Προς το περιεχόμενο

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ... ή μήπως όχι ?


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αραγε γεννιομαστε με αυτο το χαρακτηριστικο στα γονιδια μας ή ειναι κατι που διαπλαθεται στον χαρακτηρα μας μεγαλωνοντας ?

 

Τι πιστευετε περι αυτου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θελω να πιστευω οτι καθε ανθρωπος γεννιεται χωρις να εχει την προδιαθεση για το οτιδηποτε. Γι' αυτο το λογω ειμαι αντιθετος στους αστρολογους για παραδειγμα.

Τωρα για το DNA μας δεν νομιζω να περιεχει την παραμικρη πληροφορια μεσα του οσον αφορα τον χαρακτηρα και τον ψυχισμο μας. Ο,τι γινομαστε το οφειλουμε στα βιωματα μας ΑΦΟΥ γεννηθουμε.

Θα ειχε ενδιαφερον να αποδειχτει το αντιθετο βεβαια...Θα μπορουσαν στο ονομα μιας καλυτερης κοινωνιας να κλωνοποιουν συναισθηματα και χαρακτηρες:neutral: ακομα και να σκοτωνουν εμβρυα αν δεν αγγιζουν τα στανταρ που θα θεσει η κοινωνια :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε γεννιομαστε με αυτο το χαρακτηριστικο στα γονιδια μας ή ειναι κατι που διαπλαθεται στον χαρακτηρα μας μεγαλωνοντας ?

Τι πιστευετε περι αυτου ?

 

Δέν μπορούμε να αποκλείσουμε ούτε το πρώτο (υπάρχουν και τα γονίδια), ούτε το δεύτερο (που είναι το πιό σίγουρο)

Θα έδινα 30% στα γονίδια, και το υπόλοιπο 70% ή και περισσότερο στο κοινωνικό περιβάλλον.

Ο Μακιαβέλλι είχε πεί πραγματικά μιά σοφή κουβέντα:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ η συνειδηση , αρχες , ηθικη ειναι ''πραματα'' που γεννιομαστε εχοντας τα ή αποκτωντας τα στην πορεια .

Πως γινεται η συνυπαρξη ολων αυτων που ειναι εκ διαμετρου αντιθετα ? ( εδω σας θελω ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ η συνειδηση , αρχες , ηθικη ειναι ''πραματα'' που γεννιομαστε εχοντας τα ή αποκτωντας τα στην πορεια .

 

Δεν νομίζω πως έχουμε τίποτε από όλα αυτά, όταν γεννιόμαστε, πέρα από τις γεννετικές προδιαγραφές για να γίνουμε γαμάτοι χρήστες ενός μεγάλου φόρουμ like me ή μπάζα καθολικά σαν τον Lucifer.

 

Όλα τα άλλα που αναφέρεις, είναι επίκτητα. Παρατήρησε ένα μικρό παιδί και θα δεις ένα πλάσμα που κινείται ανάμεσα στη φοβερή χειραγώγηση για να πετύχει αυτό που θέλει, και στο "μάζεμα" όταν θυμάται ότι δεν είναι αρκετά αυτάρκες και σε χρειάζεται ακόμη.

 

Είμαι σίγουρος πως αν τα παιδιά γεννιόντουσαν και είχαν ήδη σχηματισμένες και έντονες τις ανάγκες που έχουν οι ενήλικοι καθώς και τη δυνατότητα να επιβιώσουν χωρίς αυτούς, θα τα βρίσκανε με το τσιγάρο στο χέρι, τύφλα από το αλκοόλ, να τρίβονται σαν γατιά στα έπιπλα, αφού έχουν φλομώσει στο ψέμμα τον διπλανό τους για να του ψειρίσουν τα ναρκωτικά.

 

Η ηθική και το modus vivendi (γκουντ λουκινγκ εντ γουιθ μπρεϊνς του, αυτός ο punky τελικά) είναι επίκτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κ η συνειδηση , αρχες , ηθικη ειναι ''πραματα'' που γεννιομαστε εχοντας τα ή αποκτωντας τα στην πορεια [...]

 

Είναι προφανές, κατά τη γνώμη μου, ότι η συνείδηση, οι "αρχές", η "ηθική" είναι χαρακτηριστικά τα οποία αποκτούμε στην πορεία.

 

Το χρώμα των μαλλιών μας, των ματιών μας, του δέρματός μας είναι, συνήθως, κάτι που αποκτούμε γενετικά.

Οι αφηρημένες έννοιες, από την άλλη, δεν ενυπάρχουν στα γονίδιά μας αλλά είναι επίκτητες.

 

Παρεπιπτόντως, η έννοια των "αρχών" και της "ηθικής" είναι πολύ σχετική. Όχι μόνο από εποχή σε εποχή αλλά και από άνθρωπο σε άνθρωπο.

 

Απλούστατο παράδειγμα διαφοροποίησης της ηθικής από εποχή σε εποχή είναι τα γυναικεία ενδύματα κολύμβησης (γνωστά και ως μαγιώ): δες πώς ήταν τα 'καθώς πρέπει' γυναικεία μαγιώ στην αρχή του αιώνα και πώς είναι τώρα.

Ενδιαφέρον παράδειγμα για την μεταβαλόμενη ηθική ακόμα και εντός της ίδιας χρονικής περιόδου (εντός μίας ημέρας) μας δίνει και ο Isaac Asimov στο Prelude to Foundation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ η συνειδηση ' date=' αρχες , ηθικη ειναι ''πραματα'' που γεννιομαστε εχοντας τα ή αποκτωντας τα στην πορεια .

Πως γινεται η συνυπαρξη ολων αυτων που ειναι εκ διαμετρου αντιθετα ? ( εδω σας θελω ..)[/quote']

 

Θα συμφωνήσω με τον punky.

Δέν συνυπάρχουν αλλά έχουμε τις γεννετικές προδιαγραφές. Ανάλογα με αυτές μετασχηματίζουμε ανάλογα και τα ερεθίσματα απο το περιβάλλον προκειμένου να διαμορφώσουμε τον χαρακτήρα μας.

Τα διαφορετικά γονίδια είναι η αιτία ώστε να βλέπει κάποιος άνθρωπος ένα φαινόμενο, παράδειγμα τον κεραυνό άλλος με φόβο, άλλος με απάθεια, άλλος με θαυμασμό.

Επειδή οι διαφορές στα γονίδια δέν είναι τόσο σημαντικές δίνω μεγαλύτερη προτεραιότητα στα ερεθίσματα του εξωτερικού περιβάλλοντος. Αυτό μπορούμε να το κρίνουμε απο τον διαφορετικό χαρακτήρα του παιδιού με τους γονείς του που μεγάλωσαν σε κάποια έλλη περιοχή, σε κάποιο άλλο περιβάλλον, κάποια άλλη εποχή. Τα γονίδια όμως είναι σχεδόν ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fantomas, σε ευχαριστώ που συμφωνείς ότι είμαι ένας γαμάτος χρήστης.

Επίσης να πως ότι καταφχαριστήθηκα το γεγονός ότι χρησιμοποίησα την κουλτουριάρικη λέξη "επίκτητα" πριν τον paredwse, εδώ μέσα και τώρα καμιά κουφάλα δεν μπορεί να βρει καμιά καλύτερη.

Πάω να δουλέψω τώρα. Ο θεός να σας έχει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

punky, αφού όπως λές οι αφηρημένες έννοιες είναι "επίκτητες" (copyright by punky), γιατί παρατηρούνται τόσο μεγάλες διαφορές στις συμπεριφορές και τα γούστα μεταξύ αντρών και γυναικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες διαφορές σε συμπεριφορές και γούστα, τι ακριβώς εννοείς;

Θες να δώσεις κάποιο παράδειγμα για να μπορέσω να καταλάβω;

Εννοείς κάτι σε στυλ "ξέκωλο είναι κάποια που έχει τη σεξουαλική συμπεριφορά ενός άντρα";

Ή κάτι άλλο;

 

Τέλος, σε ευχαριστώ που σέβεσαι με τον πιο εμφατικό τρόπο τη γραφή μου, κι έτσι δεν θα αναγκαστώ να σε τρέχω για copyright infringement, μεσημεριάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει γεννετική επιρροή στην συμπεριφορά και στις αποφάσεις των ανθρώπων. Φυσικά ο σημαντικότερος παράγοντας είναι το περιβάλλον αλλά όχι μόνο αυτό. Δε ασπάζομαι τυφλά τα περί κυτταρικής μνήμης αλλά σίγουρα κουβαλάμε πληροφορία που μπορεί να την αποκαλούμε ένστικτο η οποία επηρεάζει καταστάσεις ανάλογα με την περίσταση. (και όχι δεν αναφέρομαι στα μαγιώ :P )

Η απάντηση λοιπόν στο ερώτημα της Πασχαλίας νομίζω ότι είναι λίγο το γονιδιακό και πιο πολύ το περιβάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες διαφορές σε συμπεριφορές και γούστα, τι ακριβώς εννοείς;

Θες να δώσεις κάποιο παράδειγμα για να μπορέσω να καταλάβω;

Εννοείς κάτι σε στυλ "ξέκωλο είναι κάποια που έχει τη σεξουαλική συμπεριφορά ενός άντρα";

Ή κάτι άλλο;

 

Τέλος, σε ευχαριστώ που σέβεσαι με τον πιο εμφατικό τρόπο τη γραφή μου, κι έτσι δεν θα αναγκαστώ να σε τρέχω για copyright infringement, μεσημεριάτικα.

 

E? γενικά το ίδιο ειναι οι άντρες με τις γυναίκες? Π.χ. οι άντρες γουστάρουν την μπάλα και οι γυναίκες να βάφονται, τι να σου πω. Σε μέσους όρους πάντα, γιατί υπάρχουν και λίγες γυναίκες που γουστάρουν την μπάλα και λίγοι άντρες που βάφονται.

 

Τα γούστα (=αφηρημένη έννοια) αυτά είναι επίκτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαμπά μπαμπά, να μιλήσω για εξέλιξη; !

 

Μπα, βαριέμαι.

 

Πάντως, συμφωνώ ότι όλα τα παραπάνω, που πρακτικά απαρτίζουν το χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου είναι σε μεγάλο βαθμό επίκτητα (χεστήκαμε για τα copyrights).

 

Να κάνω όμως και εγώ μία ερώτηση (και να χρησιμοποιήσω μια επίσης κουλτουριάρικη λέξη) :

 

"Αρχέτυπα" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cloud γιατί μας εντάσσεις σε στερεότυπες φόρμες που προέρχονται κατά βάση από μικροαστικές καταβολές; :???:

 

 

 

 

:grin:

 

Ομολογώ πως σήμερα αποφάσισα να πιώ τσάι αντί για καφέ.

Ομολογώ επίσης ότι δεν κατάλαβα τι είπες.

Εκτός αν το παίζεις κουλτουριάρης επίσης.

 

Πάντως, προς υπεράσπισή μου, δεν έχω μικροαστικές καταβολές, εγώ μεγάλωσα σε χωριό με γίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...