Προς το περιεχόμενο

Τουρκος φιλοσοφος


lefterinho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

). Τουρκομουσουλμάνος φιλόσοφος, μαθηματικός και γιατρός. Δίδαξε και έδρασε στη Βαγδάτη, στο Χαλέπι και στη Δαμασκό

 

Δε νομάιζω αυτός ο κύριος να είναι Τούρκος με τη στενή έννοια του όρου.Οι τουρκομάνοι ζούσαν στη Μογγολία κυρίως.Ο καθηγητής προφανώς εννοεί κάποιον οθωμανό στοχαστή σύμφωνα με τις σχολές που υπήρχαν στην Αρχαία Ελλάδα.Τέτοιους έχουν μόνο ι Γερμανοί με κάποιες μικροδιαφορές.Οπότε λογικό είναι να μη βρει κάποιον Τούρκο.

 

Λεφτέρη πάρε μια κουότα του νίτσε για τους Τούρκους (κάποιοι θεωρούν ότι εννούσαι τους Εβραιόυς) που λεγε."Δεν υπάρχει έθνος που να έχει προσφέρει τόσα πολλά στην ανθρωπότητα και να έχει βασανιστεί από ένα έθνος που δεν έχει προσφέρει τπτ."Θα του αρέσει νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δε νομάιζω αυτός ο κύριος να είναι Τούρκος με τη στενή έννοια του όρου. Οι τουρκομάνοι ζούσαν στη Μογγολία κυρίως.

 

Αχέμ... Επίτρεψε μου να παρατηρήσω ότι αν μπούμε στη συζητηση για το ποιά είναι η στενή έννοια του όρου Τούρκος μπορούμε άνετα να αποκλείσουμε τους Τουρκομάνους, αν και δε θα αμφισβητήσω ότι είναι συγγενές φύλο. Επίσης ας σημειώσουμε ότι στην κοινή ελληνική και στην ανάλογη ββλιογραφία (με εξέχον παράδειγμα τα σχολικά βιβλία) ο όρος Τούρκος χρησιμοποιείται μάλλον αδιάκριτα για να χαρακτηρίσει τους πάντες από τούς Σελτζούκους μέχρι τους διάφορους εξισλαμισμένους πληθυσμούς που συνεργάστηκαν με την Οθωμανική διοίκηση, οι οποίοι φυλετικά δεν είχαν καμία σχέση. Αυτός ο κύριος που συζητάμε ήταν σαφώς μέρος της άρχουσας Οθωμανικής τάξης, πράγμα που εκείνη την εποχή ήταν σαφώς αρκετό για να χαρακτηριστεί κανείς Οθωμανός. Γιατί έχω την εντύπωση ότι όταν θέλουμε να προσδώσουμε αρνητικά χαρακτηριστικά τους τσουβαλιάζουμε όλους ως Τούρκους ενώ όταν πρόκειται για κάτι θετικό αρχίζουμε τους διαχωρισμούς;

 

Ο καθηγητής προφανώς εννοεί κάποιον οθωμανό στοχαστή σύμφωνα με τις σχολές που υπήρχαν στην Αρχαία Ελλάδα.

 

Από το λεξικό Τριανταφυλλίδη, http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictonline/DictOnLineTri.htm

 

φιλόσοφος ο [fil?sofos] O20α θηλ. φιλόσοφος [fil?sofos] O36 : 1. αυτός που ασχολείται με τη φιλοσοφία, που ερευνά ή διδάσκει στην περιοχή της φιλοσοφίας 2. αυτός που, σε επίπεδο καθημερινότητας, προσπαθεί να πάρει μιαν απόσταση, να αρθεί από την αμεσότητα, την επιφανειακότητα και τη λεπτομέρεια των πραγμάτων και να τα αντιμετωπίσει εμβαθύνοντας στη σκέψη του και δίνοντας συνολικές ερμηνείες ή απαντήσεις, βασισμένες στη γνώση και κυρίως στην εμπειρία

 

Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις για το από πότε η λέξη "φιλόσοφος" σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθείς τις ελληνικές σχολές φιλοσοφίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, διορθώνω: ο τύπος ήταν πριν την εποχή των οθωμανών, οπότε δεν ισχύει αυτό που είπα για την οθωμανική άρχουσα τάξη. Πάντως ο άνθρωπος είναι γεννημέος στο Τουρκεστάν. Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ποιός είναι ο ορισμός του Τούρκου που δίνεις, omnislash. Το παιδί είπε τουρκικής καταγωγής ή υπήκοος του Οθωμανικού κράτους. Άνθρωπος από το Τουρκεστάν θεωρείται Τουρκικής καταγωγής σύμφωνα με τον ορισμό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο όρος Τούρκος χρησιμοποιείται μάλλον αδιάκριτα για να χαρακτηρίσει τους πάντες από τούς Σελτζούκους μέχρι τους διάφορους εξισλαμισμένους πληθυσμούς που συνεργάστηκαν με την Οθωμανική διοίκηση, οι οποίοι φυλετικά δεν είχαν καμία σχέση.

 

Εγώ θεωρώ πως είναι μακρινοί συγγενείς τους κατά κάποιον τρόπο.Μην ξεχνάμε ότι σύσσωμη η τουρκική ηγεσία πήγε στην κηδεία του Τουρκμένιου βασιλία.Αν και το καινούργιο σχολικό βιβλίο της 6ης δημοτικού τους αποκαλέι Οθωμανούς.Που στην ουσία ήταν ο αρχηγός μιας clan ο Οσμάν, εξ ου και το ονομα τους.που είναι λανθασμένο γιατί όλοι αυτοί ήταν Τούρκοι.Είναι σα να λέμε κατά τον Τρωικό Πόλεμο οι Αχιλλείς οι Μενέλαοι και οι Διομήδηδες

 

Μπορείς σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις για το από πότε η λέξη "φιλόσοφος" σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθείς τις ελληνικές σχολές φιλοσοφίας;

 

Ο διάφοροι Κινέζοι ,Ινδοί δεν είχαν φιλόσοφους αλλά άτομα που έδιναν λύσεις στα προβλήματα της καθημερινότητας των ανθρώπων.Τέτοιους μπορεις να βρεις παντού σε όλο τον κόσμο που καλύτερα θα τους έλεγες σοφούς.Αλλά όχι φιλόσοφους.Χωρίς να είμαι και ο πιο ειδικός θεωρώ πως;πρώτοι οι αρχαίες Ελληνες διαχώρισαν τις απλές οδηγίες για το πως το να λύνουμε τα καθημερινά μας προβλήματα από τα υπαρξιακά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omnislah: Δεν είπα ότι οι Τουρκμένοι ήταν άσχετοι, εννούοσα τους άλλους εξισλαμισμένους πληθυσμούς. Όσο για το κατά πόσον είναι λάθος να αναφέρονται ως Οθωμανοί και αν είναι "όλοι Τούρκοι" σε παραπέμπω στον αυτοπροσδιορισμό των πληθυσμών αυτών. Εφ'όσον αυτοί δεν αποκαλούσαν εαυτούς Τούρκους (πραγμά που σαφέστατα δεν έκαναν, μέχρι την εποχή των νεότουρκων περίπου) δεν νομίζω ότι μας πέφτει εμάς πολύς λόγος να τους πούμε ότι δεν είναι Οθωμανοί. Επίσης όλοι αυτοί οι σημερινοί λαοί της κεντρικής και δυτικής Ασίας αναγνωρίζουν τη μεταξύ τους συγγένεια, αλλά δεν ορίζουν εαυτούς ως Τούρκους. Ο Τουρκμένος (από το Τουρκμενιστάν) δεν αυτοπροσδιορίζεται ως Τούρκος- συγγενείς του Τούρκου ναι.

Χωρίς να υποβαθμίσω τη πελώρια σημασία των αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων, για τον ορισμό του φιλόσοφου σε παραπέμπω ξανά στο λήμμα του λεξικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεμ χεμ... Λοιπον για να ξεκαθαρισω τι εννοω, γιατι οπως φαινεται η αποψεις δυιστανται. Εννοω πως με τον ορο φιλοσοφος, οπως το λεει και ο proffesoras μου, θελω εναν "πνευματικο πατερα" του τουρκικου εθνους ειτε του οθωμανικου κρατους με ριζα τουρκου (εστω και παππους). Πρεπει να εχει προσφερει πνευματικα στο τοτε και μετα κρατος με τις ιδεες του και να εχει κατι σαν ρολο στοχαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεμ χεμ... Λοιπον για να ξεκαθαρισω τι εννοω, γιατι οπως φαινεται η αποψεις δυιστανται. Εννοω πως με τον ορο φιλοσοφος, οπως το λεει και ο proffesoras μου, θελω εναν "πνευματικο πατερα" του τουρκικου εθνους ειτε του οθωμανικου κρατους με ριζα τουρκου (εστω και παππους). Πρεπει να εχει προσφερει πνευματικα στο τοτε και μετα κρατος με τις ιδεες του και να εχει κατι σαν ρολο στοχαστη.

 

Αχά! Άρα θέλεις πολιτικό και κοινωνικό στοχαστή. Άρχισε με τον Ziya Gokalp. Ψάξε και τα μέλη των νεότουρκων και των νεο-οθωμανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διάφοροι Κινέζοι ,Ινδοί δεν είχαν φιλόσοφους αλλά άτομα που έδιναν λύσεις στα προβλήματα της καθημερινότητας των ανθρώπων.Τέτοιους μπορεις να βρεις παντού σε όλο τον κόσμο που καλύτερα θα τους έλεγες σοφούς.Αλλά όχι φιλόσοφους.Χωρίς να είμαι και ο πιο ειδικός θεωρώ πως;πρώτοι οι αρχαίες Ελληνες διαχώρισαν τις απλές οδηγίες για το πως το να λύνουμε τα καθημερινά μας προβλήματα από τα υπαρξιακά προβλήματα.

 

Xm. Μονο κ μονο λαμβανοντας υπ'οψιν οτι ο βουδισμος θεωρειτε αθειστικη θρησκεια / φιλοσοφία κατα πολλούς, είσαι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκουστε! Πηγα σημερα μονο τους 2 τουρκους που μου ειπαν οι aigeas και smilefreeware δλδ τους Αμντουλά Κουμπούρ και Φαραμπί, Αμπού Νασρ Μουχαμάντ αλ. Και μου λεει πως δεν του κανουν γιατι ο ενας ειναι αραβας και ο αλλος περσης. Ειναι σοβαρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές πως έλαβες μέρος σε παιχνίδι που δε θα σου επιτρέψουν να νικήσεις. Σικέ κατάσταση.

 

Βέβαια μετά την ανάμιξη των φυλών επί 400 έτη, όλοι τουρκόσποροι είμαστε, οπότε πες του τον Καστοριάδη να τελειώνεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκουστε! Πηγα σημερα μονο τους 2 τουρκους που μου ειπαν οι aigeas και smilefreeware δλδ τους Αμντουλά Κουμπούρ και Φαραμπί, Αμπού Νασρ Μουχαμάντ αλ. Και μου λεει πως δεν του κανουν γιατι ο ενας ειναι αραβας και ο αλλος περσης. Ειναι σοβαρος?

 

 

Δεν ξέρω αν είναι Άραβας ο Αμντουλά Κουμπούρ, με τόσα δεινά που πέρασε άμα έψαχνε και για έτοιμη εργασία από το ίντερνετ μπορεί να του έβγαζαν και τα δόντια οι τουρκαλάδες. Ο Αμντουλά Κουμπούρας.

Ώραίος καθηγητής κι αυτός, αυτό τον πείραξε, ότι ήταν άραβας;

Ότι είναι ανύπαρκτο πρόσωπο δεν τον προβλημάτισε καθόλου τον φιλόσοφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην κωλοχτυπιεστε μεσω νετ, εγω λεω να παρεις την πρεσβεια τηλεφωνο να σου δωσουνε πληροφοριες .Λογικη παντως μου φαινεται η απουσια, ο Κεμαλ τα γαμησε ολα και πρωτα πρωτα την γλωσσα.Ξερω μια Σμυρνια καθηγητρια τουρκικων στον Πειραια που με τα ομορφα μπουτακια της εχει προσηλυτισει εναν φιλο μου για τα καλα, φευγει απ'το μαθημα και εχει την εντυπωση οτι ειμαστε ολοι σκαρτοι εντελως.Θα του πω να την ρωτησει την επομενη φορα γιατι το χω και γω απορια.Παντως εχω την εντυπωση γενικοτερα οτι ειμαστε ακριβως στο οριο , απο την μια μερια η φιλοσοφια εφαπτεται της επιστημης και απο την αλλη δεν μπορει να ξεχωρισει απο την θρησκεια.Δεν πρεπει να υπαρχουν αλλου στον κοσμο τυπαδες σαν τον Γιανναρα ας πουμε, μπορει να κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν Τούρκοι φιλόσοφοι, μόνο Έλληνες...

 

Ακριβώς ;) Όπως και δεν υπάρχει Έλληνας Ραβίνος παρά μόνο Εβραίος, ή όπως και δεν υπάρχει Ινδιάνος Μουφτής, παρά μόνο Μουσουλμάνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χουμ, ξέρετε ο ορισμός της φιλοσοφίας είναι αρκετά ελαστικός ώστε να περιλαμβάνει πολλά πράγματα, από τα μαθηματικά έως την κοινωνιολογία, οπότε όχι, δν ήμασταν ο μόνος φάρος στον κόσμο επ' αυτού.

 

Αν και ήταν όλοι μια τρίχα απ' τα φρύδια του Ηράκλειτου μέχρι και τον 19ο αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου ελαστικός δεν είναι, περιλαμβάνει ό,τι πρέπει να περιλαμβάνει. Τώρα αν κάποιοι έχουνε βαφτίσει τα μαθηματικά και τα οικονομικά φιλοσοφία αυτό είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...