Προς το περιεχόμενο

Tα καλύτερα παιχνίδια για Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από εδώ και πέρα όλα τα game θα βγαίνουν με native υποστήριξη σε opengl καθώς το playstation 3 έρχεται με opegl και μια custom έκδοση freebsd σαν λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή διόρθωση:

 

Το PS3 υποστηρίζει OpenGL ES 2.0 (= ποιος το χέζει πλέων) και μια low level library για γραφικά που δεν είναι και πολύ κοντά σε OpenGL ειδικά η γλώσσα για shaders.

 

Αν εννοείς το PS4, επίσημα υποστηρίζει OpenGL ES 2.0 και κάτι άλλο που πρέπει να μοιάζει με OpenGL (θα προσπαθήσω να μάθω γιατί μου γεννήθηκε η απορία). Σε σχέση με το PS3 το PS4 είναι πιο κοντά σε ένα Unix PC πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τρέχει σε terminal? :P

Πάντως να πληροφορήσω ότι το europa euniversalis iv τρέχει άψογα σε linux και είναι και παιχνιδάρα. Σε αντίθεση το horror adventure anna έχει αρκετά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις γίνανε διαθέσιμα για linux δύο πάρα πολύ καλοί indie τίτλοι. 

 

Mark of the Ninja

 

http://www.markoftheninja.com/

 

 

 

και ένα από τα αγαπημένα μου game και για μένα μια indie ανεπανάληπτη gaming εμπειρία το 

 

Fez

 

http://fezgame.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι παίζουν game σε linux με xbox controller θα πρέπει να εγκαταστήσουν και το πακέτο xboxdrv είται μέσω package manager η μέσα από την κονσόλα

Μετά πριν αρχίσουμε ένα game ανοίγουμε terminal και δίνουμε

 

sudo xboxdrv --detach-kernel-driver

 

ώστε να παίξουμε με τους xbox driver που δίνουν πολύ καλύτερη συμβατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίζω τώρα πάρα πολύ καλό και θέλει stealth και τακτική για να βγάλεις τις πίστες του. Μόνο αν έχεις xbox gamepad θα πρέπει να κάνεις τα παραπάνω για να παιξει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε check2fire, αυτό το mark of the ninja τί λέει?Καλό είναι?Ίδιο με το shank 2 μου φαίνεται...

 

είναι φοβερό Game όχι απλά καλό. Μιάζει με shank σε θέμα γραφικών μόνο. Δεν είναι παιχνίδι του στυλ ορμάω και βαράω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doorways

 

 Αλλο ένα horror game που θα βγεί σε επεισόδια μας έρχεται για linux και το πρώτο του επισόδειο είναι ήδη διαθέσιμο μέσω steam για linux. Το official site του παιχνδιού είναι εδώ

 

http://www.doorwaysgame.com/

 

και το trailer του

 

 

 

το πρόβλημα είναι ότι όπως όλα τα game που είναι βασισμένα σε unity έτσι και αυτό σε linux βγάζουν διάφορα προβλήματα. Το είδαμε και το game Αnna που πλέον το έχουν διορθώσει οι developer το βλέπουμε και εδώ. 

Στο doorways σε full screen mode κολάει το game ανα διαστήματα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παίξεις καθόλου. Η λύση είναι να πας στο φάκελο 

 

~/.config/unity3d/Saibot Studios/Doorways/prefs

 

να κάνεις edit το αρχειο και στην γραμμή

 

"Screenmanager Is Fullscreen mode"

 

να το βάλεις σε 0 από 1

Δεν ξέρω τι παίζει γενικά με την unity αλλά έχω την εντύπωση ότι η νεώτερη έκδοση της διορθώνει αρκετά από αυτά τα προβληματα αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω Arch 64bit και θέλω να βάλω το football manager όταν βγει θα μπορώ;

 

Εδώ το αγόραζα όταν ήταν στα win και έκανα restart για να παίξω τώρα να μην μπορώ; Κρίμα θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορείς γιατί να μην μπορείς. Εδώ το steam το τρέχουν σε όλες τις linux διανομές χωρίς κάποιος να αντιμετωπίζει πρόβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έγω έπαιζα ένα MMO παιχνίδι (Πριν μάθω ότι κοστίζει κούκος αηδόνι να φτιάξω την κάρτα)

 

Λέγεται planeshift και είναι εντελώς δωρεάν και opensource.

Τώρα έχει έναν main server αλλά λέει ότι μπορείς να σηκώσεις και δικό σου.

Προσωπικά για τσαμπέ μια χαρά είναι. Αν και λόγο χαλασμένης κάρτας δεν μπορώ να πω και πολλά.

 

Είναι native game με native installer και τρέχει και σε άλλες πλατφόρμες πέρα από linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...