Προς το περιεχόμενο

Apache 2.2.x + PHP 5.x + MySQL 5.x Windows Installation Guide


Maniakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αρχείο info.php υπάρχει στο htdocs του Apache σας;

 

Το "Not Found" σημαίνει...not found....δεν σημαίνει ότι δεν είναι εγκατεστημένη η PHP σωστά. Στο http://localhost βλέπεις κάτι ή ούτε αυτό φορτώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το http://localhost ανοίγει κανονικά

Και στο Apache Monitor βλέπω την έκδοση της ΡΗΡ.

 

Σε δύο η/υ το 'χω δοκιμάσει, και το ίδιο συμβαίνει. Άρα, λίγο χλωμό δεν το βρίσκεις να είναι τυχαίο;

 

Έχω Apache 2.2.6 και ΡΗΡ 5.2.6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το αρχείο "info.php" δεν το έχεις γράψει έτσι; Γιατί δεν φτιάχνεις ένα καινούριο PHP file με άλλο όνομα; Επίσης φτιάξε και ένα HTML file και δοκίμασε να το φορτώσεις.

 

Δεν νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο από την στιγμή που μου λές ότι ανοίγουν όλα κανονικά. Ίσως να πρέπει να ξαναδείς τα βήματα προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας δω και γω τι είναι πια η php.

Είχα προσπαθήσει δυο φορές στο παρελθόν αλλά τα είχα παρατήσει στην εγκατάσταση, δεν έβγαζα άκρη.

Maniakos, ένα μεγάλο ευχαριστώ.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βήματα για την PHP 6 είναι ίδια;;

 

Θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιήσεις 6 ακόμα. Παίξε με 5.2.χ και όταν με το καλό βγάλουν stable release της 6 θα κάνω ένα update και το tutorial

 

@snowPrincess, your welcome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

Καταρχάς συγχαρητήρια για τον οδηγό, τον εκτέλεσα κατά γράμμα στο μεγάλο μου pc αλλά δυστυχώς στο φορητό μου έχω πρόβλημα...

Τα κάνω όλα σωστά, αλλά μόλις πάω να συνδεθώ στην MySql μέσω PHP My Admin, βάζω username: root και password: το password μου, και crashάρει ο apache..... Γενικά, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω MySQL μέσω apache... Τι μπορεί να φταίει? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια SOS ερώτηση. Χωρίς αυτό δεν θα μπορέσω να κάνω τη σελίδα μου.

Έχω εγκαταστήσει MySQL και είμαι στη φάση δημιουργίας των πινάκων.

Σε ένα πεδίο ενός πίνακα θέλα να του δώσω τη δυνατότητα να παίρνει 1 ή και περισσότερες τιμές. Για παράδειγμα ο χρήστης θα μπορεί να επιλέγει μεταξύ 2-3-4...10000 πόλεων και χωρών καταγωγής.

 

Στη βάση αυτό όμως πως μπορώ να το κάνω? Sτη MySQL μπορώ να καταχωρήσω δεδομένα σε πολλές εγγραφές αλλά σε μία εγγραφή πως θα δώσω τη δυνατότητα καταχώρησης πολλών τιμών σε ένα πεδίο?

Έχω γράψει κώδικα παρόμοιο με τον παρακάτω για τη δημιουργία του πίνακα.

 

>CREATE TABLE tablename
(First_Name char(50),
Last_Name char(50),
Address char(50),
[b]City char(50),
Country char(25),[/b]
phonenumber char(50),
primary key Last_Name)

 

Και θέλω να δώσω τη δυνατότητα στο χρήστη πχ να επιλέγει μεταξύ κάποιων διαθέσιμων πόλεων (city) και χωρών (country). Μια λίστα πόλεων χωρών δηλαδή.

 

Πως πρέπει να τροποποιήσω τον κώδικα για να μπορώ να δώσω "αποδεκτές" τιμές από τις οποίες και μόνο θα επιλέγει μέσω drop down menu ο χρήστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρω ότι δεν είναι πολύ σχετικό με το θέμα, αλλά αν μπορείτε απαντήστε μου, όποιοι ξέρουν, γιατί χωρίς αυτό δεν μπορώ να συνεχίσω.

 

Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κολλήσει σε αυτό το σημείο :

----------------------------------------

 

7. Runing a phpinfo()

 

Άμα ο Apache κάνει load κανονικά την PHP θα πρέπει να δούμε άμα κάνει και σωστά execute τα php scripts. Ο κλασικός τρόπος για να δούμε αν όλα πήγαν καλά είναι να γράψουμε ένα script το οποίο καλεί την phpinfo function η οποία δείχνει όλο το configuration της PHP.

 

Με τον αγαπημένο σας editor γράψτε το εξής (AΦΑΙΡΕΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ UNDERSCORES! Απλώς το forum δεν επιτρέπει κώδικα οπότε χρειάστηκε να το γράψω έτσι)

 

Κώδικας:

 

<?p_h_p

 

phpinfo_()_;

 

_?>

 

Κάντε το save ώς info.php και βάλτε το στο installation path του apache σας μέσα στο htdocs folder. Παράδειγμα, στο δικό μου μηχάνημα το full Path είναι:

 

C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\htdocs

 

Ανοίξτε τον αγαπημένο σας browser και γράψτε το εξής link:

 

http://localhost/info.php

 

Συγχαρητήρια! Η εγκατάσταση της PHP τελείωσε και τώρα βλέπετε όλο το configuration της PHP σας! Τα δύσκολα σχεδόν τελειώσαν.

=======================================

 

Εμένα ενώ ο απάτσι μου δείχνει οτι έχει φορτωθεί ο PHP, δεν μπορω να δώ τα configuration της PHP.. μου βγάζει 404:

Not Found

The requested URL /info.php was not found on this server.

 

Δοκιμάζω και να γραψω localhost/info.html μήπως και.. αλλα τα ίδια..

 

τα underscores _ τα έχω βγάλει κανονικά.. τι λάθος θα μπορούσα να κάνω;..

Επεξ/σία από ipnotistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Maniakos : ο αρχικος σου οδηγος δουλευει με τον ιδιο ακριβως τροπο και στα vista?

Ευχαριστω.

 

yeap, σε Vista εγώ τα χρησιμοποιώ όλα αυτά και παίζουνε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...