Προς το περιεχόμενο

ΤΕΙ: ανώτερη ή ανώτατη εκπαίδευση; [part II]


*evgenia*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο πότε είναι κακό να είναι εργάτης κάποιος? Αυτό μας έφαγε στην Ελλάδα, όλοι πάνε για διευθυντές και αν δεν τους παίρνει κανείς τότε δε πειράζει ταβλάκι και φραπέ μέχρι να αδειάσει η θέση του διευθυντή της Coca Cola.

 

με βρισκεις περα για περα συμφωνο.κατι τετοιοι ειναι απ'τα μεγαλυτερα τεμπελοσκυλα που υπαρχουν.

 

κακο δεν ειναι να γινεις εργατης.αλλωστε η κοινωνια για να προοδευσει χρειαζεται ολους και κυριως τους σκουπιδιαρηδες και τους οδοκαθαριστες.το θεμα μας ομως δεν ειναι αν ειναι ολοι χρησιμοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 233
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Απο πότε είναι κακό να είναι εργάτης κάποιος? Α

Ποτέ δεν ήταν κακό.Απλά λέω ότι δε γεννιέσαι εργάτης.Το επιλέγεις εσύ αν θα γίνεις έμμεσα ή αμμεσα.

Κορυφαία μυαλά μπορεί να δουλευουν γκαρσόνια μόνο και μόνο επειδή δεν είχα όρεξη για διάβασμα,ή επειδή δεν νοιαζόταν η οικογένεια γι αυτούς.Στην τελική ίσως να μην υπήρχαν τα χρήματα για να σπουδάσει κάποιος.Αυτό δε σημαίνει οτι δε θα μπορούσε να διαπρέψει σε κάποια επιστήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν ήταν κακό.Απλά λέω ότι δε γεννιέσαι εργάτης.Το επιλέγεις εσύ αν θα γίνεις έμμεσα ή αμμεσα.

Κορυφαία μυαλά μπορεί να δουλευουν γκαρσόνια μόνο και μόνο επειδή δεν είχα όρεξη για διάβασμα,ή επειδή δεν νοιαζόταν η οικογένεια γι αυτούς.Στην τελική ίσως να μην υπήρχαν τα χρήματα για να σπουδάσει κάποιος.Αυτό δε σημαίνει οτι δε θα μπορούσε να διαπρέψει σε κάποια επιστήμη.

 

 

Κοίτα, στην Αγγλία άμα είσαι σε ΤΕΙ και γουστάρεις να πας στο ΑΕΙ του κλάδου σου αυτή τη δυνατότητα στη παρέχουν ( αν και πας σε μικρότερο έτος απ΄αυτό που είσαι στο ΤΕΙ). Imho αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει και στην Ελλάδα ( με την ίδια ευκολία εννοώ ) και όχι να πρέπει να πάρεις αποφάσεις επαγγελμάτικες ζωής απο τα 15 σου μπαίνοντας σε μονόδρομο σε ηλικία που δε μπορείς να εκτιμήσεις πολλούς παράγοντες που αφορούν το επαγγελματικό σου ( και όχι μόνο ) μέλλον, οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω ότι το πρόβλημα είναι πρόβλημα υποδομής και γενικότερου σχεδιασμού απο την πολιτεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πότε είναι κακό να είναι εργάτης κάποιος? Αυτό μας έφαγε στην Ελλάδα, όλοι πάνε για διευθυντές και αν δεν τους παίρνει κανείς τότε δε πειράζει ταβλάκι και φραπέ μέχρι να αδειάσει η θέση του διευθυντή της Coca Cola.

Εν μερη, συμφωνω και εγω με αυτην την αποψη, αλλα οταν ρωτησεις καποιον που το λεει αυτο γιατι δεν παει ο ιδιος να γινει σκουπιδιαρης, νεκροθαυτης, κτλ θα σου πει, εγω; για τους αλλους εννοουσα.

 

τεσπα, ο λογος που τοσος κοσμος προσπαθει να σπουδασει δεν ειναι οτι ολοι θελουν να γινουν επιστημονες και αλλα τετοια, αλλα η παντελης ελλειψη προνομιων και επαγγελματικων δικαιωματων αν δεν το κανει.

Για παραδειγμα ολες οι μεγαλες εταιριες στο εξωτερικο εχουν καποιες ακαδημιες, οπου οι εργαζομενοι για περιππου 3 χρονια εκπαιδευονται και δουλευουν ταυτοχρονα (συνηθως παει ανα 3 μηνες εκπαιδευση, 3 μηνες δουλεια). Πληρωνονται κανονικα και στο τελος κανουν συμβολαια καποιας διαρκειας με την εταιρια.

Κατι τετοιο δεν υπαρχει καθολου ή υπαρχει σε πολυ περιορισμενη μορφη στην Ελλαδα, αν δεν θελεις να σπουδασεις σε περιμενει στην καλυτερη περιπτωση εκμεταλευση και στην χειροτερη ανεργια...

 

Αnyway, επειδη αναφερθηκε οτι αν πανε να δουλεψουν νωριτερα βοηθουν την οικονομια της χωρας, αυτο ειναι τουλαχιστον αστοιχείωτο, γνωριζετε μηπως ποτε εχει μια χωρα μεγαλυτερο αεπ; οταν εχει μορφωμενο ή αμορφωτο εργατικο δυναμικο;

 

 

Ακομη, ποιες σχολες νομιζετε οτι εχουν περισσοτερους αιωνιους φοιτητες, τα αει ή τα τει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν ήταν κακό.Απλά λέω ότι δε γεννιέσαι εργάτης.Το επιλέγεις εσύ αν θα γίνεις έμμεσα ή αμμεσα.

Κορυφαία μυαλά μπορεί να δουλευουν γκαρσόνια μόνο και μόνο επειδή δεν είχα όρεξη για διάβασμα,ή επειδή δεν νοιαζόταν η οικογένεια γι αυτούς.Στην τελική ίσως να μην υπήρχαν τα χρήματα για να σπουδάσει κάποιος.Αυτό δε σημαίνει οτι δε θα μπορούσε να διαπρέψει σε κάποια επιστήμη.

 

Έχεις εν μέρη δίκιο αλλά και τη φράση "δεν τα παίρνει τα γράμματα" του σοφού λαού δεν την έχεις ακούσει?

Άλλοι άνθρωποι γεννιούνται με περισσότερο μυαλό και άλλοι με λιγότερο (γονίδια είναι αυτά). Από εκεί και πέρα φυσικά παίζουν ρόλο και οι περιβαλλοντικοί παράγοντες αλλά μέχρι ενός σημείου.

Υπάρχουν αυτοί που έχουν μεν τις δυνατότητες αλλά έχουν πάρει χάπι γραψαρχιδέξ, και άλλοι που δεν μπορούνε ρε παιδί μου, με την καμία όμως....όσο και να προσπαθούν δε στροφάρουν, έ τι νομίζεις ότι θα γίνουν αυτοί λέκτορες?

 

Ακομη, ποιες σχολες νομιζετε οτι εχουν περισσοτερους αιωνιους φοιτητες, τα αει ή τα τει;

 

Άστοχο, μιλάμε για αποφοίτους ΤΕΙ/ΑΕΙ, και εκτός των άλλων το αν κάποιοι πήραν γραψαρχιδέξ για να ασχολούνται με τα κομματικά στις σχολές, δε νομίζω ότι αφορά τους υπολοίπους.

Αλλά και στα ΑΕΙ να είναι οι περισσότεροι είναι λογικό αφού με τα αστεία μαθήματα στα περισσότερα ΤΕΙ, πόσο θα σου πάρει να το βγάλεις το ριμάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορούν να κάνουν Master δεν ισχύει. Όχι μόνο μπορούν MASTER (και τους δέχονται), αλλά και διδακτορικά...ξέρω αρκετές περιπτώσεις...ακόμα και σε ελληνικά πανεπιστήμια, τα οποία οι Έλληνες θεωρούν πιο αξιοκρατικά και δίκαια από τα ξένα (αυτά πάντα δεχόντουσαν αποφοίτους ΤΕΙ).....Ο διαχωρισμός μεταξύ ΑΕΙ/ΤΕΙ σιγά σιγά θα πάψει να υφίσταται, όπως έχει πάψει σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης. Οπότε οι ψωνισμένοι ΑΕΙτζήδες καλα θα κάνουν να κατεβάσουν τους τόνους και να μην προσβάλλουν τους ταπεινούς και αμόρφωτους ΤΕΙτζήδες...μπορεί κάποια φορά να χασουν την θεσή τους από κάποιον από αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστοχο, μιλάμε για αποφοίτους ΤΕΙ/ΑΕΙ, και εκτός των άλλων το αν κάποιοι πήραν γραψαρχιδέξ για να ασχολούνται με τα κομματικά στις σχολές, δε νομίζω ότι αφορά τους υπολοίπους.

Αλλά και στα ΑΕΙ να είναι οι περισσότεροι είναι λογικό αφού με τα αστεία μαθήματα στα περισσότερα ΤΕΙ, πόσο θα σου πάρει να το βγάλεις το ριμάδι.

οχι εντελως, εσυ που λες οτι αξιολογεις βιογραφικα, ποιον θα προτιμουσες'; εναν αποφοιτο αει που εκανε 15 εξαμηνα να τελειωσει ή εναν αντιστοιχο τει που τελειωσε στον προβλεπομενο χρονο σπουδων;

 

ακομη ο βαθμος πτυχιου δεν παιζει ρολο; ενα 5.5 στο αει δεν συγκρίνεται με πχ. ενα 7.5 σε τει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορούν να κάνουν Master δεν ισχύει. Όχι μόνο μπορούν MASTER (και τους δέχονται), αλλά και διδακτορικά...ξέρω αρκετές περιπτώσεις...ακόμα και σε ελληνικά πανεπιστήμια, τα οποία οι Έλληνες θεωρούν πιο αξιοκρατικά και δίκαια από τα ξένα (αυτά πάντα δεχόντουσαν αποφοίτους ΤΕΙ).....Ο διαχωρισμός μεταξύ ΑΕΙ/ΤΕΙ σιγά σιγά θα πάψει να υφίσταται, όπως έχει πάψει σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης. Οπότε οι ψωνισμένοι ΑΕΙτζήδες καλα θα κάνουν να κατεβάσουν τους τόνους και να μην προσβάλλουν τους ταπεινούς και αμόρφωτους ΤΕΙτζήδες...μπορεί κάποια φορά να χασουν την θεσή τους από κάποιον από αυτούς...

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν μπορούν να κάνουν σύμφωνα με το νόμο, είπα ότι δεν τους δέχονται παρα μόνο αν έχουν τον υπουργό μπάρμπά (κοινώς πολύ δύσκολα), δε νομίζω να υποστιρίζει κανείς το αντίθετο...

Τώρα απόφοιτος ΤΕΙ με διδακτορικό, sorry αλλά ακούγεται τουλάχιστον τραγέλαφος...

 

lol Αυτά περί θέσεων που θα πάρετε από ΑΕΙτζίδες, τίποτα καθηγητές σας στο ΤΕΙ σας τα είπαν?

Και αν περιμένεις εσύ να πάψει να υφίσταται αυτή η διαφορά ενώ τα ΤΕΙ είναι στο ίδιο χάλι που είναι σήμερα.... σου εύχομαι καλά γεράματα.

Η διαφορά ΤΕΙ/ΑΕΙ θα πάψει όταν τα ΤΕΙ γίνουν 4 χρόνια, έχουν ίδιες βάσεις με τα ΑΕΙ, και αποκτίσουν ίδιο βαθμό δυσκολίας. Δηλαδή όταν πια θα περνάς σε ΑΕΙ.

 

οχι εντελως, εσυ που λες οτι αξιολογεις βιογραφικα, ποιον θα προτιμουσες'; εναν αποφοιτο αει που εκανε 15 εξαμηνα να τελειωσει ή εναν αντιστοιχο τει που τελειωσε στον προβλεπομενο χρονο σπουδων;

 

ακομη ο βαθμος πτυχιου δεν παιζει ρολο; ενα 5.5 στο αει δεν συγκρίνεται με πχ. ενα 7.5 σε τει;

 

ΑΕΙ = 4 ή και 5 χρόνια δύσκολα

ΤΕΙ = 3 χρόνια εύκολα

 

Στο πτυχείο δεν φαίνεται πάντα πόσα χρόνια έκανες να το βγάλεις, και μην ορκίζεσαι κιόλας ότι οι ΤΕΙτζήδες το βγάζουν στην ώρα τους, κάθε άλλο θα έλεγα κρίνοντας από γνωστούς.

Και όχι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης βαθμών στο πανεπιστήμιο και στο ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βάσεις εισαγωγής δεν αντικατοπτρίζουν την δυσκολία ενός τμήματος. Πολλά ΤΕΙ είναι αρκετά δυσκολότερα από πολλά ΑΕΙ. Στο Παιδαγωγικό π.χ. είναι πανευκολο να βγάλεις πτυχίο με πάνω από 8 και να τελειώσεις στα 4 χρόνια και έχει βάση 17-18, λόγω ζήτησης και ευκολίας επαγγελματικής αποκατάστασης. Η ζήτηση αυτή φτιάχνει τις βάσεις. Το ΤΕΙ Πληροφορικής έχει βάση κοντά στο 14-15. Το ΑΕΙ Κοινωνικής Ανθρωπολογίας για παράδειγμα έχει βάση κοντά στο 10. Επίσης οι σπουδές σε όλα τα ΤΕΙ είναι 4 χρόνια τώρα πια. Όσο αναφορα τα μεταπτυχιακά ξέρω πολλούς απόφοιτους ΤΕΙ που κάνουν μεταπτυχιακό στην Ελλάδα (ειμαι ένας από αυτούς, είτε σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, είτε σε κάποιο ΤΕΙ, το οποίο συνεργάζεται με Πανεπιστήμια του εσωτερικού ή του εξωτερικού. Επίσης από προσωπική εμπειρία είδα ότι απόφοιτοι ΤΕΙ μπορούν να τα πηγαίνουν καλύτερα σε μεταπτυχιακό από ότι απόφοιτοι ΑΕΙ, αν έχουν πείσμα και δίψα για κάτι παραπάνω. Και τέλος όσο τραγελαφικό και αν σου ακούγεται, γιατί ζεις μάλλον 10 χρόνια πίσω και δεν γνωρίζεις τι συμβαίνει, ξέρω απόφοιτους ΤΕΙ που κάνουν διδακτορικό ΚΑΙ στην Ελλάδα ακόμα, αλλά και φυσικά στο εξωτερικό. Και όλα αυτά χωρίς να έχουν μπάρμπα υπουργό, όυτε κάποιο βύσμα. Θα ήθελα νσ σε δω κάποια στιγμή να έχεις στο ΑΕΙ σου καθηγητή ΤΕΙτζή με διδακτορικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη ο βαθμος πτυχιου δεν παιζει ρολο; ενα 5.5 στο αει δεν συγκρίνεται με πχ. ενα 7.5 σε τει;

Θέλεις να μιλήσουμε για απόφοιτους ΤΕι Πληροφορικής που δεν ξέρουν νε εμφανισουν σε Java ένα Hello World χωρις να συμβουλευτούν ένα εγχειρίδιο.

 

Αυτός που μπαίνει στην ΑΣΟΕΕ λογικά ήταν περισσότερο μελετηρός απ΄κάποιον που μπήκε στο ΤΕι μαρκετινγκ Αθήνας.Θα συνεχίσει να είανι μελετηρός κατά 995 και αφότου μπήκε στη σχολή.Τα ίδια μαθήματα με το μαρκετινγκ της ΑΣΟΕΕ που θέλει 18 έχει και το ΤΕι του κολλητού μου στην Κστοριά που μπαίνουν με 7,5.Θα κάνει ο 7,5 διδακτρικό ή θα το δεχτούν σε ξένα Πανεπιστήμια:confused:

 

Οπότε οι ψωνισμένοι ΑΕΙτζήδες καλα θα κάνουν να κατεβάσουν τους τόνους και να μην προσβάλλουν τους ταπεινούς και αμόρφωτους ΤΕΙτζήδες...μπορεί κάποια

φορά να χασουν την θεσή τους από κάποιον από αυτούς...

 

Καλά σου το μαθαν το παραμύθι .Δλδ εσένα στόχος σου είανι να πάρεις τη δουλειά από κάποιον πτυχιούχο ΑΕΙ.Οχι να βρεις δουλειά αλλά να στερήσεις τον αλλο να δουλέψει.Ευγε Εχεις και ωραία πρότυπα.Αλλά τι να περιμένεις από καποιον που βρίζει την ίδια του την πόλη;

 

Και μην είσαι τόσο σίγουρος οτι είναι εύκολα

 

Τα τμήματα ηλεκτρονικής μηχανολογίας και ρομπτικής ξέρω ότι είναι δύσκολα.

Για ποιον όμως γι αυτον που μαθηματικά εγραψε 8 και 10 όχι γι αυτόν που έγραψε 15 και 16.Πχ εγώ βλέπω τα αντίστοιχα θέματα σε ΤΕΙ που αφορύν μαθήματα κοινά και μου φαίνονται αρκετά πιο βατά από τα δικά μας.

 

Εγώ ειμαι κτά της υπερόψιας των ΑΕΙτζήδων και κατά του κόμπλεξ των Τειτζήδων.Κοινούς αγώνες έχουμε όλοι μας καλύτερους μισθούς και καλύτερες συνθήκες εργασίας μας.Ολα τα άλλα είανι για να εντείνουν τον ανταγωνισμό προς όφελος όχι δικό μας αλλά των επιχειρήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είπα οτι θέλω να φάω την δουλειά από έναν ΑΕΙτζή. Όλοι παλεύουν για κάτι καλύτερο στη ζωή τους και έχουν να αντιμετωπίσουν την ανεργία, τους χαμηλούς μισθούς, τις συνθήκες εργασίας κλπ..

Τα τμήματα ηλεκτρονικής μηχανολογίας και ρομποτικής είναι όντως δύσκολα για τον οποιονδήποτε. Ξέρω ΤΕΙτζήδες Μηχανικούς Τ.Ε. που πέρασαν Πολυτεχνείο με κατακτήριες και βγάλανε πτυχίο με 7.5 ενώ στο ΤΕΙ βγάλανε 6.5. Αυτό δεν σημαίνει ότι το ΤΕΙ είναι καλύτερο, προς θεού, αλλά προτού βγάλει κάποιος συμπεράσματα ας κοιτάξει το θέμα σφαιρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζα οτι με ειχε στην λιστα αποκλεισμενων, τωρα μου απαντα με πληθος βλακωδων "επιχειρηματων".

Οχι δεν θελω να "μιλησουμε", η νοητικη σου αναπηρια σου δεν αφηνει κανενα περιθωριο για διαλογο...

 

@gts.

ακομη αξιολογεις βιογραφικα; σε εχω ικανο να απορριπτεις ικανους υποψηφιους μονο και μονο για το κολλημα που εχεις με τα αει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtsamour, πραγματικα νιωθω λες και ζουμε σε διαφορετικη χωρα εμεις οι 2. Δεν ειμαι 7 χρονια στον ιδιωτικο τομεα αλλα προσωπικα δεν εχω δει πουθενα να απορριπτους τα παιδια απο τα ΤΕΙ μονο και μονο επειδη ειναι απο ΤΕΙ.

Απο εκει και περα πως γινεται 7 χρονια να μην εχεις δει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ απο ΤΕΙ να κανει για στελεχος, μου φαινεται λες και προσπαθεις να με πεισεις οτι τωρα εξω ειναι νυχτα. Πραγματικα απιστευτο. Δεν λεω οτι λες ψεματα αλλα πρεπει να εχει συνομωτησει ολο το συμπαν για γινει κατι τετοιο.

Και το λεω αυτο γιατι οχι μονο εχω δει ΤΕΙτζηδες να περνουν τετοιες θεσεις αλλα το αποκορυφωμα ειναι ακαδημαικο. Προσωπικα εχω 2 καλους φιλους που κανουν διδακτορικα (εναν σε ελληνικο uni και εναν στη Γερμανια) που για να τους παρουν απορριψανε αλλες ποσες ντουζινες φοιτητων απο ΑΕΙ. Και ειδικα το παιδι που ειναι στη Γερμανια (ειναι και στο forum αλλα εχει καιρο να γραψει), οταν τελειωσε το ΤΕΙ εκανε αιτησεις σε 2 μεταπτυχιακα (ΠΑΝ.Αθηνων και ΠΑΝ. Πειραια) και τον πηραν και στα 2!!!!. Τελικα πηγε σε αυτο των Αθηνων μια και γουσταρε μικροηλεκτρονικη. Και η πλακα ξερεις πια ειναι?Μολις γνωριστηκα στο master μου με τον καθηγητη που του ειχε παρει τη συνεντευξη στον πειραια, μου ειπε οτι ηταν αυτος που ειχε διαλεξει πανω απ'όλους, οτι γυαλιζε το ματι του και οτι εδειχνε οτι ειχε πολλα κανταρια γνωσης. Το παιδι αυτο απο το δευτερο εξαμηνο αγοραζε εξωΤΕΙκα βιβλια σε αγγλικη βιβλιογραφια σχετικα με μικροηλεκτρονικες (έπαιρνε κατι τουβλα 1000 σελιδων) και τα καθαριζε μπαμ μπαμ. Και ολα αυτα με τον περιφημο βαθμο του 7 που εβγαλε απο το αξιοκρατικο συστημα βαθμολογησης του ΤΕΙ. Σε μας τουλαχιστον, γραφαμε οχι για 10 αλλα για 20 και μας κοβανε και απο πανω. Εδω αποδεικνυεται οτι η συνεντευξη μετραει περισσοτερο απο το πτυχιο και τον βαθμο ;).

 

Edit : Και μιας και εισαι και στο χωρο των φαρμακων να σου πω οτι εχουμε οικογενειακο φιλο που ειναι διευθυντης σε καποιο τμημα της βιοιατρικης και ταυτοχρονα συμμετεχει και σε κατι μελετες που κανουν. Ξερεις τι εχει τελειωσει? ΙΕΚ Ηλεκτρονικης (κατι παρομοιο τελος παντων....δεν ξερω πως λεγοντουσαν 30 χρονια πριν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΕΙ = 4 ή και 5 χρόνια δύσκολα

ΤΕΙ = 3 χρόνια εύκολα

 

αστεία μαθήματα στα περισσότερα ΤΕΙ, πόσο θα σου πάρει να το βγάλεις το ριμάδι

 

>> Φίλε μου, επιεικώς, δεν ξέρεις τι σου γίνεται!

 

Υπάρχουν ΤΕΙ που για να τα βγάλεις πρέπει να φτύσεις αίμα -περισσότερο από αντίστοιχα ΑΕΙ...

 

Γουστάρεις όχι 5, αλλά 25 (!!) ώρες την εβδομάδα εργαστήρια? -με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις??

[όπου στην 2η απουσία, παίρνεις κανονικά τον πούλο τον αγαρινό, ήτοι χάνεις το 6μηνο :evil: ]

 

Και για να μην φανεί οτι υποστηρίζω και καλά τα ΤΕΙ:

ίσως είμαι ο μόνoς φοιτητής που τους φασκέλωσα = ξεγράφτηκα στο 7ο [= τελευταίο εξάμηνο σπουδών].

 

Απο ΤΕΙ όπου είχα περάσει με περισσότερο από 18 για να μπω σε ΑΕΙ, όπου πέρασα με 14 κάτι, λίγα χρόνια μετά -Πανελληνιες γαρ και τα παράδοξα τους :cry:

 

Καλό σας απόγευμα & καλύτερα μυαλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...