Προς το περιεχόμενο

Τουρκικός ρατσισμός - υπερβολή ή πραγματικότητα


valantis315

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TΟΥΡΚΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ

Οσο υπάρχει η άτιμη ράτσα των Ελλήνων, το μίσος μου γ΄ αυτούς δεν πρόκειται να σβήσει. Όσο στέκομαι όρθιος και βλέπω τον άτιμο τον Έλληνα απέναντί μου σαν σκυλί, ώ Θεέ μου το μίσος μου αυτό δεν πρόκειται να σβήσει. Χίλια κομμένα κεφάλια Ελλήνων δεν μπορούν να σβήσουν αυτό που βράζει μέσα μου. Αχ να μπορούσα να συντρίψω με πέτρες τα κεφάλια δέκα χιλιάδων Ελλήνων. Να μπορούσα να ξεριζώσω με τανάλια τα δόντια δέκα χιλιάδων από δαύτους. Να μπορούσα να ρίξω στο ποτάμι τα πτώματα χιλιάδων. Να τρυπήσω με το σπαθί μου σαράντα χιλιάδες Έλληνες, να στείλω στην κόλαση ογδόντα χιλιάδες και να κρεμάσω εκατό χιλιάδες. Ω Θεέ μου το μίσος αυτό δεν πρόκειται να σβήσει. Χίλια κεφάλια Γκιαούρηδων δεν μπορούν να το βγάλουν απ' την καρδιά μου"

TΟΥΡΚΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ

 

Πηγή: http://www.geocities.com/massacre1821/campaign_antiturk.htm

 

Εγώ δεν μπορώ να πω κάτι άλλο, απλά ότι μία χώρα κρίνετε από την παιδεία της, αυτό φτάνει για να δούμε, έναν απρόσωπο, βάρβαρο λαό, ο οποίος ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει αλλά και να αναπτυχθεί, έχουν την υπανάπτυξη και τον συντηρητισμό μέσα τους... Αυτό το διάβασα τυχαία και προσωπικά πιστεύω πως είναι πιο δίκαιο να μπει το Κουρδιστάν στην Ε.Ε. παρά αυτοί, γιατί είναι για τον π**τσο ράτσα. Τα σχόλια δικά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συμφωνω σε οσα λετε αλλα...

 

 

πιστεύω πως είναι πιο δίκαιο να μπει το Κουρδιστάν στην Ε.Ε. παρά αυτοί, γιατί είναι για τον π**τσο ράτσα. Τα σχόλια δικά σας...

 

αν αυτο το διαβαζε ενας τουρκος θα ελεγε ακριβως τα ιδια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TΟΥΡΚΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ

Οσο υπάρχει η άτιμη ράτσα των Ελλήνων, το μίσος μου γ΄ αυτούς δεν πρόκειται να σβήσει. Όσο στέκομαι όρθιος και βλέπω τον άτιμο τον Έλληνα απέναντί μου σαν σκυλί, ώ Θεέ μου το μίσος μου αυτό δεν πρόκειται να σβήσει. Χίλια κομμένα κεφάλια Ελλήνων δεν μπορούν να σβήσουν αυτό που βράζει μέσα μου. Αχ να μπορούσα να συντρίψω με πέτρες τα κεφάλια δέκα χιλιάδων Ελλήνων. Να μπορούσα να ξεριζώσω με τανάλια τα δόντια δέκα χιλιάδων από δαύτους. Να μπορούσα να ρίξω στο ποτάμι τα πτώματα χιλιάδων. Να τρυπήσω με το σπαθί μου σαράντα χιλιάδες Έλληνες, να στείλω στην κόλαση ογδόντα χιλιάδες και να κρεμάσω εκατό χιλιάδες. Ω Θεέ μου το μίσος αυτό δεν πρόκειται να σβήσει. Χίλια κεφάλια Γκιαούρηδων δεν μπορούν να το βγάλουν απ' την καρδιά μου"

TΟΥΡΚΙΚΟ ΛΑΙΚΟ ΠΟΙΗΜΑ

η πηγη ποια ειναι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αυτο το διαβαζε ενας τουρκος θα ελεγε ακριβως τα ιδια
μόνο που αυτή είναι η δική μου προσωπική άποψη και δεν προσπαθώ μέσα απο ποιήματα να την περάσω στο λαό, αλλά εκτός αυτό εγώ είπα την άποψη μου για την φυλή τους και φυσικά δεν έχω τόσο κακία μέσα μου, ώστε να λέω για αυτούς αυτή την φράση: "Αχ να μπορούσα να συντρίψω με πέτρες τα κεφάλια δέκα χιλιάδων Ελλήνων.", εγώ αυτό το θεωρώ ξεφτίλα φίλε revil, από εκεί και πέρα ο καθένας το αντιλαμβάνεται όπως θέλει.. Εσένα μπορεί να σε κολακεύει, εμένα καθόλου;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πηγη ποια ειναι;

Αυτό το διάβασα φίλε σε ένα Ελληνικό tracer. Το έγραφε ένας (μάλλον) Κύπριος, παραθέτοντας και κάποιες φωτογραφίες από την Δολοφονία του Σολωμού Σολωμού και του Τάσου Ισαάκ στην Κύπρο καθώς και κάποια βίντεο από την Κρατική τηλεόραση της Κύπρου. Δεν ξέρω αν όντως υπάρχει αυτό το "Ποίημα" αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο να το έχουν γράψει οι "φίλοι" Τούρκοι... Μετά απο τα συνθήματα και τις επευφημίες που άκουσα στο τελευταίο SURVIVOR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, είναι λογικό να υπάρχουν τέτοια δείγματα προπαγάνδας σε μια χώρα που ουσιαστικά ποτέ δν ξέφυγε από τα απολυταρχικά και μιλιταριστικά καθεστώτα. Υποθέτω πως και εμείς θα είχαμε αντίστοιχα δείγματα γραφής για τα "αγαρηνά σκυλιά".

 

Παρ' όλα αυτά, δώσε καμιά πηγή.

Ως τώρα πάντως το μόνο στο οποίο διαφωνώ με το κείμενο είναι οι αριθμοί.

 

edit, άκυρο, τώρα είδα αυτό:

 

τα συνθήματα και τις επευφημίες που άκουσα στο τελευταίο SURVIVOR.

 

Είναι πραγματικά αβυσσαλέα η πολιτιστική διαφορά μας στατιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, επειδή υπήρξαν μερικά παράπονα αναφορικά με το πως το αρχικό ποστ μπορεί να ερμηνευθεί ως ρατσιστικό, για να παραμείνει ανοιχτό το θέμα θα σας παρακαλούσα να εστιάσουμε στο κατα πόσο τέτοιες "εκδηλώσεις" μίσους αντιπροσωπεύουν την πλειονότητα του Τουρκικού λαού, λαμβάνονται σοβαρά από αυτόν και γενικά κατά πόσο είναι ένα απλό κατάλοιπο του παρελθόντος ή κοινωνική πραγματικότητα.

 

Κόσμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το ποιηματακι ειναι απο τοτε;

Προπαγανδα μεν, αλλα για τις ωμοτητες του ελλ. στρατου αναφερεται και στο βιβλιο ιστοριας της Γ λυκειου.

 

Τεσπα προβλεπω παλι τα γνωστα μηνυματα περι απολιτιστων, βαρβαρων, κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι μια χώρα κρίνεται από την παιδεία της. Και απ' ότι βλέπω, η ελληνική παιδεία μας έχει μάθει πολλά πράγματα... Για τον π... είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απλο πραγμα να καταλαβεις τι πιστευουν οι περισσοτεροι Τουρκοι, και πρωτα απ'ολα τι σημαινει Τουρκος δηλαδη.Τοσο εθνικισμο οσο εδω περα δεν εχουνε παντως.Μπορει και λογω μεγεθους.Δεν ξερω βεβαια και αν εχει μεγαλη σημασια τι πιστευει ο κοσμος αφου οι πολιτικες διαμορφωνονται απο το 10%.Ο μεσος πολιτης στην Τουρκια δεν ασχολειται με τα πολιτικα και δεν ειναι ιδιαιτερα ενημερωμενος.Ξερω οτι υπαρχει μια ταση στα σχολεια να καλλιεργουν τη καχυποψια απεναντι στην Ελλαδα, γινονται για παραδειγμα επισκεψεις σε στρατιωτικες εγκαταστασεις και παρουσιασεις γεωστρατηγικων συσχετισμων οπου οι Ελλαδα δεν βρισκεται στους 'φιλους'.Υπαρχει τετοια ανομοιογενεια παντως που δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.Τωρα το βαρβαροι εμενα μου φαινεται καπως απλοικο.Η γλωσσα ειναι καπως παιδικη οντως.Το οξυμωρο παντως ειναι οτι με τους τελευταιους πολεμους χασανε και αυτοι πολλα, απο μια αποψη θα φαινοταν πιο δικαιο αν ειχαμε μια Σμυρνη ελληνικη και μια Θεσσαλονικη τουρκικη, αν και τετοιες πολεις οφειλαν την αναπτυξη τους στην πολυπολιτισμικοτητα περισσοτερο ανεξαρτητα πια εθνοτητα ηταν πιο δραστηρια και ειχε το πανω χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...