Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά το ότι το τσιγάρο πρέπει να κοπεί αυτό είναι σίγουρο. Το οποίο τσιγάρο για μένα είναι μάθημα. Εφόσον δεν μπορώ να κόψω αυτή την εθιστική συνήθεια, είμαι σίγουρος ότι θα αδυνατούσα να κόψω και οποιοδήποτε άλλο εθισμό. Οπότε από μακριά και αγαπημένα.

 

 

Μη μπερδεύεις τους εθισμούς. Και δε μιλάει για όλα τα ναρκωτικά αυτό το thread. Ναι η πληθώρα των ναρκωτικών καταλήγει σε σωματικό εθισμο (αν και πάλι όχι όλα).

 

Το χασίς συγκεκριμένα δεν προκαλεί σωματική εξάρτηση όπως το τσιγάρο και άλλα πράγματα (πχ αλκοόλ/ηρωίνη/κοκαϊνη κτλ). Υπάρχει πιθανότητα να προκαλέσει ψυχολογική εξάρτηση. Και πάλι υπάρχει πιθανότητα.

 

Βέβαια πάντα ισχύει το παν μέτρον άριστο. Το να πίνεις/καπνίζεις απ' το πρωί ως το βράδυ ξεπερνώντας τα όρια και βυθίζοντας τον εαυτό σου σε καταχρήσεις, σίγουρα δε πρόκειται να βγει σε καλό. Και πάντα είναι καλό να έχεις γνώση των ορίων σου.

 

Προσωπικά αποφεύγω τις καταχρήσεις. Πιστεύω οτι από κάποιο σημείο και μετά χάνει την αξία του και το οτιδήποτε σου δίνει.

 

Ναι ζούμε σε ένα πραγματικό κόσμο που όμως και πάλι εξαρτάται απ' το που είμαστε σε αυτό το κόσμο.

 

Φίλος μου που είχε πάει Ολλανδία μου είχε πει οτι του έκανε τρομερή εντύπωση ενά σκηνικό. Πρωι έχει ξυπνήσει για να γυρίσει την πόλη και ξαφνικά ένας κοστουμαρισμένος με τσάντα εργασίας, του ζητάει αναπτήρα. Του τον δίνει και ο τυπάς έβγαλε ένα τρίφυλο και το άναψε, λογικά προτού πάει στη δουλειά του.

 

Διαφορά νοοτροπίας και παραστάσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ΚΑΤΩ τα ναρκωτικά !

ΖΗΤΩ η τηλεόραση !

Μαστουρώνεις καλύτερα...

LoooOOooooooOOOooooOOOooooOOOoooL

 

Αλήθεια, πόσοι έχουν τρακάρει απο υπερβολική δόση ζαπινγκ, key boarding, mouse pading etc, thats a fuckt ! :- p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί, ναί όλα με μέτρο και δεν τρέχει τίποτα, ενώ η αποποινικοποίηση θα μας σώσει.

 

Όπως και το τσιγάρο φερη πήν ή το αλκοόλ που είναι νόμιμα και φυσικά όλοι καπνίζουν με μέτρο και πίνουν ευσυνείδητα. Κανένας δεν καπνίζει πολύ και κανένας δεν μεθάει.

 

Οι λίγοι που ανήκουν στην εξαίρεση, είναι ακριβώς αυτό: εξαίρεση.

 

Οπότε η οποιαδήποτε φιλοσοφία του παν μέτρον άριστον πάει περίπατο, ειδικά σε μιά χώρα που τη χαρακτηρίζει η κατάχρηση σε οτιδήποτε μπορεί να καταχραστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί, ναί όλα με μέτρο και δεν τρέχει τίποτα, ενώ η αποποινικοποίηση θα μας σώσει.

 

Όπως και το τσιγάρο φερη πήν ή το αλκοόλ που είναι νόμιμα και φυσικά όλοι καπνίζουν με μέτρο και πίνουν ευσυνείδητα. Κανένας δεν καπνίζει πολύ και κανένας δεν μεθάει.

 

Μα κανείς ποτέ δεν πέθανε από κάνναβη! Δεν προκαλεί κίρρωση και καρκίνο! Επιπλέον, καπνίζεις κάτι που σε φτιάχνει, άρα δεν χρειάζεται να πάθεις κίρρωση και καρκίνο με τα αλλά δύο.

 

Και αυτό είναι ένα ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ επιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ερευνούνται οι πιθανές παρενέργειες της μαριχουάνας και απ'οσα διαβάζω, είναι στάνταρ το ότι αυξάνει το κίνδυνο για ψυχικές διαταραχές σε αυτούς που έχουν προδιάθεση.

 

Για εμένα, ο κύριος παράγοντας με τον οποίο αντιμετωπίζω το χασίς είναι να φαντάζομαι εμένα πατέρα και να ανακαλύπτω ότι το παιδί μου γουστάρει να "φτιάχνεται".

 

Από όπου και αν το φέρω, από όποια πλευρά και αν το δώ, η σκέψη και μόνο αυτή μου προκαλεί τάση για εμετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γούστα. Προτιμώ το παιδί μου να έχει μια παιδεία και να σκάει κάνα μαύρο τα σαββατοκύριακα παρά να κάνει 1-2 πακέτα μάρλμπορο τη μέρα.

 

Επίσης το χασίς είναι "παραισθησιογόνο". Νομίζω πως αν δώσεις σε κάποιον τύπο που ήδη βλέπει πράγματα παραισθησιογόνο, είναι προφανές πως θα το εντείνεις το πρόβλημα. Δλδ είναι σα να μου λες πως το αλκοόλ προκαλεί λίπωμα στο ήπαρ όσων έχουν προδιάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα διαλέξω ανάμεσα σε κανένα κακό, ούτε θέλω να μπώ στη φιλοσοφία του πιό είναι λιγότερο βλαβερό από το άλλο.

 

Και μόνο το γεγονός ότι αυτές τις βλακείες τις ξεκινάμε σε μικρή ηλικία, νομίζω μιλάει από μόνο του.

 

Και το παιδί, αν έχει σωστή παιδεία, δε χρειάζεται παραισθησιογόνες ουσίες για να ξεφεύγει από τη πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα παιδείας αυτό που λές. Πιό πολύ θέμα τύχης είναι.

 

Είναι το τί παρέες έχεις, πόσο εύκολα το βρίσκουν, πόσο συχνά φτιάχνονται. Για κάθε 10 άτομα που λιώνουν μέρα παρα μέρα, θα βρείς ίσως μόνο έναν που να είναι συνηδητοποιημένος και να κρατάει κάποιο μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα παιδείας αυτό που λές. Πιό πολύ θέμα τύχης είναι.

 

Είναι το τί παρέες έχεις, πόσο εύκολα το βρίσκουν, πόσο συχνά φτιάχνονται. Για κάθε 10 άτομα που λιώνουν μέρα παρα μέρα, θα βρείς ίσως μόνο έναν που να είναι συνηδητοποιημένος και να κρατάει κάποιο μέτρο.

 

Αυτό μας λέει κάτι για τους 9 γονείς -μια στατιστική προσέγγιση που αρκεί να βγεις απ'το σπίτι σου για να καταλάβεις. Το γεγονός πως εγώ δεν το αντιμετωπίζω ως "πωπω μάγκα μπάααφοοος, γιεεε, θα κάνω 2 φυτείες τη μέεερα μαααν" δεν είναι θέμα τύχης. Σχεδόν προσβάλλομαι να το ακούω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μας λέει κάτι για τους 9 γονείς -μια στατιστική προσέγγιση που αρκεί να βγεις απ'το σπίτι σου για να καταλάβεις. Το γεγονός πως εγώ δεν το αντιμετωπίζω ως "πωπω μάγκα μπάααφοοος, γιεεε, θα κάνω 2 φυτείες τη μέεερα μαααν" δεν είναι θέμα τύχης. Σχεδόν προσβάλλομαι να το ακούω αυτό.

 

Ότι λέει ο Lucifer panther. Είναι θέμα παιδείας και αυτό εμπεριέχεται και στο παράδειγμα που έδωσα στο προηγούμενο ποστ μου.

 

Η κατάχρηση ως στάση ζωής δεν είναι κάτι που προϋπήρχε στην Ελληνική νοοτροπία. Δημιουργήθηκε μέσω διαφόρων καταστάσεων και επικρατούντων στάσεων ζωής που και πάλι δεν ξέφευγαν τόσο απ' τα όρια όσο σήμερα γίνεται.

 

Άρα το θέμα είναι πάλι θέμα παιδείας και αγωγής. Μιλάμε για ένα πρόβλημα που κατ' ουσία διέπει όλους τους τομείς της Ελληνικής κοινωνίας και όχι συγκεκριμένα πράγματα μόνο.

 

Βασικά εγώ προσβάλλομαι όταν το ακούω αυτό. Και ξενερώνω να βλέπω κόσμο να το κάνει.

 

Πάντα είμουν υπέρ της ελευθερίας επιλογής, ιδίως όταν αυτή η ελευθερία δεν προκαλεί κακό στη κοινωνία.

 

Όσον αφορά την αποποινικοποίηση. Σκέψου το εξής απλό. Γιατί τα περισσότερα μικρά κάνουν το πρώτο τσιγάρο? Γιατί πίνουν αλκοόλ στα κρυφά? Γιατί παίρνουν ναρκωτικά?

 

Γιατι το παράνομο πάντα είχε μια απόδωση αίγλης στο άτομο που το τολμούσε. Και για την μαριχουάνα/χασίς που είναι και ακίνδυνο σε σύγκριση με τα άλλα ναρκωτικά, ήταν μια εύκολη νίκη για το πληγωμένο απ' την εφηβεία και νιότη κύρος.

 

Αν αποποινικοποιηθεί θα χάνει γενιά με γενιά μέρος της αίγλης με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο δελεαστικό σαν ανυψωτής παραστήματος. Βέβαια αυτό απαιτεί και την ανάλογη παιδεία και στα σχολεία όσον αφορά την ενημέρωση για το τι είναι τα ναρκωτικά, μιας και τώρα είναι ανύπαρκτη.

 

Το ήξερες οτι η χρήση κάνναβης στην Ελλάδα απαγορεύτηκε απ' τη ναζιστική κυβέρνηση του Μεταξά? Μέχρι τότε είμασταν στη νοοτροπία της Ολλανδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό δεν σου λέει απολύτως τίποτα για τους γονείς.

 

Φυσικά και ένα προβληματικό οικογενειακό περιβάλλον θα δημιουργήσει προβλήματα στο παιδί με ποικίλους τρόπους, αλλά γενικά οι παράγοντες είναι πάρα πολλοί.

 

Το κυριότερο από όλα είναι ότι δεν ζούμε σε μιά τέλεια κοινωνία και ούτε εμείς είμαστε τέλειοι. Δεν μπορείς να περιμένεις από τη πλειοψηφία του κόσμου να αντιμετωπίσει διαφορετικά τη συγκεκριμένη ουσία απ'ότι τις υπόλοιπες, νόμιμες και μή.

 

Τα χρόνια του προπάππου μου, στο χωριό τους ο καθένας είχε το δικό του χωραφάκι με καπνά. Φτιάχναν το δικό τους καπνό, τον μαζεύαν, τον ξεραίναν, το ψιλοκόβαν και φτιάχναν μπασμά. Τα τσιγάρα που τυλίγαν τότε μόνοι τους ήταν το ίδιο υγιεινά με το χασίς που συζητάμε τώρα. Ούτε χημικές ουσίες είχαν μέσα ούτε τίποτα.

 

Κάναν ένα τσιγάρο και η απορρόφηση της νικοτίνης ήταν τόσο αργή που δεν θέλαν να ξανακαπνήσουν για ώρες ολόκληρες.

 

Τα θετικά που βρίσκεις στο χασίς, υπήρχαν κάποτε και στο τσιγάρο. Δεν είναι η νικοτίνη που σκοτώνει. Είναι όλα τα άλλα.

 

Τί συμβαίνει με το τσιγάρο σήμερα όμως?

 

Γνώμη μου είναι ότι όχι μόνο δεν πρέπει να αποποινηκοποιηθεί το χασίς, αντίθετα πρέπει να απαγορευτεί καί το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...