Προς το περιεχόμενο

γιωργος αυγεροπουλος - στέλιος κούλογλου. δυο μαχομενοι δημοσιογραφοι


Amikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιρνοντας αφορμη απο το παρακατω "Τριανταφυλλοπουλος" threαd, σκεφτηκα να συζητησουμε λιγακι και για ενα ειδος δημοσιογραφιας τελειωσ διαφορετικο απο αυτο που εκφραζει ο παραπανω κυριος(?)...Πιστευω οτι οι δυο αυτοι ανθρωροι ειναι οι μονες φωτεινες εξαιρεσεις σε αυτο το συνονθυλευμα βολεμενων που κυριαρχει στην Ελληνικη ΤV. Και ως ανθρωπος που ισως ακοολουθησει ενα παρεμφερες μονοπατι στη ζωη του (αθλητικη δημ/φια), σκεφτηκα να το αναπτυξουμε(αν θελετε κ εσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπαγεται στα ντοκυμαντερ, νομιζω οτι στις φωτεινες εξαιρεσεις μπορει να προστεθει και ο Αυγεροπουλος,με την πολυ ενδιαφερουσα σειρα του Εξαντα.

 

Και οντως,Στελιος λεγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Αυγερόπουλος κατ' εμέ είναι ένα από τα σύγχρονα διαμάντια της ελληνικής δημοσιογραφίας.

Κούλογλου δεν έχω δει τόσο πολύ για να εκφέρω γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά προτιμώ τον Αυγερόπουλο. Πιο ήρεμος, πιο ουδέτερος και ουσιαστικός.

 

Ο Κούλογλου ξεκινά με υπερβολικά "στρατευμένη" θέση, κατά την άποψή μου.

 

Εδώ θα βρείτε το site του Εξάντα. Υλικό, ενημέρωση για προβολές σε κινηματογράφους και τηλεόραση και φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμένως ο Κούλογλου έχει μια σχετικά σαφή άποψη για τα θέματα που καλύπτει, αλλά νομίζω ότι πάντα φροντίζει να δείξει και τις δύο όψεις. Όποιος έχει δει την εκπομπή του που αφορούσε περίπου στο ίδιο θέμα με το 9/11 του Moore, νομίζω ότι θα συμφωνήσει. Αυγερόπουλο δεν έχω δει τόσο πολύ, αλλά η εκπομπή για τη Νιγηρία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα! Είναι πάντως κατόρθωμα ότι έχουν επιβιώσει 4-5 πραγματικοί δημοσιογράφοι στην ελληνική τηλεόραση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Είναι πάντως κατόρθωμα ότι έχουν επιβιώσει 4-5 πραγματικοί δημοσιογράφοι στην ελληνική τηλεόραση!

 

Στην περίπτωση του Αυγερόπουλου, για μένα ήταν διπλό το θαύμα καθώς άντεξε μερικά χρόνια στον Alpha.

 

Άποψη έχουν οι πάντες. Συνήθως, για τα πάντα. Νομίζω πως, όταν κάνεις ντοκιμαντέρ, καλό είναι να αποφεύγεις να υποσκάπτεις την αξιοπιστία του ανθρώπου από τον οποίο πηγαίνεις και παίρνεις συνέντευξη (ειδικά όταν η συνέντευξη δεν είναι στη μητρική σου και δεν μπορείς να τον "κολλήσεις στον τοίχο" όπως ίσως να μπορούσες στη μητρική σου). Και αναφέρομαι στην εκπομπή του Κούλογλου για τα νεοσυντηρητικά "γεράκια" που καθορίζουν (κατά την άποψή του) την πολιτική της Αμερικής.

 

Γενικά, πάντως, είναι δυο εκπομπές που ξεχωρίζουν πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπαθα πλάκα με το αφιέρωμα στα γεγονότα του πολυτεχνείου επί χούντας, και της εποχής εκείνης (πριν και μετά). Δεν ξέρω ποιος το έχει δει (τρία μέρη ήταν νομίζω), αλλά ήταν ότι ποιο ξεκάθαρο έχω δει εγώ για τα συγκεκριμένα γεγονότα. Μέχρι και από τον αξιωματικό του τανκ είχε πάρει συνέντευξη. Ο τρόπος που έκλεινε:

 

Δεν ξέρω τι έχετε ακούσει η μάθει μέχρι σήμερα, σήμερα ακούσατε την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...