Προς το περιεχόμενο

Καινούριο αυτοκίνητο μέχρι 15.000 ?....


Zderg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το VW απο μονο του δεν λεει τιποτε, αλλο Golf και αλλο Polo.Το Polo ειναι αμαξι για γκομενα,με εξαιρεση καποιες ειδικες εκδοσεις, τα χουμε ξαναπει.Αν και ο ορισμος αυτος βλεποντας στον δρομο τοσες κοπελες με C2 και Swift και αγορακια με Polo kai Ibiza ισως πρεπει ν'αναθεωρηθει μου φαινεται.15 χιλιαρικα για Polo ;;; καλυτερα να τα φαω στα μπουζουκια σε μια βραδια ή να δωσω κατι παραπανω να παρω το πατροπαραδωτα καλοστημενο μεγαλυτερο αδερφακι του !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pleon to laccetti ferei tin ypografi tis sevrolet file . pisteyo paizei rolo

 

Καλα παιδια μην ειστε τοσο βεβαιοι. Αλλο Chevrolet USA και αλλο Chevrolet Europe. Παραθετω καποια αποσπασματα:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet

Chevrolet Europe is a Swiss-based firm (in Zürich) that sells the rebranded products of GM Daewoo. ... However the Daewoo name was retained in South Korea and Vietnam.
http://en.wikipedia.org/wiki/GM_Daewoo
It was Israel that initially requested GM to change the Daewoo name to something with more prestige in order to increase sales in the local market. GM decided to comply and started selling the Daewoo Lacetti as Chevrolet Optra in Israel (with the hatchback known as Optra5). This was the first time GM sold re-badged Daewoo cars.
http://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo
GM has been moving to rebadge Daewoo cars as the low-end models for many brands, including Chevrolet

 

Δεν παυουν τα Chevrolet στην Ελλαδα να ειναι στην ουσια Daewoo με αλλο σημα. Δεν εχουν επιπλεον να παρουσιασουν στην πλειοψηφια των περιπτωσεων κατι αξιολογο ουτε απο θεμα στοιβαρων πλαισιων αφου σε σχεση με τον ανταγωνισμο κερδιζουν συνηθως 2 με 3 αστερια λιγοτερα στα crash tests.

Μηχανολογικα οι κινητηρες τους σε αποδοση ειναι και παλι ενα βημα πισω απο τον ανταγωνισμο.

Και σχεδιαστικα παραμενουν επισης μετριοτητες οπως απο την αρχη που τα γνωρισαμε στην Ελλαδα σαν Daewoo.

Ο χαρακτηρισμος low-end νομιζω οτι τα λεει ολα. Και προσωπικα το θεωρω πολυ πιο τιμιο να φερουν το σημα Daewoo ωστε ο ανιδεος καταναλωτης που δεν ασχολειται με την αυτοκινηση, να ξερει τι αγοραζει και να μην παραμυθιαζεται με μαρκετιστικα τρικ, αγοραζοντας φυκια για μεταξωτες κορδελες.

 

Αν θελετε οικονομικο αμαξι απο την Κορεα, παιδια χιλιες φορες αγοραστε Hyundai που ειναι πολυ καλυτερα σε αξιοπιστια και ασφαλεια και οχι ενα Daewoo που ξαναβαπτιστηκε Chevrolet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχετε οδηγήσει; Εξωτερικά το αν είναι ωραίο είναι υποκειμενικό. Τώρα όσον αφορά το θέμα της ταχύτητας είναι αυτοκίνητο πόλης και δεν είναι για να τρέχεις. Την δουλειά του την κάνει τέλεια όμως. Και άνετα κάνεις προσπεράσεις, αν θες και ταξίδι σηκώνει άνετα και τελικά νομίζω ότι είναι από τα "κυριλλάτα" μικρά αμάξια. Κουβάς δεν είναι πάντως. Κουβάς είναι το παλιό το Corsa, το Atos κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχετε οδηγήσει; Εξωτερικά το αν είναι ωραίο είναι υποκειμενικό. Τώρα όσον αφορά το θέμα της ταχύτητας είναι αυτοκίνητο πόλης και δεν είναι για να τρέχεις. Την δουλειά του την κάνει τέλεια όμως. Και άνετα κάνεις προσπεράσεις, αν θες και ταξίδι σηκώνει άνετα και τελικά νομίζω ότι είναι από τα "κυριλλάτα" μικρά αμάξια. Κουβάς δεν είναι πάντως. Κουβάς είναι το παλιό το Corsa, το Atos κλπ

 

 

καλα δεν ειναι κουβας, ειναι κουραμπιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kkardo91, αν αναφερεσαι στο polo ναι το εχω οδηγησει.Ειμαι σε μια ηλικια που ολοι οι φιλοι μου παιρνουν το πρωτο τους αυτοκινητο και εχω οδηγησει αρκετα μικρα.Το πιο λυπηρο απ'ολα ειναι οτι το φτιαξανε επιτηδες ετσι γιατι πουλαει.Το αμαξι ειναι απολαυστικοτατο... για οσους δεν αντεχουν την οδηγηση ! Δεν βλεπω και τον λογο να βγαινει με τοσο δυνατο κινητηρα, μονο κινδυνους βλεπω οτι εγκυμονει με την νοοτροπια και τους δρομους της Ελλαδας, ειναι αυτο που λεμε μην συνδιαζεται ηρεμιστικα με οδηγηση, τουλαχιστον οχι αν δεν οδηγειται κανενα Mercedes των 60 χιλιαδων ευρω που μπορει να τα κανει σχεδον ολα μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο polo αναφέρομαι. Το παιδί που θέλει το αμάξι ζήτησε με δυνατό κινητήρα αν δεν κάνω λάθος. Και εντάξει αν νομίζει κάποιος ότι είναι επικίνδυνα τα 90 άλογα του τότε ας πάρει με 75. Πάντως το θέμα είναι πιο πολύ ο οδηγός και όχι ο κινητήρας. Νομίζω τελικά ότι είναι από τα κορυφαία στην κατηγορία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω εχω το Opel Corsa την Sport εκδοση και εβαλα και μια ηλιοροφουλα σε μαυρο χρωματακι 16αρα ζαντουλα και μου πηγε γυρω στα 16000 με το κλειδι στο χερι. Ειναι πολυ καλη λυση. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο polo αναφέρομαι. Το παιδί που θέλει το αμάξι ζήτησε με δυνατό κινητήρα αν δεν κάνω λάθος. Και εντάξει αν νομίζει κάποιος ότι είναι επικίνδυνα τα 90 άλογα του τότε ας πάρει με 75. Πάντως το θέμα είναι πιο πολύ ο οδηγός και όχι ο κινητήρας. Νομίζω τελικά ότι είναι από τα κορυφαία στην κατηγορία του.

 

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος.Ναι το σημαντικοτερο ειναι ο οδηγος, να ξερει τι μπορει να κανει με το καθε αυτοκινητο.Αλλα το polo δεν σε αφηνει να το μαθεις , να ξερεις τα ορια του, ειτε ειναι ετοιμο να φυγει απ'τον δρομο για να το πω πιο χοντρα ειτε ειναι ολα οκ εσυ δεν καταλαβαινεις διαφορα,χωρια που το στησιμο του επικεντρωνεται στην ανεση και οχι στα γκαζια.Και ουτε εχει ολη αυτην την τεχνολογια που εχουνε τα ακριβα αυτοκινητα για να μην χρειαστει να μαθεις τα ορια του.Βαλε και ενα δυνατο κινητηρα και ιδου ο κινδυνος σε συνδυασμο με εναν αρκετα αφελη οδηγο.To polo ειναι ωραιο να καθεσαι μεσα στην κινηση να βαζεις και τον κλιματισμο και να μην καταλαβαινεις τιποτε ή να βγαινεις στον ευρωπαικο αυτοκινητοδρομο να πηγαινεις με 120 στην δεξια λωριδα και να μην καταλαβαινεις παλι ποτε τελειωσε το ταξιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neurotic_Fest μπορεί να έχεις και δίκιο καθώς δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό. Ποιο θεωρείς όμως καλύτερο αμάξι σε αυτή την κατηγορία απ' το polo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εως 16000? γρηγορο και για πόλη οι προτασεις (JAPAN RULES) μου ειναι οι:

 

Mark _____________________|__ Kg | _Hp | Μεταξονιο | kg/hp | ?

Toyota Yaris 1,3 Luna 5d ____| 1010 | _87 | 2460_____| 11,61 | 13990

Suzuki Swift 1,3GL 4x4 ______| 1020 | _92 | 2380_____| 11,09 | 14300 (μεγαλο μειον οι στενοι χώροι)

Daihatsu Sirion 1,3 4WD 5d __ | _980 | _87 | 2430 ____| 11,26 | 14390

Mitsubishi Colt 1,5 Invite 5d __| _990 | 109 | 2500 ____| _9,08 | 14780

Toyota Yaris 1,4D-4D Luna 5d | 1055 | _90 | 2460 ____| 11,72 | 14990*

Suzuki Swift 1,6 Sport 16” ___| 1060 | 125 | 2380 ____| _8,48 | 15990 (μεγαλο μειον οι στενοι χώροι)

 

*1 diesel (Αθηναιοι και Θεσσαλονικεις αγνοηστε το αυτο. Ειναι κακο, αντιοικολογικο, ρυπαινει αφανταστα, προκαλει πονοκεφαλους απο τις βλαβες και τους θορυβους που κανει, οι κατασκευαστες που το παραγουν ειναι τερατα με 2 κεφαλια και 6 στοματα, καιει τα μαλλιοκεφαλα του, ειναι αντιοικονομικο, σερνεται στο δρομο αφου ειναι ψοφιο και ουτε μια ανηφορα δεν μπορει να ανεβει, ενω οι βελανιδοφαγοι απολιτιστοι ευρωπαιοι που τα αγοραζουν ειναι ολοι τους ανθελληνες που συνωμοτουν εναντιων μας και θελουν να ρυπανουν την χωρα μας και τον αερα της. Ναι, ναι αληθεια λεω. Πρεπει να με πιστεψετε:shock:)

 

*2 diesel (--οι Αθηναιοι και Θεσσαλονικεις παρακαλω να μην διαβασουν την συνεχεια, γιατι θα τυφλωθουν και θα βγαλουν τριχες στις παλαμες τους-- Αν κατοικειτε οπουδηποτε εκτος Αττικης και Θεσσαλονικης, ειναι η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσατε να κανετε. Δεν καιει --ξεχνας ποτε φουλαρες--, η τιμη του diesel ειναι φθηνοτερη της βενζινης, δεν ρυπαινει --D-4D βλεπετε--, η εταιρια που το παραγει εδω και χρονια εμπρακτως αποδεικνυει την οικολογικη της ευαισθησια, τραβαει σαν διαολος με τα 19,4kg ροπης στις 1.800rpm, η ηχομονωση που εχει σε κανει να ξεχνας οτι ειναι diesel, αξιοπιστια ΤΟΥΟΤΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι τι θελει ο καθενας, αλλα οταν ακουω καποιον να ζηταει γκαζια και να σκεφτεται το πολο για παραδειγμα μου φαινεται λιγο οξυμωρο.Αμα ηθελα σημερα να παρω μικρο θα εβλεπα σιγουρα το swift και ολα τα γαλλικα.Θα εβαζα και το φιεστα αν δεν ειχα ακουσει τοσα ασχημα σχολια για την ποιοτητα κατασκευης.Εκτος και το punto λογω κινητηρα .Απο την αλλη βεβαια εγω παντα δανεικα αμαξια οδηγουσα οποτε σε κοστη συντηρησης και αξιοπιστια σε βαθος χρονου δεν εχω καθολου προσωπικη εμπειρια, κατι που θα με απασχολουσε αν εψαχνα ν'αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...