Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το PS3 έχει χακαριστεί πλέον ολοκληρωτικά. Κυκλοφόρησε ο Rogero cfw 4.40 που είναι συμβατό για όλα τα PS3 ανεξαρτήτως firmware και μπορείτε να το περάσετε όλοι.

 

http://www.psjailbreak.gr/2013/04/rogero-440-custom-firmware-ps3-firmware.html

 

Ωραία νέα! IN time με την ανακοίνωση για PS4 και με την ανακοίνωση της MS για το νέο Xbox που θα ρθει.

 

Καθώς φαίνεται, η Sony πάει γερά για total recall για τη δεύτερη θέση με την πλαστικούρα του superslim σημαία.

Officially σημαίνει υποστήριξη για PS3 τουλάχιστον μέχρι 2015.

 

Tώρα μόνο να ξαναέβγαζαν το Slim 20xx, γιατί το 30xx είναι inferior και να μας έδιναν και PS2 B/C. Εδώ το έχουν καταφέρει με emulator από τη hacking scene, γιατί δεν το βγάζουν officially γμτ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά και μένα το ποστ ήταν μέσα στην ειρωνική διάθεση, αν και δε το συνηθίζω :P

 

edit: Όχι για το Νaruto. Για το site πήγαινε.

 

Αλλά πραγματικά το timing είναι ό,τι πιο ακατάλληλο για hacked CFW. Αυτό θα έρθει, αν έρθει, σε εποχή που το PS3 τα έχει προσφέρει ό,τι είναι να δώσει και δεν αποτελεί πακτωλό χρημάτων για την μαμά Sony. Δηλαδή όχι άμεσα.

 

Συν του γεγονότος πως με active line-up τόσο δυνατό φέτος και με GTA V, MGS 5, Wathdogs, Assassin's Creed IV, κτλ να έρχονται η Sony θα έπρεπε να ήταν τρελή με αυτοκτονικές διαθέσεις! για να...δώσει CFW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο πάντως για τα Slim 2XX, ειδικότερα η 250Χ είναι η καλύτερη σειρά. Εγώ όταν αγόρασα PS3 ενώ μπορούσα να πάρω 3000, επέλεξα 2500. Απο την 3ΧΧ αφαίρεσαν την επιλογή του να βλέπεις BD μέσω analog input (scart κτλ), και επίσης τo glossy finish και κάποια led. Επίσης το ανεμιστηράκι του 3ΧΧ είναι μικρότερο απ' των 2ΧΧ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης έκαναν το Sony engraved πάνω στο σασί, και κάτω αριστερά και πάνω και επίσης το έκαναν όλο ματ. Ακόμα άλλαξαν τον εσωτερικό ανεμιστήρα από 12mm σε 8mm (ενώ CPU+GPU παραμένουν στα ίδια nm) και το ολόγραμμα του PS3 πάνω από το bluray slot-in μετατράπηκε από ολόγραμμα σε απλή εκτύπωση. Τα leds του bluray και του power on έβγαλαν, καθώς και του Wifi και ήταν και large εκεί στη Sony που δεν έβγαλαν και όλο το Wifi...τυχεροί είμαστε :P

 

Mε άλλα λόγια, έκοψαν απ' όπου μπορούσαν. Το μόνο θετικό της σειράς 30xx είναι πως σταμάτησε το cracking sound που δημιουργούνταν σε ορισμένα ps3's λόγω έκτασης του πλαστικού εξαιτίας της θερμότητας και το γεγονός πως μετατόπισαν τις ψύκτρες ακριβώς πάνω από τα SoC της CPU και της GPU.

 

Γενικά στο PS3 ισχύει το ανάποδο όσον αφορά τα redesigns. Older is better :P

 

edit: Φυσικά μπροστά στο τρισμέγιστο SuperSlim με το slide πορτάκι που δεν έχεις καν τη δυνατότητα να βγάλεις το bluray με X από το μενού (δεν έχει Soft eject) όλα τα Slims είναι κουκλάρες και mercedes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό με το σήμα της Sony, είναι σαν να μην φαίνεται καθόλου. Αυτό με το σήμα του PS3 εννοείς το σκαλιστό σήμα που ήταν στην κορυφή έγινε print; Τι ακριβώς;

Το cracking sound πάντως ισχύει, αλλά μόνο όταν παίζεις για πολύ ώρα. Ασήμαντο πρόβλημα tbh μπροστά στα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Agree. Το σήμα στα αριστερά δε φαίνεται σχεδόν καθόλου και είναι και αντι-αισθητικό στα γούστα μου.

Νομίζω όμως πως και το σήμα πάνω (το μεγάλο logo του PS3) είναι και αυτό πιο βαθουλωτό. (engraved) Πως να το πω διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Engraved είναι το logo και στο 2500. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι εκεί.

Btw, στο δικό μου μέχρι τώρα έχω κάνει 3 fan tests (Άυγουστο του '11) αγοράστηκε. Θα χρειαστεί κάποια στιγμή να αλλάξω και πάστα; Η χρήση που του κάνω είναι κάτω του average μπορώ να πώ, ειδικά τον τελευταίο χρόνο συνολικά έχει παίξει πολύ λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λλά πραγματικά το timing είναι ό,τι πιο ακατάλληλο για hacked CFW. Αυτό θα έρθει, αν έρθει, σε εποχή που το PS3 τα έχει προσφέρει ό,τι είναι να δώσει και δεν αποτελεί πακτωλό χρημάτων για την μαμά Sony. Δηλαδή όχι άμεσα.

To psp 2000 εσπασε οταν βγηκε το 3000

το ΠΣΠ εσπασε πληρως οταν βγηκε το Ε1004 ( η μπακατελα)

το cfw βγηκε οταν ερχοταν η σειρα 3000 και τοτε η σονυ ηταν στα πολυ κατω της ακομη(το εβγαλε ο geohot αλλα με κατι κολπα και κλειδια που ολως τυχαιως κυκλοφορουσαν και δεν μπορουσαν να τα κοτσαρουν σωστα μεσα σε cfw)

το cfw ξεμπλοκαρε απο 3.55 ολως παραδοξως και τυχαιως οταν  καποιοι anonymous εδωσαν στην δημοσιοτητα τα lv0 με την ελευση του SuperSlim (4000) και το ελεγα απο πριν οτι θα γινει

Γιατι λεω οτι το ΠΣ3 θα σπασει πληρως και για τα 3000-4000 οταν βγει το ΠΣ4; η οταν ειμαστε κοντα στη κυκλοφορια του.

 

Κρατηστε και κατι αλλο. Ποτε εκαναν μεγαλο boost οι πωλησεις του ΠΣ3; Οταν βγηκε το cfw.

καποτε ο gates επι εποχης windows 95 ειχε πει την εξης μεγαλη κουβεντα οταν τον ρωτησαν γιατι δεν κυνηγα τους πειρατες. 

Αν ειναι να αντιγραφουν αφηστε τους να αντιγραφουν τα δικα μας !!!! σοφη κουβεντα. Ακομη και γω τωρα τα αγοραζω τα windows. 15 ευρω; ναι αλλα τα αγοραζω !!!

 

Engraved είναι το logo και στο 2500. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι εκεί.

 

Btw, στο δικό μου μέχρι τώρα έχω κάνει 3 fan tests (Άυγουστο του '11) αγοράστηκε. Θα χρειαστεί κάποια στιγμή να αλλάξω και πάστα; Η χρήση που του κάνω είναι κάτω του average μπορώ να πώ, ειδικά τον τελευταίο χρόνο συνολικά έχει παίξει πολύ λίγο.

Και πολλα του εκανες !!!

Παστα μετα απο 3 χρονια και βλεπουμε σε 2500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί. Μου φαίνεται στο μάτι μου πως στο 2xxx είναι πιο..light, πιο όμορφο δηλαδή. Anyway.

Κοίτα, με την πάστα τι συμβαίνει. Καταρχήν κάθε μοντέλο δεν έχει ούτε την ίδια ποσότητα πάστας ούτε την ίδια ομοιομορφία. Αυτό κυμαίνεται.

 

Επίσης, κάποια στιγμή η πάστα θα ξεραθεί. Το θέμα είναι πότε και αν αυτό θα έχει αντίκτυπο στην θερμοαγώγιμη συμπεριφορά της κονσόλας ή όχι. Και επίσης αν αυτή η αλλαγή είναι μέσα στα όρια Tjmax των SoC ή όχι. Οι πάστες δεν κάνουν θαύματα. Υπάρχουν fat με ξεραμένη πάστα που παίζουν ακόμα και δεν έχουν βγάλει ποτέ Ylod. Απλά στα fat, με ξεραμένη πάστα, είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα να πάθει ylod, καθώς λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας μπορούν να λιώσουν τα ποδαράκια που πατάει το SoC (ειδικά στον RSX).

 

Η άποψή μου είναι όσο το έχεις σε εγγύηση να μην το ανοίξεις. Αν με το καλό τελειώσει η εγγύηση και περάσουν 3-3,5 χρόνια, μπορείς να το ανοίξεις, περισσότερο για εκπαιδευτικούς σκοπούς και μετά να του αλλάξεις και πάστα με μία καλύτερη (aftermarket) και προτείνω πάστα που ΔΕΝ είναι conductive, ώστε να το εξασφαλίσεις για το long term. Επίσης ένα άνοιγμα θα έχει ως αποτέλεσμα να το καθαρίσεις από τη σκόνη που ως γνωστόν είναι εχθρός σε μηχανήματα που έχουν εσωτερικό τροφοδοτικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης φαν τεστ παντα με ανοιχτα καπακια στο μπαλκονι, γιατι δε ξερεις που θα καταληξουν οι σκονες μεσα αν ειναι κλειστο με τα καπακια του.

τωρα αμα θες να το κανεις στο κρεβατι καποιου που μισεις αυτο επαφυεται στη καλη σου θεληση !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα λοιπόν προς το παρόν δεν σκεφτόμαστε πιθανή αλλαγή πάστας. Άσε που ακόμα δεν έχει λήξει η εγγύηση του. Αυτό το καλοκαίρι λήγει. Mtzs κάθε 6 μήνες έχω ακούσει πως πρέπει να κάνεις fan test, για να μην πήζει η σκόνη στο εσωτερικό.



Επισης φαν τεστ παντα με ανοιχτα καπακια στο μπαλκονι, γιατι δε ξερεις που θα καταληξουν οι σκονες μεσα

Τι ανοιχτά καπάκια, επι τόπου το κάνω εκεί που το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ι ανοιχτά καπάκια, επι τόπου το κάνω εκεί που το έχω.

Οχι ρεσυ. Ξερεις που μπορει να πανε να κολλήσουν οι σκονες ετσι οπως πετιουνται μεσα στη κονσολα; ετσι φευγουν απ τον ανεμιστηρα και πανε στα πηνια και δε ξερω και γω τι αλλο εχει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...