Προς το περιεχόμενο

Apache 2.2.x + PHP 5.x + MySQL 5.x Windows Installation Guide


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανόν δεν είσαι logged in σαν Administrator ή όντως δεν υπάρχει η τοποθεσία που προσπαθείς να γράψεις.

c:/dev/php/php5apache2_2.dll

C:\program files\apache software foundation\apache2.2\conf\httpd.conf

Έχω κοιτάξει όλες τις παραπάνω διαδρομές και υπάρχουν + ότι έxω συνδεθει σαν administrator. Πάντως το περίεργο είναι ότι όταν προσπαθώ να κάνω Αποθήκευση ως μου λέει ότι το αρχείο πράγματι υπάρχει στη συγκεκριμένη διαδρομή! Σκέφτεσαι τπτ άλλο?

Επίσης το ίδιο αρχείο υπάρχει και εδώ C:\program files\apache software foundation\apache2.2\conf\original

 

---------- Προσθήκη στις 23:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:01 ----------

 

Ok τελικά κατήργησα το έλεγχο λογαριασμού χρήστη και το πρόβλημα λύθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλα συγχαρητηρια φιλε Maniakos για το αναλυτικοτατο guide. Το ακολουθησα κατα γραμμα αλλα παιρνω κ εγω το μηνυμα (οπως ο spiteo στη 2η σελιδα):

phpMyAdmin - λάθος

δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της επέκτασης mysql, παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις της PHP - Τεκμηρίωση

οταν παω στο http://localhost/phpMyAdmin.

 

Η MySQL service τρεχει κανονικα και ολα τα modules ειναι uncommented στο php.ini.

 

Οι μονες διαφορες σε σχεση με το guide ειναι οτι χρησιμοποιησα τον ως δισκο τον (D:\) και αλλαξα ολα τα directories μονο ως προς το δισκο. Ακομη επειδη τρεχω win7 64αμπιτα κατεβασα το mySQL Essential winx64. Ελπιζω να μην εκανα χαζομαρα... :rolleyes:

 

Δοκιμασα και οτι γραφει εδω ο salida , οπως και αυτο εδω αλλα τα ιδια...

 

Εχω περασει τα:

Apache 2.2.17 (win32)

PHP 5.2.14

mysql-essential-5.1.51-winx64

phpMyAdmin-3.3.8-all-languages

 

και στο phpinfo() δειχνει τα παρακατω (σχετικα με το php.ini):

 

phpinfopic.png

 

γραφει Loaded Configuration File -> D:\dev\php\php.ini αρα εχει βρει το σωστο αρχειο, σωστα?

Επεξ/σία από PhlegethoN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντιτ: hartzoua εκανα ακριβως οτι ελεγε εδω, αλλα παλι τπτ... :fear:

 

 

Εντιτ2: Μετα απο ενα restart το προβλημα λυθηκε!!! Καταφερα να κανω login! Δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως βοηθησε ομως, γτ εβρισκα διαφορες λυσεις στο web και τις δοκιμαζα. Κατα πασα πιθανοτητα και το hosts!! :-D

Επεξ/σία από PhlegethoN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενω εγιναν ολες οι εγκαταστασεις κανονικα.

μετα το restart μου βγαζει error o apache:

No services installed

 

 

ειμαι σε windows 7.

 

το αλλαξα σε συμβατοτητα με (vista sp2) αλλα τπτ

(ηταν σε συμβατοτητα με xp sp3)

 

καμια ιδεα για να δουλεψει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα μια πατατα. Ενω εχω μπει στο phpmyadmin και βλεπω τη βαση. Eβαλα απο το μενου no password η καπως ετσι και απο τοτε δε μπορω να κανω login οτι και να κανω. Help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια πατατα. Ενω εχω μπει στο phpmyadmin και βλεπω τη βαση. Eβαλα απο το μενου no password η καπως ετσι και απο τοτε δε μπορω να κανω login οτι και να κανω. Help

 

 

Σβήσε το config.inc.php από phpmyadmin που είναι μέσα στον φάκελο

>C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\htdocs\phpMyAdmin\config

και στη συνέχεια κάνε καινούριο μπαίνοντας εδώ

>http://127.0.0.1/phpMyAdmin/setup

και ακολουθώντας τις οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά ακολούθησα ολα τα βήματα και όταν πήγα να μπω στο http://localhost/phpMyAdmin με έβγαλε <<phpMyAdmin - λάθος

 

 

δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της επέκτασης mysql, παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις της PHP - Τεκμηρίωση>> μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...;

 

Καλημέρα και από εμένα. Μετά από εγκατάσταση του wamp παίρνω κι εγώ αυτό το μήνυμα όταν πάω να ανοίξω το phpMyAdmin. Τι μπορεί να φταίει; Να σημειώσω ότι το εικονίδιο του wamp στην taskbar παραμένει κόκκινο, παρόλο που μου λέει ότι είναι online. Όποιος έχει κάποια ιδέα ας βοηθήσει, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα παιδια το ειχα κανει και ειχε πετυχει με τη πρωτη πολυ καλη δουλεια το θεμα ειναι οτι θελω να το κανω παλι και δε θυμαμε τι δειχνανε οι εικονες ειναι ευκολο να τις βρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα, ειμαι καινουργια στο forum!

Το αρθρο αυτο και το οτι ειμαι επισης καινουργια στον τομεα του προγραμματισμου (μολις βγηκα απο το τει) με εκανε να γινω μελος του site γιατι πιστευω οτι μπορω να μιλησω για πραγματα που με απασχολουν εδω.

Λοιπον να σας πω και το προβλημα μου και αν μπορει καποιος ας με βοηθησει!

Εγκατεστησα ολα με τις οδηγιες του συγκεκριμενου topik και εχω προβλημα στο phpmyadmin ανοιγει κανονικα δεχεται τον κωδικο μου αλλα

μου εμφανιζει κατω κατω αυτο το μην.

 

 

Η αποθήκευση ρυθμίσεων του phpMyAdmin δεν έχει ρυθμιστεί πλήρως. Μερικά εκτεταμένα χαρακτηριστικά έχουν απενεργοποιηθεί. Για να δείτε γιατί πατήστε εδώ.

Το phpMyAdmin δεν μπόρεσε να διαβάσει το αρχείο ρυθμίσεων!

Αυτό μπορεί να συμβεί εάν η php βρει κάποιο λάθος στο αρχείο ή εάν η php δεν μπορεί να βρει το αρχείο.

Τρέξτε το αρχείο ρυθμίσεων κατευθείαν χρησιμοποιώντας το ακόλουθο σύνδεσμο και διαβάστε τα μήνυματα λάθους που θα επιστρέψει η php. Στις περισσότερες περιπτώσεις κάπου λείπουν εισαγωγικά (") ή ερωτηματικά (;).

Εάν η php επιστρέψει μια λευκή σελίδα, όλα είναι σωστά.

 

./config.inc.php

Το αρχείο ρυθμίσεων χρειάζεται τώρα μία μυστική φράση-κλειδί (blowfish_secret).

Ο φάκελος config, που χρησιμοποιήθηκε από τον κώδικα εγκατάστασης, υπάρχει ακόμα στο φάκελο phpMyAdmin. Πρέπει να τον διαγράψετε μόλις ρυθμιστεί το phpMyAdmin.

 

Εχω κανει ολες τις ρυθμισεις για το config.inc.php

 

μπορει να λειτουργησει με το συγκεκριμενο σφαλμα?γιατι ανοιγει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 7 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Συγχαρητηρια,τελειος ο οδηγος!

 

Πως ομως θα επαναφερω τον κωδικο για το phpmyadmin?

Γιατι η εικονα με τις οδηγιες που ειχε δοθει σε ενα απο τα πρωτα posts δεν υπαρχει πλεον..Αν μπορειτε βοηθηστε...Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...