανες και γέλασα οπότε συγχωρεμένος : -PP

 

Χμμ,καλύτερο τέλος.. το PMP είναι όντως ένα από τα καλύτερα, ξεχωριστό γιατί έχει όλη την ατμόσφαιρα του cartoon/παραμυθιού -όπως και όλο το επεισόδιο άλλωστε- και αισθητική και ρυθμό βιντεοκλιπ. (θα ήταν έξτρα cool να είχε δεχτεί και η Cher όταν της το προτείνανε να παίξει η ίδια στις αντίστοιχες σκηνές). Και M&S να χορεύουν, τι άλλο θέλει ένας shipper ε?

Η δική μου αδυναμία όμως βρίσκεται σε δύο αγαπημένα επεισόδια: Never Again και all things.

Στο Νever again, η αμήχανη σιωπή ανάμεσα σε Mulder και Scully, η κάμερα να απομακρύνεται/να παίρνει απόσταση με αργό ρυθμό (όπως και η απόσταση που υπάρχει ανάμεσα στους δύο εκείνη τη στιγμή) και το πλάνο να σβήνει αφήνοντας τον καθένα τους μόνο στις σκέψεις του με ανολωκλήρωτα λόγια και ένα χάσμα μεταξύ τους, αφήνοντας πίσω το βάρος, τη μελαγχολία της στιγμής.

all things, τα λόγια είναι περιττά for this one. Όπως και όλο το επεισόδιο. Προσκυνώ στο σύνολο το συγκεκριμένο επεισόδιο για τη σκηνοθεσία/αισθητική και το spiritual του θέματος.

 

Από άποψη αγωνίας υπάρχουν διάφορα επεισόδια, όμως δεν θα ξεχάσω το πως τραβούσα τα μαλλιά μου στο Gesthemane, τελευταίο επεισόδιο 4ης σεζόν. Οκ, δεν είμαστε αφελής, ξέρουμε ότι ο πρωταγωνιστής δεν πεθαίνει, αλλά όταν παρακολουθείς τη σειρά κανονικά στην ΤV (και όχι το ένα επεισόδιο μετά το άλλο σε dvd) και μένεις στα κρύα του λουτρού εν όψει καλοκαιριού που σημαίνει από Σεπτέμβριο/Οκτώμβριο η συνέχεια ...Fumeur00.gif, βιώνεις την κραυγή της Scully στο Μonday.."Nooooooooooooooooo!" LOL

 

Α, και το Leonard Betts, διότι έχεις πιάσει το υπονοούμενο "You've got something I need": H Scully έχει καρκίνο?! "Νοοοοοοοοοοοο"

 

Also, Patient X η Scully στη γέφυρα με τους υπόλοιπους abductees.. άμα συνεχίσω θα βγει ολόκληρη λίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:

Α, και το Leonard Betts, διότι έχεις πιάσει το υπονοούμενο "You've got something I need": H Scully έχει καρκίνο?! "Νοοοοοοοοοοοο"

 

 

+1 Den to perimenes me tipota auto to telos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Never again και all things καθαρα Scully-centric επεισοδια. Το δευτερο μαλιστα το σκηνοθετησε η ιδια και το αποτελεσμα ηταν οντως πολυ καλο. Τα σαγονια φτανουν στο πατωμα στο Gethsemane με το "Agent Mulder died late last night from an apparent self-inflicted gunshot wound to his head". Εγω το ειδα απο DVD αλλα και παλι ανατριχιασα οσο δε παει.

Το Leonard Betts, μετα απο Squeeze, Tooms και Pusher απο τα καλυτερα MOTW episodes με την αποκαλυψη του καρκινου της Scully.

Και μιας και εθιξες και το Monday, ηταν ενα απο τα πολλα επεισοδια εκει προς το τελος της 6ης σεζον, που για μενα σαν σεζον εδωσε ορισμενα απο τα καλυτερα stand-alone (Monday, Arcadia, Unnatural, Drive, Triangle, Field Trip)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Never again και all things καθαρα Scully-centric επεισοδια. Το δευτερο μαλιστα το σκηνοθετησε η ιδια και το αποτελεσμα ηταν οντως πολυ καλο.

Eλα, τι μου λες?! Μήπως με λένε Scullyist? :mrgreen:[Δεν ειρωνεύομαι, just joking ;-)] Oταν είδα το all things δεν ήξερα ότι το έγραψε και το σκηνοθέτησε η GA και έχω το κακό συνήθειο (τότε τουλάχιστον) να μην προσέχω τα credits στην αρχή. Ενώ το έβλεπα, είχα πάθει πλάκα, η κάτω γνάθος στο πάτωμα lol και ήμουνα σε φάση 'ποιος στο καλό έγραψε και σκηνοθέτησε αυτό το ep????" E, όταν τσέκαρα τα credits, σοκ και ένα ηλίθιο proud fan χαμόγελο μέχρι τα αυτιά:mrgreen:

 

Μιας και λέμε Scully centric-αλλά και άσχετα από αυτό- λατρεύω και το Tithonus, υπέροχη σεναριακή ιδέα.

 

Και μιας και εθιξες και το Monday, ηταν ενα απο τα πολλα επεισοδια εκει προς το τελος της 6ης σεζον, που για μενα σαν σεζον εδωσε ορισμενα απο τα καλυτερα stand-alone

Σωστός, το Monday είναι όντως ένα από τα καλύτερα stand alone και γενικά από τ'αγαπημένα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...