Προς το περιεχόμενο

Τουρκικός ρατσισμός - υπερβολή ή πραγματικότητα


valantis315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Εκτός από τον Σολωμού οι Τούρκοι άνοιξαν πυρ και στο υπόλοιπο πλήθος προκαλώντας τραυματισμούς.

Εγινε και προσφυγή στο Ευρωπαικό δικαστήριο των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και εκδόθηκαν διεθνή εντάλματα σύλληψης για αυτούς που άνοιξαν πυρ.

 

Αν αυτό δεν αρκεί για να δείξει τον μη σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων... τι αλλο να πω?

Και πάλι επίτρεψέ μου να αντιλέξω: Μιλάμε για το συγκεκριμένο γεγονός (της εκτέλεσης Σολωμού) ή όχι; :?

 

Άσε το πυρ που άνοιξαν κατά του πλήθους (εάν άνοιξαν πυρ - δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο αλλά πιθανόν να κάνω λάθος...). Άσε το αν έριξαν δακρυγόνα ή χημικά ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Έχουμε πιάσει να λέμε για το συγκεκριμένο γεγονός (της προσπάθειας αποκαθήλωσης της τουρκικής σημαίας) ή όχι; ]

 

Τέλος πάντων, είναι φανερό ότι διαφωνούμε ως προς το συγκεκριμένο περιστατικό, ας το αφήσουμε καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@Geovard α, ωραία, θα τρέχανε 2 χώρες λοιπόν επειδή ένας ψυχάκιας δεν ήθελε να χέσουν το σπίτι του. Πόλεμος δεν ξέρω αν θα γινόταν, όμως θερμό επισόδειο σίγουρα θα γινόταν αν έπεφταν σφαίρες στα σύνορα, γιατί εκείνη τη στιγμή υπήρχαν ένοπλοι και από τις 2 μεριές και θα πέθαινε κόσμος και κοσμάκης! Είχε μια τρέλα που για εμένα τουλάχιστον δεν ήταν αδιανόητη, ήταν απλά ανόητη. Προσωπικά δεν συμφωνώ με το θάνατο του Σωλομού αφού αντίθετα με τους περισσότερους εγώ πιστεύω πως η σημαία είναι απλά ένα κομμάτι πανί και την εθνική συνείδηση (όσοι έχουν) την κουβαλάει απλά ο καθένας μέσα του. Όμως είμαι αρκετά σίγουρος πως πολοί θερμοκέφαλοι και από τη δική μας μεριά θα πυροβολούσαν αν ερχόταν ένας Τούρκος να κατεβάσει την Ελληνική σημαία, και όλοι οι τώρα συμπονετικοί του forum θα λέγανε <<καλά του έκανε του βρωμιάρη>>. Αυτό που έκανε ήταν βλακώδες. Αφού λοιπόν geovard δεν θες να γίνεις ήρωας, καλά θα κάνεις να μην ενθαρύνεις τέτειου είδους φαινόμενα για να μην καταλήξεις ήρωας με το ζόρι.

 

@Valantis315 και Judas Μετά την υποστολή της ελληνικής σημαίας στα Ίμια, την οποία να σου θυμήσω πως κάναν οι βατραχάνθρωποι που είχαν ανέβει στη βραχονησίδα, σκοτωθήκαν ακριβώς τόσοι τούρκοι, όσοι και έλληνες όταν κατέβηκε η τουρκική σημαία από τους δικούς τους βατραχανθρώπους στην απέναντι βραχονησίδα,δλδ κανένας, γιατί είχε αποφασιστεί πολιτικά ότι έτσι θα γίνει. Να'σαι σίγουρος πως αν δεν είχε, θα ανοίγαν πυρ και οι 2. Επίσης αυτή τη στιγμή υπάρχει de facto τουρκικό Κράτος στη Κύπρο, όπως υπάρχουν και de facto γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο. Το να πάψουν να υπάρχουν είναι δουλειά των πολιτικών και των στρατιωτικών και όχι δική σου, δική μου, του κάθε τσοπάνη ή του κάθε Σωλομού. Eπίσης δεν θυμάμαι τίποτα για άνοιγμα πυρ εναντίων του πλήθους και μου φαίνεται εξαιρετικά αμφίβολο. Στρατιωτικά πυροβόλα όπλα με 7.62 διαμέτρημα δεν τραυματίζουν συνήθως, σκοτώνουν μέχρι τα 600 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse

Γιά να τελειώνουμε με το περιστατικό της σημαίας, έκανε καλά η κακά (είχε ή δεν είχε δικαίωμα δηλαδή) πού πήγε να κατεβάσει την σημαία ενός 'κράτους' ό Σολωμού?Καθαρές κουβέντες.Καμμιά φορά ένα ναί ή ένα όχι είναι πιό ξεκάθαρα από τα πολλά λόγια.

Διότι το έχουμε εστιάσει το θέμα μόνο στο συγκεκριμένο περιστατικό ενώ η Τουρκία έχει τόσα ανοικτά μέτωπα τα οποία μπορεί κανείς να κουβεντιάσει.Μη ξεχνάμε ότι το θέμα είναι ο Τούρκικος ρατσισμός καί νομίζω ότι είναι σταγόνα στον ωκεανό το συγκεκριμένο γεγονώς με τη σημαία.

Θάθελα επιπρόσθετα να μού πείς όσα φιλικά κράτη προς την Τουρκία γνωρίζεις.

 

@powerfull

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.

Επαναλαμβάνω ότι πόλεμος δεν γίνεται σε καμμία των περιπτώσεων από τέτοια περιστατικά γιατί αλλιώς με τόσες Αμερικάνικές σημαίες πού καίγονται σε κάθε διαδήλωση θα είχε ξεκινήσει παγκόσμιος πόλεμος.

Πριν λίγο καιρό ένας 'λεβέντης' Τούρκος πιλότος είπε ας πάω μιά βόλτα πάνω από Κάρπαθο,Κρήτη να τραβήξω καμμιά φωτογραφία.Καί έτσι σκοτώθηκε ένα παληκάρι ο Ηλιάκης πού μάλλον γιά σας ούτε αυτός είναι ήρωας μού φαίνεται.Έγινε απ αυτό κανένας πόλεμος?

Καί τέλος να πω ότι δεν ήταν το δικό σου το σπίτι πού έγινε τουαλέτα τού κατακτητή.Καί ο χαρακτηρισμός ψυχάκιας είναι πολύ προσβλητικός.Προσοχή φίλε μου.Μάλλον μοιάζουμε πολύ οι δυό μας γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω από το να λέμε μλκς μπροστα από μιά οθόνη.Άσε τούς ηρωισμούς γιά τού άλλους.Έτσι δεν λες?

Συμπερασματικά εσύ λοιπόν λες ότι κακά έκανε ο Σολωμού.Αν καί τεκμηρίωσή σου δεν προέκυψε από πουθενά.Τουλάχιστον είχε ή όχι δικαίωμα να το κάνει?

Καί άλλη ερώτηση πού χρήζει απάντησης.Στις διενέξεις μας με τούς Τούρκους ασφαλώς καί έχουμε δείξει μεγαλύτερη υποχωρητικότητα.Αυτό γίνεται πιστεύεις γιατί φοβόμαστε να υπερασπιστούμε τη χώρα η μήπως είμαστε πιό φιλοσσοφημένος λαός καί γιά μας μετράει περισσότερο η ειρήνη καί προσπαθούμε πάντα να αποφύγουμε μιά καταστροφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
@paredwse

Γιά να τελειώνουμε με το περιστατικό της σημαίας, έκανε καλά η κακά (είχε ή δεν είχε δικαίωμα δηλαδή) πού πήγε να κατεβάσει την σημαία ενός 'κράτους' ό Σολωμού?Καθαρές κουβέντες.Καμμιά φορά ένα ναί ή ένα όχι είναι πιό ξεκάθαρα από τα πολλά λόγια.[...]

 

Φυσικά δεν έκανε καλά. Ούτε ήρωας ήταν ούτε μάγκας ούτε τίποτα. Το θεωρώ μέγιστη ηλιθιότητα αυτό που έκανε. Γιατί όχι μόνο δεν κατάφερε τίποτα αλλά μάλλον χειροτέρεψε τις ήδη τεταμένες σχέσεις δύο κρατών.

 

Και επιπλέον διατείνομαι ότι εάν κάποιος Τούρκος ανέβαινε σε ιστό όπου κυμάτιζε ελληνική σημαία και προσπαθούσε να την κατεβάσει, ο Έλληνας στρατιώτης θα πυροβολούσε και θα τον επευφημούσαμε ως "υπερασπιστή των ελληνικών εδάφων".

Αλλά τώρα ο αντίστοιχος Τούρκος είναι βάρβαρος...

 

Θάθελα επιπρόσθετα να μού πείς όσα φιλικά κράτη προς την Τουρκία γνωρίζεις.

Δεν αντιλαμβάνομαι την ερώτηση. Να σου πω τους συμμάχους της Τουρκίας; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βλεπεις τον ηρωισμο σ'ενα ατυχημα σε διεθνη εναεριο χωρο αν θυμαμαι καλα πανω στο 'παιχνιδι' ; Αν ειχε καταρριψει τον Τουρκο πανω απ΄την Κρητη μην υπακουοντας πιθανον σε διαταγες τοτε το συζηταγαμε.Γνωριζω πιλοτο μαχητικου και μπορω να πω απο τις ιστοριες του οτι αν οχι ολοι ενα μεγαλο κομματι ειναι πολυ μακρια απο αυτο που εσυ μαλλον εχεις στο μυαλο σου για ηρωα.Την καυλα τους βγαζουν , ειναι πορωμενοι με την καλη εννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paredwse

Είπες ότι ήταν μέγιστη ηλιθιότητα αυτό πού έκανε.Γιατί όπως λες δεν κατάφερε τίποτα.Δηλαδή τι περίμενες να κάνει?Να ανακτήσει τις χαμένες περιοχές?Γι αυτόν ήταν πράξη συμβολική καί κατάφερε να στρέψει την προσοχή εκεί καί να υπενθυμίσει σε όσους 'κοιμούνται' ότι κάτι άδικο βρε παιδιά έχει συντελεστεί σ αυτή τη γωνιά τού κόσμου.

Τέλος πάντων.Είναι φανερό πως δεν συμφωνούμε δεν μας έπεισες όμως με τα επιχειρήματά σου γι αυτό πού πιστεύεις.

Όχι όχι συμμαχικά κράτη.Αυτά είναι λυκοφυλίες.Μιλάμε γιά κράτη με συναφείς πολιτισμούς καί πιστεύω σε ανάλογες αξίες.Εγώ λοιπόν θα σού έλεγα αφού εσύ δεν απαντάς ότι κράτη φίλοι τους είναι μερικά μουσουλμανικά,αν καί με αυτά διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις.Όσους φίλους έχει η Τουρκία δεν είναι γιά την Τουρκία ισότιμοι.Έτσι είναι από αρχαιοτάτων χρόνων.

Δεν απαντάς όμως.Είχε τουλάχιστον δικαίωμα να το κάνει ο Σολωμού ή όχι?

 

@Neurotic_Fest

Μού φαίνεται μιλάμε καί δεν καταλαβαίνουμε.

Δεν σκόπευε να γίνει ήρωας ό άνθρωπος.Τούρκους μπάσταρδους ήθελε να 'φάει' ο Ηλιάκης(μάλλον υπερβάλλω ε?) Να κάνει τη δουλειά του ήθελε δηλαδή την αναχαίτηση τού Τούρκου.Αλλά στη συνείδηση εμάς των υπολοίπων είναι ήρωας.Δεν συμφωνείς?Καί δεν είσαι καλά πληροφορημένος.Ο τούρκος φωτογράφιζε τα σιλό με τούς Ρώσικους πυραύλους στη Σητεία.Γιά ποιό διεθνη χώρο λέμε τώρα?Από πότε οί Τούρκοι σέβονται διεθενείς συνθήκες.Θα ακούς καθημερινά γιά δεκάδες παραβιάσεις τού Ελληνικού εναέριου χώρου.

Καί μιάς ο λόγος γιά προκλήσεις.Δεν άκουσα ποτέ στα κανάλια να λένε ότι π.χ Ιταλικά πολεμικά αεροσκάφη παραβίασαν τον Ελληνικό εναέριο χώρο.Ή άλλοι γείτονες.Δεν σού κάνει εντύπωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Valantis315 και Judas Μετά την υποστολή της ελληνικής σημαίας στα Ίμια, την οποία να σου θυμήσω πως κάναν οι βατραχάνθρωποι που είχαν ανέβει στη βραχονησίδα, σκοτωθήκαν ακριβώς τόσοι τούρκοι, όσοι και έλληνες όταν κατέβηκε η τουρκική σημαία από τους δικούς τους βατραχανθρώπους στην απέναντι βραχονησίδα,δλδ κανένας, γιατί είχε αποφασιστεί πολιτικά ότι έτσι θα γίνει. Να'σαι σίγουρος πως αν δεν είχε, θα ανοίγαν πυρ και οι 2. Επίσης αυτή τη στιγμή υπάρχει de facto τουρκικό Κράτος στη Κύπρο, όπως υπάρχουν και de facto γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο. Το να πάψουν να υπάρχουν είναι δουλειά των πολιτικών και των στρατιωτικών και όχι δική σου, δική μου, του κάθε τσοπάνη ή του κάθε Σωλομού. Eπίσης δεν θυμάμαι τίποτα για άνοιγμα πυρ εναντίων του πλήθους και μου φαίνεται εξαιρετικά αμφίβολο. Στρατιωτικά πυροβόλα όπλα με 7.62 διαμέτρημα δεν τραυματίζουν συνήθως, σκοτώνουν μέχρι τα 600 μέτρα.

 

Συγκρίνεις δυο ανόμοια πράγματα... μια διαδήλωση αοπλων πολιτών και μια επίθεση βατραχανθρώπων για να καταλάβουν τα Ιμια. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

 

Εδώ υπάρχουν εντάλματα της Ιντερπολ για τη σύλληψη του δολοφόνου του Σολωμού και εσείς προσπαθείτε να τον αθωώσετε. Τη στιγμή μάλιστα που ο δολοφόνος ήταν και υπουργός του ψευδοκράτους.

 

Οσον αφορά το διαμέτρημα των όπλων, ο Σολωμού πυροβολήθηκε με περίστροφο. Οι υπόλοιποι πυροβολισμοί ήταν ενάντια στο πλήθος που ήταν στο ελεύθερο μέρος της Κύπρου... επίσης τραυματίστηκαν και 2 Αγγλοι κυανόκρανοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Αν συμβεί σε οποιοδήποτε έδαφος, παρόμοιο περιστατικό με αυτό του σολωμού, δηλαδή Τούρκος, προσπαθήσει να κατεβάσει την ελληνική σημαία, εσείς, δε θα τον πυροβολήσετε? (εγώ ομολογώ πως όχι, σε καμία περίπτωση για την ακρίβεια).

Για πυροβολισμούς στο κοινό , δεν το είχα ακούσει ούτε τότε, κ το βρίσκω από αμφίβολο ως απίθανο να έχει συμβεί! Αν όπως λες έχει γίνει προσφυγή στα ευρ.δικαστήρια, μήπως έχεις πρόχειρο ένα λινκ από κάποιο άρθρο για παράδειγμα?

Επίσης, είμαστε τόσο ηλίθιος λαός, κ αποπροσανατολιζόμαστε τόσο εύκολα, που βρέθηκε πολύς κόσμος που πίστεψε ότι τούρκοι που το έπαιζαν τουρίστες, φωτογράφιζαν στρατόπεδο απέξω (με τη σημερινή τεχνολογία κατασκοπίας, είναι τρομερή . . . επιτυχία να κατασκοπεύεις ποδαράτος,έξω από το στρατόπεδο), κ αρχίσαμε πάλι τους αλλαλαγμούς. Μετά τα μμε μας έστρεψαν αλλού κ το ξεχάσαμε, όπως κ τόσα άλλα σοβαρά ζητήματα (όπως για παράδειγμα τις. . . ταυτότητες)!!!

Όσο για τις παραβιάσεις. . .

Δεδομένο ότι παραβιάσεις κάνουν οι τούρκοι (κακώς).

Δεδομένο,ότι παραβιάσεις κάνουν οι έλληνες επίσης! (σας μιλάω εκ πείρας,σας το έχω ξαναπεί σε άλλο τόπικ, ότι ενημερωνόμασταν αρκετές φορές από το στρατηγείο της κω, για παραβιάση κ εικονικές μάχες,ώστε να μην χρειαστεί να σημάνουμε συναγερμό (αγαθονήσι. . .rules)!!!

Δεδομένο επίσης, ότι αν δεν τους πώρωναν τόσο πολύ(κ στις 2 πλευρές) , δε θα στοίχιζε τίποτα όλο αυτό το πανηγύρι, εκτός από την οικονομική επιβάρυνση της κάθε χώρας. . .

Τέλος, δεν ξέρω πως τυχαίνει, κ επειδή στο ινσόμνια έχουν γίνει της . . . μόδας τα γκάλοπ, θα μπορούσε να γίνει ένα , αλλά έτσι δομημένο ώστε να έχει ερώτηση πχ,για το τι θα έκαναν στη θέση του τούρκου , κ δεύτερον,αν πχ, θεωρούν τον μ.αλέξανδρο ήρωα,κλπ κλπ! Θα είχε νομίζω ενδιαφέροντα αποτελέσματα!

Κ κάτι τελευταίο. . .

Δε σας αρέσει που η ελλ.κυβέρνηση υποχωρεί λέτε. . . άρα, γιατί τους ψηφίζετε,γιατί τους στηρίζετε?

Για μένα, τίποτα δεν αξίζει περισσότερο , από την ζωή την ίδια. Όπερ σημαίνει, ότι στη θέση του τούρκου,θα προσπαθούσα να συλλάβω τον κύπριο (αλλά μετά θα γινομουν αποδιοπομπαίος τράγος στην ίδια μου τη χώρα), στη θέση του κύπριου, θα αδιαφορούσα, γιατι γενικά δε μου λένε κάτι τα συμβολα, (αλλά σε όσους λένε κάτι, δεν τους βλέπω να υπερασπιζονται τις αμερικανικες σημαίες που καίγονται. . . Ή το χτίσιμο τζαμιών-είδος θρησκευτικου συμβόλου-,για τους εν ελλάδι μουσουλμάνους! η πχ ελλην.σημαία, αξίζει περισσότερο από την αμερικάνικη??).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό προσπαθώ να πω τόση ώρα αλλά δεν τα καταφέρνω φαίνεται.

 

ίσως για να το εξηγήσεις καλύτερα, να μπορούσες να απαντήσεις, αν θα ανήκες κ εσύ σε εκείνους που θα διαπόμπευαν τον οποιονδήποτε Χ έλληνα θα συμμετείχε στην ΜΗ δολοφονία, τούρκου , που προσπαθησε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κ αν ήταν αυτό,να κατεβάσει την ελλ.σημαία, που κάποιος είχε αναθέσει στον Χ έλληνα να φυλάει, κ αν θα του έλεγες μπράβο που δεν τον σκότωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως είμαι αρκετά σίγουρος πως πολοί θερμοκέφαλοι και από τη δική μας μεριά θα πυροβολούσαν αν ερχόταν ένας Τούρκος να κατεβάσει την Ελληνική σημαία, και όλοι οι τώρα συμπονετικοί του forum θα λέγανε <<καλά του έκανε του βρωμιάρη>>.

 

Σε Τουρκικό έδαφος που κατάχει η Ελλάδα ή αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως για να το εξηγήσεις καλύτερα, να μπορούσες να απαντήσεις, αν θα ανήκες κ εσύ σε εκείνους που θα διαπόμπευαν τον οποιονδήποτε Χ έλληνα θα συμμετείχε στην ΜΗ δολοφονία, τούρκου , που προσπαθησε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κ αν ήταν αυτό,να κατεβάσει την ελλ.σημαία, που κάποιος είχε αναθέσει στον Χ έλληνα να φυλάει, κ αν θα του έλεγες μπράβο που δεν τον σκότωσε...

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις κάμποσα μηνύματα πιό πίσω πού λέω ξεκάθαρα ότι δεν θα σκότωνα γιά τη σημαία.Πολλοί πάντως ελιναι έτοιμοι να σκοτώσουν ακόμη καί γιά τη σημαία της ομάδας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι επίτρεψέ μου να αντιλέξω: Μιλάμε για το συγκεκριμένο γεγονός (της εκτέλεσης Σολωμού) ή όχι; :?

 

Όπως ελέγθει και πιο πριν, θυμάμαι καθαρά τότε τη μεγέθυνση του πλάνου που δεν πυροβόλισε στρατιώτης όπως λέτε.

 

Που βλεπεις τον ηρωισμο σ'ενα ατυχημα σε διεθνη εναεριο χωρο αν θυμαμαι καλα πανω στο 'παιχνιδι' ; Αν ειχε καταρριψει τον Τουρκο πανω απ΄την Κρητη μην υπακουοντας πιθανον σε διαταγες τοτε το συζηταγαμε.Γνωριζω πιλοτο μαχητικου και μπορω να πω απο τις ιστοριες του οτι αν οχι ολοι ενα μεγαλο κομματι ειναι πολυ μακρια απο αυτο που εσυ μαλλον εχεις στο μυαλο σου για ηρωα.Την καυλα τους βγαζουν , ειναι πορωμενοι με την καλη εννοια.

 

Ένα ναυτικό μίλι από τον εθνικό εναέριο χώρο. Πετώντας με μια μικρή ταχύτητα για μαχητικό των 600 χιλιομέτρων ανα ώρα, σε πόση ώρα το καλύπτεις; Συμφωνείς ότι όποτε πετάνε ακριβώς πάνω από ελληνικό έδαφος πρέπει να καταρρίπτονται; Ξέρεις πόσες καταρίψεις θα είχαμε τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τις παραβιάσεις. . .

Δεδομένο ότι παραβιάσεις κάνουν οι τούρκοι (κακώς).

Δεδομένο,ότι παραβιάσεις κάνουν οι έλληνες επίσης! (σας μιλάω εκ πείρας,σας το έχω ξαναπεί σε άλλο τόπικ, ότι ενημερωνόμασταν αρκετές φορές από το στρατηγείο της κω, για παραβιάση κ εικονικές μάχες,ώστε να μην χρειαστεί να σημάνουμε συναγερμό (αγαθονήσι. . .rules)!!!

Δεδομένο επίσης, ότι αν δεν τους πώρωναν τόσο πολύ(κ στις 2 πλευρές) , δε θα στοίχιζε τίποτα όλο αυτό το πανηγύρι, εκτός από την οικονομική επιβάρυνση της κάθε χώρας. . .

 

Και για πες, τι είδους και γιατί κάνουν οι Έλληνες παραβιάσεις;

 

Παρεπιπτόντως, για τα νησιά του βορείου Αιγαίου έχουμε υπογράψει συνθήκη ότι είναι αποστρατικοποιημένα. Πρέπει να αποσύρουμε τον στρατό λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε... δεν κατηγορώ αποκλειστικά τον χριστιανισμό.

Μπορεί στη θέση των κληρικών και του πατριαρχείου να ήταν κάποια άλλη κοινωνική τάξη ευνοούμενων, οι οποίοι δεν είχαν συμφέρον στο να γίνουν αλλαγές στις κοινωνικές δομές. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν αυτοί όμως.

μπά άλλα ντάλλα λέω .άκου η πλειοψηφία των κληρικών

 

υπέρ της επανάστασης, θα 'χα φάει ληγμένα.

 

 

νομίζω ότι η ίδια η ηγεσία της τουρκίας καλλιεργεί το ρατσισμό

 

ώς μέσο άμυνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...