Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ναι ρε συ

απλα εγω δεν ανοιξα αυτο το topic για να κλαφτω και να ζητησω την αποποινικοποιηση της κανναβης..

 

Παρανομος η μη , χορτο θα κανω μια ζωη..!

 

Το ανοιξα για να σβησουν καποιες λανθασμενες αντιληψεις γυρω απο το θεμα αυτο... να μαθουν καποιοι και να μαθουμε και μεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολλα ξερω απο αυτα εγω παρα ενας γιατρος :P

 

εκτος πλακας.. οχι .. αλλα εχω ασχοληθει με το θεμα. οτι λεω εδω ειναι απο μελετες και ερευνες απο βιβλια και απο ιατρικες πηγες στο internet....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζεις/πίνεις?

 

Και καπνίζω και πίνω. Το περίμενα το ερώτημα. Καπνίζω και δεν το θέλω που το κάνω. Θέλω βοήθεια και προσπαθώ να το κόψω. Μου κάνει κακό στην υγεία μου, γι'αυτο το λόγο. Η μόνη γνώση που δεν θα αλλάξει στην ιατρική, είναι ίσως το πόσο κακό κανει το τσιγάρο.

 

Πίνω "κοινωνικά" , με αφορμή την παρέα. Με τον ίδιο τρόπο θα το έσκαγα και το μπάφο. Αλλά όταν λέω "Είμαι της άποψης του όχι σε όλα τα ναρκωτικά, προτιμώ την καθαρή σκέψη" αναφέρομαι σε αυτούς που καίγονται μέρα νύχτα, και σε αυτούς πίνουν μέρα νύχτα, τους αλκοολικούς και αυτούς στο ίδιο τσουβάλι τους βάζω. Και πολύ πολύ χειρότερα ο αλκοολικός. Άλλο το "πού και πού", με αφορμή και αιτία και άλλο το κόλλημα, το κάψιμο, με ποτό ή με χασίς.

 

 

ναι ρε συ

απλα εγω δεν ανοιξα αυτο το topic για να κλαφτω και να ζητησω την αποποινικοποιηση της κανναβης..

 

το καλύτερο που θα είχαμε να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα πρέπει να ανοίξει η συζήτηση της αποποινικοποίησης, που θα έχει πολιτικό και οικονομικό κόστος. Η συζήτηση αναποφευκτα κατευθύνεται εκεί.

 

Σχετικό ντοκιμαντέρ και συζήτηση αυτού, στο:

BBC - If Drugs were Legal

Κυκλοφορούσε πρόπερσυ και σε τορρεντ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι extra για τον Lomar που ρωτησε για το αν καει εγκεφαλικα κυτταρα..

 

Η μαριχουάνα περιέχει ένα χημικό το οποίο αντικαθιστά ή μιμήται ένα φυσικό χημικό του εγκεφάλου, με μερικές διαφορές.Αυτό το χημικό ακουμπάει ειδικά "κουμπιά" στα εγκεφαλικά κύτταρα τα οποία ονομάζονται "υποδοχείς" και τα ενεργοποιεί μονάχα για μικρό χρονικό διάστημα.Έπειτα ξαναέρχονται στην αρχική τους κατάσταση χωρίς να έχουν υποστεί καμία, οποιαδήποτε τύπου, αλλίωση.Στην ουσία, η μαριχουάνα "γαργαλάει" εγκεφαλικά κύτταρα. Το νόμιμο ναρκωτικό αλκοόλ επίσης γαργαλάει εγκεφαλικά κύτταρα, αλλά τους κάνει ζημιά και τα σκοτώνει παράγοντας τοξίνες (δηλητήρια) και μερικές φορές προκαλώντας μικρές επιπλοκές.Επίσης, μερικά ναρκωτικά (και κάποια ισχυρά χημικά φάρμακα του εμπορίου) σβήνουν τελείως τα κουμπιά τα οποία πατούν, αλλά η μαριχουάνα απέχει αρκετά μακριά από αυτό, έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακουμπάει ειδικά "κουμπιά" στα εγκεφαλικά κύτταρα τα οποία ονομάζονται "υποδοχείς" και τα ενεργοποιεί μονάχα για μικρό χρονικό διάστημα.Έπειτα ξαναέρχονται στην αρχική τους κατάσταση χωρίς να έχουν υποστεί καμία, οποιαδήποτε τύπου, αλλίωση.

 

Λεπτομερής γραφική αναπαράσταση του ανωτέρω, αλλά στην περίπτωση ισχυρού ναρκωτικού (meth), στο πρόσφατο:

National Geographic - World's most Dangerous Drug

(ή, πως να κάνετε τον εγκέφαλό σας πουρέ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καπνίζω και πίνω. Το περίμενα το ερώτημα. Καπνίζω και δεν το θέλω που το κάνω. Θέλω βοήθεια και προσπαθώ να το κόψω. Μου κάνει κακό στην υγεία μου, γι'αυτο το λόγο. Η μόνη γνώση που δεν θα αλλάξει στην ιατρική, είναι ίσως το πόσο κακό κανει το τσιγάρο.

 

Πίνω "κοινωνικά" , με αφορμή την παρέα. Με τον ίδιο τρόπο θα το έσκαγα και το μπάφο. Αλλά όταν λέω "Είμαι της άποψης του όχι σε όλα τα ναρκωτικά, προτιμώ την καθαρή σκέψη" αναφέρομαι σε αυτούς που καίγονται μέρα νύχτα, και σε αυτούς πίνουν μέρα νύχτα, τους αλκοολικούς και αυτούς στο ίδιο τσουβάλι τους βάζω. Και πολύ πολύ χειρότερα ο αλκοολικός. Άλλο το "πού και πού", με αφορμή και αιτία και άλλο το κόλλημα, το κάψιμο, με ποτό ή με χασίς.

 

Gesamtrespekt.- :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οφφτοπικ :

Πιείτε άφοβα τα πάντα.

2 κανόνες υπάρχουν:

1, Να υπάρχει μέτρο, το οποίο είναι ζόρικο να το πετύχεις.

2, Μακριά από ηρωίνη + χημείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε ολα εκτος απο τις χημειες.. χημεια βρισκεται παντου με τον ενα η τον αλλο τροπο.. δεν παιζει να την αποφυγεις.. παντα μιλωντας για την περιπτωση της κανναβης...

 

Το θυληκό φυτό, έπειτα από την φυτοπαραγωγική περίοδο, ανθίζει.Τα άνθη της κάνναβης, ή αλλιώς φούντες ή "παπάδες", περιέχουν μια ουσία την THCΤΗC, ή αλλιώς Δ9-Τετραϋδροκανναβινόλη, είναι μια μη-ναρκωτική ψυχοτρόπος ουσία που προκαλεί κάποιες μεταβολές στο πνεύμα (ψυχή) του ανθρώπου.Στα φύλλα και στα άνθη του φυτού, εμφανίζεται ένα ρετσίνι το οποίο είναι πλούσιο σε THC και παράγει το χασίς.

 

Μαζί με την THC αναπτύσεται και η CBD, μια ουσία που ευθύνεται για το αργό φτιάξιμο και την υπνηλία κατά την διάρκεια του "ανεβάσματος" (high).Αν και θεραπευτικά χρήσιμη, δεν έχει καμία αξία στην χρήση του φυτού ως ευφορικό.Η σωστή καλλιέργεια ευφορικής κάνναβης υπάρχει σαν κοινό μυστικό ανάμεσα στους καλλιεργητές και επιδιώκει το μέγιστο ποσοστό THC σε σχέση με την CBD.Συνήθως φούντα που έχει κοπεί σε λανθασμένο χρόνο ή έχει στεγνώσει βιαστικά, περιέχει υψηλότερο ποσοστό CBD με αποτέλεσμα να "κοιμίζει" τους χρήστες. ( η γνωστη φουντα μπουρουχα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω σε ολα εκτος απο τις χημεις.. χημεια βρισκεται παντου με τον ενα η τον αλλο τροπο

 

Xημεία εννοώ όλα τα σκατόκουμπα και τις τεχνιτές μαλακίες που φτιαχνουνε.

 

Οχι την κατεργασία του φυσικού χόρτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xημεία εννοώ όλα τα σκατοκουμπιά και τις τεχνιτές μαλακίες που φτιαχνουνε.

 

Οχι την κατεργασία του φυσικού χόρτου.

 

ναι το καταλαβα απλα δεν ηθελα να ξεφυγει η συζητηση προς κουμπια μερια... γιαυτο και τονισα οτι αναφερομαι στις χημειες της κανναβης.. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η αναλυτικότατη παρουσίαση, αλλα δεν ειπαμε το πιο βασικό:

σε ποια καταστήματα μπορώ να το βρώ;

μου τελείωσε η κόλλα και η αρκτικσίλβερ. στο Πλαίσιο θα έχουνε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...