Προς το περιεχόμενο

Την προσοχή σας παρακαλώ,και μην γελάσετε


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μαλλον εσυ δε πιστευεις στον ανθρωπινο εγκεφαλο αλλα σε κατι αλλο, αορατο υπερβατικο και παντοδυναμο, αυτο στο οποιο σε προσυλητισαν απο πολυ μικρο.

Εγω μπορει να πιστευω στο βουδα, στο 12θεο, στον αλλαχ, στον κολοκυθοπουλο...και λοιπον? αυτο με εξυψωνει ή με υποβιβαζει?

Η θρησκεια ειναι πνευματικη υποδουλωση και εξαχρειωση του ανθρωπου.

Σπερνει τη διχονοια το μισος και το φανατισμο. Εχουν γινει απειροι πολεμοι στο ονομα της ενω οι επιτηδειοι θησαυριζουν στη καμπουρα των αφελων.

Σημ. Η λεξη "αρχιδι" διδασκεται απ τη θρησκεια σου?

 

Η θρησκεία που περιγράφεις δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική θρησκεία..

Θρησκεία δεν είναι να πηγαίνεις στην εκκλησία να ανάβεις ένα κερί να κάνεις και το σταυρό σου και να περιμένεις να σωθείς..

Η θρησκείες είναι ένας ολόκληρος τρόπος ζωής που πάντα έχει ένα ανώτερο προορισμό..

Πχ ο Χριστός λέει να αγαπάς ακόμη και τον εχθρό σου..

Δεν το λέει για να σου βάλει πρόστιμο..Διδάσκει την αγάπη ώς μόνο δρόμο...Καταργεί το κακό..Επίσης κάνει ξεκάθαρο οτι όποιος ακολουθήσει αυτή τη ζωή θα σωθεί και θα πάει στον παράδεισο..

Λέει ακριβώς τα ίδια που λέει και ο βούδας ή ο πλάτωνας..

Μιλάνε για το τέλος των μετενσαρκώσεων..

Όλοι αυτοί έχουν βρει το δρόμο της πνευματικής ανύψωσης και τον διδάσκουν..

Μάλλον θα πρέπει να ξανασκεφτείς πέρα απο αυτά που βλέπεις..

Γιατί η λογική είναι αδύναμη μπροστά σε τέτοια φαινόμενα..

Για παράδειγμα και τα σήματα των κινητών,τηλεοράσεων,ραδιοφόνων κτλ είναι αόρατα..

Επομένως αν δεν ήξερες πως λειτουργούν,χρησιμοποιώντας τη λογική θα μας έλεγες οτι είναι ψέμματα η κινητή τηλεφωνία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Στο κάτω κάτω αν μπορούσε, θα τον ξέραμε, θα είχε κερδίσει το λόττο πολύ καιρό τώρα.

 

 

Νομίζεις οτι αν κάποιος είχε τέτοιες δυνάμεις θα τον ένοιαζαν τα λεφτά;

Αυτό και μόνο είναι τρομερή αντίφαση..

 

Για την τηλεπάθεια τη γνώμη έχεις;

Εγώ όπως προείπα την έχω αποδείξει οτι υπάρχει στον εαυτό μου και σε ένα φίλο μου που κάναμε το πείραμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ ο Χριστός λέει να αγαπάς ακόμη και τον εχθρό σου..

Δεν το λέει για να σου βάλει πρόστιμο..Διδάσκει την αγάπη ώς μόνο δρόμο...Καταργεί το κακό..Επίσης κάνει ξεκάθαρο οτι όποιος ακολουθήσει αυτή τη ζωή θα σωθεί και θα πάει στον παράδεισο..

Λέει ακριβώς τα ίδια που λέει και ο βούδας ή ο πλάτωνας..

 

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά όμως με τους περισσότερους φιλοσόφους... Ο Ιησούς διδάσκει ένα δόγμα με το οποίο αν δεν συμφωνείς ή δεν το πιστεύεις θα σου επιβληθεί η μέγιστη τιμωρία.

Διδάσκει εναν τρόπο ζωής ύπο την απειλή της τιμωρίας. Είναι η «μόνη αλήθεια».

Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να οδηγήσει σε ρατσισμό και μισαλλοδοξία ενάντια σε οποιονδήποτε μη πιστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά όμως με τους περισσότερους φιλοσόφους... Ο Ιησούς διδάσκει ένα δόγμα με το οποίο αν δεν συμφωνείς ή δεν το πιστεύεις θα σου επιβληθεί η μέγιστη τιμωρία.

Διδάσκει εναν τρόπο ζωής ύπο την απειλή της τιμωρίας. Είναι η «μόνη αλήθεια».

Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να οδηγήσει σε ρατσισμό και μισαλλοδοξία ενάντια σε οποιονδήποτε μη πιστό.

 

Δε νομίζω οτι ο Χριστός απείλησε κανέναν με τιμωρία..

Άλλωστε Είπε "όποιος θέλει ας με ακολουθήσει"

Η τιμωρία όπως την εννοείς είναι απλά η φυσική συνέπεια αν δεν ακολουθήσεις τον συγκεκριμένο τρόπο ζωής..Δεν την επέβαλε ο Χριστός..Είναι οι νόμοι της φύσης..

Επίσης προσωπικά δεν πιστεύω οτι ο Χριστός ήταν γιός του θεού όπως λένε..

Απλά πιστεύω οτι ήταν ένας ακόμη φωτισμένος κατα τη βουδιστική έννοια ο οποίος λόγω της δυσκολίας της εποχής και της αμορφωσιάς που επικρατούσε χρησιμοποίησε κάποια γήινα σχήματα για να μπορέσουν να τον καταλάβουν..

Πχ το πατήρ υιός και άγιο πνέυμα πιθανόν να υποδηλώνει την ολότητα,την ένωση της ψυχής του σύμπαντος(πατήρ) και ψυχής του ανθρώπου(υιός) με το φως(άγιο πνεύμα) όπως έλεγε ο πυθαγόρας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, μάλιστα, αρχίσαμε τα ωραία τώρα...

Κι εσύ που ξέρεις ρε παλικάρι πως έτσι πάνε στον παράδεισο, γύρισε κανείς πίσω και σου είπε μετά τη πλατεία στρίψε δεξιά, πέρνα τη διχάλα, κάνε ένα κύκλο και έφτασες; Αφού όλοι αυτοί οι φωτισμένοι βρήκαν το δρόμο για να πάνε, γιατί κανένας δεν βρήκε το δρόμο να γυρίσει και πίσω; Aχ που είσαι Θησέα με τον μίττο σου. Ή έστω να πετάγαν βοτσαλάκια πίσω βρε παιδί μου. Όχι πριν απο 2000 χρόνια, αλλά σήμερα, γιατί τα 2000 χρόνια είναι πολύς καιρός και η εσπρέσσο της εποχής μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστη πηγή. Όλοι αυτοί που αναφέρεις διδάσκουν κυρίως είναι αυτά που διδάχτηκαν από άλλους (ανθρώπους) που κάποια στιγμή και εκείνοι τα έβγαλαν από το κεφάλι τους. Και να σου θυμήσω πως η λογική είναι πολύ δυνατή πάνω στα ραδιοκύματα και γι αυτό και μπορούμε και τα χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε (όχι στην επόμενη ζωή, αλλά σ'αυτή). Εκεί υπάρχει το πρόβλημα. Πως για να ελένξεις τα ραδιοκύματα δεν χρειάζεται να πεθάνεις πρώτα, άρα μπορείς να πεις και στους άλλους πως το έκανες, και εκείνοι να σε αντιγράψουν. Κάπως έτσι πάνω στη λογική και στη παρατήρηση μάθαμε να τα χρησιμοποιούμε. Δυστηχώς οι μόνοι που μπορούν να παρατηρίσουν τους νεκρούς (εκτός φυσικά από τους ίδιους αν υποθέσουμε πως υπάρχει άλλη ζωή) βρίσκονται σε ειδικά μέρη και τους φροντίζουν άνθρωποι με άσπρες στολές. Μην πας με σοφιστικά επιχειρήματα να δημιουργήσεις αμφιβολία για το ολοφάνερο. Όταν με το καλό πεθάνεις και πας στο παράδεισο, αν έχεις τη καλοσήνη πες και σε μας τους ταλέπορους πως να πάμε. Μέχρι να φτάσεις εκεί, ότι άκουσες από άλλους λες (και δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί αν λένε μαμακίες ή όχι). Αν κάποιος είχε υπερδυνάμεις, ναι πολύ πιθανόν να τον ένιαζαν και τα λεφτά. Ξέρεις πόσα παιδάκια στην αιθιοπία ταϊζεις με 1000000Ε? Όσο για την τηλεπάθεια, την έχει προβλέψει και αυτή ο κύριος; Έχω μεγάλη αμφιβολία όσων αφορά κάτω από ποιό πνεύμα γίναν οι παρατηρήσεις σου, αλλά αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως αν υπάρχει τηλεπάθεια αυτή δεν οφείλεται στον εγκέφαλο. Αν πάντως μάθεις να κάνεις και chain lightning στείλε μου pm, θα με ενδιαφέρει. Όσο για το τελευταίο κεφάλαιο, πολοί αμφισβητούν και την ύπαρξή του ακόμη αφού ιστορικοί της ίδιας εποχής δεν αναφέρουν τίποτα για εκείνον και οι αναφορές των μεταγενέστερων είναι λίγο μυστήριες. Δεν θα μπω στο κόπο να αναλύσω το πόση συμασία έχει η φύση για το θεό, αφού προφανώς απ'ότι περιγράφεις δεν είσαι ορθόδοξος χριστιανός και θεωρείς το χριστό απλά κάποιον φωτισμένο άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, μάλιστα, αρχίσαμε τα ωραία τώρα...................................

 

Δε θα κάτσω να σου αναλύσω το τι πιστεύω..Και εγώ υποθέσεις κάνω..Δεν έχει νόημα άλλωστε αφού φαίνεσαι αρκετά πιστός στην άποψη σου και δε θα οφεληθείς σε κάτι αν μάθεις και τη δικιά μου...Το μόνο στοιχείο που θα σου δώσω είναι οτι για να πάς στον "παράδεισο" δε χρειάζεται να πεθάνεις...Μπορείς να το πετύχεις και εν ζωή..Και ο παράδεισος δεν είναι μέρος..Είναι κατάσταση..

 

Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω τι πιστευεις οτι δίνει ζωή στα όντα;Σε τι διαφέρει ένας πεθαμένος απο έναν ζωντανό;Αν όλα είναι ύλη γιατί δε μπορεί η επιστήμη να αναστήσει ένα νεκρό;Προφανώς και δεν υπάρχει επιστημονική απάντηση οπότε οι ορθολογιστές βρίσκονται σε αδιέξοδο...

Οπότε άσε εμάς τους ερευνητές να ψάχνουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο παράδεισος δεν είναι μέρος..Είναι κατάσταση..

 

Πολύ σωστός... ;)

 

Paradise is not a place.. It's a state of consciousness...

 

Μια θεωρία περί παράδεισου & κόλασης είναι ότι πρόκειται για καταστάσεις συνείδησης που βιωνει το ατομο κατα τον θανατο.. Ο χρονος που στον εξωτερικο παρατηρητη μπορει να φαινεται λιγα δευτερολεπτα για αυτον που το βιωνει μπορει να φαινεται αιωνιοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ ο Χριστός λέει να αγαπάς ακόμη και τον εχθρό σου..

Aυτο ειναι μια μεγαλη πατατα που κανεις χριστιανος δε πιστευει ουτε και εφαρμοζει. Αντιθετα οι χριστιανοι βριζουν με τα χειροτερα λογια τους εχθρους τους.

..Διδάσκει την αγάπη ώς μόνο δρόμο...Καταργεί το κακό..Επίσης κάνει ξεκάθαρο οτι όποιος ακολουθήσει αυτή τη ζωή θα σωθεί και θα πάει στον παράδεισο..

Kαλα τα σεναρια και τα παραμυθια, πως ομως εισαι σιγουρος για κατι που δε ξερεις απο πρωτο χερι? Εχεις εγγυησεις οτι ετσι ειναι τα πραγματα?

Αλλιως πως περιμενεις να πιστεψουμε? αντε-αντε οτι κι οτι? :mrgreen:

(ακου θα σωθει...χα χα χα:-D :-D ...απο τι? εχουμε χορτασει σωτηρες)

 

Αν πιστευα τετοια λογια του αερα που μου σερβιρει ο καθενας τοτε θα ημουν ασοβαρος...

 

 

Για την τηλεπάθεια τη γνώμη έχεις;

Εγώ όπως προείπα την έχω αποδείξει οτι υπάρχει στον εαυτό μου και σε ένα φίλο μου που κάναμε το πείραμα...

Aσχετο βεβαια με το θεμα.

Τι πειραμα κανατε? Προσωπικα δε πιστευω σε τηλεπαθειες αλλα για πεσμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετο βεβαια με το θεμα.

Τι πειραμα κανατε? Προσωπικα δε πιστευω σε τηλεπαθειες αλλα για πεσμας.

 

Έγραφε ο ένας μία οποιαδήποτε λέξη που του κατέβαινε σε ένα χαρτί (όχι ιδιαίτερα δύσκολη,πχ παντελόνι,πορτοκάλι,βιβλίο,δέντρο,αρκουδα) και ο άλλος προσπαθούσε να τη βρει..

Ύστερα απο αρκετές προσπάθειες η επιτυχία έφτασε το 20 με 30% πράγμα που αποκλείει την σύμπτωση..

Μάλιστα βρήκαμε συνολικά γύρω στις 30 λέξεις..

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και εσύ με ένα φίλο σου ξεκινώντας απο τα απλά..

Πχ του λές ποιό χρώμα έχω βάλει;Ποιό ποδοσφαιριστή,ένα φρούτο κτλ...

Θέλη όμως πολύ υπομονή συγκέντρωση και ανοιχτό μυαλό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαααα, συμπτωση...να ταν 100% ok.

Aλλα που κολαει η τηλεπαθεια στο θεμα?

Και σε τι μπορει να χρησιμευσει?

*Βρηκα μια χρησιμοτητα: βλεπεις ενα κοριτσι απεναντι και διαβαζεις τη σκεψη της! Αν "διαβασεις" οτι της αρεσεις προχωρας, αν οχι φευγεις.

Καλο?

 

..Διδάσκει την αγάπη ώς μόνο δρόμο...Καταργεί το κακό..Επίσης κάνει ξεκάθαρο οτι όποιος ακολουθήσει αυτή τη ζωή θα σωθεί και θα πάει στον παράδεισο..

Kαι οι υπολοιποι που θα πανε, στο πυρ το εξωτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ παπάς, εκεί παπάς...

Δεν αφήνετε τα τρυκ καλύτερα?

 

Πέστου να σου δώσει 10 αριθμούς

από το 35.000 μέχρι το 135.000

και άμα βρεί έστω και ένα, πέστου να παίξει τζόκερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαααα, συμπτωση...να ταν 100% ok.

Aλλα που κολαει η τηλεπαθεια στο θεμα?

Και σε τι μπορει να χρησιμευσει?

*Βρηκα μια χρησιμοτητα: βλεπεις ενα κοριτσι απεναντι και διαβαζεις τη σκεψη της! Αν "διαβασεις" οτι της αρεσεις προχωρας, αν οχι φευγεις.

Καλο?

 

Κολλάει στο ότι υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που δεν τα γνωρίζουμε,οπότε να έχουμε ανοιχτό μυαλό και να είμαστε προσεχτικοί ...

Η τηλεπάθεια είναι ένα απο αυτά και την έγραψα για παράδειγμα..

 

Αυτό με τους αγνώστους το έχω δοκιμάσει αλλά δεν πιάνει..

Αν είσαι αρχάριος πρέπει να τον ξέρεις τον άλλο καλά για να επικοινωνήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο λεω, να εχουμε ανοιχτο μυαλο.

Δηλαδη οχι να υπακουουμε σαν αβουλα οντα στα δογματικα των θρησκειων.

Bliss, αλλο η τηλεπαθεια, αλλο το να βρισκεις το τζοκερ, αυτη ειναι δουλεια των μεντιουμ(btw εχεις καρτα bliss?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμαμαι ποσο εχω δηλωσει αλλα δεν εχει σημασια(37 ειμαι btw). Δεν τσαμπουκαλευομαι (λεξη που χρησιμοποιεις για να με μειωσεις προφανως) ουτε και εχω αναγκη να τσαμπουκαλευτω για να μιλησω τη γλωσαα της λογικης και της ανθρωπιας.

Χαίρομαι που είσαι τελικά 37, αν και πάλι δε φαίνεται αυτό να δίνει περισσότερα περιθώρια συνεννόησης.

Εξάλλου ανταλλαγές απόψεων κάνουμε και λέει ο καθένας τη γνώμη του χωρίς να πρέπει να προσπαθεί να την επιβάλει. Δε θεωρώ ότι ξέρω κάτι παραπάνω από εσένα για να σε μειώσω, απλώς δε συμμερίζομαι αυτά που πιστεύεις εσυ με τον τρόπο που τα πιστεύεις. Αν σε ενόχλησε το "τσαμπουκαλεύονται"(που δεν το χρησιμοποίησα με την κακή έννοια), δεν το παίρνω πίσω γιατί νόμιζα πως απευθυνόμουνα σε ένα άτομο που είναι στα 17.

Eιναι αισχος να λες αυτα τα πραγματα προσπαθωντας να με υποβιβασεις, παιζοντας το ανετος και σωστος...Εσυ εισαι ο νορμαλ, εμεις οι διαφορετικοι που μπηκαμε σε ενα τρυπακι, που το παιζουμε γ@μ@τοι και οτι αλλη ανοησια κατεβασε το κομπλεξικο μυαλουδακι σου.

Να ξανατονίσω ότι το σχόλιο απευθυνόταν στα παιδιά των 17, όχι όλα, αλλά αυτά που έχουν την τάση να ομαδοποιούνται πρεσβεύοντας κάτι διαφορετικό απλώς για το γαμώτο και χωρίς να το έχουν ψάξει ουσιαστικά.

(πέρασα και γω κάποτε από αυτή τη φάση). Στο κάτω κάτω από μόνος σου συστείνεσαι στο προφίλ χρήστη ως γέννημα του 1990, άμα ήθελες να κάνεις πλάκα με την ημερομηνία ας έβαζες μία που δε θα ήταν λογική. Και μια και δεν είσαι 16 ή 17 και επομένως δεν απευθύνονται σε σένα τα σχόλια, τι τσιμπάς τότε; Χαλάρωσε.

Ρε μπας και έχεις τη μύγα και πιάνεσαι με το παραμικρό;

Καμιά πρόθεση και κανένα δικαίωμα φυσικά δεν έχω να σε υποβιβάσω ούτε να σε προβιβάσω. Δε σε ξέρω καταρχάς. Διάβασα στην αρχή 2 αράδες σχόλια και είπα και εγώ τα δικά μου -που δε νομίζω να ήταν προσβλητικά-. Απλή διαφωνία. Εσύ πιάνεσαι άμα ειπωθεί κάτι άλλο που δεν συμβαδίζει με αυτά που λες. Το υφάκι ξεκίνησε από σένα. Άμα μίλαγες θέλοντας να κάνεις διάλογο και όχι επιβολή θέσης δε θα συνέχιζε αυτή η ιστορία. Λέει ο καθένας τα δικά του και ανταλλάσονται απόψεις.

Δεν εχεις το στοιχειωδες μυαλο να αντιληφθεις οτι αν ειχες γεννηθει σε αλλο τοπο/αλλο χρονο θα πιστευες σε αλλο θεο τωρα. Αντιθετα εγω, οπου και οποτε γεννιομουνα ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ θα πιστευα, γιατι η λογικη ειναι παντα κοινη. Καταλαβες θεουσε μου?...;)

Mπουαχαχαα.. "Θεούσος" ρε συ; ε ρε γλέντιαα :mrgreen:

Καλά ρε, στα δικά μου post απαντάς ή σε άλλα; Eϊπα πουθενά ότι άμα γεννιόμουν στην Ινδία φέρει πειν θα πίστευα στον Αλλάχ ή στον Χριστό; Δημιουργείς διαφωνίες από μόνος σου; Φυσικά και η θρησκεία του περισσότερου κόσμου εξαρτάται από το που μεγάλωσε. Δεν ξέρω άμα διαφώνησε κανένας σε αυτό, εγώ συμφωνώ, τί μου τη λες έτσι στο άσχετο;

Kαλύτερα θα ήταν να λείπαν και οι χαρακτηρισμοί, αλλά μια και το ξεκίνησες θα πω κι εγώ έναν, που πιθανότατα θα μου το ανταποδώσεις.

Φιλαράκι είσαι κολλημένος. Το "στοιχειώδες μυαλουδάκι" που λες ειρωνικά, αν και φαίνεται πως μάλλον το διαθέτεις, το σπαταλάς κολλημένα πάνω στη γνώμη σου. Ή απαντάς σε κάτι που δε διάβασες καλά ή καθόλου, ή γουστάρεις να διαφωνείες μονίμως, με ή χωρίς λόγο. Δε θα ξαναπώ τη γνώμη μου για το όλο θέμα με θρησκείες, θεούς κτλ.. Μία φορά είναι αρκετή (προφανώς όχι για σένα), όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Και χεστηκαν και οι αναγνώστες του topic να τα ξαναακούνε.

 

Φυσικα και εχεις δικαιωμα να πιστευεις οπου θες.

Οπως κι εγω εχω το δικαιωμα να κριτικαρω και σε οικτηρω για τις πνευματικες αλυσιδες που σου εχουν περασει(οικιοθελώς μαλιστα:-D )

Επειδή τελικά είσαι πολύ μάγκας, go ahead, "οίκτηρε" με.

Άμα αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα..

 

ps: Παρεπιτόντως τα 3/4 των posts όλων μας εδώ είναι off-topic και καλύτερα να το μεταφέρουμε αλλού το σκηνικό. Το παιδί που το άνοιξε έκανε μια ερώτηση, οποιος ξέρει/συμμερίζεται ας απαντήσει. Τα υπόλοιπα που λέμε όλοι δε σχετίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...