Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα διαβασει πριν απο παρα πολλα χρονια στο erowid οτι δεν πρεπει να γινετε χρηση απο ατομα τα οποια δεν ειναι καλα ψυχολογικα

 

Chime in

 

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Οπως διαφορετικα ατομα εχουν διαφορετικη αντιδραση στο αλκοολ, το ιδιο γινεται και με την κανναβη. Εγω τα ξεχναω ολα, την αραζω, και μετα απο καμμια ωρα που με πιανει η πεινα κατεβαζω και καμμια παστα σοκολατα.

 

Fuck, παστα σοκολατα...

 

Chime out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Chime in

 

Δεν ειναι απολυτο αυτο. Οπως διαφορετικα ατομα εχουν διαφορετικη αντιδραση στο αλκοολ, το ιδιο γινεται και με την κανναβη. Εγω τα ξεχναω ολα, την αραζω, και μετα απο καμμια ωρα που με πιανει η πεινα κατεβαζω και καμμια παστα σοκολατα.

 

Fuck, παστα σοκολατα...

 

Chime out

 

Εννοειτε αυτο, σε καμια περιπτωση δεν ειναι απολυτο. Απλα εγω τον καιρο που το διαβασα πιστεψα οτι ηταν μια βλακεια και μιση γιατι αντιθετα οπως λες σε χαλαρωνει και σε κανει να ξεχνας οτι προβληματα εχεις στο κεφαλι σου, οχι να σου δημιουργει και ψυχολογικα προβληματα.

 

The_Judas συμφωνω 100% με αυτο που γραφεις. Εγω πιστευω οτι η θρησκεια του εβαλε απλα μια βαση για να ξεφυγει απο την παρανοια και τον αχταρμα που γινοταν στο κεφαλι του, σε καμια περιπτωση δεν τον γιατρεψε ολοκληρωτικα. Πως να το πω, του εδωσε μια βαση για να σκεφτει λιγο λογικα. Το αποτελεσμα με την κανναβη παντως ηταν οτι την μια και τελευταια φορα που δοκιμασε να 'πιει' μετα την πρωτη του επισκεψη στο Αγιο Ορος ειπε οτι εβλεπε τον διαβολο μπροστα του (οχι τον Λουσι τον αλλον) (οπως μπορει να φανταζετε το καθε μυαλο τον διαβολο γιατι εγω προσωπικα δεν εχω καποιο image στο μυαλο μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό που έχει η κάνναβη είναι ότι στηρίζει την οικονομία των αγροτικών περιοχών.

Περισσότερες mercedes και BMW βλέπει κανείς στις αγροτικές επαρχίες παρά στην Αθήνα.

Επιπλέον φέρνει συνάλλαγμα στην χώρα, κυρίως από την Ολλανδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ολλανδοί τα φτιάχνουν μονοι τους καλύτερα, δε χρειάζονται τα δικά μας :). "Συνάλλαγμα" (euro εχουν κ αυτοι) απτήν ολλανδία φέρνουν οι τουρίστες.

 

Για τα ακριβά αυτοκίνητα τώρα... στα βόρεια προάστια μονο,έχει περισσότερα από όλη την επαρχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστεύεις ότι οι λάμπες είναι σε θέση να αντικαταστήσουν πλήρως το ηλιακό φως στην καλλιέργεια, τότε η Ολλάνδια είναι σε θέση να φιλοξενήσει αντίστοιχα φυτά κάνναβης με την Ελλάδα.

 

Αν πιστεύεις ότι οι λάμπες είναι σε θέση να ξεπεράσουν το ηλιακό φως στο πως υποστηρίζουν την ανάπτυξη του φυτού, τότε η Ολλανδία είναι σε θέση να φιλοξενήσει καλύτερα φυτά κάνναβης από αυτής της Ελλάδας.

 

Μια και το συζητάτε, ένα ενδιαφέρον αρθράκι εδώ:

 

http://tsouknida.com/2009/06/17/344-3/

 

Ενδιαφέρον ως προς την ιστορική αναδρομή. Ειδικά άμα τοποθετήσει κανείς απέναντι σε αυτά τα δεδομένα την τωρινή νοοτροπία σε σχέση με την κάνναβη.

 

Η Πελοπόννησος έχει ιδανικές συνθήκες για το φυτό (μορφολογία εδάφους, κύκλος του νερού, ηλιακό φως). Το ίδιο (ίσως κάπως καλύτερο φως) και κάποιες περιοχές στην Κρήτη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cloud που βρίσκεσαι ρε φίλε :) ..

 

..παίδες εχω ζήσει σε στενό οικογενειακό περιβάλλον ψυχωσικό επισόδειο και κάποιου είδους διαταραχή σε πολύ κοντινό άτομο. Στην προσπάθεια να βρούμε γιατι και το πως με την βοήθεια του γιατρου (ψυχιατρος) , και μέσα σε όλα , έγινε μια συσχέτηση με την χρήση κάνναβης και πιο συγκεκριμένα κάνναβης εμποτισμένης με φάρμακα. (δεν θυμάμαι να σας πως ακριβώς την αργκό ορολογία , αν ήταν σοκολάτα , αν ήταν skunk ή οτι άλλο, αλλά κάπνιζε για δυό χρόνια περίπου..) Ιστορικό δεν υπήρχε στην οικογένεια εδώ και πολλές γενιές.

 

Δεν λέω οτι το χασίς οδηγεί εκεί , λέω οτι μπορεί το ρημάδι να πυροδοτήσει μια διαταραχή η οποια βρίσκεται σε λανθάνουσα και τη οποία ίσως , λέμε ίσως θα μπορούσαμε να αποφύγουμε με μια πιο ήρεμη ζωή.. Αυτά τα πράγματα όμως δυστυχώς δεν ελέγχονται και η ιστορία δυστυχώς δεν γυρίζει πίσω. Κοινως για τον άνθρωπο αυτό ΔΕΝ παίζει reboot.

 

Επειδή όντως ήταν πολύ άσχημο να βιώσω απο κοντά αυτό το πράγμα και ισχυρό σοκ που πέρασαν χρόνια για να προσαρμοστώ - η αποψή μου για όλα αυτα , ουσίες , αλκοολ και γενικά οτι καταχρήσεις ειναι κάθετη, δηλαδή ... ΣΚΑΤΑ.

 

Τι να πω, το νου σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πιο συγκεκριμένα κάνναβης εμποτισμένης με φάρμακα. (δεν θυμάμαι να σας πως ακριβώς την αργκό ορολογία , αν ήταν σοκολάτα , αν ήταν skunk ή οτι άλλο, αλλά κάπνιζε για δυό χρόνια περίπου..) Ιστορικό δεν υπήρχε στην οικογένεια εδώ και πολλές γενιές.

 

πρεζόφουντα. τα υπόλοιπα είδη που λες δεν έχουν καμία σχέση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fidelio,

 

αν είχαμε ένα αποδεδειγμένο, πάνω σε κάτι κοινό σε όλους τους ανθρώπους (δηλαδή όχι εξαρτώμενο από χαρακτηριστικά που μπορούν να διαφέρουν από πρόσωπο σε πρόσωπο), σχήμα όπου:

 

χρήση κάνναβης => βλάβη.

 

δε θα συζητούσαμε για μυθολογία.

 

σημαντικό τμήμα της μυθολογίας ξεκινά από την ισχυροποίηση άστοχων γενικεύσεων του τύπου "συνέβει σε έναν μπορεί να συμβεί σε όλους."

 

@Dark_son20

 

τι είναι η πρεζόφουντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dark_son20

 

τι είναι η πρεζόφουντα;

 

ποτισμένες μαλακίες που έρχονται από τα βόρεια σύνορα...

έχω φάει 4ήμερο πονοκέφαλο επιπέδου τρυπάνι στο κεφάλι.

παράξενο που δεν το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γνώσεις μου σε ότι αφορά τη μυθολογία είναι περιορισμένες.

 

μπορώ να σου δείξω γιατί.

 

ποτισμένες μαλακίες που έρχονται από τα βόρεια σύνορα...

 

1. μαλακίες = ?

2. ποτισμένες με τι ?

3. ποια βόρεια σύνορα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να δεις εμενα στα χερια μου από ρώσο στη νέα σμύρνη έπεσε και ήταν "βρώμικος" ο παπας.

πως να στο εξηγήσω δεν είχε καμια σχέση και η υφή και η μυρωδιά

 

άμα ήξερα τι είχε δεν θα τον έσκαγα :P

 

ίδια συζήτηση δεν είχαμε κάποτε για το Glass weed και τώρα έχει γεμίσει όλο το net με Beware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι η πρεζόφουντα;

 

'Αλλοι ισχυρίζονται οτι ισχύει, εγώ πιστεύω οτι είναι μύθος περισσότερο. Για να κάνουν πιο "τούμπανο" το στάφ, όταν έκοβαν τη χασισιά γέμιζαν μια σύριγγα με ο,τι σκατά ουσία είχαν εύκαιρη (συνήθως ηρωίνη), πάταγαν μια ένεση στον κεντρικό μίσχο του φυτού που είναι κούφιος και μετά το κρεμούσαν ανάποδα για να διοχετευτεί το σέο σε ολόκληρο το φυτό. Και να δημιουργηθεί έτσι η περίφημη "πρεζόφουντα".

Στην πραγματικότητα πρεζόφουντα λές οποιοδήποτε χείριστης ποιότητας χόρτο, η κατανάλωση του οποίου σε αρρωσταίνει προκαλώντας συμπτώματα ανάλογα με αυτά που περίγραψε ο νταρκσαν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

__________________

 

το skunk ειναι κανναβη με πολυ υψηλα επιπεδα THC .. γιαυτο και οσο πιο καλο ειναι το skunk θα διαπιστωσεις οτι περιεχει πολλα "κρυσταλλακια" μεσα του.

ο μεσος ορος THC στο skunk ειναι 12% και μπορει να φτασει και το 18% και με διαφορες προσμιξεις ειδων μπορει να φτασει και το 25% ( στειλε μυνημα αν βρεις τετοιο ποτε ) ενω στο απλο χορτο ειναι γυρω στο 8%.

 

το οτι νιωθεις αλλιως οταν κανεις skunk ειναι λογικο αφου δοκιμαζεις "υψηλης ποιοτητας χορτο" .. ειναι σαν να πινεις κρασι και μετα να πιεις ρακι 80 βαθμων.. το ποσο θα σε "χτυπησει" ειναι καθαρα θεμα οργανισμου και ψυχολογιας και τα εφφε του ποικιλουν απο ατομο σε ατομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cloud που βρίσκεσαι ρε φίλε :) ..

έγινε μια συσχέτηση με την χρήση κάνναβης και πιο συγκεκριμένα κάνναβης εμποτισμένης με φάρμακα. (δεν θυμάμαι να σας πως ακριβώς την αργκό ορολογία , αν ήταν σοκολάτα , αν ήταν skunk ή οτι άλλο, αλλά κάπνιζε για δυό χρόνια περίπου..) Ιστορικό δεν υπήρχε στην οικογένεια εδώ και πολλές γενιές.

 

Το "πρεζοτσίγαρο" είναι τσιγάρο κάνναβης εμποτισμένο με εθιστικές ουσίες οι οποίες "διευκολύνουν" τον δρόμο από την κάνναβη σε πιο σκληρές ουσίες.

Από τον Πύργο Ηλείας είμαι, αν και ποτέ δεν έχω δοκιμάσει ούτε μαλακά ούτε σκληρά ναρκωτικά ξέρω τι παίζει στην πιάτσα, ξέρω άτομο που έχει κλιτώσει από τα χειρότερα (ευτυχώς βρήκε θέση σε κλινική) όπως επίσης ήξερα για άτομα καμένα χαρτιά που δεν ξέρω αν είναι ακόμα εν ζωή. (το καλό και κακό της μικρής κοινωνίας είναι ότι ξέρουμε όλοι για όλους, ακόμα και για τους αγνώστους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...