Προς το περιεχόμενο

Τουρκικός ρατσισμός - υπερβολή ή πραγματικότητα


valantis315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
@paredwse

Είπες ότι ήταν μέγιστη ηλιθιότητα αυτό πού έκανε.Γιατί όπως λες δεν κατάφερε τίποτα.Δηλαδή τι περίμενες να κάνει?Να ανακτήσει τις χαμένες περιοχές?

Εγώ; Εγώ δεν περίμενα να κάνει τίποτα. Το θέμα είναι αυτός τι περίμενε να κάνει.

 

Γι αυτόν ήταν πράξη συμβολική καί κατάφερε να στρέψει την προσοχή εκεί καί να υπενθυμίσει σε όσους 'κοιμούνται' ότι κάτι άδικο βρε παιδιά έχει συντελεστεί σ αυτή τη γωνιά τού κόσμου.

Τέλος πάντων.Είναι φανερό πως δεν συμφωνούμε δεν μας έπεισες όμως με τα επιχειρήματά σου γι αυτό πού πιστεύεις.

Χαίρομαι που συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. :)

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, απλώς ήθελα να σου εκθέσω μία άλλη οπτική γωνία του συγκεκριμένου "ηρωισμού".

Όχι όχι συμμαχικά κράτη.Αυτά είναι λυκοφυλίες.Μιλάμε γιά κράτη με συναφείς πολιτισμούς καί πιστεύω σε ανάλογες αξίες.Εγώ λοιπόν θα σού έλεγα αφού εσύ δεν απαντάς ότι κράτη φίλοι τους είναι μερικά μουσουλμανικά,αν καί με αυτά διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις.Όσους φίλους έχει η Τουρκία δεν είναι γιά την Τουρκία ισότιμοι.Έτσι είναι από αρχαιοτάτων χρόνων.

Ομολογώ ότι δεν έχω εντρυφήσει στην εξωτερική πολιτική της Τουρκίας ή στην ανά τους αιώνες ιστορία της. Αδυνατώ όμως να αντιληφθώ τι σχέση έχει αυτό με οτιδήποτε. :)

 

Δεν απαντάς όμως.Είχε τουλάχιστον δικαίωμα να το κάνει ο Σολωμού ή όχι?

Αντιστρέφω την ερώτηση: ο Τούρκος στρατιώτης είχε δικαίωμα να αδειάσει ένα όπλο πάνω σε όποιον επιβουλεύεται τη σημαία της χώρας του;

 

Ερώτηση:

Αν συμβεί σε οποιοδήποτε έδαφος, παρόμοιο περιστατικό με αυτό του σολωμού, δηλαδή Τούρκος, προσπαθήσει να κατεβάσει την ελληνική σημαία, εσείς, δε θα τον πυροβολήσετε? (εγώ ομολογώ πως όχι, σε καμία περίπτωση για την ακρίβεια).

Αυτό ρωτάω επίμονα κι εγώ αλλά απάντηση δεν παίρνω... :(

 

Σε Τουρκικό έδαφος που κατάχει η Ελλάδα ή αλλού;

Έχει διαφορά; Είτε κατέχει ξένο έδαφος η χώρα μου είτε βρίσκομαι στο δικό μου έδαφος, ως στρατιώτης οφείλω να υπερασπίσω την σημαία της πατρίδας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχει διαφορά; Είτε κατέχει ξένο έδαφος η χώρα μου είτε βρίσκομαι στο δικό μου έδαφος, ως στρατιώτης οφείλω να υπερασπίσω την σημαία της πατρίδας μου.

 

Έχεις δει πολλούς στρατιώτες πενηντάρηδες, με μουστάκα και κοντομάνικο να πυροβολούν με περίστροφο;

 

/offtopic: Που είναι ο Σπίτις ρεεεεε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να ρωτήσω κάτι, αν και είχα πει να μη μπλέξω με αυτή την κουβέντα (ναι, είμαι αδύναμος χαρακτήρας):

 

Το ένταλμα σύλληψης για το στρατιωτικό που πυροβόλησε τον Σολωμού, ισχύει; Υπάρχει τέτοιο ένταλμα;

 

Για τον Ισαάκ διώχθηκε κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Έχεις δει πολλούς στρατιώτες πενηντάρηδες, με μουστάκα και κοντομάνικο να πυροβολούν με περίστροφο;

[...]

 

Έλα τώρα, εντάξει δεν ήταν στρατιώτης, ήταν αξιωματικός. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Αν συμβεί σε οποιοδήποτε έδαφος, παρόμοιο περιστατικό με αυτό του σολωμού, δηλαδή Τούρκος, προσπαθήσει να κατεβάσει την ελληνική σημαία, εσείς, δε θα τον πυροβολήσετε? (εγώ ομολογώ πως όχι, σε καμία περίπτωση για την ακρίβεια).

Για πυροβολισμούς στο κοινό , δεν το είχα ακούσει ούτε τότε, κ το βρίσκω από αμφίβολο ως απίθανο να έχει συμβεί! Αν όπως λες έχει γίνει προσφυγή στα ευρ.δικαστήρια, μήπως έχεις πρόχειρο ένα λινκ από κάποιο άρθρο για παράδειγμα?

 

http://www.hri.org/news/greek/mpegr/1999/99-07-03.mpegr.html

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?objRefId=91477&language=EN

http://cyprusref.ethnodata.gr/3_99/99c-4f.htm

http://www.hri.org/news/greek/kosmos/1996/96-08-14_1.kosmos.html

http://www.btinternet.com/~argyros.argyrou/Update4.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ; Εγώ δεν περίμενα να κάνει τίποτα. Το θέμα είναι αυτός τι περίμενε να κάνει.

Δεν ξέρουμε τι σκόπευε να κάνει αλλά όμως μπορούμε να κρίνουμε?

 

 

Ομολογώ ότι δεν έχω εντρυφήσει στην εξωτερική πολιτική της Τουρκίας ή στην ανά τους αιώνες ιστορία της. Αδυνατώ όμως να αντιληφθώ τι σχέση έχει αυτό με οτιδήποτε. :).

Μα είναι απλό.Όταν όλοι σε έχουν βάλει στη γωνία καί σε πυροβολούν γιατί δεν συμμορφώνεσαι μιά με γενοκτονίες Αρμενίων την άλλη με το πρόβλημα των Κούρδων,την κατοχή της Κύπρου, δεν λέω γιά τις παραβιάσεις στο Αιγαίο γιατί μάλλον κάνουμε κι εμείς έστω πιό λίγες, σημαίνει ότι είσαι το μαύρο πρόβατο πού εκατό χρόνια να περάσουνε δεν βλέπεις Ευρωπαική Ένωση πού είναι ο διακαής σου πόθος.

 

 

 

Αντιστρέφω την ερώτηση: ο Τούρκος στρατιώτης είχε δικαίωμα να αδειάσει ένα όπλο πάνω σε όποιον επιβουλεύεται τη σημαία της χώρας του;

Μα είπαμε ότι εδώ ακριβώς είναι πού φαίνεται η κουλτούρα τού κάθε λαού καί ο σεβασμός στη ζωή.Δικαίωμα μπορεί να έχει πολιτισμό καί ανθρωπιά δεν έχει.Αν καί το δικαίωμα σηκώνει πολύ συζήτηση γιατί τα δικαιώματα σού δίνονται δεν τα παίρνεις με το έτσι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουλτούρα που σας λέει "μια σημαία είναι μικρότερης αξίας από μια ανθρώπινη ζωή" εξαφανίζεται όταν οι χουλιγκάνοι καίνε την δική σας ε.

 

Και παρεμπιπτόντως, ΕΙΧΕ δικαίωμα να τον κάνει σουρωτό ο Τούρκος. Και μάλλον υπομονή έδειξε που δν του τις έσκασε με το που πάτησε παράνομα το πόδι του σε Τουρκικό έδαφος αλλά περίμενε να κάνει τις ταρζανιές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[Συνήγορος του διαβόλου (χε, χε) mode on]

 

Ο αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι ήταν απείρως καλύτερο να συλλάβεις αυτόν που πάει να κατεβάσει τη σημαία σου από το να τον πυροβολήσεις στο λαιμό.

 

Και μάλιστα κρυμμένος μέσα σε φυλάκιο.

 

[Συνήγορος του διαβόλου mode off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δε μπορειτε να καταλαβετε κατι απλο .

 

Τι ηταν αυτο που τον ωθησε να προβει σε μια τετοια πραξη .

 

Και οσο κ να στριφογυρνατε γυρω γυρω απο το γεγονος ενα ειναι σιγουρο .

 

Οτι δεν ειστε ουτε στην θεση , ουτε στην ψυχολογια του Σολωμου (κ του καθε Σολωμου) .

 

Οταν βρεθειτε - κ αν ( ω μη γενοιτο) - σιγουρα θα καταλαβετε πολλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δε μπορειτε να καταλαβετε κατι απλο .

 

Τι ηταν αυτο που τον ωθησε να προβει σε μια τετοια πραξη .

 

Και οσο κ να στριφογυρνατε γυρω γυρω απο το γεγονος ενα ειναι σιγουρο .

 

Οτι δεν ειστε ουτε στην θεση , ουτε στην ψυχολογια του Σολωμου (κ του καθε Σολωμου) .

 

Οταν βρεθειτε - κ αν ( ω μη γενοιτο) - σιγουρα θα καταλαβετε πολλα .

 

με συγχωρείς, αλλά όφειλε να είναι πιο ψύχραιμος ότι κι αν έχει συμβεί στο παρελθόν. Τι θα κέρδιζε λοιπόν, αν κατέβαζε τη σημαία; Στη καλύτερη περίπτωση θα τον είχαν πιάσει οι τούρκοι. Δυστυχώς ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχεις δύο "δουλεμπόρους" Τούρκους. Έχουν αποβιβάσει 50 λαθρομετανάστες σε βραχονησίδα. Τους βλέπει το Ελληνικό Λιμενικό. Τους κάνει νόημα να σταματήσουν. Δεν σταματούν. Νομιμοποιείται το Λιμενικό να τους εκτελέσει με το αυτόματο που φέρει το εξωλέμβριο στην πλώρη του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Neurotic_Fest

Μού φαίνεται μιλάμε καί δεν καταλαβαίνουμε.

Δεν σκόπευε να γίνει ήρωας ό άνθρωπος.Τούρκους μπάσταρδους ήθελε να 'φάει' ο Ηλιάκης(μάλλον υπερβάλλω ε?) Να κάνει τη δουλειά του ήθελε δηλαδή την αναχαίτηση τού Τούρκου.Αλλά στη συνείδηση εμάς των υπολοίπων είναι ήρωας.Δεν συμφωνείς?Καί δεν είσαι καλά πληροφορημένος.Ο τούρκος φωτογράφιζε τα σιλό με τούς Ρώσικους πυραύλους στη Σητεία.Γιά ποιό διεθνη χώρο λέμε τώρα?Από πότε οί Τούρκοι σέβονται διεθενείς συνθήκες.Θα ακούς καθημερινά γιά δεκάδες παραβιάσεις τού Ελληνικού εναέριου χώρου.

Καί μιάς ο λόγος γιά προκλήσεις.Δεν άκουσα ποτέ στα κανάλια να λένε ότι π.χ Ιταλικά πολεμικά αεροσκάφη παραβίασαν τον Ελληνικό εναέριο χώρο.Ή άλλοι γείτονες.Δεν σού κάνει εντύπωση?

 

Μια χαρα καταλαβαινομαστε , γι'αυτο ειπα για καταρριψη πανω απ'την Κρητη .Το σημειο της συγκρουσης ηταν σε διεθνη εναεριο χωρο ή τελος παντων τα αεροπλανα επεσαν σε διεθνη υδατα μιας και υπαρχει το κουλο με τα 10 εναεριο και 6 θαλλασσια και επειδη δεν θυμαμαι κιολας.Για το ΦΙΡ εγω ξερω οτι ολοι μας γραφουν στ'αρχιδια τους.Φυσικα οι Τουρκοι μπαινουν και στον ελληνικο εναεριο χωρο οπως και οι Ελληνες στον δικο τους.Αμα νομιζεις οτι ειναι ηρωας να μου πεις σε τι πολεμο πολεμαγε και επισης για ποιο ακριβως πραγμα .Εγω σαν ασχετος εχω την εντυπωση οτι εχουμε ειρηνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...