Προς το περιεχόμενο

Τουρκος φιλοσοφος


lefterinho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα είπα εγώ ποτέ ότι έχουν αντάξιους του Σωκράτη και του Διογένη; Ο καθηγητής του ζήτησε τούρκο διανοητή, όχι Τούρκο που να'χει καθορίσει την πορεία της παγκόσμιας φιλοσοφίας.

 

αυτό θα εννούσε νομίζω.Διανοητές έχει και το χωρίο στο βουνό.Αλλά αυτοί δεν έχουν επηρεάσει την παγκόσμια σκέψη.Αυτό έλειπε να να τόσο αφελής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Γτ φιλόσοφος πρέπει να λέγεται μόνο όποιος έχει επηρρεάσει την παγκόσμια σκέψη?

 

Απόφθεγμα μπορώ και γω να βγάλω.δε σημαίνει ότι είμαι φιλόσοφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω αυτό ρε 'συ, απλώς υπήρξαν φιλόσοφοι οι οποίοι ήταν μεγάλα μυαλά, απλώς δν αποτέλεσαν πηγή κάποιου κινήματος. Wittgenstein, Russel, ακόμα και ο Schopnehauer δεν είχε κάποια ιδιαίτερη επίδραση παγκοσμίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο γι' αυτα που αποδιδεις στον Βιττγκενσταιν, μάλλον κατι έχεις παρεξηγησει: αυτος ανηκει στην περιοχη του λογικου θετικισμου, με κυριο αντικειμενο μελετης τη "γλωσσα", αρκετα ηδη απομακρυσμενος απο την οποια επιστημολογια, οντολογια ή ηθικη, κατα και μετα τη σχολη της βιεννης των αρχων του 20ου αιώνα και τελων του 19ου .Δεν ξερω αν ειχε διατυπωσει καποιες ηθικες κρισεις ή αποψεις, σιγουρα ομως δεν ειναι γι' αυτες που ειανι γνωστος, και δεν ανηκε με κανενα τροπο στον κυκλο σκεψεως του νιτσεικου νιχιλισμου.

 

Να το πω αλλιως, η γλωσσολογικη του προσεγγιση στη φιλοσοφια, δεν νομιζω οτι αποτελει μορφη φιλοσοφιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρελαινομαι να κοουτάρω τη γουικπίντια, αλλά:

Ludwig Josef Johann Wittgenstein was an Austrian-English philosopher who contributed several ground-breaking works to contemporary philosophy, primarily on the foundations of logic, the philosophy of mathematics, the philosophy of language, and the philosophy of mind. [1] His influence has been wide-ranging, placing him among the most significant philosopher of the 20th century.

 

Επίσης αν δεν κάνω λάθος (δεν διάβασα όλο το λήμμα), δίδασκε στο Cambridge και μαθήτριά του ήταν μεταξύ άλλων και η Iris Murdoch, η οποία επίσης κατά τη γνώμη μου είναι πρωτίστως philosopher και δευτερευόντως λογοτέχνις.

Αυτά. Η ευρύτητα της έννοιας παίζει πολύ γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Nietzsche δν ήταν μηδενιστής. Δεν. Δεν ΔΕΝ.

 

Τέσπα, γούστα, αν και ο βιτ δν έκανε μόνο λεκτικά παιχνιδάκια, άσχετα αν έγινε γνωστός για τις πρώιμες ιδέες του αναφορικά με το πως δομείται η γλώσσα ανάλογα με την αντίληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω φιλοσοφος ειμαι.. αμα αρχισω να σας αναλυω τις φιλοσοφιες μου.. θα κλασουν πανω τους και ο Wittgenstein και ο Russel και ενας λαμπρος ηλιος θα φωτισει τις αποκρυφες πλευρες του νου σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό θα εννούσε νομίζω.Διανοητές έχει και το χωρίο στο βουνό.Αλλά αυτοί δεν έχουν επηρεάσει την παγκόσμια σκέψη.Αυτό έλειπε να να τόσο αφελής.

 

Συγγνώμη, αλλά εγώ όταν μου ζητάνε γενικά φιλόσοφο δεν προσπαθώ να βρω τον Σωκράτη. Και στην τελική ας αποφασίσουμε επιτέλους τι προσπαθούμε να βρούμε εδωπέρα: αυτό που λέει ο lefterinho ότι του ζητήσανε είναι ένας οποιοσδήποτε διανοητής Τούρκος, ο οποίος να καθόρισε τη μετέπειτα πορεία του τουρκικού έθνους. Τα κριτήρια με τα οποία απέρριψε ο προφέσορας τα ονόματα που του πρότεινε δεν ήταν ότι δεν ήταν αντάξιοι του Σωκράτη, αλλά ότι δεν ήταν Τούρκοι. Αυτό το οποίο προσπαθεί να αποδείξει για κάποιον λόγο αυτός ο καθηγητής είναι ότι όσοι σκέφτονταν στην Τουρκία και καθόρισαν το ιδεολογικό πλαίσιο του τουρκικού εθνους-κράτους δεν είχαν τουρκική εθνοτική καταγωγή. Αν θέλετε να συζητήσουμε για το ποιοί είναι οι κορυφαίοι φιλόσοφοι και από πού προέρχονται ας ανοίξουμε καινούργιο thread, αν και δεν βλέπω το νόημα της κουβέντας.

 

lefterinho, θα σου ξαναπροτείνω τον Ziya Gokalp, που ούτως ή άλλως είναι ο πατέρας του τουρκικού εθνικισμού. Αν ο καθηγητής σου είναι αρκετα ψαγμένος (ή τόσο μανιασμένος ώστε να το ψάξει) για να σου πει ότι ήταν κουρδικής καταγωγής- πράγμα έτσι κι αλλιώς αμφισβητούμενο- να τον παραπέμψεις στα ίδια τα γραπτά του Gokalp στα οποία απαντά σε αυτό το θέμα, καθορίζει την αντίληψή του γα το τουρκικό έθνος και υπερασπίζεται τη δική του τουρκικότητα. Αν φτάσει εκεί το θέμα μπορώ να σε βοηθήσω να βρεις τα κείμενα, αν και αμφιβάλλω αν υπάρχουν στα ελληνικά. Στα αγγλικά πρέπει να παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Nietzsche δν ήταν μηδενιστής. Δεν. Δεν ΔΕΝ.

 

Τέσπα, γούστα, αν και ο βιτ δν έκανε μόνο λεκτικά παιχνιδάκια, άσχετα αν έγινε γνωστός για τις πρώιμες ιδέες του αναφορικά με το πως δομείται η γλώσσα ανάλογα με την αντίληψη.

 

Οκ, κι εγω το παρακανα. Δεκτος ο χαρακτηρισμος "ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ" αλλα μου φαινεται οτι οι κριτικοι μουσικης γραφης δεν ειναι απαραιτητα και μουσικοι. (σε σχετικη αναλογια κι οχι πληρη, νταξ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλα μην κωλοχτυπιεστε μεσω νετ, εγω λεω να παρεις την πρεσβεια τηλεφωνο να σου δωσουνε πληροφοριες .Λογικη παντως μου φαινεται η απουσια, ο Κεμαλ τα γαμησε ολα και πρωτα πρωτα την γλωσσα.Ξερω μια Σμυρνια καθηγητρια τουρκικων στον Πειραια που με τα ομορφα μπουτακια της εχει προσηλυτισει εναν φιλο μου για τα καλα, φευγει απ'το μαθημα και εχει την εντυπωση οτι ειμαστε ολοι σκαρτοι εντελως.Θα του πω να την ρωτησει την επομενη φορα γιατι το χω και γω απορια.Παντως εχω την εντυπωση γενικοτερα οτι ειμαστε ακριβως στο οριο , απο την μια μερια η φιλοσοφια εφαπτεται της επιστημης και απο την αλλη δεν μπορει να ξεχωρισει απο την θρησκεια.Δεν πρεπει να υπαρχουν αλλου στον κοσμο τυπαδες σαν τον Γιανναρα ας πουμε, μπορει να κανω λαθος.

 

Λοιπον, αργησα λιγο γιατι ξεχασε να ρωτησει την πρωτη φορα, τον μονο που θυμοτανε ητανε τον αρχηγο τον δερβησιδων του οποιου το ονομα και ξεχασα ,lol.Ειπε οτι θα ψαξει ομως , μαλλον θα ειναι αχρηστη πληροφορια μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...