Προς το περιεχόμενο

Τουρκικός ρατσισμός - υπερβολή ή πραγματικότητα


valantis315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι οτι οι Κύπριοι δε μας πάνε μια. Σε όλα τα πανεπιστήμια χρόνια τώρα έχουν το δικό τους λόμπι, και σπανίως συναναστρέφονται με "Ελλαδίτες". Θα τολμήσω να πω οτι μετά τους Τούρκους είμαστε δεύτεροι στη λίστα "συμπάθειάς" τους.

 

αναρωτιεμαι γιατι να υπακουσει καποιος σε τετοια διαταγη.

γιατί αν δεν είχε υπακούσει θα ερχόντουσαν χειρότερα ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@ kostas7777777

Το παράδειγμα που αναφέρεις δεν συνεισφέρει καθόλου στη κουβέντα που γίνετε, θα μου επιτρέψεις να πω.

Δεν μπορείς να κρίνεις γενικότερα από μία εμπειρία που έζησες.

Ούτε εγώ μπορώ να πω κάτι που να ισχύει γενικότερα, αν και υπηρετώντας στην Τζίμπρον είδα γιαγιάδες να μας σφίγγουν τα χέρια δακρυσμένες και να μας λένε: "ευτυχώς που είναι εδώ η ΕΛΔΥΚ και νιώθουμε ότι δεν είμαστε μόνοι..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ kostas7777777

Το παράδειγμα που αναφέρεις δεν συνεισφέρει καθόλου στη κουβέντα που γίνετε, θα μου επιτρέψεις να πω.

Δεν μπορείς να κρίνεις γενικότερα από μία εμπειρία που έζησες.

Ούτε εγώ μπορώ να πω κάτι που να ισχύει γενικότερα, αν και υπηρετώντας στην Τζίμπρον είδα γιαγιάδες να μας σφίγγουν τα χέρια δακρυσμένες και να μας λένε: "ευτυχώς που είναι εδώ η ΕΛΔΥΚ και νιώθουμε ότι δεν είμαστε μόνοι..."

 

δεν το αναφερω σαν παραδειγμα για να πεισω οτι ολοι οι κυπριοι ειναι ετσι. προς θεου....

 

 

και.... εσυ αναφερεις για το πως σε αντιμετωπισαν οι γιαγιαδες εγω για το πως με αντιμετωπισε η νεολαια.... αν σημαινει κατι αυτο για σενα....

 

 

για τον φιλο που αναρωτιεται γιατι να υπακουσει καποιος σε τετοιες διαταγες:

στον στρατο και ιδιαιτερα σε μια σχολη αξιωματικων η υπακους τυφλα η παιρνεις τον πουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τίτλος αυτού εδώ που θυμίζει κάτι ακροδεξιούς αμερικάνους που γυροφέρνουν στο ίντερνετ με "ερωτήματα" όπως «ισλάμ, "θρησκεία της ειρήνης;"».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... εσυ αναφερεις για το πως σε αντιμετωπισαν οι γιαγιαδες εγω για το πως με αντιμετωπισε η νεολαια.... αν σημαινει κατι αυτο για σενα.....

6-7 χρόνια πριν από το περιστατικό που αναφέρεις, τέλη '80s περίπου,

είχα αντίστοιχη αντιμετώπιση σε ταξίδι μου εκεί, από ομάδα ακόμα πιο νέων ατόμων,

μαθητές λυκείου μάλλον, (και όχι κανένα αληταριό φαινομενικά)

που μας πήραν κυριολεκτικά με τις πέτρες,

χωρίς να έχουμε ανταλλάξει ΜΙΑ κουβέντα.

Κάποιος θα τους είπε, ότι είχαμε έρθει από Ελλάδα.

 

Ευτυχώς βρέθηκε ένα ταξί μπροστά μας και μας φυγάδευσε,

αφού έφαγε κι αυτό μερικές πέτρες, και όπως μας είπε ο taxi driver

με την εύμορφη κυπριακή προφορά του, ανάμικτη με colonial English...

"...ε.. δεν είναι και μεμονωμένο το incident...!"

 

Το αν ήταν μεμονωμένο,

-όπως και πολλες άλλες περιπτώσεις που έχω ακούσει-

δεν το ξέρω.

 

Σε ότι με αφορά πάντως,

ΣΤΑΧΤΗ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΜΠΕΡΗ!

 

(δεν έχω διαβάσει κανένα άλλο μήνυμα, εκτός από τα τελευταία, και μπορεί να είμαι εκτός θέματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και.... εσυ αναφερεις για το πως σε αντιμετωπισαν οι γιαγιαδες εγω για το πως με αντιμετωπισε η νεολαια.... αν σημαινει κατι αυτο για σενα....

 

Απολύτως τίποτα δεν σημαίνει για μένα. Την ίδια αντιμετώπιση είχα σε γενικές γραμμές και από τους νεαρούς/ες Κυπρίους...

 

ΥΓ Στην Κύπρο (Λευκωσία) ήμουνα ένα χρόνο, παρά μία μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αυτά που λέτε περι φιλίας Ελλάδας και Κύπρου, μα τι λέμε ρε παιδιά τώρα, εμείς θα θυμώναμε με τους Κύπριους άν δεν μας έδιναν το 12άρι στην eurovision και εσείς λέτε να μήν θύμωναν οι Κύπριοι που τους αφήσαμε μόνος στην πιό δύσκολη στιγμή της Ιστορίας τους? Αλλα ξεφεύγουμε απο το topic, αλλα να προσθέσω ότι εγώ έχω πολλούς φίλους Κύπριους με τους οποίους είμαστε ίδιοι, δεν έχουμε διαφορές και δεν μιλάω μόνο για Γλώσσα/θρησκεία αλλα και στον χαρακτήρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...