Προς το περιεχόμενο

Οι μύθοι για την κάνναβη


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

KWSN_MEN

 

Ο μάνσον πάντως (κυριολεκτικά εξαιρετική περίπτωση), έκανε τα "θαύματά" του πάνω σε lsd και speed, όχι τόσο στην κάνναβη :ρ

 

Fidelio,

 

Καταλαβαινόμαστε αλλά διαφωνώ, όχι με την επιχειρηματολογια σου αλλά με την υπόθεση πάνω στη οποία την αναπτύσεις. Δεν θεωρώ καθόλου παράλογη (αρα και ανάγκη για ακριβή απόδειξη) το γεγονός οτι ΑΝ βγάζαμε τον παράγοντα χρήση (συστηματική) έξω απο το παιχνίδι ίσως , όπως είπα και πριν , ίσως να αποφευγαμε στο όριο τα δυσάρεστα. Δεδομένου οτι οι συσχετισμοί αυτοί δείχνουν οτι είναι ένας τέτοιος παράγοντας και μάλιστα ανεξάρτητος που όπως το καταλαβαίνω εγώ αυτο σημαίνει μεταξύ άλλων οτι ΔΕΝ έχει να κάνει με το σύστημα αξιών - ιδεών κτλ μπορεί να πιάσει τον καθένα στον οποίο ελοχεύει η προδιάθεση και που σε διαφορετική περίπτωση ισως να μην εκδηλωνόταν ποτε.

 

Μιλάς για το συγκεκριμένο περιστατικό που έχεις υπόψιν σου. Ίσως γι αυτό να παρερμηνεύεις την "υπόθεσή μου". Άλλωστε δεν έχω να πω κάτι πάνω σε αυτό. Μιλούσα για κάτι άλλο. Δεν έχω κάτι να προσθέσω, αν θες ξαναδιάβασε τι έγραψα.

 

Lucifer,

 

απαράδεκτος :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ναι, αλλά μόνο εσύ δήλωσες πτυχιούχος ψυχολόγος. Και παρ' όλα αυτά, ήσουν, αν όχι ο πρώτος, ένας από αυτούς που όπως λες υποβάθμισαν μια συζήτηση υψηλού επιπέδου σε ειρωνεία 1ης Γυμνασίου.

 

Διακρίνεις την αντίφαση;

 

Ο tsakonas ηταν ο πρωτος και απαντησα αναλογα...μετα ο εκφυλισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για το συγκεκριμένο περιστατικό που έχεις υπόψιν σου. Ίσως γι αυτό να παρερμηνεύεις την "υπόθεσή μου". Άλλωστε δεν έχω να πω κάτι πάνω σε αυτό. Μιλούσα για κάτι άλλο. Δεν έχω κάτι να προσθέσω, αν θες ξαναδιάβασε τι έγραψα.

 

Ναι για συγκεκριμένο περιστατικό μιλάω, η αφορμή τέλος πάντων ,αυτό που λέω επισης είναι οτι δεν ειμαι παράλογος γιατι αυτό:

 

 

Οταν για παράδειγμα βλέπεις δημοσιευμένα ότι μετά απο την συγκεντρωτική μελέτη πλήθος αναφορών οτι το κάπνισμα κάνναβης αυξάνει τον κινδύνο εκφρασμένο σε ποσοστό ανάλογα τον ρυθμό χρήσης, ε οκ δεν θα το ανάγω προσωπικά σε trial by error - πόσο μάλλον οταν ΔΕΝ προκύπτει οτι το κάπνισμα κάνναβης είναι εξαρχής ένα είδος πρώτης ανάγκης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σχιζοφρένεια περιμένω να δω εγώ πάντως...

 

Ειπαμε ειμαστε στην φαση της ερευνας!!Δεν μπορουμε να το ονομασουμε μπαμ κ κατω Σχιζοφρενεια!

 

Ενδεικτικα ομως

 

Δες εδωicd2.jpg

 

 

http://www.who.int/substance_abuse/terminology/ICD10ClinicalDiagnosis.pdf

 

---------- Προσθήκη στις 23:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:27 ----------

 

Τη σχιζοφρένεια περιμένω να δω εγώ πάντως...

 

Και εδωicd3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο tsakonas ηταν ο πρωτος και απαντησα αναλογα...μετα ο εκφυλισμος

 

αρα να σε παρω να μου γραψεις το thesis του PhD..λογικα θα παω για Nobel:-D

 

Εγώ φυσικά είπα αν σε χαλάει μη το πίνεις... και αυτό χαριτολογώντας στα κείμενα από τις έρευνες.... δεν είπα κάτι προσωπικό σε εσένα p.x μπάζo,οποτε μη με μπλέκεις στις "λαλακιες" σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε ειμαστε στην φαση της ερευνας!!Δεν μπορουμε να το ονομασουμε μπαμ κ κατω Σχιζοφρενεια!

 

Ενδεικτικα ομως

 

Δες εδωicd2.jpg

 

 

http://www.who.int/substance_abuse/terminology/ICD10ClinicalDiagnosis.pdf

 

---------- Προσθήκη στις 23:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:27 ----------

 

 

Και εδωicd3.jpg

 

Καλά, οκ...

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φυσικά είπα αν σε χαλάει μη το πίνεις... και αυτό χαριτολογώντας στα κείμενα από τις έρευνες.... δεν είπα κάτι προσωπικό σε εσένα p.x μπάζo,οποτε μη με μπλέκεις στις "λαλακιες" σου ;)

 

 

Δεν ειναι Γιαννης ειναι Γιαννακης

 

---------- Προσθήκη στις 00:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:05 ----------

 

Καλά, οκ...

 

:rolleyes:

 

 

Απλα δινουμε Psychotic disorder στην υποκατηγορια γενικα (φυσικα ο ψυχιατρος μπορει να δωσει κ το Σχιζοφρενεια μπαμ κ κατω η μαλλον να το δικαιολογησει στο Psychiatric evaluation και να το δωσει ως Schizophrenia like).Συνηθως ομως θα το δωσει ως late -onset Psychotic disorder

 

Παντως και οι 3 περιπτωσεις που εχω συναντησει σε μεγαλη ηλικια ειχαν ως κυριο εξαρτησιογονο την κανναβη.Για να μην πω για τις περιπτωσεις που ξερω απο συναδελφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα ότι δεν είμαι γιατρός.

 

Από εκεί και πέρα, όποιος διαφωνεί μαζί σου εισπράτει ειρωνία κατευθείαν βλέπω...

 

 

Συγνωμη τοτε.Νομιζα ησουν οντως γιατρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...