Προς το περιεχόμενο

Τουρκος φιλοσοφος


lefterinho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εκεί δε μιλάμε για φιλοσοφία αλλά για θρησκεία. Αν και βρίσκεις ψήγματα φιλοσοφίας προσωπικώς δε θα τις αποκαλούσα φιλοσοφία αλλά περισσότερο μυθολογικοθρησκευτικές πραγματίες. Οι άνθρωποι είναι σωστοί σε αυτό που κάνανε και για τους ανθρώπους που απευθύνονταν, αλλά νομίζω ότι μόνο η Ελληνική σκέψη είχε ως αφετηρία το γιατί και το πως και όχι μόνο το πως δημιουργήθηκαν τα πράγματα. Αυτή είναι και η βασική διαφορά νομίζω, τί είναι η Ψυχή και γιατί υπάρχει, τί είναι ο Κόσμος και γιατί υπάρχει κλπ. Γι' αυτό και άλλως τε υπάρχουνε και τόσαο φιλοσοφικά ρεύματα, διότι το καθένα έδινε τις δικές του εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μετά την ανάμιξη των φυλών επί 400 έτη, όλοι τουρκόσποροι είμαστε, οπότε πες του τον Καστοριάδη να τελειώνεις.

 

Αν εσύ θες να λέγεσαι τουρκόσπορος δε με βλάπτει.Ισα ίσα, εσύ μειώνεσαι.

 

Aκουστε! Πηγα σημερα μονο τους 2 τουρκους που μου ειπαν οι aigeas και smilefreeware δλδ τους Αμντουλά Κουμπούρ και Φαραμπί, Αμπού Νασρ Μουχαμάντ αλ. Και μου λεει πως δεν του κανουν γιατι ο ενας ειναι αραβας και ο αλλος περσης. Ειναι σοβαρος?

 

E ειχε δίκιο μόνο Τούρκικα ονόματα δε θυμίζουν αυτοί οι δυο.Ειπαμε δεν υπαρχουν Τούρκοι φιλόσοφοι που να έχουν την εμβέλια των Ελλήνων ή των Γερμανών φιλοσόφων.

 

Ο Καντ τι ήτανε για σας.Φιλόσοφος ή κοινωνιολογος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σόλα του Φρειδερίκου.

 

Γηρυόνη, πως ακριβώς αντιλαμβάνεσαι το "Θείο" στον ορισμό σου αν όχι ως θεολογική/θρησκευτική προσέγγιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσύ θες να λέγεσαι τουρκόσπορος δε με βλάπτει.Ισα ίσα, εσύ μειώνεσαι.

 

Μη σε πιάσουν και τα δάκρυα στην ιδέα πως το ανόθευτο ελληνικό σου αίμα προσμίχθηκε με άλλα ανά τους αιώνες. Είσαι τόσο άριος, όσο και μια σταγόνα νάμα που βρέθηκε στο δρόμο της μια γούρνα από λύμματα (μια κι οι "ξένοι" κάπου εκεί εντάσσονται). That's life...get used to it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως θεολογική προσέγγιση το αντιλαμβάνομαι, αλλά όχι σαν θρησκευτική.

 

Θέλω αλήθεια πολύ να ψάξουμε πως διαχωρίζεται πρακτικά αυτό -πχ εγώ πιστεύω πως υπήρχε οικουμενική ταύτιση, ανεξαρτήτως πολιτισμού- αλλά θα περάσουμε σε πολύ offtopic μονοπάτια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... Θα προσπαθήσω να μείνω στο θέμ του lefterinho χωρίς να αναμηχθώ στα περί τουρκόσπορων και κινέζων, αν και με τρώνε τα δάχτυλά μου...

Λοιπόν, το παιχνίδι του καθηγητή σου φίλε μου, τώρα το κατάλαβα. Αυτό που θέλει να πει είναι ότι οι διάφοροι διανοητές της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας δεν ήταν Τουρκικής καταγωγής. Οπότε το παιχνίδι είναι όντως εντελώς σικέ. Το να ψάχνεις φυλετικές καταγωγές και καθαρότητες σε μια αυτοκρατορία είναι εντελώς ανώφελο. Και μάλιστα δεδομένης της ιδιαίτερης κατάστασης στην Οθωμανική Αυτοκρατορία, όπου σημασία για την κρατική δομή και αντίληψη είχαν μόνο οι θρησκευτικοί διαχωρισμοί, δε βγαίνεις κερδισμένος. Για κάθε έναν από αυτούς που θα του υποδείξεις θα έχει να σου υποδείξει κάποιον πρόγονο από αυτό που αυτός θεωρεί άλλο έθνος.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις υποθέτω, είναι να τον ρωτήσεις πόσοι από τους διαπρεπείς άντρες της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας είχαν καθαρή καταγωγή από τη Ρώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις υποθέτω, είναι να τον ρωτήσεις πόσοι από τους διαπρεπείς άντρες της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας είχαν καθαρή καταγωγή από τη Ρώμη...

 

Καλά αλλά από τι ξέρω μέχρι το 212 οι Ελλαδίτες , οι Αιγύπτιοι κα θεωρούνταν υπόδουλοι στους Ρωμαίους.Κατσε οι Αυτοκράτορες του 1ου μχ αιώνα δεν ήταν Ρωαμαίοι δλδ τι ήταν;

 

Οπότε το παιχνίδι είναι όντως εντελώς σικέ.

 

Ωραια πες μου έναν μογγόλο διανοητή(μογγολικό φύλλο είναι οι Τούρκοι) που να έχει επηρεάσει το σύγχρονο κοσμο όσο ο Σωκράτης ή ο Διογένης.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν απλα δεν έχουν μεγάλη επιρροή.Και οι Ζουλού θα έχουν σφούς αλλά για τα πλαίσια των Ζουλού.

 

Ειανι σαν να ζητάς έναν Ελληνα μπαλαδόρο.Πχ ο Χατζηπαναγάης αλλά στο εξωτερικό δεν τον ξέρει κανείς ενώ Πελέ Μαραντόνα τον ξέρουν.

 

Μη σε πιάσουν και τα δάκρυα στην ιδέα πως το ανόθευτο ελληνικό σου αίμα προσμίχθηκε με άλλα ανά τους αιώνες. Είσαι τόσο άριος, όσο και μια σταγόνα νάμα που βρέθηκε στο δρόμο της μια γούρνα από λύμματα

 

Εντάξει μας έπεισες είσαι κομπλεξικός που είσαι Ελληνας και νιώθεις μειονεκτικά.Δεν πειράζει ασε με εμάνα να αισθανομαι υπερήφανος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αλλά από τι ξέρω μέχρι το 212 οι Ελλαδίτες , οι Αιγύπτιοι κα θεωρούνταν υπόδουλοι στους Ρωμαίους.Κατσε οι Αυτοκράτορες του 1ου μχ αιώνα δεν ήταν Ρωαμαίοι δλδ τι ήταν;

 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εγώ απλώς τονίζω ότι μετά από μερικούς αιώνες ζωής σε ένα αυτοκρατορικό καθεστώς οι περιπτώσεις μίξης είναι σχεδόν περισσότερες από τις περιπτώσεις καθαρότητας.

 

 

Ωραια πες μου έναν μογγόλο διανοητή(μογγολικό φύλλο είναι οι Τούρκοι) που να έχει επηρεάσει το σύγχρονο κοσμο όσο ο Σωκράτης ή ο Διογένης.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν απλα δεν έχουν μεγάλη επιρροή.Και οι Ζουλού θα έχουν σφούς αλλά για τα πλαίσια των Ζουλού.

 

Ειανι σαν να ζητάς έναν Ελληνα μπαλαδόρο.Πχ ο Χατζηπαναγάης αλλά στο εξωτερικό δεν τον ξέρει κανείς ενώ Πελέ Μαραντόνα τον ξέρουν.

 

Μα είπα εγώ ποτέ ότι έχουν αντάξιους του Σωκράτη και του Διογένη; Ο καθηγητής του ζήτησε τούρκο διανοητή, όχι Τούρκο που να'χει καθορίσει την πορεία της παγκόσμιας φιλοσοφίας. Δε ζήτησε κανένας σύγκριση των αρχαίων ελλήνων διανοητών με τους τούρκους. Αυτό μόνος σου το εμπνεύστηκες. Το "βρες έναν έλληνα μπαλαδόρο" δεν ταυτίζεται με το "βρες έναν έλληνα που ήταν ο μεγαλύτερος μπαλαδόρος της υφηλίου".

Άσε που επιμένεις να μου ταυτίζεις τους τούρκους με τα συγγενικά τους φύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer, είναι μεγάλη συζήτηση όντως. Πάντως σε πολύ γενικές γραμμές όσοι γράψανε ή καταφέρανε και προσεγγίσανε τη φιλοσοφία και δεν ήτανε Έλληνες στην καταγωγή ήτανε τουλάχιστον Έλληνες στον τρόπο σκέψης, και αυτό νομίζω είναι το κυριότερο... Έλληνας δεν είσαι στο αίμα και στα γονίδια αλλά στον τρόπο σκέψης.

 

Ο κάθε λαός αναπτύσσει ιδεολογία αναλόγως με το θυμικόν, την ιδιοσυγκρασία του και τη γεωγραφική του θέση. Όλες οι προσσεγίσεις του Κόσμου έχουνε να κάνουνε αναλόγως με το που ζει ο καθένας, οι Εβραίοι και οι Μωαμεθανοί το προσεγγίσανε με μονοθεϊστική μορφή πιθανώς γιατί ζούσανε κυρίως στην έρημο (και δεν υπήρχανε πολλές εναλλαγές της Φύσης), οι Έλληνες, οι Ινδιάνοι, οι Ινδοί και οι άλλοι λαοί το προσεγγίσανε πολυθεϊστικώς γιατί ζούσανε σε πολυμορφικά περιβάλλοντα. Όλοι οι λαοί είχανε δίκαιο από την πλευρά τους και για τους ανθρώπους στους οποίους απευθύνονταν αλλά δεν μπορεί ο καθένας να καταλάβει την ιδεολογία του άλλου, είναι πολύ δύσκολο να γίνει ο "άλλος" αν δεν σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο και αν δεν έχει ζήσει στο ίδιο γεωγραφικό μέρος κάτω από τις ίδιες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες.

 

Γι' αυτό και είναι πολύ δύσκολο να βρεις φιλοσόφους εκτός Ελλήνων, διότι η φιλοσοφία γεννήθηκε για να εκφράσει τις ανησυχίες ενός συγκεκριμένου έθνους υπό συγκεκριμένη γλώσσα, έθιμα, θεολογικές παραδόσεις, μύθους και γεωγραφικό χώρο.

 

Και μια παρατήρηση. Νομίζω ότι είναι υπερβολικό να λέμε ότι είμαστε 100% καθαρόαιμοι Έλληνες όσο και το να λέμε ότι είμαστε 100% μπασταρδεμένοι. Σίγουρα κάποιοι είναι πιο "καθαρόαιμοι" και κάποιοι λιγότερο αλλά ρε παιδιά και τί με αυτό; Γνωρίζω αλλοδαπούς που πολλοί "δικοί" μας θα θέλανε να τους μοιάσουνε. Οπότε χαλαρώστε και κοιτάξε τε πως θα κάνουμε καλύτερη την Ελλαδίτσα μας γιατί στο εξωτερικό μας έχουνε για σφαλιάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το θεμα δεν ειναι κατα ποσο εχει επιρεαει τον κοσμο με τις ιδεες του, απλα να ειναι τουρκικης καταγωγης. Αυτοι που ανεφερα πριν ειχαν ολα τα κριτηρια αλλα δεν ηταν τουρκοι. Ωστοσο δεν ειναι δυνατον να τους ξερει ολους απλα το παιζει εξυπνος. (Αν μπορεσεις Neurotic_Fest καντο γιατι θελω να τον βουλωσω τον προφεσσορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μας έπεισες είσαι κομπλεξικός που είσαι Ελληνας και νιώθεις μειονεκτικά.Δεν πειράζει ασε με εμάνα να αισθανομαι υπερήφανος.

 

Μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά λογικής. Δεν είναι ζήτημα κόμπλεξ αγαπητέ, αλλά ρεαλισμού και σκληρής πραγματικότητας. Μπορείς να αισθάνεσαι όσο υπερήφανος επιθυμείς, χωρίς απαραίτητα να νοιώθεις άσχημα που στο αίμα κάθε φυλής έχουν συμβάλλει κι οι Γιουσούφ, Τζόναθαν, Αχμέτ, Μισέλ, Χιν Γιάο, Τζερόνιμο, Σαϊμίρ, Γιαχβέ κοκ.

 

Φυσικά πάντα υπάρχουν κι οι λαμπρές εκείνες εξαιρέσεις όπου προέρχονται κατευθείαν από τον Περικλή, μια και πριν 3 χρόνια τον έβγαλαν από την κρυογονική και γκάστρωσε ήδη 5 ο άτιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...