Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους,

χθες μου έφεραν το super slim με 350gb σκληρό. Ήθελα να ρωτήσω, εκτός από τις εμφανισιακές διαφορές, τι άλλες διαφορές έχει το super slim από τα προηγούμενα μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E λογικα μικροτερη καταναλωση ρευματος αποτελεσμα της μικροτερης αρχιτεκτονικης CPU GPU, ισως καλυτερο drive με λιγοτερα κινουμενα μερη.

 

Eπισης τα Super Slim χωρις σκληρο ειχαν ενσωματομενη 12gb μνημη, δε ξερω αν εχει και το δικο σου (δυσκολο και ασκοπο).

 

Πρακτικα καμμια λειτουργικη διαφορα.

 

Oι μεγαλες διαφορες ηταν με το update που κατηργησε το Other OS παλιοτερα, και η αφεραιση του HW του PS2 σταδιακα απο τα Fat PS3 εως τα πρωτα Slim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί. Μου φαίνεται στο μάτι μου πως στο 2xxx είναι πιο..light, πιο όμορφο δηλαδή. Anyway.

Κοίτα, με την πάστα τι συμβαίνει. Καταρχήν κάθε μοντέλο δεν έχει ούτε την ίδια ποσότητα πάστας ούτε την ίδια ομοιομορφία. Αυτό κυμαίνεται.

 

Επίσης, κάποια στιγμή η πάστα θα ξεραθεί. Το θέμα είναι πότε και αν αυτό θα έχει αντίκτυπο στην θερμοαγώγιμη συμπεριφορά της κονσόλας ή όχι. Και επίσης αν αυτή η αλλαγή είναι μέσα στα όρια Tjmax των SoC ή όχι. Οι πάστες δεν κάνουν θαύματα. Υπάρχουν fat με ξεραμένη πάστα που παίζουν ακόμα και δεν έχουν βγάλει ποτέ Ylod. Απλά στα fat, με ξεραμένη πάστα, είναι μεγαλύτερη η πιθανότητα να πάθει ylod, καθώς λόγω της αυξημένης θερμοκρασίας μπορούν να λιώσουν τα ποδαράκια που πατάει το SoC (ειδικά στον RSX).

 

Η άποψή μου είναι όσο το έχεις σε εγγύηση να μην το ανοίξεις. Αν με το καλό τελειώσει η εγγύηση και περάσουν 3-3,5 χρόνια, μπορείς να το ανοίξεις, περισσότερο για εκπαιδευτικούς σκοπούς και μετά να του αλλάξεις και πάστα με μία καλύτερη (aftermarket) και προτείνω πάστα που ΔΕΝ είναι conductive, ώστε να το εξασφαλίσεις για το long term. Επίσης ένα άνοιγμα θα έχει ως αποτέλεσμα να το καθαρίσεις από τη σκόνη που ως γνωστόν είναι εχθρός σε μηχανήματα που έχουν εσωτερικό τροφοδοτικό.

 

Που μας έχουν καταντήσει οι εταιρείες. Να αγοράζουμε κονσόλες και να μιλάμε για πάστες και ανεμιστήρες και τεστ και δεν ξέρω κι εγώ τι, ενώ έχουμε αγοράσει κονσόλες και όχι PC. Αυτή η γενιά ήταν ότι χειρότερο από πλευρά ποιότητας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωταπριλιάτικο αστείο έτσι? Και την πάτησα αρχικά... πήγα να βρίσω τους πάντες με αυτό που είδα :P

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ EDIT ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. Αμάν. Εμείς που το βλέπουμε τη δεύτερη μέρα γιατί να επηρεαστούμε από πρωταπριλιά; Νομίζαμε ότι ήταν αληθινό. Μέχρι και το στικακι μου πήγα να βρω που είναι.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ EDIT ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. Αμάν. Εμείς που το βλέπουμε τη δεύτερη μέρα γιατί να επηρεαστούμε από πρωταπριλιά; Νομίζαμε ότι ήταν αληθινό. Μέχρι και το στικακι μου πήγα να βρω που είναι.  :-D

Έπρεπε να κοιτάξεις την ημερομηνία του μηνύματος που έγινε το post. Αφού ήξερες ότι χθες ήταν πρωταπριλιά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει το microsoft wireless ergonomic keyboard and mouse 7000 που συνδεεται στην usb θυρα με ενα dongle και δουλευει

Ειναι αυτο εδω

http://www.shop4u.gr/products.php?2438&cPath=128_142_200

Λειτουργει ομως μονο στο ΧΜΒ και για input χαρακτηρων. Games δεν υποστηριζει

Γενικα απ οσο ξερω και bluetooth να ειναι δεν υποστηριζονται games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανονικό πληκτρολόγιο-ποντίκι που να υποστηρίζεται σε games. Μόνο κάτι τέτοια βρίσκεις που εγώ προσωπικά δεν στα προτείνω. Καλύτερα να παίζεις με gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι παιδιά, δε μιλάω για games. Gια να γράφω και για περιήγηση. Με καλύπτει οποιοδήποτε usb wireless?

Αυτο που σου εδειξα κανει γι αυτη τη δουλεια.

Φυσικα και δε σου λεω να παρεις αυτο γιατι ειναι ακριβο και το Mouse εντελώς αβολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...