Προς το περιεχόμενο

Το "Ευρωπαικο" Ποδοσφαιρο


Alsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθολου..οταν τα κουτουλιδια πανε σε βαζελους..ηδονιζομαι .. τπτ πιο ουσιαστικο εχεις να πεις?

 

μετα απο αυτη την απαντηση πηρα αυτο που ηθελα απο εσενα. οτι εισαι

 

επιλεκτικος καφρος. δεν εχω τιποτα αλλο να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πώς, ακριβώς, "αποσιωπούνται" γεγονότα που γίνονται πρωτοσέλιδα στο διεθνή τύπο;

 

Ποια είναι η αποσιώπηση, δηλαδή; Μήπως αυτά που έγραψε ο Alsos του τα ψιθύρισε στην παρανομία κάποιος γνωστός, γνωστού; Όχι, σε εφημερίδες και στο διαδίκτυο τα βρίσκεις παντού.

 

Άρα, θέμα αποσιώπησης δεν τίθεται. Πάμε παρακάτω.

Πρεπει να δεις ενα ντοκιμαντερ/ρεπορταζ του BBC για την Cardiff και το τι κανουν οι οπαδοι της μαζι με τους υπευθυνους της ομαδας τους (προεδρους, μανατζερ κτλπ). Επι 2+χρονια η ομαδα εδινε μαθηματα προπαγανδας και τρομοκρατιας στους αντιπαλους που επαιζαν στο γηπεδο της. Οι πιο γνωστοι τραυματισμοι ηταν μιας γυναικας και των μικρων παιδιων της ομαδων της Λιντς. Στις ειδησεις δεν ανακοινωθηκε ποτε βεβαια.

Οπως και τον αγριο ξυλοδαρμο Ιταλου στο Salford μετα απο αγωνα Ιταλικης ομαδας με την Man U.

 

Αρκει να δεις κανεναν στην Αγγλια με το 'Chelsea smile' για να καταλαβεις τι γινοταν και γινετε στα 'καθαρα πρωταθληματα'. Και για να μην λεμε οτι γινοντουσαν παλια, το τελευταιο ατομο που πετυχα με το 'παντοτινο χαμογελο' ηταν ενας 20χρονος στο Birmingham.

 

Εχω δουλεψει σε γηπεδο της Αγγλιας ως security. Η λυση που εχουν δωσει (και πιανει αρκετα) ειναι να κανουν τους περισσοτερους παλιους φανατικους securitαδες στο γηπεδο. Πληρωνοντε αρκετα καλα (εμεις περναμε 80 ευρω για 4 ωρες....αυτοι κατι παραπανω) και αποτρεπουν συνηθως φασαριες. Ομως αυτα που δεν γινοντε στις μεγαλες κατηγοριες, γινοντε στις μικρες και με το παραπανω.

Η διαφορα ομως της συγκεκριμενης χωρας ειναι κατα την γνωμη μου οτι εχουν παραδεχθει οτι εχουν μεγαλο προβλημα με την βια στα γηπεδα και για αυτο εν μερη την εχουν πολεμησει σωστα. Οι ιδιοι οι Αγγλοι δειχνουν εκπομπες με το τι κανουν οι φιλαθλοι τους στο Euro/CL/Mundial. Οι υπολοιπη Ευρωπη για μενα ακομα ακολουθει την τακτικη της αρνησης του προβληματος και για αυτο δεν υπαρχει μια ριζικη λυση στο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αποσιωπουνται..ολα περνανε με ψψιλα γραμματα.. και στο ιντερνετ αμα ψαξεις με πολυ δυσκολια θα συγκεντρωσεις αναλυτικα στοιχεια.. ολα ειναι αναφορες των 3 γραμμων.. απλα παιζουν πολλα φραγκα στη μεση για να υπαρξει ουσιαστικη τιμωρια...

 

ειδα και στην ιταλια...πως τιμωρηθηκαν.. επεσε η γιουβε και ολοι οι αλλοι απλα μετα τις εφεσεις ξεκινησαν με κατι μειον βαθμους...

 

ειδα και μετα το θανατο του αστυνομικου στην κατανια... που βγηκαν και λεγαν φοβερα λογια για την παταξη της βιας.. ξαφνικα σχεδον ολα τα γηπεδα λειτουργουν με οπαδους κιολας και μονο κανα δυο ομαδουλες τιμωρηθηκαν.. και περασμενα ξεχασμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά, ας αφαιρεθούν πρώτα βαθμοί από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, ας πέσει η ΑΕΚ Β' Εθνική, και μετά δες τα "αφ' υψηλού" τα μέτρα των Ιταλών.

 

Τώρα, αυτό το "ψιλά γράμματα", τι να πω; Πρώτο θέμα δύο μέρες στο BBC το Carling Cup, οι ομάδες κλήθηκαν σε απολογία. Πράγματι, πού να βρεις πληροφορίες.

 

Φάνηκε, άλλωστε, αυτό, από το συντομότατο post με το οποίο ξεκίνησες αυτό το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ψαξε βρες εσυ περισσοτερα απο ελληνικα sites παντα..

 

και γιατι να αφαιρεθουν βαθμοι απο παο - οσφπ ?

γιατι να πεσει η αεκ?

τι συγκρινεις με τα σκανδαλα της ιταλιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ναι ψαξε βρες εσυ περισσοτερα απο ελληνικα sites παντα..

 

και γιατι να αφαιρεθουν βαθμοι απο παο - οσφπ ?

γιατι να πεσει η αεκ?

τι συγκρινεις με τα σκανδαλα της ιταλιας?

 

Κάτσε, γιατί μου τα μασάς. Γιατί μόνο από Ελληνικά sites "πάντα"; Εσύ δεν είπες για αποσιώπηση; Δηλαδή, για ξεκαθάρισέ μου λίγο, ποιος αποσιωπά τι και από ποιους;

 

Οι Ευρωπαίοι τα χάλια τους από τους δικούς τους; Οι Έλληνες τα χάλια των Ευρωπαίων; Τι ακριβώς; Γιατί να εξαιρέσω το BBC δηλαδή; Επειδή δεν ξέρω Αγγλικά;

 

Το θέμα με τους βαθμούς, που με ρωτάς γιατί να αφαιρεθούν, δεν είναι αν κάποια ή κάποιες από αυτές τις ομάδες έχουν επηρρεάσει αθέμιτα το αποτέλεσμα αγώνων (λέγε με και παράγκα).

 

Σου ανέφερα αυτές τις ομάδες για να σου δείξω ότι οι Ιταλοί είχαν τα @@ να ρίξουν μια πρωτοκλασσάτη ομάδα τους κατηγορία και να τσεκουρώσουν μερικές ακόμη. Κάτι το οποίο εδώ, ούτε να το σκεφτούμε. Και βέβαια, πολύ χειρότερα έπρεπε να τους κάνουν. Δεν τους λέω αγίους. Αλλά θεωρώ φαιδρή την όποια σύγκριση του μπορντέλου που ονομάζουμε Ελληνικό ποδόσφαιρο με τα Ευρωπαϊκά δεδομένα.

 

Εμείς, το πολύ-πολύ να τους χαρίσουμε μερικά εκατομμύρια δραχμές (άλλοτε) και χιλιάδες ευρώ (τώρα) από ΙΚΑ κτλ., λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων, άντε να τους κοτσάρουμε και το "Νέος" στον τίτλο για κάνα-δυο χρονάκια και καθαρίσαμε.

 

Για σκέψου πού θα κατέληγες εσύ αν χρωστούσες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στο ΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο απο ελληνικα sites..γιατι σε ελληνικα sites εψαξα.. αν εχεις ορεξη κατσε ψαξε να βρεις αρθρα απο ξενα sites σχετικα με επεισοδια και ταραχιες σε αγωνες ονομαστικα..

 

αν γινοταν κατι παρομοιο στην ελλαδα (οπως ιταλιας) το ιδιο θα γινοταν..αλλα αφου μλαμε υποθετικα κανεις δε μπορει να αποδειξει οτι εχει δικιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μάλλον υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης.

 

Λες ότι αυτά τα πράγματα αποσιωπούνται. Ρωτάω, πώς, αφού βρίσκεις αναφορές εκτενείς σε αυτά; Ρεπορτάζ στην τηλεόραση, ντοκιμαντέρ του BBC, άρθρα σε εφημερίδες ελληνικές και ξένες. Τι διάολο αποσιώπηση είναι αυτή;

 

Σαφώς και μιλάμε για υποθετικές (χμμμ) καταστάσεις. Το αναφέρω για να σου δείξω ότι οι Ιταλοί τόλμησαν πολύ περισσότερα από εμάς. Εμείς, ρίξαμε τον ΠΑΣ Γιάννενα κατηγορία, βαφτίσαμε δυο τέρμενα τον Πανιώνιο "Νέο", βρήκαμε το άρθρο 44 και καθαρίσαμε.

 

Άρα, πρωτού πεις ότι "ίδια κι όμοια είμαστε, οι Ευρωπαίοι κι εμείς", σκέψου λίγο, υποθετικά, τι θα κάναμε αν μαθαίναμε ότι ο Πρόεδρος της Σούπερ Λίγκας και Αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού έστηνε αγώνες;

 

Θα του φρεσκάραμε με αέρια του κύκλου της χώνεψης τους γεννητικούς του αδένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσιωπούνται σε μεγαλο βαθμο.. δεν ειναι ευκολο να βρεις εκτενεις πληροφοριες σχετικα με ταραχες/επεισοδια/τραυματισμους/θανατους σε ξενα γηπεδα..

αυτα που μαθαινονται ειναι το 50% οσων συμβαινουν... μην πω και λιγοτερο..

 

Σε μας ΔΕΝ ετυχε φαση οπως τις ιταλιας με τοσο ακραδαντες αποδειξεις για την ενοχη πχ της Γιουβε..Αμα τωρα εβγαινε καποιος με αποδειξεις οτι πχ ο προεδρος της Σουπερ Λιγκας εστηνε παιχνιδια.. θα ημουν ο πρωτος που θα ελεγα να τιμωρηθει η ομαδα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσιωπούνται σε μεγαλο βαθμο.. δεν ειναι ευκολο να βρεις εκτενεις πληροφοριες σχετικα με ταραχες/επεισοδια/τραυματισμους/θανατους σε ξενα γηπεδα..

αυτα που μαθαινονται ειναι το 50% οσων συμβαινουν... μην πω και λιγοτερο..

 

Σε μας ΔΕΝ ετυχε φαση οπως τις ιταλιας με τοσο ακραδαντες αποδειξεις για την ενοχη πχ της Γιουβε..Αμα τωρα εβγαινε καποιος με αποδειξεις οτι πχ ο προεδρος της Σουπερ Λιγκας εστηνε παιχνιδια.. θα ημουν ο πρωτος που θα ελεγα να τιμωρηθει η ομαδα μου..

 

Η γνωστή φράση "ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να νικάνε και οι άλλοι να πάνε να... " θυμάσαι απο πού βγήκε;

 

Υπήρχαν ολόκληρες κασέτες που παίχτηκαν στην εκπομπή του Τριανταφυλλόπουλου και δεν ασχολήθηκε ένας εισαγγελέας. Βγήκε ο Λάκης και είπε για τον Τζέκο ότι μας έκανε κάτι ενέσεις και δεν ασχολήθηκε κανείς. Σκοτώθηκε ο οπαδός της Λάρισας, έμεινε ανάπηρος ο Ξηρόκωστας, τι έγινε; Ούτε εκεί υπήρχαν στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοίταξε, αν αρχίσω να μετριάζω κι εγώ τα σχόλιά μου, άκρη δε βγάζουμε. Απάντησα στο θέμα της αποσιώπησης. Στην αρχική του sport.gr είχε πριν από μία ώρα link πάνω δεξιά από το κύριο θέμα με το Carling Cup. Αυτό, αποσιώπηση δε λέγεται.

 

Λέγοντας εκτενείς πληροφορίες, τι εννοείς; Πώς έλεγαν τον αστυνομικό που σκοτώθηκε στην Ιταλία; Σε ποιο νοσοκομείο πήγαν τραυματία τον Τέρι; Ποια απορία σου έμεινε διαβάζοντας το άρθρο για το Carling Cup; Σήμερα, αν δεν πρόλαβες να το διαβάσεις, η FA καλεί τις δύο ομάδες σε απολογία. Κάτσε να τους ρίξει πρόστιμο 5.000 ευρώ για τα επεισόδια, και μετά το ξανασυζητάμε.

 

Και βέβαια, φαίνεται από τις εκπτώσεις στις ποινές (ελάχιστες, ούτως ή άλλως) που δέχονται οι μεγάλοι το τι θα συνέβαινε αν ψιθυριζόταν κάτι.

 

Τώρα, για το αν θα φώναζες να τιμωρηθεί η ομάδα σου, δεν ξέρω. Ελπίζω ότι θα το έκανες.

 

Αλήθεια, επί Κοσκωτά, όταν τον είχαν μπουζουριάσει στην Αμερική, τα πανώ "Κάτω τα Χέρια από τον Κοσκωτά" τα θυμάσαι;

 

Με αυτό θέλω να πω ότι μην είσαι και τόσο σίγουρος πως, έστω και ενώπιον συντριπτικών στοιχείων, το οπαδιστάν θα συγκινούνταν άμα κινδύνευε η "ζωή" η "τρέλα", η "πόρωση", η "θρησκεία" του ή ό,τι άλλο τέλος πάντων βλέπει στην ομάδα που στηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που μαθαινονται ειναι το 50% οσων συμβαινουν... μην πω και λιγοτερο..

 

και εγω απαντησα ετσι... τι δεν καταλαβες..

δλδ εσυ ξερεις οτι γινεται στον κοσμο απο τα 4 αθλητικα sitesτης ελλαδος.. για ενα γεγονος που ειχε και live καλυψη, λογικο ειναι να υπαρχουν αρθρα μετα απο 2 μερες οπου διεξηχθει..

 

δλδ εσυ ηξερες οτι τον Γενάρη του 1995, πέφτει νεκρός, μετά από ξυλοδαρμό οπαδών της Μίλαν, ένας νεαρός φίλος της Τζένοα, πριν το ματς μεταξύ των δύο ομάδων... ηξερες οτι οπαδός της Σακάριασπορ λιθοβολείθηκε από ομολόγους τους, της Ντουζεσπόρ... ηξερες οτι σε φιλικο ματς στη γερμανια οπαδοι της μιας ομαδας εδειραν μερι θανατου οπαδο της αντιπαλης ομαδας...

αμα τα ηξερες ολα αυτα τοτε μπραβο σου..εισαι απο τους λιγους...

 

το θεμα ειναι η αγριοτητα και η βια στα γηπεδα τηε ανεπτυγμενης ποδοσφαιρικα ευρωπης...

 

Μπορεις να μου πεις που αποδοθηκαν ευθυνες στον τελικο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο «Χέιζελ» των Βρυξελλών? μπορεις να συνειδητοποιησεις τι ειναι 40 νεκροι και 300 τραυματιες?

 

Οσα μαθαινονται ..μετα χανονται στο χρονοντουλαπο...

 

αμα γινοταν κατι τετοιο τωρα στο τελικο της αθηνας τι θα λεγατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρόσεξε. Αρχικά λες ότι αυτά αποσιωπούνται. Μετά, κάνεις αυτό που λες στην υπογραφή σου, γιατί δε σου βγαίνει η απόλυτη τοποθέτηση και το μετριάζεις. Αν είναι να λέμε κάτι και μετά να το γυρίζουμε δε γίνεται δουλειά. Τώρα μου λες για το 50%. Τα μισά επί ποίου συνόλου; Του άγνωστου, όπως ισχυρίζεσαι;

 

Για το Χέιζελ, εγώ ξέρω ότι μια κορυφαία ομάδα της Ευρώπης έκανε χρόνια να ξαναβγεί Ευρώπη. Πήγαν και δυο άνθρωποι (από ό,τι θυμάμαι) φυλακή. Δεν το παίζω ελέφαντας να λέω ότι θυμάμαι ακριβώς.

 

Και σου ξαναλέω, δεν τους υπερασπίζομαι. Απλά, είναι τουλάχιστον αστείο να συγκρίνουμε τη χυδαία ατιμωρησία που ταλανίζει το Ελληνικό ποδόσφαιρο με τα ανεπαρκή, έστω, μέτρα που λαμβάνονται στην Ευρώπη.

 

Ας κάνει πρώτα η Ελλάδα το ελάχιστο από αυτά που γίνονται έξω, και βλέπουμε. Τον Ιωνικό, καλά τον "έσφιξαν" φέτος. Τους μεγάλους, που τα ίδια κάνουν, και υπότροποι είναι; Φαντάζεσαι να φάει -9 η ΑΕΚ, ας πούμε; Ο Ολυμπιακός; Ο ΠΑΟ; Για επεισόδια; Οπαδών τους; Ποιών; Αυτών για τους οποίους ο πρόεδρος είπε "αυτούς έχουμε, αυτούς θέλουμε"; Χλωρίνη Κλινέξ. Αυτήν ξέρετε, αυτήν εμπιστεύεστε.

 

Πόσες φορές πλήρωσε βαγόνια του ΗΣΑΠ ο Έλληνας φορολογούμενος για τη θρησκεία του κάθε κάφρου; Έγινε τίποτε; "ΟΟΟ, ΕΕΕ, Πρωτάθλημα θα πάρετε μόνο με ΚΚΕ". Έτσι δεν έλεγες τις προάλλες;

 

Λοιπόν, μη λέμε για να λέμε. Η εμπειρία υπάρχει και είναι πικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...